Постанова
Іменем України
02 вересня 2020 року
м. Київ
справа № 632/1423/18
провадження № 61-5293св19
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Крата В. І. (суддя-доповідач),
суддів: Дундар І. О., Журавель В. І., Краснощокова Є. В., Русинчука М. М.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідач - публічне акціонерне товариство "Харківгаз",
третя особа - товариство з обмеженою відповідальністю "Харківгаз збут",
розглянув у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Харківського апеляційного суду від 13 лютого 2019 року у складі колегії суддів: Пилипчук Н. П., Бурлаки І. В., Маміної О. В.
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
У липні 2018 року ОСОБА_1 звернулась до ПАТ "Харківгаз" з позовом про захист прав споживачів, визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
Позов мотивовано тим, що у грудні 2016 року ПАТ "Харківгаз" без попередньої згоди зі споживачами встановлено загальнобудинковий лічильник газу на два багатоквартирних будинки, а саме: будинок АДРЕСА_4 , замість індивідуальних лічильників газу. Відразу після встановлення загальнобудинкових лічильників обліку газу, ТОВ "Харківгаз збут" розпочало здійснювати розрахунок вартості використаного природного газу не на підставі норм споживання, а згідно показників вищезгаданих лічильників, що зумовило порушення прав позивача.
ОСОБА_1 просила:
визнати протиправними дії ПАТ "Харківгаз", щодо нарахування позивачу з січня 2017 року обсягу та плати за спожитий газ у квартирі АДРЕСА_3 за показниками загальнобудинкового газового лічильника;
зобов`язати ПАТ "Харківгаз" здійснити перерахунок плати за газ за період 01 січня 2017 року, виходячи із діючих протягом вказаного періоду норм споживання газу для громадян в квартирах, в яких не встановлені індивідуальні газові лічильники.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Первомайського міськрайонного суду Харківської області від 15 листопада 2018 року позов ОСОБА_1 задоволено.
Визнано протиправними дії ПАТ "Харківгаз", щодо нарахування ОСОБА_1, з січня 2017 року обсягу та плати за споживчий газ у квартирі АДРЕСА_4 за показниками загально будинкового газового лічильника.
Зобов`язано ПАТ "Харківгаз" здійснити перерахунок плати за газ за період з 01 січня 2017 року виходячи із діючих протягом вказаного періоду норм споживання газу для громадян в квартирах, в яких не встановлені індивідуальні газові лічильники.
Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що у разі не встановлення населенню у строки лічильників газу з вини суб`єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, припинення розподілу природного газу таким споживачам забороняється, а його облік до моменту встановлення лічильників газу здійснюється за нормами споживання, встановленими Кабінетом Міністрів України. Якщо побутовий споживач, який не забезпечений лічильником газу, відмовляється від його встановлення за рахунок Оператора ГРМ (що підтверджується актом про порушення, складеним відповідно до вимог глави 5 розділу XI цього Кодексу, фактичний об`єм спожитого (розподіленого/поставленого) природного газу по побутовому споживачу за відповідний календарний місяць визначається за граничними об`ємами споживання природного газу населенням. Судом встановлено, що від встановлення індивідуальних лічильників газу за рахунок Оператора ГРМ позивач не відмовлялась. Позивачу відповідачем неодноразово відмовлено у встановленні індивідуального лічильника газу та загальнобудинковий прилад обліку був встановлений без її згоди. Тому обсяг газу та розмір оплати, які відповідач пред`явив для оплати позивачу на підставі даних загальнобудинкового лічильника є безпідставним та необґрунтованим.
Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції
Постановою Харківського апеляційного суду від 13 лютого 2019 року апеляційну скаргу ПАТ "Харківгаз" задоволено.
Рішення Первомайського міськрайонного суду Харківської області від 15 листопада 2018 року скасовано.
У задоволенні позову ОСОБА_1 до ПАТ "Харківгаз" про захист прав споживачів, визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії відмовлено.
Вирішено питання про розподіл судових витрат.
Постанова апеляційного суду мотивована тим, що встановлення загальнобудинкового вузла обліку та проведення розрахунків на підставі його показників на час виникнення правовідносин не суперечило законодавству, такий спосіб проведення розрахунків за спожитий газ було прямо передбачено Тимчасовим положенням про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2002 року № 620, в редакції Постанови Кабінету Міністрів України № 46 від 27 січня 2016, на встановлення загальнобудинкового лічильника згода окремого мешканця передбачена не була. Позивач зверталася до відповідача із вимогою безоплатно встановити їй індивідуальний лічильник, отримала відмову, однак таку відмову не оскаржила. За таких обставин, дії відповідача щодо нарахування позивачу з січня 2017 року обсягу та плати за споживчій газ за показниками загальнобудинкового газового лічильника відповідали вимогам законодавства, що діяло на той час, отже не порушували права позивача, як споживача газопостачання.
Аргументи учасників справи
У березні 2019 року ОСОБА_1 подала касаційну скаргу, в якій просила оскаржену постанову апеляційного суду скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції. При цьому, посилалася на неправильне застосування апеляційним судом норм матеріального та порушення норм процесуального права.
Касаційна скарга мотивована тим, що суди не врахували, що договір між позивачем та ПАТ "Харківгаз" та ТОВ "Харківгаз збут" про забезпечення можливості проведення монтажу, збереження та здійснення експлуатації будинкового (загальнобудинкового) вузла обліку газу на вказаний будинок не укладався. Договори між окремими мешканцями (власниками квартир, не обладнаних квартирними лічильниками газу) та ПАТ "Харківгаз", ТОВ "Харківгаз збут", зокрема щодо встановлення загальнобудинкового лічильника та проведення оплати за показниками такого лічильника, також не укладались. Загальнобудинковий вузол обліку природного газу встановлений за ініціативою ПАТ "Харківгаз". Відповідно до частини першої статті 6 Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу" (надалі Закон) суб`єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, зобов`язані: забезпечити встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується, зокрема тільки для приготування їжі до 1 січня 2018 року. Постановою Верховного Суду України від 21 лютого 2018 року по справі № 908/1312/17, встановлено, обов`язок встановлення газорозподільними організаціями за власний рахунок лічильників для такої категорії споживачів природного газу як населення саме у вигляді таких приладів обліку природного газу, що дозволяють визначення обсягів споживання кожним окремим споживачем. Законодавством не встановлено визначення порядку черговості безкоштовного встановлення лічильників, визначено лише строк до якого має бути встановлено лічильники.
Рух справи
Ухвалою Верховного Суду від 25 березня 2019 року відкрито касаційне провадження у справі.
У пункті 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" від 15 січня 2020 року № 460-IX, який набрав чинності 08 лютого 2020 року, встановлено, що касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Ухвалою Верховного Суду від 12 серпня 2020 року: в задоволенні клопотання ПАТ "Харківгаз про продовження строку на подання відзиву на касаційну скаргу відмовлено; відзив ПАТ "Харківгаз на касаційну скаргу залишено без розгляду; призначено справу до судового розгляду.
Позиція Верховного Суду
Колегія суддів приймає аргументи, які викладені у касаційній скарзі, з таких мотивів.
Суди встановили, що ОСОБА_1 проживає у багатоквартирному будинку за адресою: АДРЕСА_5 та на її ім`я, як споживача газу, оформлено особовий рахунок НОМЕР_1 . На час виникнення спірних правовідносин індивідуальний лічильник газу у позивача не встановлений.
Між ПАТ "Харківгаз" (Оператор ГРМ) та Первомайським КП "Жилсервіс" укладено договір про умови експлуатації будинкового лічильника від 26 грудня 2016 року та договір про умови експлуатації будинкового лічильника від 26 грудня 2016 року. Предметом зазначених договорів є визначення порядку відносин щодо зняття показань будинкового вузла обліку на базі Курс - 01G65 лічильника газу, який належить ПАТ "Харківгаз", встановлений за адресою: АДРЕСА_4.
26 грудня 2016 року на виконання умов договору складено акт № 73 щодо введення в комерційну експлуатацію будинкового вузла обліку газу
З січня 2017 року ПАТ "Харківгаз" розпочало визначати об`єм та обсяг споживання позивачам за його показниками та почало здійснювати облік спожитого газу споживачам у яких в квартирах відсутні індивідуальні лічильники, за показниками загально будинкового лічильника.
Згідно частини першої статті 15, частини першої статті 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Згідно підпункту а) пункту 1 частини першої статті 6 Закон України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) суб`єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, зобов`язані: забезпечити встановлення лічильників газу: для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується: комплексно, у тому числі для опалення, - до 1 січня 2012 року; для підігріву води та приготування їжі - до 1 січня 2016 року; тільки для приготування їжі - до 1 січня 2018 року. У разі невстановлення населенню у строки, зазначені у цьому підпункті, лічильників газу з вини суб`єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, припинення розподілу природного газу таким споживачам забороняється, а його облік до моменту встановлення лічильників газу здійснюється за нормами споживання, встановленими Кабінетом Міністрів України.