ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 липня 2020 року
м. Київ
справа № 640/5215/19
адміністративне провадження № К/9901/35506/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Білоуса О.В.,
суддів - Блажівської Н.Є., Желтобрюх І.Л.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Головного управління ДФС у м. Києві на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 9 липня 2019 року (головуючий суддя Келеберда В.І.) та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року (головуючий суддя Федотов І.В., судді - Єгорова Н.М., Бараненко І.І.) у справі за адміністративним позовом Підприємства об`єднання громадян (релігійної організації, профспілки) "Делішес Фуд Рітейл" Всеукраїнської громадської організації "Народна академія творчості інвалідів" до Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправними та скасування рішень та зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
У березні 2019 року Підприємство об`єднання громадян (релігійної організації, профспілки) "Делішес Фуд Рітейл" Всеукраїнської громадської організації "Народна академія творчості інвалідів" (далі - Підприємство) звернулося до суду з позовом до Головного управління ДФС у м. Києві (далі - ГУ ДФС у м. Києві), в якому просило визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 17 січня 2019 року №0002091404, яким зменшено заявлену суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, задекларовану на рахунок платника у банку за вересень 2018 року у розмірі 9797782 грн та застосовано штрафні (фінансові) санкції (штраф) у розмірі 2449445,50 грн; №0002101404, яким зменшено розмір від`ємного значення суми податку на додану вартість за вересень 2018 року у розмірі 1959206 грн.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 9 липня 2019 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року, позов задоволено у повному обсязі. Визнано протиправними та скасовано оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 17 січня 2019 року №0002091404 та №0002101404. Стягнуто судові витрати у сумі 19210 на користь позивача, шляхом їх безспірного списання з рахунків ГУ ДФС у м. Києві за рахунок бюджетних асигнувань.
Не погодившись з ухваленими у справі судовими рішеннями першої та апеляційної інстанцій, ГУ ДФС у м. Києві звернулося до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, просило рішення судів першої та апеляційної інстанцій скасувати, ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити в повному обсязі. Доводи податкового органу зводяться до дублювання висновків Акта перевірки від 11 грудня 2018 року № 1213/26-15-14-04-01/409.
Заслухавши суддю-доповідача, переглянувши судові рішення в межах доводів і вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла висновку про залишення касаційної скарги без задоволення.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що у період з 21 листопада 2018 року по 4 грудня 2018 року посадовими особами ГУ ДФС у м. Києві, проведено документальну позапланову виїзну перевірку Підприємства з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку за вересень 2018 року, за результатами якої 11 грудня 2018 року складено Акт № 1213/26-15-14-04-01/409 (далі - Акт перевірки).
Згідно висновків Акта перевірки, позивачем порушено пункт 198.5 статті 198, пункти 200.1, 200.4 статті 200 Податкового кодексу України, завищено заявлену суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника за вересень 2018 року на 9797782 грн та завищено суму від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду за вересень 2018 року на 1959206 грн.
На підставі Акта перевірки, 17 січня 2019 року ГУ ДФС у м. Києві прийнято податкові повідомлення-рішення №0002091404, яким зменшено заявлену суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, задекларовану на рахунок платника у банку за вересень 2018 року у розмірі 9797782 грн та застосовано штрафні (фінансові) санкції (штраф) у розмірі 2449445,50 грн; №0002101404, яким зменшено розмір від`ємного значення суми податку на додану вартість за вересень 2018 року у розмірі 1959206 грн.
Не погоджуючись із прийнятими відповідачем 17 січня 2019 року податковими повідомленнями-рішеннями, Підприємство звернулося до суду з цим позовом про визнання їх протиправними, та про їх скасування.
Задовольняючи позовні вимоги, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з наступних мотивів, з якими погоджується колегія суддів касаційної інстанції.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України (далі - ПК України).
Пунктом 198.3 статті 198 ПК України передбачено, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв`язку з: придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи); ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.
Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Згідно пункту 198.6 статті 198 ПК України, не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними у абзаці першому цього пункту документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
За приписами пункту 201.7 статті 201 ПК України, податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Згідно пункту 201.10 статті 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Підпунктом 14.1.36 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що господарська діяльність - діяльність особи, що пов`язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.
Як встановлено судами попередніх інстанцій та вбачається з матеріалів, засновником Підприємства об`єднання громадян (релігійної організації, профспілки) "Делішес Фуд Рітейл" Всеукраїнської громадської організації "Народна академія творчості інвалідів" є Всеукраїнська громадська організація "Народна академія творчості інвалідів".
У липні 2018 року на Підприємстві за основним місцем роботи працювало 4 працівники, у тому числі 3 особи з інвалідністю (що становить 75%); у серпні 2018 року за основним місцем роботи працювало 9 працівників, у тому числі 8 осіб з інвалідністю (що становить 89%); у вересні 2018 року за основним місцем роботи працювало 14 працівників, у тому числі 13 осіб з інвалідністю (що становить 93%).
1 серпня 2018 року між позивачем та ТОВ "IPC СІСТЕМ" було укладено Договір оренди №01/08/18, згідно умов якого Підприємство орендує виробничі та складські приміщення загальною площею 146,00 м.кв, за адресою Волинська область, Луцький район, село Тарасове, вулиця Жовтнева 2а.
Також, між позивачем та ТОВ "АКТИВ-ЗАХІД" 1 серпня 2018 року було укладено договір оренди № 09-ОР, за умовами якого Підприємство орендує нерухоме майно, а саме частину приміщення по вулиці Д. Галицького, 16, смт Торчин, Луцького району Волинської області, площею 100 кв.м.
Згідно умов Договору суборенди від 1 жовтня 2018 року укладеним між Підприємством та ТОВ "Альянс-112", позивачем орендовано приміщення, розташоване за адресою: Волинська область, м. Рожище, вулиця Мазепи, 2.
3 вересня 2018 року позивачем та ТОВ "БІ-3С" було укладено договір оренди виробничого обладнання № 03-09, згідно якого Підприємство отримало у користування обладнання для виготовлення цукрового сиропу та для виробництва джемів.
Також позивачем цього ж дня з ТОВ "БВС-НЬОРДС" було укладено договір суборенди, за умовами якого Підприємство орендувало приміщення площею 119,5 кв.м, розташоване за адресою місто Київ, вулиця Кирилівська, 102 (літ. Б).
Згідно висновків податкового органу, викладених в Акті перевірки, причиною виникнення від`ємного значення з податку на додану вартість є придбання винограду столового, нектарину, моркви, полуниці, цукру білого, преформи, а також виробництво сиропу цукрового, джемів, придбання одягу та взуття, що було у використанні, ремонт одягу та взуття, що було у використанні, продаж якого звільнено від оподаткування відповідно до пункту 197.6 статті 197 ПК України.