Постанова
Іменем України
14 липня 2020 року
м. Київ
справа № 461/3635/19
провадження № 61-5857св20
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Синельникова Є. В.,
суддів: Осіяна О. М., Сакари Н. Ю., Хопти С. Ф.,
Шиповича В. В. (суддя-доповідач),
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідач - ОСОБА_2
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_2, від імені якого діє представник - адвокат Найда Ірена Андріївна, на постанову Львівського апеляційного суду, у складі колегії суддів: Бойко С. М., Мікуш Ю. Р., Ніткевича А. В., від 11 лютого 2020 року,
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог
У травні 2019 року ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом, до ОСОБА_2 про надання дозволу на подання одноосібно без згоди батька заяви на оформлення паспорта громадянина Сполучених Штатів Америки (далі - США) ОСОБА_3 .
Позовна заява мотивована тим, що дочка сторін ОСОБА_3, народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 в США і є громадянкою США. Оскільки дія паспорту дитини закінчилась 22 жовтня 2017 року в період її перебування із позивачем на території України, тому вона не може залишити територію України без оформлення нового паспорта в установленому законом порядку у консульській установі Посольства США в Україні. Відповідач такої згоди на її оформлення паспорту не дає через неприязні відносини між ними, чим порушує права дитини на вільне пересування, спілкування з рідним братом, відвідування країни, де вона народилась і проживала.
На підтвердження законності своїх вимог позивач послалась зокрема на лист-роз`яснення від 05 січня 2018 року консульського відділу Посольства США в Україні, в якому їй було рекомендовано звернутись до суду за місцем проживання дитини для отримання дозволу на оформлення паспорта громадянина США без згоди батька.
У судовому засіданні представник відповідача - адвокат Найда І. А. заявила клопотання про закриття провадження у справі, яке мотивовано тим, що спір не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства судами України.
Короткий зміст ухвали суду першої інстанції
Ухвалою Галицького районного суду м. Львова, у складі судді Кузьми Д. М., від 05 липня 2019 року провадження у справі закрито на підставі пункту 1 частини першої статті 255 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), у зв`язку з тим, що справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Постановляючи ухвалу, суд першої інстанції виходив з того, що до спірних правовідносин щодо оформлення неповнолітній дитині паспорта громадянина США підлягає застосуванню право США - Розділ 22 Кодексу Федеральних Законів США. Подія щодо відмови у оформленні паспорту громадянина США сталася на території іноземного органу - Посольства США, розташованого на території України. Встановивши, що фактично спір між сторонами виник в органі іноземної держави, суд дійшов висновку, що відповідно до ЦПК України та Закону України "Про міжнародне приватне право" він не може бути розглянутий судом України.
Суд також врахував, що у позивача можуть виникнути труднощі із виконанням рішення суду України та вважав, що ефективним способом захисту інтересів малолітньої ОСОБА_3 є звернення для вирішення даного спору до суду США.
Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції
Постановою Львівського апеляційного суду від 11 лютого 2020 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено, ухвалу Галицького районного суду м. Львова від 05 липня 2019 року скасовано і направлено справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Скасовуючи ухвалу районного суду, колегія суддів вважала помилковим висновок про непідсудність даної справи судам України загалом, і Галицькому районному суду м. Львова, зокрема, з огляду на те, що позивач подала позов в інтересах дитини з метою захисту прав дитини на вільне пересування. Подія, яка стала підставою для подання вказаного позову, а саме закінчення дії паспорта громадянина США, на підставі якого дитина виїхала із країни свого народження (США) і на законних підставах в`їхала на територію України - країни народження і проживання своєї матері ОСОБА_1, мала місце на території України. Для вирішення питання оформлення дитині чинного паспорта компетентним органом іноземної держави, який знаходиться на території України, необхідне, зокрема, рішення суду про надання виключного дозволу на подання заяви на оформлення паспорта громадянина США для дитини тому з батьків, який здійснює подання цієї заяви, а в даному випадку - це мати дитини, місце проживання якої з дитиною на Україні територіально належить до Галицького району
м. Львова, де дитина проживає впродовж тривалого періоду часу.
Апеляційним судом також враховано, що Консульський відділ Посольства США в Україні своїм листом від 14 січня 2020 року повідомив, що Посольство США може прийняти до уваги рішення українського суду, згідно з яким надається виключний дозвіл на видачу паспорта громадянина США неповнолітній дитині, саме тому з батьків, який здійснює подання заяви.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
В поданій у березні 2020 року касаційній скарзі ОСОБА_2, від імені якого діє представник - адвокат Найда І. А., посилаючись на порушення апеляційним судом норм ЦПК України та Закону України "Про міжнародне приватне право", оскільки спір щодо надання дозволу на оформлення паспорту неповнолітній дитині, яка є громадянкою США, без згоди батька, який є громадянином США, виник в органі іноземної держави (Посольстві США) і не може бути розглянутий судом України, просить оскаржувану постанову суду апеляційної інстанції скасувати, залишивши в силі ухвалу Галицького районного суду м. Львова від 05 липня 2019 року.
Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду від 16 квітня 2020 року відкрито касаційне провадження в указаній справі та витребувано її матеріали з місцевого суду.
У квітні 2020 року матеріали справи надійшли до Верховного Суду.
Ухвалою Верховного Суду від 09 червня 2020 року справу призначено до розгляду у складі колегії із п`яти суддів, в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Аргументи учасників справи
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Касаційна скарга мотивована тим, що закінчення дії паспорта - це лише факт, який настає безвідносно до території, а сама подія, яка мала місце у даному випадку, - це відмова у оформленні паспорта громадянина США. Спір виник не через закінчення дії паспорта, а через відмову в оформленні паспорта дитині без згоди батька у Посольстві США. Сама подія щодо відмови у оформленні паспорта громадянина США сталася не на території України, а на території іноземного органу - Посольства США, розташованого на території України, статус і діяльність якого визначається Віденською конвенцією про дипломатичні зносини від 18 квітня 1961 року, законодавством США, міжнародними угодами між Україною та США.
Звертає увагу суду, що позивач має намір оформити паспорт громадянина США відповідно до законодавства США у державному органі США (Посольстві США в Україні). При цьому всі члени даної родини - позивач, відповідач і дитина є громадянами США. Вважає, що спірні відносини сторін щодо виконання сторонами своїх прав і обов`язків щодо дитини, зокрема щодо оформлення паспорта громадянина США не мають правового зв`язку із Україною.
Апеляційним судом не враховано, що місце проживання дитини не визначене, оскільки з цього приводу існує спір між батьками.
Жодним національним і міжнародно-правовим актом не передбачена можливість надання українським судом дозволу на оформлення дитині паспорта громадянина США без згоди батька.
Також заявник звертає увагу, що судом апеляційної інстанції було порушено порядок долучення доказів до матеріалів справи.
Доводи осіб, які подали відзив на касаційну скаргу
У травні 2020 року до Верховного Суду надійшов відзив ОСОБА_1 на касаційну скаргу, в якому позивач просить постанову Львівського апеляційного суду від 11 лютого 2020 року залишити без змін, а касаційну скаргу - без задоволення.
Наголошує на тому, що має місце грубе порушення прав неповнолітньої дитини, які гарантовані зокрема Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, Конвенцією про права дитини, Конституцією України.
Непідсудність цивільної справи не є підставою для закриття провадження у справі у розумінні статті 255 ЦПК України.
Україна та США є підписантами Конвенції про юрисдикцію, право, що застосовується, визнання, виконання та співробітництво щодо батьківської відповідальності та заходів захисту дітей. Для України дана Конвенція набрала чинності в 2008 році, а для США в 2010 році, а отже і США і Україна розглядають позови що стосуються дітей за принципом територіальної підсудності судам за місцем фактичного, постійного проживання дитини. Більш того, згадана Конвенція надає юрисдикцію органам договірної держави, на території якої перебуває дитина, вживати будь-яких необхідних заходів захисту у будь-яких невідкладних випадках.
Звичайним місцем проживання ОСОБА_3 на протязі декількох останніх років є місце проживання із матір`ю у м. Львові.
Звертає увагу, що ОСОБА_3 набула громадянство США за народженням, а позивач просить видати дозвіл на виготовлення документу, який підтверджує громадянство та дозволяє у повному обсязі здійснювати цивільні права і обов`язки, надані законодавством дитині та іноземцям, у тому числі вільно пересуватися територією України та залишати її межі.