ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 серпня 2020 року
м. Київ
справа №826/4436/17
адміністративне провадження №К/9901/22737/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Данилевич Н.А.,
суддів: Смоковича М.І., Шевцової Н.В.,
розглянув у попередньому судовому засіданні як суд касаційної інстанції справу за позовом ОСОБА_1 до Державної фіскальної служби України, третя особа - Головне управління Державної фіскальної служби в Одеській області, заінтересована особа - ОСОБА_2, про визнання протиправним та скасування Наказу №373-0 в частині, провадження у якій відкрито за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 22 червня 2017 року (головуючий суддя - Мельничук В.П., судді - Лічевецький І.О., Мацедонська В.Е.) .
І. Суть спору
Короткий зміст позовних вимог
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної фіскальної служби України, третя особа: Головне управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання протиправним та скасування Наказу № 373-0 "Про оголошення конкурсу" в частині оголошення конкурсу на заняття вакантної посади начальника Головного управління ДФС в Одеській області.
На обґрунтування позовних вимог указує, що судовим рішенням, його поновлено на посаді начальника Головного управління ДФС в Одеській області, отже вказана посада не є вакантною, а тому оскаржуваний наказ прийнято з порушенням ст. 23 Закону України "Про державну службу" та Порядку проведення конкурсу на заняття посад державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 року № 246.
Короткий зміст рішення суду першої та апеляційної інстанцій
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 квітня 2017 року було задоволено вказаний адміністративний позов.
Визнано протиправним та скасовано наказ Державної фіскальної служби України від 23.02.2017 року № 373-о "Про оголошення конкурсу" в частині оголошення конкурсу на заняття вакантної посади начальника Головного управління ДФС в Одеській області.
Стягнуто на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 640,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що Державна фіскальна служба України не була наділена повноваженнями щодо прийняття рішення про оголошення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби, оскільки станом на час прийняття оскарженого наказу посада начальника Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області не була вакантною з підстав того, що судовим рішенням від 20.02.2017, яке допущено до негайного виконання, ОСОБА_1 з 05.03.2015 поновлено на посаді начальника Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області. Отже, суд дійшов висновку, що оскаржуваний наказ прийнято з перевищенням повноважень та порушенням норм Закону України "Про державну службу" та порядку, що є підставою для скасування такого наказу в частині оголошення конкурсу на заняття вакантної посади начальника Головного управління ДФС в Одеській області.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 22 червня 2017 року було скасовано постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 квітня 2017 року та ухвалено нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Державної фіскальної служби України, третя особа: Головне управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання протиправним та скасування Наказу № 373-0 в частині було відмовлено.
Відмовляючи в позовних вимогах, суд виходив з того, що спірний наказ в частині оголошення конкурсу на заміщення посади начальника Головного управління ДФС у Одеській області не порушує права та охоронювані законом інтереси позивача, оскільки у випадку призначення іншої особи на посаду, з якої був звільнений позивач, існують законодавчо закріплені гарантії реалізації такого його права (пункт 6 статті 40 КЗпП), на які спірний наказ в частині оголошення конкурсу на заміщення посади начальника Головного управління ДФС у Одеській області не впливає.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та відзиву (заперечень)
10 липня 2017 року позивач звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 22 червня 2017 року, в якій просив її скасувати та залишити в силі постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 квітня 2017 року.
На обґрунтування поданої касаційної скарги скаржник зазначив, що судовим рішенням від 20.02.2017, яке допущено до негайного виконання, ОСОБА_1 з 05.03.2015 поновлено на посаді начальника Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області, отже, станом на час прийняття оскарженого наказу (23.02.2017) посада начальника Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області не була вакантною. Вказував, що невиконання Державною фіскальною службою України постанови Одеського окружного адміністративного суду від 20.02.2017 по справі № 815/1745/15 в частині поновлення ОСОБА_1 з 05.03.2015 на посаді начальника Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області не надає зазначеній посаді статусу вакантної та не позбавляє права позивача обіймати таку посаду з 05.03.2015.
Відповідачем та третьою особою до Суду були надані заперечення на касаційну скаргу, в яких посилаючись на законність та обґрунтованість прийнятого судом апеляційної інстанції рішення, просили залишити його без змін. Вказували, що спірний наказ в частині оголошення конкурсу на заміщення посади начальника Головного управління ДФС у Одеській області не порушує права та інтереси позивача, а на момент оголошення конкурсу посада начальника Головного управління ДФС у Одеській області була вільною (вакантною).
Ухвалою Верховного Суду від 11 серпня 2020 року зазначену адміністративну справу призначено до розгляду в попередньому судовому засіданні.
II. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 20.02.2017 по справі №815/1745/15 задоволено позов ОСОБА_1 до Державної фіскальної служби України та скасовано висновки перевірки відносно начальника Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області ОСОБА_1, за результатами якої складена довідка про результатами перевірки відомостей, зазначених в особовій та/або трудовій книжці; скасовано наказ в.о. Голови Державної фіскальної служби України від 05.03.2015 р. № 802-о про звільнення ОСОБА_1 з посади начальника Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області з підстав, передбачених Законом України "Про очищення влади"; поновлено ОСОБА_1 на посаді начальника Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області з 05.03.2015. Також, постановлено допустити негайне виконання постанови в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді.
Наказом Голови Державної фіскальної служби України від 23.02.2017 №373-о оголошено конкурс на заняття вакантних посад державної служби категорії "Б" призначення яких здійснюється Головою ДФС, зокрема: начальника Головного управління ДФС в Одеській області.
Наказом ДФС від 14.03.2017 року № 178 з метою забезпечення ефективного проведення конкурсного відбору на зайняття вакантних посад начальника та заступника начальника Головного управління ДФС в Одеській області, оголошеного наказом № 373-о, затверджено персональний склад Конкурсної комісії, якою у подальшому проведено відбір кандидатів відповідно до Порядку проведення конкурсу та визначено його переможців (протокол засідання Конкурсної комісії № 1 від 16.03.2017 року).
Інформація про результати конкурсу листом ДФС від 16.03.2017 №4110/5/99-99-04-05-02-14 була надіслана Національному агентству України з питань державної служби та оприлюднена у встановленому порядку.
Вважаючи протиправним наказ в частині оголошення конкурсу на заміщення посади начальника Головного управління ДФС у Одеській області, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
ІІІ. ДЖЕРАЛА ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 21 Закону України "Про державну службу" вступ на державну службу здійснюється шляхом призначення громадянина України на посаду державної служби за результатами конкурсу.
Прийняття громадян України на посади державної служби без проведення конкурсу забороняється, крім випадків, передбачених цим Законом.
Частиною 1 ст. 22 Закону України "Про державну службу" з метою добору осіб, здатних професійно виконувати посадові обов`язки, проводиться конкурс на зайняття вакантної посади державної служби (далі - конкурс) відповідно до Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби (далі - Порядок проведення конкурсу), що затверджується Кабінетом Міністрів України.