Постанова
Іменем України
19 серпня 2020 року
м. Київ
справа № 753/5153/18
провадження № 61-4642св20
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Крата В. І. (суддя-доповідач),
суддів: Дундар І. О., Журавель В. І., Краснощокова Є. В., Русинчука М. М.,
учасники справи:
позивач - акціонерне товариство комерційний банк «Приватбанк»,
відповідач - ОСОБА_1 ,
розглянув у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Київського апеляційного суду від 20 лютого 2020 року у складі судді: Шахової О. В.,
ІСТОРІЯ СПРАВИ
У березні 2018 року публічне акціонерне товариство комерційний банк «Приватбанк» (далі - АТ КБ «Приватбанк», банк) звернулося з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Дарницького районного суду м. Києва від 07 серпня 2018 року позов АТ КБ «Приватбанк» задоволено. Стягнуто з ОСОБА_1 на користь АТ КБ «Приватбанк» заборгованість за кредитним договором в сумі 22 559,03 грн. Вирішено питання про розподіл судових витрат.
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу.
Короткий зміст ухвал суду апеляційної інстанції
Ухвалою Київського апеляційного суду від 29 січня 2020 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дарницького районного суду м. Києва від 07 серпня 2018 року залишено без руху.
Надано ОСОБА_1 строк для усунення недоліків апеляційної скарги, а саме: для подання заяви про поновлення строку з зазначенням причин поважності пропуску строку та доказів на їх підтвердження; для визначення всіх учасників справи, їх процесуального становища, із зазначенням повного найменування, ім`я, їх місцезнаходження або місця проживання чи перебування; для зазначення вірної дати ухвалення судового рішення; для зазначення в чому полягає незаконність та необґрунтованість судового рішення Дарницького районного суду м. Києва від 7 серпня 2018 року; для зазначення прохання про прийняття судового рішення за наслідками розгляду апеляційної скарги; для надання до суду апеляційної інстанції додатків, які перераховані ним в апеляційній скарзі.
Роз`яснено ОСОБА_1 якщо у визначений судом десятиденний строк він усуне недоліки апеляційної скарги, однак протягом десяти днів не подасть заяву про поновлення строку, або вказані ним підстави для поновлення строку будуть визнані неповажними, йому буде відмовлено у відкритті провадження.
Ухвалою Київського апеляційного суду від 20 лютого 2020 року у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Дарницького районного суду м. Києва від 07 серпня 2018 року відмовлено.
Ухвала апеляційного суду мотивована тим, що ОСОБА_1 не подано клопотання про поновлення строку для звернення з апеляційною скаргою на рішення Дарницького районного суду м. Києва від 07 серпня 2018 року з зазначенням причин поважності пропуску строку та доказів на їх підтвердження. Натомість, в прохальній частині заяви відповідач просить розглянути «даний апеляційний позов і поновити пропущений строк, визнати судом його поважним, для пред`явлення виконавчого документа до виконання». Окрім цього, станом на 20 лютого 2020 року, особою, яка подала до суду апеляційну скаргу, зазначені в ухвалі Київського апеляційного суду від 29 січня 2020 року інші недоліки не усунуті.
Аргументи учасників справи
У березні 2020 року ОСОБА_1 засобами поштового зв`язку подав касаційну скаргу в якій, з урахуванням уточненої касаційної скарги просив скасувати ухвалу Київського апеляційного суду від 20 лютого 2020 року та справу направити на новий апеляційний розгляд зі стадії відкриття апеляційного провадження. При цьому, посилався на порушення апеляційним судом норм процесуального права.
Касаційна скарга мотивована тим, що клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження міститься в апеляційній скарзі з зазначенням причин. Апеляційний суд був зобов`язаний поновити відповідачу ОСОБА_1 строк на апеляційне оскарження.
Рух справи
Ухвалою Верховного Суду від 03 липня 2020 року відкрито касаційне провадження у справі.
В ухвалі Верховного Суду від 03 липня 2020 року зазначено, що наведені у касаційній скарзі доводи містять підстави, передбачені частиною другою статті 389 ЦПК України для відкриття касаційного провадження, оскільки касаційна скарга містить підстави касаційного оскарження, передбачені абзацом 2 частини другої статті 389 ЦПК України (порушення норм процесуального права).
Ухвалою Верховного Суду від 11 серпня 2020 року справу призначено до судового розгляду.
Позиція Верховного Суду
Колегія суддів приймає аргументи, які викладені в касаційній скарзі, з таких мотивів.
Відповідно до частини другої статті 358 ЦПК України незалежно від поважності причин пропуску строку на апеляційне оскарження суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження у разі, якщо апеляційна скарга подана після спливу одного року з дня складення повного тексту судового рішення, крім випадків: подання апеляційної скарги особою, не повідомленою про розгляд справи або не залученою до участі в ній, якщо суд ухвалив рішення про її права, свободи, інтереси та (або) обов`язки; пропуску строку на апеляційне оскарження внаслідок виникнення обставин непереборної сили.
Згідно статті 354 ЦПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або скл