1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Перейти до правової позиції

Постанова

Іменем України

12 серпня 2020 року

м. Київ

справа № 627/9098/15-ц

провадження № 61-25081св18

Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Червинської М. Є. (суддя-доповідач),

суддів: Зайцева А. Ю., Коротенка Є. В., Коротуна В. М., Стрільчука В. А.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 ,

відповідач - Краснокутська районна державна адміністрація Харківської області,

третя особа - служба у справах дітей Краснокутської районної державної адміністрації Харківської області,

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Краснокутського районного суду Харківської області у складі судді Вовк Л. В. від 15 листопада 2017 року та постанову апеляційного суду Харківської області у складі колегії суддів: Хорошевського О. М., Кіся П. В.. Кружиліної О. А. від 27 лютого 2018 року,

ВСТАНОВИВ:

1.Описова частина

Короткий зміст позовних вимог

У серпні 2015 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Краснокутської районної державної адміністрації Харківської області (далі - Краснокутська РДА), третя особа - служба у справах дітей Краснокутської РДА Харківської області, про надання права на побачення з дитиною.

Позовна заява мотивована тим, що вона за рішенням Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 01 грудня 2011 року позбавлена батьківських прав відносно своєї дочки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Згідно з рішенням Краснокутського районного суду Харківської області від 02 липня 2015 року її дитина усиновлена.

Посилаючись на те, що вона любить свою дитину і сумує за нею, з урахуванням уточнення позовних вимог, просила надати дозвіл на періодичні побачення з її дочкою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , один раз на тиждень протягом не менше однієї години у присутності усиновлювачів.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Рішенням Краснокутського районного суду Харківської області від 15 листопада 2017 року у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.

Судове рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що у позивача припинилось право на побачення з біологічною дитиною у зв`язку з її усиновленням та наявністю таємниці усиновлення.

Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції

Постановою апеляційного суду Харківської області від 27 лютого 2018 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, рішення Краснокутського районного суду Харківської області від 15 листопада 2017 року залишено без змін.

Судове рішення апеляційного суду мотивоване тим, що висновки суду першої інстанції відповідають вимогам закону, оскільки право позивача на побачення з біологічною дочкою, передбачене статтею 168 СК України, припинилось, так як дитина усиновлена, а таємниця усиновлення забезпечується нормами чинного законодавства.

Узагальнені доводи вимог касаційної скарги

У травні 2018 року ОСОБА_1 подала до Верховного Суду касаційну скаргу, у якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати судові рішення судів попередніх інстанцій та направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

Касаційна скарга мотивована тим, що суди попередніх інстанцій не врахували, що згідно з нормами міжнародного права та Конвенції ООН «Про права дитини» усиновлені діти мають право доступу до інформації про їх походження, особисту та сімейну історію та наскільки це можливо, особистих даних про їх біологічних батьків, за відповідного нагляду. Заявник вважає, що її побачення з дитиною не матимуть негативного впливу на неї та на її моральне виховання і не завдасть шкоди життю та здоров'ю дитини. Крім того, суд не залучив до участі у справі належного відповідача - усиновлювача та не з'ясував ні його думку, ні думку дитини щодо даного питання.

Узагальнені доводи відзиву на касаційну скаргу

До Верховного Суду надійшли відзиви Краснокутської РДА на касаційну скаргу, у яких, посилаючись на те, що Краснокутської РДА є неналежним відповідачем у справі, оскільки малолітня ОСОБА_2 на її обліку на момент звернення до суду з указаним позовом не перебувала, так як була усиновлена, просила залишити касаційну скаргу в частині вимог до Краснокутської РДА без задоволення.

Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції

Ухвалою Верховного Суду у складі Касаційного цивільного суду від 04 липня 2018 року відкрито касаційне провадження в указаній і витребувано цивільну справу № 644/9098/15-ц з Краснокутського районного суду Харківської області.

Ухвалою Верховного Суду у складі Касаційного цивільного суду від 21 травня 2020 року вказану справу призначено до судового розгляду.

Фактичні обставини справи, встановлені судом

Суд установив, що згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 . ЇЇ біологічними батьками записані ОСОБА_4 та ОСОБА_1 .

Рішенням Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 01 грудня 2011 року у справі № 2029/2-2758/11 ОСОБА_1 позбавлено батьківських прав відносно її дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

На період перебування дитини в центрі спеціально-психологічної реабілітації «Гармонія» та в дитячому будинку сімейного типу родини ОСОБА_5 , відповідно до рішення Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 25 квітня 2013 року та від 27 травня 2015 року ОСОБА_1 дозволено побачення з дочкою.

Згідно з рішенням Краснокутського районного суду Харківської області від 02 липня 2015 року малолітня ОСОБА_2 усиновлена громадянами України, змінено її прізвище та по батькові. Рішення набрало законної сили.

2.Мотивувальна частина

Позиція Верховного Суду

08 лютого 2020 року набрав чинності Закон України від 15 січня 2020 року № 460-IX «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ».

Частиною другою розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 15 січня 2020 року № 460-IX «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ» установлено, що касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.

За таких обставин розгляд касаційної скарги ОСОБА_1 на рішення Краснокутського районного суду Харківської області від 15 листопада 2017 року та постанову апеляційного суду Харківської області від 27 лютого 2018 року здійснюється Верховним Судом в порядку та за правилами ЦПК України в редакції Закону від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII, що діяла до 08 лютого 2020 року.

Згідно із положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Касаційна скарга підлягає частковому задоволенню.

Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права


................
Перейти до повного тексту