У Х В А Л А
26 серпня 2020 року
м. Київ
Справа № 909/918/19
Провадження №12-54зг20
Велика Палата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача Уркевича В. Ю.,
суддів Бакуліної С. В., Британчука В. В., Гудими Д. А., Данішевської В. І., Золотнікова О. С., Кібенко О. Р., Лобойка Л. М., Лященко Н. П., Прокопенка О. Б., Пророка В. В., Рогач Л. І., Ситнік О. М., Ткачука О. С.,
розглянула матеріали заяви (про перегляд судових рішень у касаційному порядку з метою забезпечення однакового застосування судами норм права) Романюка Романа Ярославовича на рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 03 січня 2020 року та постанову Західного апеляційного господарського суду від 12 березня 2020 року у справі № 909/918/19 за позовом фізичної особи - підприємця Чорного Олега Леонідовича до фізичної особи - підприємця Романюка Романа Ярославовича (далі - ФОП Романюк Р. Я.) про стягнення заборгованості в сумі 110 000,00 грн та
ВСТАНОВИЛА:
У червні 2020 року Романюк Р. Я. звернувся з касаційною скаргою до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду на рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 03 січня 2020 року та постанову Західного апеляційного господарського суду від 12 березня 2020 року у справі № 909/918/19.
Не погоджуючись з оскаржуваними судовими рішеннями, скаржник просив їх скасувати та передати справу на новий розгляд.Крім того, скаржник просив визнати поважними причини пропуску строку для подання касаційної скарги.
Ухвалою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 25 червня 2020 року відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ФОП Романюка Р. Я. на рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 03 січня 2020 року та постанову Західного апеляційного господарського суду від 12 березня 2020 року у справі № 909/918/19.
Ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження суд касаційної інстанції мотивував тим, що предметом касаційного оскарження є стягнення 110 000,00 грн заборгованості за договором оренди нежитлового приміщення від 26 жовтня 2016 року, а, отже, ціна позову у справі № 909/918/19 не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тому справа є малозначною згідно з частиною п`ятою статті 12 Господарського процесуального кодексу України.
20 липня 2020 року до Великої Палати Верховного Суду надійшла заява (про перегляд судових рішень у касаційному порядку з метою забезпечення однакового застосування судами норм права) з додатками Романюка Р. Я. на рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 03 січня 2020 року та постанову Західного апеляційного господарського суду від 12 березня 2020 року у справі № 909/918/19, в якій скаржник просить витребувати справу із суду першої інстанції та здійснити її касаційний розгляд.
Перевіривши матеріали заяви Романюка Р. Я., Велика Палата Верховного Суду зазначає таке.
Відповідно до частини другої статті 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.
Згідно зі статтею 286 Господарського процесуального кодексу України судом касаційної інстанції у господарських справах є Верховний Суд.
Касаційна скарга подається безпосередньо до суду касаційної інстанції (частина перша статті 289 Господарського процесуального кодексу України).
Право касаційного оскарження та судові рішення, які можуть бути оскаржені в касаційному порядку, визначені у статті 287 Господарського процесуального кодексу України.
Правила відкриття касаційного провадження визначено статтями 292-298 Господарського процесуального кодексу України, вміщеними в параграфі 2 "Відкриття касаційного провадження" глави 2 "Касаційне провадження" цього Кодексу. Так, стаття 294 Господарського процесуального кодексу України встановлює, що за відсутності підстав для залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі.
Випадки, коли касаційний розгляд справи в межах господарського судочинства здійснюється Великою Палатою Верховного Суду, визначено частинами третьою-шостою статті 302, підпунктами 2, 5, 7 пункту 1 розділу ХІ "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України.
Велика Палата Верховного Суду також здійснює розгляд заяв про перегляд судових рішень за нововиявленими або виключними обставинами відповідно до частини п`ятнадцятої статті 32, частини шостої статті 321 Господарського процесуального кодексу України.
Підстави для передачі справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду закріплені статтею 302 Господарського процесуального кодексу України, зокрема, її частинами третьою-шостою встановлено, що суд, який розглядає справу в касаційному порядку у складі колегії суддів, палати або об`єднаної палати передає справу на розгляд Великої Палати якщо така колегія (палата, об`єднана палата) вважає за необхідне відступити від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного в раніше ухваленому рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів (палати, об`єднаної палати) іншого касаційного суду; суд, який розглядає справу в касаційному порядку у складі колегії суддів, палати або об`єднаної палати, передає справу на розгляд Великої Палати Верховного Суду, якщо така колегія (палата, об`єднана палата) вважає за необхідне відступити від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного в раніше ухваленому рішенні Великої Палати; суд, який розглядає справу в касаційному порядку у складі колегії або палати, має право передати справу на розгляд Великої Палати Верховного Суду, якщо дійде висновку, що справа містить виключну правову проблему і така передача необхідна для забезпечення розвитку права та формування єдиної правозастосовчої практики; справа підлягає передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду, коли учасник справи оскаржує судове рішення з підстав порушення правил предметної чи суб`єктної юрисдикції, крім випадків, якщо: 1) учасник справи, який оскаржує судове рішення, брав участь у розгляді справи в судах першої чи апеляційної інстанції і не заявляв про порушення правил предметної чи суб`єктної юрисдикції; 2) учасник справи, який оскаржує судове рішення, не обґрунтував порушення судом правил предметної чи суб`єктної юрисдикції наявністю судових рішень Верховного Суду у складі колегії суддів (палати, об`єднаної палати) іншого касаційного суду у справі з подібною підставою та предметом позову у подібних правовідносинах; 3) Велика Палата Верховного Суду вже викладала у своїй постанові висновок щодо питання предметної чи суб`єктної юрисдикції спору у подібних правовідносинах.