Постанова
Іменем України
22 липня 2020 року
м. Київ
справа № 510/1442/19
провадження № 61-8119св20
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Ступак О. В. (суддя-доповідач),
суддів: Гулейкова І. Ю., Погрібного С. О.,
Усика Г. І., Яремка В. В.,
учасники справи:
заявник - ОСОБА_1 ,
заінтересована особа - Ренійський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу Ренійського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стануПівденного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) на рішення Ренійського районного суду Одеської області від 26 листопада 2019 року у складі судді Сорокіна К. В. та постанову Одеського апеляційного суду від 17 квітня 2020 року у складі колегії суддів: Дрішлюка А. І., Громіка Р. Д., Драгомерецького М. М.,
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст вимог заяви і рішень судів першої та апеляційної інстанцій
У липні 2019 року ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, заінтересована особа - Ренійський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану.
Заява мотивована тим, що її батько - ОСОБА_2, народився
ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Рені, Ізмаїльський жудець, Бессарабія, Королівство Румунія (на сьогоднішній день - м. Рені Одеської області, Україна). Після 1940 років, сім`я ОСОБА_2 виїхала у Росію, а саме до Сибіру, під час цього переїзду втрачено свідоцтво про народження ОСОБА_2 .
На звернення до Державного архіву Одеської області заявником отримано відповідь, що в книзі реєстрації актових записів про народження за 1939 рік Примарії м. Рені, Бессарабія, у 1918-1940 роках - у складі Королівства Румунія, тепер м. Рені Одеської області, запис про народження ОСОБА_2 не значиться, у зв`язку з чим підтвердити народження та надати архівну довідку не можливо.
Посилаючись на те, що встановити факт народження ОСОБА_2 у позасудовому порядку неможливо, а встановлення факту має для заявниці юридичне значення, зокрема необхідне їй для отримання громадянства Румунії, - просить заяву задовольнити.
Рішенням Ренійського районного суду Одеської області від 26 листопада 2019 року заяву ОСОБА_1 задоволено. Встановлено факт народження ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, у м. Рені, Ізмаїльський жудець, Бессарабія, Королівство Румунія (на сьогоднішній день - м. Рені Одеська область, Україна). Зобов`язано Ренійський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області поновити актовий запис про народження ОСОБА_2, вказавши відомості про народження ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, місце народження: м. Рені, Ізмаїльський жудець, Бессарабія, Королівство Румунія (на сьогоднішній день - м. Рені, Одеська область, Україна).
Рішення мотивоване тим, що заява є доведеною та обґрунтованою.
Постановою Одеського апеляційного суду від 17 квітня 2020 року апеляційну скаргу Ренійського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стануГоловного територіального управління юстиції в Одеській області залишено без задоволення. Рішення Ренійського районного суду Одеської області від 26 листопада 2019 року залишено без змін.
Залишаючи апеляційну скаргу без задоволення, суд апеляційної інстанції погодився з висновками суду першої інстанції, який повно з`ясував обставини, які мають значення для справи та правильно застосував норми матеріального та процесуального права.
Короткий зміст та узагальнюючі доводи касаційної скарги
У травні 2020 року Ренійський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) подав до Верховного Суду касаційну скаргу на рішення Ренійського районного суду Одеської області від 26 листопада 2019 року та постанову Одеського апеляційного суду
від 17 квітня 2020 року, в якій просить скасувати оскаржувані судові рішення та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні заяви, обґрунтовуючи свої вимоги неправильним застосуванням судами норм матеріального права та порушенням норм процесуального права.
Касаційна скарга мотивована тим, що вимога заявника про зобов`язання Ренійського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану вчинити певні дії не може розглядатися у порядку окремого провадження, а підлягає розгляду в порядку позовного провадження судом адміністративної юрисдикції, отже, судами попередніх інстанцій порушено порядок поновлення актового запису та юрисдикцію розгляду справ.
Станом на час розгляду вказаної справи у Верховному Суді від інших учасників справи не надходило відзивів на касаційну скаргуРенійського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).
Позиція Верховного Суду
Відповідно до вимог частин першої і другої статті 400 ЦПК України під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.
Згідно з частиною першою статті 402 ЦПК України у суді касаційної інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи з урахуванням статті 400 цього Кодексу.
Вивчивши матеріали справи, перевіривши доводи касаційної скарги, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню.
Із матеріалів справи вбачається, що заявниця є донькою ОСОБА_2, який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Рені, Ізмаїльський жудець, Бессарабія, Королівство Румунія (на сьогоднішній день - м. Рені Одеської області, Україна), яке у період із 1918 року по 1940 рік знаходилося під владою Румунії.
Свідоцтво про народження ОСОБА_2 втрачено.
Згідно з листом Державного архіву Одеської області, у книзі реєстрації актових записів про народження за 1939 рік Примарії м. Рені, Бессарабія, у 1918-1940 роках - у складі Королівства Румунія, тепер м. Рені Одеської області, запис про народження ОСОБА_2 не значиться, у зв`язку з чим підтвердити народження та надати архівну довідку неможливо.
Встановлення юридичного факту, а саме народження ОСОБА_2 у 1939 році у м. Рені, Ізмаїльський жудець, Бессарабія, Королівство Румунія заявниця обґрунтовувала необхідністю для відновлення румунського громадянства.
Задовольняючи заяву, суд першої інстанції, з висновками якого погодився й апеляційний суд, виходив із доведеності та обґрунтованості заяви.
Разом з тим Верховний Суд не погоджується у повній мірі із зазначеними висновками судів першої та апеляційної інстанцій з огляду на таке.
Нормативно-правове обґрунтування
Відповідно до частини першої статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Суд розглядає в порядку окремого провадження справи, зокрема, про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Частинами першою та другою статті 315 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи про встановлення факту, зокрема, народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.