Постанова
Іменем України
04 вересня 2020 року
м. Київ
справа № 263/13005/18
провадження № 61-2764св20
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:
Зайцева А. Ю. (суддя-доповідач), Бурлакова С. Ю., Червинської М. Є.,
учасники справи:
заявник - ОСОБА_1,
заінтересована особа: Центральний районний у місті Маріуполі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області,
особа, яка подавала апеляційну скаргу, - ОСОБА_2,
розглянув у порядку письмового провадження без повідомлення учасників цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа - Центральний районний у місті Маріуполі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, про встановлення факту смерті
за касаційною скаргою представника ОСОБА_1 - адвоката Лук`янової Оксани Григорівни на постанову Донецького апеляційного суду від 16 жовтня 2019 року у складі колегії суддів: Принцевської В. П., Баркова В. М., Биліни Т. І.,
ВСТАНОВИВ:
1. Описова частина
Короткий зміст вимог заяви
У вересні 2018 року ОСОБА_3 звернулася до суду із заявою, в якій просила встановити факт, що має юридичне значення, а саме - факт смерті її батька ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Доля Волноваського району Донецької області внаслідок гострої сердечно-судинної недостатності на фоні ішемічної хвороби серця 3 стадії, цукровий діабет ІІ типу, наслідки інфаркту міокарда.
Обґрунтовуючи вимоги заяви, ОСОБА_3 посилалася на те, що вона є донькою ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджуються лікарським свідоцтвом про смерть від 25 грудня 2017 року № 64. Центральним районним у місті Маріуполі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області їй відмовлено у проведенні державної реєстрації смерті її батька та у видачі свідоцтва про смерть з посиланням на те, що для підтвердження факту смерті були пред`явлені документи, видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження. У зв`язку з цим просила заяву задовольнити.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області рішенням від 21 вересня 2018 року у складі судді Ковтуненка В. О.заяву задовольнив. Встановив факт, що ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженець міста Донецька Донецької області, громадянин України, помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Доля Волноваського району Донецької області, причина смерті: гостра серцево-судинна недостатність на фоні ішемічної хвороби серця 3 стадії, цукровий діабет ІІ типу, наслідки інфаркту міокарда. Допустив рішення до негайного виконання.
Суд першої інстанції мотивував рішення тим, що заява є обґрунтованою та доведеною. При цьому суд виходив з того, що від встановлення факту смерті ОСОБА_4 залежить виникнення особистих та майнових прав його спадкоємців, а чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту смерті.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, особа, яка не брала участі у справі, ОСОБА_2 подала апеляційну скаргу. Зазначила, що суд першої інстанції дійшов передчасного висновку про те, що батько заявниці ОСОБА_4 помер саме ІНФОРМАЦІЯ_2, оскільки 28 грудня 2017 року він був ще живий і видав ОСОБА_5 довіреність, посвідчену приватним нотаріусом Ірпінського міського нотаріального округу Київської області Сазоновим Ф. В. На підставі цієї довіреності ОСОБА_5 продав їй автомобіль, який належав ОСОБА_4 .
Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції
Донецький апеляційний суд постановою від 16 жовтня 2019 року рішення Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області від 21 вересня 2018 року скасував. Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті залишив без розгляду.
Постанову апеляційний суд мотивував тим, що рішенням місцевого суду вирішено питання про права та інтереси ОСОБА_2, яка не приймала участі в розгляді справи. Встановлені апеляційним судом обставини свідчить про наявність спору про право та неможливість розгляду цього питання в порядку окремого провадження.
Короткий зміст касаційної скарги та її узагальнені аргументи
У лютому 2020 року представник ОСОБА_1 - адвокат Лук`янова О. Г. подала до Верховного Суду касаційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування апеляційним судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просила скасувати постанову Донецького апеляційного суду від 16 жовтня 2019 року і залишити в силі рішення Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області від 21 вересня 2018 року.
Касаційна скарга мотивована тим, що апеляційний суд не повідомив її про час, дату та місце судового засідання, а тому ОСОБА_1 не мала можливості надати свої пояснення з приводу апеляційної скарги та надати відповідні докази. Апеляційним судом залишено поза увагою той факт, що на час подання заяви не ставилося вимог майнового характеру, а тому не було спору про право, який повинен вирішуватися в судовому порядку. Також касаційна скарга містить доводи про те, що ОСОБА_2 приховала від суду той факт, що Центральним відділом поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області зареєстроване кримінальне провадження від 19 жовтня 2018 року за частиною першою статті 190 Кримінального кодексу України щодо можливого підроблення довіреності від 28 грудня 2017 року, на яку посилалася ОСОБА_2, та встановлення причетних до цього осіб.
Рух справи в суді касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду від 24 лютого 2020 року відкрито касаційне провадження у цій справі та витребувано її матеріали із суду першої інстанції.
02 березня 2020 року справа № 522/12832/18 надійшла до Верховного Суду.
2. Мотивувальна частина
Позиція Верховного Суду
08 лютого 2020 року набрав чинності Закон України від 15 січня 2020 року № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ", частиною другою розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення якого встановлено, що касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Оскільки касаційна скарга подана до Верховного Суду до 08 лютого 2020 року, її розгляд Верховний Суд здійснює за правилами ЦПК України в редакції, що діяла до 08 лютого 2020 року.
Згідно з частиною другою статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Відповідно до частини першої статті 400 ЦПК України під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду, перевіривши правильність застосування апеляційним судом норм права в межах касаційної скарги, дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.
Мотиви і доводи Верховного Суду та застосовані норми права
Доводи касаційної скарги про порушення судом апеляційної інстанцій норм процесуального права вказують на наявність підстав для обов`язкового скасування оскаржуваної постанови апеляційного суду.
Відповідно до частини першої статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно зі статтею 211 ЦПК України розгляд судом цивільної справи відбувається в судовому засіданні. Про місце, дату і час судового засідання суд повідомляє учасників справи.