ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 липня 2020 року
м. Київ
справа № 264/7044/16-а
адміністративне провадження № К/9901/21470/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Шарапи В.М.,
суддів - Бевзенка В.М., Чиркіна С.М.,
розглянув у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 18 липня 2017 року у складі колегії суддів: Василенко Л.А. (головуючий), суддів: Гайдара А.В., Ханової Р.Ф. у справі за його позовом до Лівобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області про зобов`язання вчинити певні дії,-
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій
1. У грудні 2016 року позивач звернувся до суду з позовом у якому просив:
1.1 зобов`язати відповідача здійснити розрахунок пенсії в зв`язку з закінченням трудової діяльності 31 серпня 2016 року з урахуванням середньої заробітної плати по Україні за 2014-2015 роки та в коефіцієнті страхового стажу врахувати роботу за серпень 2016 року.
2. Іллічівській районний суд м. Маріуполя Донецької області постановою від 24 травня 2017 року позов задовольнив.
2.1 Задовольняючи позовні вимоги суд виходив із того, що позивач має право на перерахунок пенсії, виходячи з показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення пенсії згідно частини четвертої статті 42 Закону України від 9 липня 2003 року №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV).
3. Донецький апеляційний адміністративний суд постановою від 18 липня 2017 року скасував рішення суду першої інстанції та прийняв нове, яким відмовив у задоволенні позову.
3.1 Суд апеляційної інстанції скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи у задоволенні позову виходив із того, що пенсіонер має право вибрати метод обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії, у тому числі і з урахуванням заробітної плати, яку він отримував до моменту перерахунку пенсії, але не має права вимагати застосування показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тому пенсійний орган при перерахунку пенсії ОСОБА_1 обґрунтовано застосував показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік, тобто показник, який застосований при призначенні пенсії позивачеві.
4. Судами попередніх інстанцій встановлено що:
4.1 З 4 грудня 2009 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФ України в Іллічівському районі м. Маріуполя та отримує пенсію за віком на пільгових умовах, призначену згідно пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення Закону №1058-IV, пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". На момент призначення пенсії позивачу страховий стаж врахований до 31 грудня 2009 року і склав 37 років 5 місяців 20 днів. Заробіток для обчислення пенсії врахований за період з 1 березня 1995 року до 31 травня 1998 року та з 1 липня 2000 року до 31 грудня 2009 року із застосуванням показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік.
4.2 31 серпня 2016 року позивач був звільнений з роботи та з 1 вересня 2016 року на підставі заяви від 1 вересня 2016 року позивачеві проведено перерахунок у зв`язку зі звільненням з роботи з доданням стажу та заробітку відповідно до частини четвертої статті 42 Закону №1058-IV. Заробіток для обчислення пенсії врахований за період з 1 липня 2000 року по 31 липня 2016 року. Врахований показник середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік.
4.3 Позивач звертався до УПФ України в Іллічівському районі м. Маріуполя, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та Пенсійного фонду України з заявами про перерахунок пенсії з 31 серпня 2016 року у зв`язку з закінченням трудової діяльності з урахуванням показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2013-2015 роки.
4.4 Листами УПФ України в Іллічівському районі м. Маріуполя, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та Пенсійного фонду України на заяви позивача про перерахунок пенсії повідомлено, що розмір пенсії обчислено згідно з чинним законодавством. Крім того, зазначено, що застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три роки, що передують року звернення за перерахунком пенсії, чинним законодавством не передбачено.
Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:
5. Не погоджуючись із рішенням суду апеляційної інстанції позивач звернувся із касаційною скаргою, у якій просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
5.1 На обґрунтування касаційної скарги зазначив, що суд апеляційної інстанції неправильно застосував частину другу статті 40 та частини третю і четверту статті 42 Закону №1058-IV і як наслідок це призвело до незаконного та безпідставного зменшення розміру його пенсії.
Висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги:
6. Перевіривши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
7. Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.
8. Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду визначає Закон №1058-IV.
9. Згідно статті 26 Закону №1058-IV (у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення чоловіками 60 років, жінками - 55 років та наявності страхового стажу не менше п`яти років.