ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 липня 2020 року
м. Київ
справа № 826/18233/15
касаційне провадження № К/9901/27345/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Бившевої Л.І.,
суддів: Шипуліної Т.М., Хохуляка В.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" (далі - Товариство) на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 20.10.2015 (суддя Аблов Є.В.) та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 17.12.2015 (головуючий суддя - Парінов А.Б., судді - Грибан І.О., Губська О.А.) у справі за позовом Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" до Державної податкової інспекції у місті Полтаві Головного управління ДФС у Полтавській області (далі - Інспекція), (правонаступником якої є Головне управління ДПС у Полтавській області), про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень та податкової вимоги,
секретар судового засідання Савченко А.А.
представник позивача - Перепелиця А.В.
представник відповідача - Бурба К.В.
У С Т А Н О В И В:
У серпні 2015 року Товариство звернулось до суду із позовом до Інспекції, у якому з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог просило: визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 02.07.2015 № 0021461503, від 16.06.2015 № 0020251503, від 16.06.2015 № 0020261503, податкову вимогу від 03.04.2015 № 1632-25, податкові повідомлення-рішення від 29.07.2015 № 0023131503, від 18.09.2015 № 0025981503.
На обґрунтування зазначених позовних вимог Товариство послалось на відсутність у Інспекції правових підстав для прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень на підставі актів камеральних перевірок від 16.06.2015 № 499/16-01-15-03/403739509 та від 19.05.2015 № 150/16-01-15-03/4033739509 та податкової вимоги, оскільки: відокремлений підрозділ ПАТ "Укрнафта" - НГВУ "Полтаванафтогаз" (код за ЄДРПОУ 22525915) як відповідальне за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договору №999/97 "Про спільну інвестиційну і виробничу діяльність, не пов`язану із створенням юридичної особи, від 24.12.1997" (код платника - 0403739509 ), не було і не могло бути в силу норм Податкового кодексу України платником податку на прибуток у 2014 році; оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийнятті з порушенням строку давності для застосування штрафних санкцій, встановленого в статтями 102 та 114 Податкового кодексу України.
Окружний адміністративний суд міста Києва постановою від 20.10.2015, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 17.12.2015, у задоволенні позовних вимог відмовив повністю.
Ухвалюючи рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, суди виходили з того, що: змістом поданої податкової декларації про результати спільної діяльності на території України без створення юридичної особи за 2014 рік платник податку - Договір про спільну діяльність від 24.12.1997 № 999/97 (код ЄДРПОУ 403739509) - уповноважена особа - НГВУ "Полтаванафтогаз" ПАТ "Укрнафта" (код ЄДРПОУ 22525915) підтверджується, що позивач самостійно визначив до сплати податкове зобов`язання з податку на прибуток від спільної діяльності в сумі 95383577,00 грн. (рядок 10 декларації), яке було зменшено на суму нарахованих авансових внесків з податку на прибуток за місяці січень-лютий 2015 року в розмірі 42723680,00 грн. (рядок 11 декларації, та про що також було зазначено в додатках до такої декларації); жодних інших доповнень та/або зауважень, зокрема, з питання збільшення податкового зобов`язання за рахунок невідповідності форми податкової декларації, затвердженої наказом Міністерства доходів і зборів України від 16.12.2013 № 810, чинним нормам Податкового кодексу України, податковп декларація про результати спільної діяльності на території України без створення юридичної особи за 2014 рік не містила; при прийнятті оскаржуваних податкових повідомлень-рішень Інспекцією були дотримані вимоги статті 102 Податкового кодексу України; станом на 03.04.2015 залишок несплаченої суми узгодженого грошового зобов`язання набув статусу податкового боргу, з огляду на що у Інспекції були наявні правові підстави для формування і виставлення на адресу позивача оскаржуваної податкової вимоги.
Товариство оскаржило рішення судів першої та апеляційної інстанцій до Вищого адміністративного суду України, який ухвалою від 16.03.2016 відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою та витребував матеріали справи із суду першої інстанції.
В обґрунтування вимог касаційної скарги скаржник вказує на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального (підпунктів 14.1.153, 14.1.157, 14.1.165 пункту 14.1 статті 14, абзацу 4 пункту 64.6 статті 64, статей 111, 112, 126, 126, 129, 133, підпункту 153.14.4 пункту 153.14 статті 153 Податкового кодексу України, статті 61 Конституції України) та процесуального права (статей 86, 161 Кодексу адміністративного судочинства України), оскільки суди не надали належної правової оцінки тому, що: відокремлений підрозділ ПАТ "Укрнафта" - НГВУ "Полтаванафтогаз" (код за ЄДРПОУ 22525915) як особа, відповідальна за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договору №999/97 "Про спільну інвестиційну і виробничу діяльність, не пов`язану із створенням юридичної особи, від 24.12.1997" (код платника - 0403739509 ), не було і не могло бути в силу норм Податкового кодексу України платником податку на прибуток у 2014 році, з огляду на що складені та направлені на адресу НГВУ "Полтаванафтогаз" ПАТ "Укрнафта" податкові повідомлення-рішення та податкова вимога є протиправними, оскільки направлені неплатнику такого податку і за відсутності на це будь-яких правових підстав; змістом пункту 153.14 статті 153 Податкового кодексу України (у редакції, що діяла упродовж 2014 року) підтверджується, що особливість оподаткування доходів від спільної діяльності полягала у тому, що особа, уповноважена вести облік результатів спільної діяльності, була не платником податку, а виконувала функції податкового агента, оскільки зобов`язана була утримати податок з доходів від спільної діяльності при виплаті/нарахуванні учаснику його частини прибутку після його розподілу між учасниками; одночасне нарахування та стягнення з платника податків штрафу та пені у випадку прострочки сплати самостійно узгодженого податкового зобов`язання суперечить статті 61 Конституції України, з урахуванням того, що пеня і штраф належать до одного виду відповідальності - фінансової; у зв`язку з чим просить суд касаційної інстанції скасувати ухвалені у даній справі рішення судів першої та апеляційної інстанції при прийняти нове судове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
У запереченні на касаційну скаргу Інспекція просить суд відмовити у її задоволенні, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій залишити без змін з підстав того, що: посилання позивача на те, що Договір про спільну діяльність №999/97 від 24.12.1997 (код платника - 0403739509 ) - уповноважена особа - НГВУ "Полтаванафтогаз" ПАТ "Укрнафта" - (код за ЄДРПОУ 22525915) не повинен був сплачувати податок на прибуток на підставі поданої податкової декларації про результати спільної діяльності на території України без створення юридичної особи за 2014 рік спростовуються положеннями пункту 15.1 статті 15, пункту 64.6 статті 64 Податкового кодексу України; нарахування пені безпосередньо не пов`язане із застосуванням штрафної санкції у відповідності до статті 126 Податкового кодексу України, а має самостійне місце внаслідок несвоєчасної сплати узгодженої суми податкового/грошового зобов`язання, а тому притягнення позивача до відповідальності згідно статті 126 Податкового кодексу України та застосування пені не є подвійним притягненням до відповідальності одного виду за одна правопорушення.
Законом України "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)" від 02.06.2016 № 1401-VIII, який набрав чинності з 30.09.2016, статтю 125 Конституції України викладено в редакції, згідно з якою Верховний Суд є найвищим судом у системі судоустрою України.
Згідно з пунктом 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 2 червня 2016 року № 1402-VIII, який набрав чинності з 30.09.2016, з дня початку роботи Верховного Суду у складі, визначеному цим Законом, Верховний Суд України, Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Вищий господарський суд України, Вищий адміністративний суд України припиняють свою діяльність та ліквідуються у встановленому законом порядку.
Відповідно до пункту 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 № 1402-VIII, який набрав чинності з 30.09.2016, постановою Пленуму Верховного Суду від 30.11.2017 № 2 "Про визначення дня початку роботи Верховного Суду" днем початку роботи Верховного Суду визначено 15.12.2017.
Законом України від 03.10.2017 № 2147-VIII, який набрав чинності з 15.12.2017, Кодекс адміністративного судочинства викладено в новій редакції.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями у справі визначено склад колегії суддів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду: Бившева Л.І. (суддя-доповідач, головуючий суддя), Хохуляк В.В., Шипуліна Т.М.
Відповідно до підпункту 4 пункту 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII, який набрав чинності з 15.12.2017) касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
26.06.2020 Товариство подало до Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду клопотання, у якому просить врахувати наведені у клопотанні пояснення щодо правової позиції Верховного Суду у спорах, які виникали з подібних правовідносин. Зокрема, скаржник посилається на те, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення були прийняті Інспекцією на підставі актів камеральних перевірок, оформлених до 01.01.2017, і цими актами камеральних перевірок підтверджується також, що податковий орган при їх проведенні перевіряв не показники податкової звітності, а своєчасність сплати податку на прибуток приватних підприємств. Таким чином, на підставі сформованої Верховним Судом правової позиції (постанова від 13.06.2018 у справі № 806/902/16, постанова від 26.06.2018 у справі № 826/778/17, постанова від 26.06.2018 у справі № 826/18513/16, постанова від 22.05.2018 у справі № 826/5165/17, постанова від 02.10.2018 у справі № 826/1624/17) оскаржувані податкові повідомлення-рішення мають бути визнані протиправними, оскільки складені за результатами незаконно проведених у 2015 році камеральних перевірок.
Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду ухвалою від 10.07.2020 прийняв касаційну скаргу Товариства до провадження та призначив справу до розгляду у судовому засіданні з повідомленням сторін на 21.07.2020.
21.07.2020 відповідач подав клопотання про заміну Інспекції її правонаступником - Головним управлінням ДПС у Полтавській області, на підтвердження чого надав витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадський формувань від 26.02.2019.
У відповідності до частини першої статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції, чинній з 15.12.2017) у справі здійснено заміну відповідача - Інспекції її правонаступником - Головним управлінням ДПС у Полтавській області.
Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду перевірив наведені у касаційній скарзі та клопотанні скаржника доводи, вказані у запереченні аргументи щодо відсутності підстав для задоволення касаційної скарги, заслухав пояснення представників сторін та дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
У справі, що розглядається, суди встановили, що 19.05.2015, 16.06.2015, 14.07.2015 та 04.09.2015 Інспекцією були проведені камеральні перевірки з питань дотримання платником податків - Договором про спільну діяльність від 24.12.1997 № 999/97 (код ЄДРПОУ 403739509), уповноважена особа - НГВУ "Полтаванафтогаз" ПАТ "Укрнафта" (код ЄДРПОУ 22525915) вимог податкового законодавства в частині своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов`язання по податку на прибуток за 2014 рік, нарахованого згідно податкової декларації з податку на прибуток підприємства за 2014 рік (вх. № 9081354896 від 02.03.2015), результати яких оформлені актами від 19.05.2015 № 150/16-01-15-03/403739509, від 16.06.2015 № 499/16-01-15-03/403739509, від 14.07.2015 № 1015/16-01-15-03/403739509 та від 04.09.2015 № 1564/16-01-15-03/403739509 відповідно.