1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



Постанова

Іменем України


19 серпня 2020 року

м. Київ

справа № 446/1953/16-ц

провадження № 61-20693 св 18

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Луспеника Д. Д. (суддя-доповідач),

суддів: Воробйової І. А., Гулька Б. І., Лідовця Р. А., Черняк Ю. В.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

представник позивача - ОСОБА_2,

відповідачі: ОСОБА_3, редакція Кам`янка-Бузької газети "Життя і слово",

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Апеляційного суду Львівської області у складі колегії суддів: Копняк С. М., Бойко С. М., Ніткевича А. В.

від 05 лютого 2018 року,

ВСТАНОВИВ:

Описова частина

Короткий зміст позовних вимог

У листопаді 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до

ОСОБА_3 та редакції Кам`янка-Бузької газети "Життя і слово", в якому,

з урахуванням уточнених позовних вимог, просив суд: визнати недостовірною інформацію, викладену в статті "ІНФОРМАЦІЯ_2", опубліковану в газеті "Життя і слово" за ІНФОРМАЦІЯ_1 № НОМЕР_1; зобов`язати ОСОБА_3 та редакцію Кам`янка-Бузької газети "Життя і слово" спростувати недостовірну інформацію, викладену в наведений статті газети, шляхом написання нової статті зі спростуванням недостовірної інформації в цьому самому друкованому виданні: абз. 2 "При тому, виділення земельної ділянки відбулося без наявних майнових обтяжень, потай, без відома членів ТМР"; абз. 3 "Тобто, це саме той час, за який можна знайти нове місце і забиратися з усіма речами"; абз. 4 "Але за ширмою нікому незрозумілої аргументації - простий і цілком прагматичний розрахунок, коли на передодні звітно-виборчої конференції нас знову будуть шантажувати, тепер вже пролонгацією договору оренди і можна не сумніватись, що ця пропозиція не буде довгостроковою"; абз. 5 "Комісія районної ради була лаконічно одностайною - ознаки злочину є"; абз. 6 "Другим надзвичайно пекучим, принаймні для ОСОБА_1, було питання про можливі зловживання під час освоєння коштів від полювання на копитних, сезонів 2011-2013 років по обходу № 7 Новоставського низового колективу… Є суттєва різниця, значить хтось, по дорозі від лісу до каси, банально крав!"; абз. 7 "Але напругу ситуації додало те, коли ОСОБА_1 самочинно, всупереч рішенню ради Товариства, тобто незаконно, закриває для полювання цілий лісовий масив в обході № 7 Новоставського низового колективу, чим наносить не тільки моральну шкоду членам Товариства, але й створює додаткове навантаження на інші мисливські угіддя ТМР. Нічого спільного з нормами права чи мисливським законодавством таке волюнтаристське рішення немає. А аргументація самого пана ОСОБА_1 - лише гра на публіку і посилання на норми Закону, яких реально не існує. Про моральну шкоду годі й говорити, бо іншої назви, як підла помста, такі дії пана ОСОБА_1 не мають."; абз. 8 "Останньою краплею стало чергове ігнорування рішення колегіального органу ТМР "Крижень" - ради Товариства, в компетенції якої проводити цінову політику щодо встановлення вартості на полювання на копитного звіра сезону 2017-2018 років. Протизаконність і зловживання службовим становищем, встановлення непомірних для простого мисливця цін на полювання не вкладається в жодні моральні рамки!"; абз. 11 "Все інше, що будуть вам пропонувати до оплати - є незаконним! Мало того, введення фактичної оплати за відстріляного звіра з врахуванням ваги м`яса, знову повертає нас до корупційної складової, коли від "начальника" буде залежати, скільки вам треба буде заплатити, а питання про те, що з того доробку потрапить в касу Товариства, може так і залишитися риторичним … і не опускатися до рівня бидла, за яке вже 25 років намагаються нас мати на рівні держави, а тепер, на превеликий жаль, ще й до середовища нашого Товариства".

Позивач також просив відшкодувати з відповідачів на його користь 60 000,00 грн моральної шкоди, а саме зі ОСОБА_3 50 000,00 грн, а з редакції Кам`янка-Бузької газети "Життя і слово" - 10 000,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначав, що 21 жовтня 2016 року в газеті "Життя і слово" № НОМЕР_1 вийшла стаття під авторством ОСОБА_3, в якій той виклав неправдиву інформацію та відверті образи в його сторону з метою очорнити його перед жителями міста, принизити його честь, гідність та знищити ділову репутацію.

Вказував, що він очолює громадську організацію Кам`янка-Бузького районного товариства мисливців і рибалок "Крижень" (далі - ТМР "Крижень"), а ОСОБА_3 опублікував статтю для того, щоб будь-яким способом усунути його з посади голови товариства, а самому очолити цю громадську організацію. Стверджував, що висловлювання про факти крадіжки з каси грошей є безпідставними, так як жодної кримінальної справи чи вироку суду з цього приводу немає. При цьому зазначав, що він є власником земельної ділянки, яку передав в оренду товариству, а окремі члени товариства наполягають, щоб він її подарував товариству. ОСОБА_3 розгніваний щодо закриття для полювання лісового масиву № 7, однак таке закриття відбулось у зв`язку з вимогами, які були в обов`язковому для виконання приписі Державної екологічної інспекції у Львівській області від 04 березня 2016 року № 115/04, для збільшення чисельності мисливської фауни та покращення екологічного стану. Вважав, що порушує його права і вислів в останньому абзаці статті, а саме "не опускатися до рівня бидла".

Позивач зазначав, що недостовірною інформацією відповідачі порушили його немайнові права та завдали моральної шкоди.

З урахуванням наведеного ОСОБА_1 просив суд його позов задовольнити.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

РішеннямКам`янка-Бузького районного суду Львівської області

від 07 червня 2017 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано недостовірною та такою, що принижує честь, гідність та ділову репутацію ОСОБА_1, інформацію, розміщену на сторінці 8 газети "Життя і слово" від ІНФОРМАЦІЯ_1 № НОМЕР_1, устатті під назвою " ІНФОРМАЦІЯ_2 ", автором якої є ОСОБА_3, а саме інформації: "Але напруги ситуації додало те, коли

ОСОБА_1 самочинно, всупереч рішенню ради товариства, тобто незаконно, закриває для полювання цілий лісовий масив в обході № 7 Новоставського низового колективу, чим наносить не тільки моральну шкоду членам товариства, але й створює додаткове навантаження на інші мисливські угіддя ТМР".

Зобов`язано комунальне підприємство редакцію Кам`янка-Бузької газети "Життя і слово" спростувати недостовірну інформацію,розміщену на сторінці 8 газети "Життя і слово" від ІНФОРМАЦІЯ_1 № НОМЕР_1, устатті під назвою " ІНФОРМАЦІЯ_2 ", автором якої є ОСОБА_3, а саме інформації: "Але напруги ситуації додало те, коли ОСОБА_1 самочинно, всупереч рішенню ради товариства, тобто незаконно, закриває для полювання цілий лісовий масив в обході № 7 Новоставського низового колективу, чим наносить не тільки моральну шкоду членам товариства, але й створює додаткове навантаження на інші мисливські угіддя ТМР" шляхом оприлюднення в найближчому номері газети "Життя і слово" резолютивної частини цього рішення суду.

Стягнуто солідарно зі ОСОБА_3 та комунального підприємства редакції Кам`янка-Бузької газети "Життя і слово" на користь ОСОБА_1 500,00 грн на відшкодування завданої моральної шкоди.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Вирішено питання судових витрат.

Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, позивач, як голова товариства, приймаючи рішення про створення відтворюючої ділянки в частині мисливського угіддя, виконував обов`язкові вимоги припису компетентного державного органу в межах своєї компетенції як керівника, а його рішення відповідає вимогам закону, ніким не скасовано та не оскаржено. Тому, аналізуючи зміст абзацу 7 спірної статті, суд дійшов до переконання, що в ньому міститься інформація, яка є неправдивою та порушує права позивача. Сам факт поширення недостовірної інформації свідчить про те, що відповідачі завдали позивачу моральної шкоди, при визначенні розміру якого суд виходив із засад справедливості, добросовісності та розумності.

Решта поширеної інформації, яку просив спростувати позивач, є оціночним судженням, яка не підлягяє спростуванню.

Короткий зміст судового рішення суду апеляційної інстанції

Постановою Апеляційного суду Львівської області від 05 лютого 2018 року апеляційну скаргу ОСОБА_3 задоволено частково. Рішення Кам`янка-Бузького районного суду Львівської області від 07 червня 2017 року

в частині задоволених позовних вимог про визнання недостовірною і спростування інформації скасовано та ухвалено в цій частині нове рішення, яким позов ОСОБА_1 у такій частині вимог задоволено.

Визнано недостовірною і такою, що принижує честь, гідність та ділову репутацію ОСОБА_1, інформацію, розміщену на сторінці 8 газети "Життя і слово" від ІНФОРМАЦІЯ_1 № НОМЕР_1, устатті під назвою " ІНФОРМАЦІЯ_2 ", автором якої є ОСОБА_3, а саме інформацію: "Але напругу ситуації додало те, коли ОСОБА_1 самочинно, всупереч рішенню ради товариства, тобто незаконно, закриває для полювання цілий лісовий масив в обході № 7 Новоставського низового колективу, чим наносить не тільки моральну шкоду членам товариства, але й створює додаткове навантаження на інші мисливські угіддя ТМР". Зобов`язано комунальне підприємство редакцію Кам`янка-Бузької газети "Життя і слово" спростувати цю недостовірну інформацію шляхом оприлюднення в найближчому номері газети "Життя і слово" резолютивної частини рішення суду.

У решті рішення районного суду залишено без змін.

Судове рішення апеляційного суду мотивовано тим, що суд першої інстанції помилково дійшов висновку, що ОСОБА_1 ,приймаючи рішення (наказ "Про створення відтворюючої ділянки" від 06 квітня 2016 року№ 22) діяв відповідно до вимог статуту та згідно повноважень його як керівника, оскільки відповіднодо пункту 5.8. нової редакції Статуту громадської організації Кам`янка-Бузького районного товариства мисливців та рибалок ТМР "Крижень" та пункту к) чинного Положення "Про Раду ТМР "Крижень", затвердженого рішенням Ради ТМР "Крижень"від 05 березня

2016 року № 2, саме Рада Товариства організовує використання та впорядкування мисливських угідь: приймає рішення про створення та встановлює межі мисливських угідь; приймає рішення про проведення таксації мисливської фауни; приймає рішення про тимчасову заборону чи обмеження полювання в окремих мисливських угіддях у відповідності до статті 20 Закону України "Про мисливське господарство та полювання".Разом з тим, позов слід задовольнити з інших мотивів, так як, використовуючи в публікації терміни "самочинно" та "незаконно", які повинні оцінюватися цілісно, як доповнюючи зміст одне одного, автор статті порушив права позивача, оскільки зазначений вище наказ № 22 не оскаржено в суді і він не скасований.

Апеляційний суд зазначив, що розповсюдження недостовірної інформації, які спростував районний суд, порушує особисті немайнові права позивача, а тому така інформація підлягає спростуванню, оскільки є фактичним твердженням і може бути перевірена на предмет дійсності.

Розмір моральної шкоди, визначений судом першої інстанції,

є обґрунтованим, відповідає фактичним обставинам справи та вимогам закону.

У частині відмови в задоволенні позову рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку не оскаржувалось.

Додатковою постановою Апеляційного суду Львівської області від 10 травня 2018 року заяву адвоката позивача задоволено й стягнуто солідарно зі ОСОБА_3 та комунального підприємства редакції Кам`янка-Бузької газети "Життя і слово" витрати на послуги адвоката в сумі 1 500,00 грн.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

У касаційній скарзі, поданій у квітні 2018 року до Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду, ОСОБА_3 , посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить оскаржуване судове рішення скасувати й ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову

ОСОБА_1 відмовити.

ОСОБА_1 та редакція Кам`янка-Бузької газети "Життя і слово" судові рішення не оскаржували, тому в частині відмови в позові судові рішення в касаційному порядку не переглядаються (стаття 400 ЦПК України).

Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції

Ухвалою Верховного Суду у складі судді Касаційного цивільного суду

від 11 червня 2018 року відкрито касаційне провадження в указаній справі, витребувано цивільну справу № 446/1953/16-ц із Кам`янка - Бузького районного суду Львівської області та надано строк для подання відзиву на касаційну скаргу.

У червні 2018 року справа надійшла до Верховного Суду.

У квітні 2020 року згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями справа передана судді-доповідачеві.

Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 13 липня 2020 року справу призначено до судового розгляду.

Аргументи учасників справи

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

Касаційна скарга мотивована тим, що суди неправильно оцінили зміст спростованого абзацу 7 спірної статті, оскільки, зазначаючи, що ОСОБА_1 діяв самочинно і всупереч рішенню ради товариства, тобто незаконно, ОСОБА_3 лише мав на увазі те, що позивач не мав повноважень приймати наказ "Про створення відтворюючої ділянки" від 06 квітня

2016 року № 22, тобто діяв незаконно, а це значить, що всупереч статтям 20, 30 Закону України "Про мисливське господарство та полювання" і для такого твердження були обґрунтовані підстави. Цим не було умислу принижувати честь, гідність чи ділову репутацію позивача. Так, виконуючи припис Державної екологічної інспекції Львівської області від 04 березня 2016 року, саме на засіданні Ради ТМР "Крижень" 17 квітня 2016 року він обговорювався і згідно з пунктом 5.8. Статуту відноситься до повноважень саме Ради, а не керівника громадської організації. Крім того, на засіданні Ради ТМР "Крижень", де було проголосовано про виконання припису екологічної інспекції, але іншим способом, позивач навіть не повідомив, що ще 06 квітня 2016 року він видав наказ іншого змісту. Вказане не є поширенням неправдивої інформації, а є висловленням ним своїх власних оціночних суджень, як члена товариства, та критики дій керівника громадської організації.

Доводи особи, яка подала відзив на касаційну скаргу

У липні 2018 року представник ОСОБА_1 - адвокат Сергєєва О. І., подала до суду касаційної інстанції відзив на касаційну скаргу, в якому вказує,

що редакція Кам`янка-Бузької газети "Життя і слово" виконало судове рішення суду першої інстанції, оприлюднивши в найближчому номері газети "Життя і слово" від 16 червня 2017 року № 24 (2885) резолютивну частину судового рішення, що свідчить про згоду з висновком суду першої інстанції. Зазначає про законність та обґрунтованість оскаржуваного судового рішення суду апеляційної інстанції, просить залишити його без змін, а касаційну скаргу - без задоволення.

Фактичні обставини справи, встановлені судами

ІНФОРМАЦІЯ_1 у випуску № НОМЕР_1 газети "Життя і слово" на сторінці 8 вийшла стаття під назвою " ІНФОРМАЦІЯ_2 ", автором якої є ОСОБА_3 (а. с. 8, т. 1).

В абзаці 7 даної статті вказано таке: "Але напруги ситуації додало те, коли

ОСОБА_1 самочинно, всупереч рішенню ради Товариства, тобто незаконно, закриває для полювання цілий лісовий масив в обході № 7 Новоставського низового колективу, чим наносить не тільки моральну шкоду членам Товариства, але й створює додаткове навантаження на інші мисливські угіддя ТМР".

Приписом Державної екологічної інспекції у Львівській області

від 04 березня 2016 року № 115/40 голові Кам`янка-Бузького районного ТМР "Крижень" ОСОБА_1 приписано, зокрема, в єгерському обході № 7 провести заходи щодо збільшення чисельності мисливської фауни, покращення екологічного стану мисливських угідь в строк до 04 травня 2016 року (а. с. 21-22, т. 1).

Згідно зі вказаного припису, Закону України "Про мисливське господарство та полювання", 06 квітня 2016 року ОСОБА_1, як голова ТМР "Крижень", видав наказ № 22 "Про створення відтворюючої ділянки", яким "Лісовий масив єгерського обходу № 7 Зіболківського лісництва площею 938 га та Кам`янка-Бузького "Галсільліс" площею 503 га - створити відтворюючу ділянку" (а. с. 23,т. 1).

Відповідно до пункту 5.8. нової редакції Статуту громадської організації Кам`янка-Бузького районного товариства мисливців та рибалок ТМР "Крижень" Рада Товариства здійснює керівництво його діяльністю у період між конференціями чи загальними зборами.

Згідно з пунктом 5.9. нової редакції Статуту громадської організації Кам`янка-Бузького районного товариства мисливців та рибалок ТМР "Крижень" голова товариства здійснює дії від імені товариства; без доручення репрезентує товариство в зовнішніх стосунках, представляє товариство в офіційних стосунках з державними органами, громадськими об`єднаннями та іншими юридичними особами (а. с. 58, т. 1).

З витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що керівником громадської організації "Кам`янка-Бузького районного товариства мисливців та рибалок ТМР "Крижень" є ОСОБА_1 (а. с. 138-140, т. 1).

Відповідно до пункту к) Положення "Про Раду ТМР "Крижень", затвердженого рішенням Ради ТМР "Крижень" від 05 березня

2016 року № 2, Рада Товариства організовує використання та впорядкування мисливських угідь: приймає рішення про створення та встановлює межі мисливських угідь; приймає рішення про проведення таксації мисливської фауни; приймає рішення про тимчасову заборону чи обмеження полювання в окремих мисливських угіддях (а. с. 64-66, т. 1).


................
Перейти до повного тексту