Постанова
Іменем України
19 серпня 2020 року
м. Київ
справа № 308/11935/17
провадження № 61-17218св19
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Дундар І. О. (суддя-доповідач), Краснощокова Є. В., Крата В. І.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 ,
відповідач - Закарпатський обласний клінічний онкологічний диспансер,
розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу Закарпатського обласного клінічного онкологічного диспансеру, яка підписана представником Дрюченком Олександром Сергійовичем, на постанову Закарпатського апеляційного суду від 21 серпня 2019 року у складі колегії суддів: Собослой Г. Г., Кондор Р. Ю., Мацунич М. В.,
ВСТАНОВИВ:
Історія справи
Короткий зміст позовних вимог
У листопаді 2017 року ОСОБА_1 звернувся з позовом до Закарпатського обласного клінічного онкологічного диспансеру (далі - ЗОКОД) про скасування наказу головного лікаря від 17 жовтня 2017 року № 279/к в частині пункту 1 та наказу від 24 листопада 2017 року № 330/к про застосування дисциплінарного стягнення.
Позов мотивований тим, що з 1987 року працює у даному медичному закладі, а з 01 квітня 2016 року займає посаду в. о. завідувача абдомінальним відділенням ЗОКОД.
Наказом головного лікаря ЗОКОД від 17 жовтня 2017 року № 279/к позивачу та трьом іншим особам оголошенодогану за халатне відношення до функціональних обов`язків та відсутність знань директивних документів.
Даний наказ вважає протиправним, безпідставним, прийнятим всупереч приписам трудового законодавства та таким, що порушує його права та інтереси. Так, у рапорті заступника головного лікаря ОСОБА_2 , що став підставою для видачі наказу, зафіксовано порушення ведення журналів оперативних втручань (відсутність підписів оперуючого хірурга) у семи лікарів, однак догану оголошено лише чотирьом з них; у цьому рапорті зазначено, що вибіркова перевірка протоколів здійснювалася за період із 09 грудня 2016 року по 11 жовтня 2017 року, але не зазначено дати, в які були допущені виявлені порушення (дати вчинення проступку), а дисциплінарне стягнення, відповідно до частини другої статті 148 КзпП України не може бути накладено пізніше шести місяців з дня вчинення проступку.
Крім того, наказом головного лікаря ЗОКОД від 24 листопада 2017 року № 330/к позивачу оголошено догану за порушення вимог наказу МОЗ України від 14 лютого 2012 року № 110 «Про затвердження норм первинної облікової документації та Інструкції щодо їх заповнення, що використовується в закладах охорони здоров`я незалежно від форм власності та підпорядкування».
Із змісту наказу головного лікаря ЗОКОД від 24 листопада 2017 року № 330/к, вбачається, що порушення вимог наказу МОЗ полягає у внесенні неправдивих даних в медичну картку стаціонарної хворої № 3937 ОСОБА_3 , яка була госпіталізована в абдомінальне відділення без дозволу адміністрації (пацієнтка з іншої області). Однак в чому саме полягає неправдивість даних, невідомо.
Позивач також зазначає, що в порушення вимог статті 149 КЗпП України, до застосування дисциплінарного стягнення у нього не відбирались жодні пояснення.
Вважає, що підстави для застосування відносно нього дисциплінарних стягнень відсутні.
Відповідач не дотримався вимог частини третьої статті 149 КЗпП України, зокрема, не врахував ступінь тяжкості вчиненого проступку і заподіяну ним шкоду, обставини, за яких вчинено проступок, і попередню роботу працівника.
Із врахуванням наведеного просив:
скасувати наказ головного лікаря Закарпатського обласного клінічного онкологічного диспансеру від 17 жовтня 2017 року № 279/к в частині пункту 1 - оголошення догани ОСОБА_1 ;
скасувати наказ головного лікаря Закарпатського обласного клінічного онкологічного диспансеру від 24 листопада 2017 року № 330/к про оголошення догани ОСОБА_1 .
Короткий зміст рішення першої інстанції
Рішенням Ужгородського міськрайонного суду від 25 лютого 2019 року у позові ОСОБА_1 відмовлено.
Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими, оскільки позивач не довів ті обставини, на які посилався як на підставу своїх вимог, а тому відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог. Роботодавець в особі головного лікаря мав право застосувати до позивача такий вид дисциплінарного стягнення як догана, у зв`язку з порушенням Наказу МОЗ від 14 лютого 2012 року № 110.
Короткий зміст судового рішення суду апеляційної інстанції
Постановою Закарпатського апеляційного суду від 21 серпня 2019 року апеляційну скаргу адвоката Колотухи І. О. в інтересах ОСОБА_1 задоволено.
Рішення Ужгородського міськрайонного суду від 25 лютого 2019 року скасовано.
Позов ОСОБА_1 задоволено.
Скасовано наказ головного лікаря Закарпатського обласного клінічного онкологічного диспансеру від 17 жовтня 2017 року № 279/к «Про догану» в частині пункту 1 «Оголосити догану ОСОБА_1 завідувачому абдомінальним відділенням», скасовано.
Скасовано наказ головного лікаря Закарпатського обласного клінічного онкологічного диспансеру від 24 листопада 2017 року № 330/к «Про догану».
Стягнуто із Закарпатського обласного клінічного онкологічного диспансеру на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 3 395 грн.
Постанова суду апеляційної інстанції мотивована тим, що jспорюваний наказ від 17 жовтня 2017 року №279/к не містить, ким саме вчинені порушення трудової дисципліни, якими самими конкретними діями ОСОБА_1 було допущено порушення трудової дисципліни, у чому саме проявилось порушення та не зазначено в чому саме полягає халатне відношення позивача до своїх обов`язків та в чому проявляється відсутність знань директивних документів, не вказано, у чому саме є провина позивача. Матеріали справи не містять і в наказі від 24 листопада 2017 року не зазначено, яку саме неправдиву інформацію внесено при заповненні медичної документації, чи ця неправдива інформація порушенням порядку заповнення медичної документації, не зазначено у чому полягає порушення вищевказаного наказу МОЗ України від 14 лютого 2012 року №110, відсутні посилання на конкретні обставини вчинення порушення трудової дисципліни, не зазначено про настання негативних наслідків та підставу застосування такого дисциплінарного стягнення. Позивач не був лікуючим лікарем ОСОБА_3 , не мав повноважень заповнювати її медичну документацію і не може нести відповідальності за внесення в неї неправдивих відомостей, якщо такі мали місце.
Короткий зміст вимог наведених у касаційній скарзі
У вересні 2019 року представник Закарпатського обласного клінічного онкологічного диспансеру - Дрюченко О. С. через засоби поштового зв`язку подав касаційну скаргу, у якій просить скасувати постанову Закарпатського апеляційного суду від 21 серпня 2019 року та залишити в силі рішення Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 25 лютого 2019 року.
Касаційна скарга обґрунтована тим, що судом апеляційної інстанції помилково встановлено, що у наказі від 17 жовтня 2017 року № 279/к не зазначено, ким саме вчинені порушення трудової дисципліни, якими саме конкретними діями ОСОБА_1 було допущене порушення трудової дисципліни, в чому саме проявилось порушення та не вказано в чому проявляється відсутність знань директивних документів, не вказано, в чому саме є провина позивача.
ОСОБА_1 притягнуто дисциплінарної відповідальності у повній відповідності до вимог чинного законодавства із дотриманням статті 148 КЗпП України, про що вірно зазначив суд першої інстанції досліджуючи матеріали справи та оригінал журналу оперативних втручань.
Судом апеляційної інстанції прийнято рішення з порушенням права на справедливий суд, гарантованого статтею 6 ЄСПЛ.
Аргументи учасників справи
У листопаді 2019 року представник ОСОБА_1 - ОСОБА_4 подав до Верховного Суду відзив на касаційну скаргу, в якому просить постанову Закарпатського апеляційного суду від 21 серпня 2019 року залишити без змін, а касаційну скаргу без задоволення.
Відзив мотивований тим, що позивач не будучи лікуючим лікарем ОСОБА_3 не мав повноважень заповнювати її медичну документацію і відповідно не може нести відповідальність за внесення в неї неправдивих відомостей. Оспорювані накази порушують професійні права ОСОБА_1 , вони не видані у відповідності до трудового законодавства, є передчасним та неналежним чином вмотивованими. Також, викликає обґрунтований сумнів легітимність мети видачі таких наказів.
Рух справи в суді касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду від 23 вересня 2019 року відкрито кас