1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ



05 серпня 2020 року

м. Київ

справа № 815/2596/16

адміністративне провадження № К/9901/34672/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Мороз Л.Л.,

суддів: Бучик А.Ю., Рибачука А.І.,

у порядку попереднього розгляду у касаційній інстанції адміністративну справу №815/2596/16

за позовом ОСОБА_1 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, провадження по якій відкрито

за касаційною скаргою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 7 липня 2017 року, ухвалену у складі головуючого судді Корой С.М., та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 25 січня 2018 року, прийняту у складі колегії суддів: головуючого судді Косцової І.П., суддів: Стас Л.В., Турецької І.О.,

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому, з урахуванням заяви про зміну предмету позову, просила:

- визнати протиправною бездіяльність Фонду гарантування вкладів фізичних осіб щодо не затвердження змін до загального реєстру вкладників АТ "Імексбанк", які мають право на отримання гарантованого відшкодування за вкладом за рахунок Фонду, на підставі додаткового переліку вкладників АТ "Імексбанк", наданому Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, до якого включено ОСОБА_1 з належною їй сумою в розмірі 158995,91 грн на підставі договору банківського вкладу від 20.01.2015 №990413502;

- зобов`язати відповідача затвердити зміни до Загального реєстру вкладників АТ "Імексбанк".

В обґрунтування позовних вимог зазначала, що бездіяльність відповідача є незаконною та порушує її право на отримання гарантованої суми вкладу відповідно Закону України ""Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 7 липня 2017 року, залишеною без змін постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 25 січня 2018 року, позов задоволено.

Суди встановили, що 15.01.2015 Правлінням Національного банку України прийнято постанову №16/БТ АТ "Про віднесення ПАТ "Імексбанк" до категорії проблемних".

20 січня 2015 року ОСОБА_1 та ПАТ "Імексбанк" уклали договір №990413502 про приєднання до публічного договору №1 банківського вкладу (депозиту) від 20.01.2014 за яким банк приймає від позивача на вкладний (депозитний) рахунок грошові кошти в сумі 10000 доларів США на строк до 23.05.2015.

26 січня 2015 року Правлінням Національного банку України прийнято постанову №50 "Про віднесення ПАТ "Імексбанк" до категорії неплатоспроможних".

21 травня 2015 року Правлінням Національного банку України прийнято постанову №330 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію АТ "ІМЕКСБАНК".

27 травня 2015 року Фондом гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення №105 "Про початок процедури ліквідації АТ "ІМЕКСБАНК" та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку".

Листом від 10.08.2016 Уповноважена особа Фонду на ліквідацію АТ "Імексбанк" повідомила позивачку про направлення на адресу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб листа від 29.02.2016 "Про внесення змін до переліку вкладників, які мають право на отримання сум гарантованого відшкодування" до яких включено ОСОБА_1 .

Проте, Фондом гарантування вкладів фізичних осіб не затверджені вказані вище зміни, що стало підставою звернення позивачки до суду з даним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновком якого погодився і апеляційний суд, виходив з того, що Фонд отримавши від Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ "ІМЕКСБАНК" доповнення до Переліку вкладників, які мають право на отримання гарантованого відшкодування за вкладом за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, до якого також включено позивачку, всупереч вимог Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (частина п`ята статті 27 Закону України) і Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 9 серпня 2012 року №14 (пункти 2, З розділу IV Положення), не затвердив зміни до Загального реєстру вкладників, які мають право на отримання гарантованого відшкодування за вкладом за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб у частині включення до Загального реєстру позивачки, тобто, допустив протиправну бездіяльність.

Відповідач не погодився із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій подав касаційну скаргу з вимогами про їх скасування та ухвалення нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

У касаційній скарзі зазначає, що кошти на рахунок позивачки надійшли з поточного рахунку іншої фізичної особи - громадянки ОСОБА_2, в якої станом на 20.01.2015 був депозитний вклад в ПАТ "Імексбанк" в розмірі, що значно перевищує гарантовану Фондом суму. Заявник вказує, що ОСОБА_2 намагається в порушення публічного порядку та черговості, встановлених Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", отримати кошти фактично за рахунок інших фізичних осіб (зокрема, позивачки) та з державного бюджету, а не ліквідаційної маси банку, в четверту чергу, як це передбачено ст. 52 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

Відзив на касаційну скаргу не надходив.

Верховний Суд переглянув судові рішення у межах касаційної скарги, з`ясував повноту фактичних обставин, встановлених судами, та правильність застосування норм матеріального та процесуального права і дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення скарги з огляду на таке.

Спірним у даній справі є питання щодо наявності з боку Фонду бездіяльності, яка виразилась у незатвердженні Загального реєстру вкладників до якого мало бути включено позивачку на підставі інформації, отриманої від Уповноваженої особи.

Так, правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження ФГВФО, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами встановлені, зокрема, Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (тут і далі - у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; Закон № 4452-VI).

Частиною першою статті 3 Закону № 4452-VI визначено, що Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.

Відповідно до частини першої статті 26 Закону № 4452-VI Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день прийняття рішення Національним банком України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних та початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми, встановленої адміністративною радою Фонду на дату прийняття такого рішення незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000,00 грн. Фонд не відшкодовує кошти: передані банку в довірче управління; за вкладом у розмірі менше 10 гривень; за вкладом, підтвердженим ощадним (депозитним) сертифікатом на пред`явника.

Згідно з положеннями статті 27 Закону № 4452-VI уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Інформація про вкладника в переліку вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.

Протягом шести днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах "Урядовий кур`єр", "Голос України" та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.


................
Перейти до повного тексту