1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду




Постанова

Іменем України


02 вересня 2020 року

м. Київ


справа № 390/590/18

провадження № 61-7909св19


Верховний Суд у складі постійної колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Кузнєцова В. О. (суддя-доповідач), Жданової В. С., Ігнатенка В. М.,


учасники справи:

позивач - Приватне акціонерне товариство "СГ Надія Нова",

відповідачі: ОСОБА_1, Фермерське господарство "Фортуна-2008",


розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Кіровоградського районного суду Кіровоградської області від 21 листопада 2018 року у складі судді Терещенко Д. В. та постанову Кропивницького апеляційного суду від 27 березня 2019 року у складі колегії суддів: Чельник О. І., Дуковського О. Л., Письменного О. А.,


ВСТАНОВИВ:


Описова частина


Короткий зміст позовних вимог


У квітні 2018 року Публічне акціонерне сільськогосподарське товариство "Надія" (далі - ПАСТ "Надія") звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1, Фермерського господарства "Фортуна-2008" (далі - ФГ "Фортуна-2008") про визнання договору оренди землі недійсним.


На обґрунтування позовних вимог зазначало, що 04 червня 2007 року між ОСОБА_2 та Закритим акціонерним сільськогосподарським товариством "Надія" (далі - ЗАСТ "Надія"), правонаступником якого є ПАСТ "Надія", був укладений договір оренди земельної ділянки площею 7,08 га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Великосеверинівської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області, строком на 20 років з моменту державної реєстрації договору, яка була здійснена 20 серпня 2007 року Кіровоградським відділом Кіровоградської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України" (далі - КВ КРФ ДП "ЦДЗК при Держкомземі України").


Після смерті власника орендованої земельної ділянки ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1, право власності на спірну земельну ділянку в порядку спадкування за законом перейшло до її сина, відповідача у справі ОСОБА_1, який, будучи обізнаним щодо чинності договору оренди землі від 04 червня 2007 року, на підставі договору оренди землі від 10 серпня 2015 року передав спірну земельну ділянку в оренду відповідачу ФГ "Фортуна-2008".


Посилаючись на те, що діями відповідачів було порушено право первісного орендаря на спірну земельну ділянку, укладений між ними договір оренди тієї ж самої земельної ділянки не відповідає вимогам Закону України "Про оренду землі" та ЦК України, оскільки укладений до закінчення терміну дії попереднього договору оренди, Приватне акціонерне товариство "СГ Нова Надія" (далі - ПрАТ "СГ Нова Надія"), яке є правонаступником ПАСТ "Надія", просило визнати договір оренди землі, укладений 10 серпня 2015 року між ОСОБА_1 та ФГ "Фортуна-2008" недійсним.


Короткий зміст рішення суду першої інстанції


Рішенням Кіровоградського районного суду Кіровоградської області від 21 листопада 2018 року позов задоволено. Визнано недійсним договір оренди земельної ділянки площею 7,08 га, кадастровий номер 3522581200:02:000:3198, що розташована на території Великосеверинівської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області, укладений 10 серпня 2015 року між ОСОБА_1 та ФГ "Фортуна-2008", зареєстрований 12 серпня 2015 року державним реєстратором Реєстраційної служби Кіровоградського районного управління юстиції Кіровоградської області Бєлінською Г.С.


Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що оспорюваний договір оренди землі, укладений між відповідачами 10 серпня 2015 року порушує право оренди земельної ділянки ПрАТ "СГ Нова Надія" та суперечить вимогам ЦК України, Закону України "Про оренду землі", а тому підлягає визнанню недійсним.


Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції


Постановою Кропивницького апеляційного суду від 27 березня 2019 року апеляційні скарги ОСОБА_1 та ФГ "Фортуна-2018" залишено без задоволення. Рішення Кіровоградського районного суду Кіровоградської області від 21 листопада 2018 року залишено без змін.


Залишаючи рішення суду першої інстанції без змін, суд апеляційної інстанції погодився з висновками місцевого суду, який всебічно та повно з`ясував дійсні обставини справи, перевірив доводи та заперечення сторін, дослідив надані сторонами докази, унаслідок чого ухвалив законне і обґрунтоване рішення про задоволення позовних вимог.


Короткий зміст вимог касаційної скарги та узагальнення її доводів


У квітні 2019 року ОСОБА_1 подав до Верховного Суду касаційну скаргу, у якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить ухвалені у справі судові рішення скасувати і закрити провадження у справі.


Касаційна скарга мотивована тим, що суди першої та апеляційної інстанцій не з`ясували усі фактичні обставини справи, не сприяли повному, об`єктивному, неупередженому розгляду справи. Не надали належної оцінки тому, що позивач не заперечував факт обробітку спірної земельної ділянки ФГ "Фортуна-2008" з 2015 року, оскільки добровільно передав таку земельну ділянку відповідачу. Крім того, судом апеляційної інстанції не враховано, що 20 березня 2019 року відповідачами було підписано угоду про дострокове розірвання оспорюваного договору оренди землі, а тому спір між сторонами відсутній, що є підставою для закриття провадження у справі.


Ухвалою Верховного Суду від 31 травня 2019 року відкрито касаційне провадження у цій справі, витребувано її матеріали із суду першої інстанції.


Станом на час розгляду справи Верховним Судом відзив на касаційну скаргу не надходив.


Мотивувальна частина


Позиція Верховного Суду


08 лютого 2020 року набрав чинності Закон України від 15 січня 2020 року № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ".


Частиною другою розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 15 січня 2020 року № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" установлено, що касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.


За таких обставин розгляд касаційної скарги ОСОБА_1 здійснюється Верховним Судом в порядку та за правилами ЦПК України в редакції Закону від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII, що діяла до 08 лютого 2020 року.


Відповідно до вимог частин першої і другої статті 400 ЦПК України під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.


Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.


Згідно із положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.


Вивчивши матеріали цивільної справи, перевіривши доводи касаційної скарги, колегія суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду дійшла висновку про залишення касаційної скарги без задоволення, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій - без змін.


Фактичні обставини справи, встановлені судами


Встановлено, що ОСОБА_2 на підставі державного акта на право приватної власності на землю серії КР № 200198 належала земельна ділянка площею 7,08 га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Великосеверинівської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області.


04 червня 2007 року між ОСОБА_2 та ЗАСТ "Надія" був укладений договір оренди землі строком на 20 років, за умовами якого ОСОБА_2 передала в строкове платне користування позивачу належну їй на праві власності земельну ділянку.


Вказаний договір зареєстровано КВ КРФ ДП "ЦДЗК при Держкомземі України" 20 серпня 2007 року за реєстровим № 58.


ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла.


12 березня 2015 року ОСОБА_1 отримав свідоцтво про право на спадщину № 1-73, до складу якої входить земельна ділянка площею 7,08 га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Великосеверинівської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області, на підставі якого здійснено державну реєстрацію права власності відповідача на спірну земельну ділянку.


................
Перейти до повного тексту