ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 липня 2020 року
м. Київ
справа № 0340/1781/18
адміністративне провадження № К/9901/3507/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Олендера І.Я.,
суддів: Гончарової І.А., Ханової Р.Ф.,
розглянув у письмовому провадженні як суд касаційної інстанції справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, провадження у якій відкрито за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22 січня 2019 року (судді: Улицький В.З. (головуючий), Кузьмич С.М., Шавель Р.М.) у справі № 0340/1781/18,
У С Т А Н О В И В:
І. Суть спору
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулась до суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області (далі - відповідач, контролюючий орган, ГУ ДФС у Волинській області) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № б/н, від 10.08.2018, яким позивачу визначено суму податкового зобов`язання з транспортного податку з фізичних осіб за 2018 рік в розмірі 22 916,60 грн.
2. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що контролюючий орган приймаючи оскаржуване податкове повідомлення-рішення діяв всупереч та не у відповідності до вимог чинного податкового законодавства, оскільки позивачем на підставі договору купівлі-продажу № 004823 від 28.12.2017 було придбано легковий автомобіль марки FORD, модель EDGE, 2017 року випуску, об`єм двигуна 1997 м. куб., тип пального - дизель, який був зареєстрований в органах МВС України 03.01.2018 (що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_1 ). Крім того, позивач зазначає, що вказаний транспортний засіб не є об`єктом оподаткування, оскільки його середньоринкова вартість є меншою ніж 375 розмірів мінімальної заробітної плати, яка розраховується за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
3. Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 6 листопада 2018 року адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області від 10 серпня 2018 року № б/н. Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що судом встановлено та підтверджено наявними в матеріалах справи доказами, що належний позивачу транспортний засіб марки FORD, модель EDGE, 2017 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_2, об`єм двигуна 1997 м. куб., тип пального - дизель, не є об`єктом оподаткування транспортним податком у 2018 році, а тому у контролюючого органу були відсутні правові підстави для винесення податкового повідомлення-рішення від 10.08.2018 № б/н та визначення позивачу грошового зобов`язання за платежем транспортний податок з фізичних осіб за 2018 рік в розмірі 22 916,60 грн.
4. Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, ГУ ДФС у Волинській області подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи просило скасувати рішення Волинського окружного адміністративного суду від 6 листопада 2018 року та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 у повному обсязі.
5. Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22 січня 2019 року апеляційну скаргу ГУ ДФС у Волинській області задоволено повністю. Скасовано рішення Волинського окружного адміністративного суду від 6 листопада 2018 року у справі № 0340/1781/18 та прийнято нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено повністю. Рішення суду апеляційної інстанції мотивоване тим, що контролюючий орган приймаючи оскаржуване податкове повідомлення-рішення діяв у межах та у відповідності до вимог чинного податкового законодавства, оскільки у "Переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2018 році", розміщеному на офіційному веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, протягом 1 року, з року випуску в якому міститься і автомобіль марки - FORD EDGE.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
6. Не погодившись із рішенням суду апеляційної інстанції, ОСОБА_1 подала касаційну скаргу, де посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22 січня 2019 року та залишити в силі рішення Волинського окружного адміністративного суду від 6 листопада 2018 року у справі № 0340/1781/18.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
7. Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 є власником легкового автомобіля марки FORD, модель EDGE, 2017 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_2, об`єм двигуна 1997 м. куб., тип пального - дизель, дата реєстрації транспортного засобу - 03.01.2018, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_1 . ГУ ДФС у Волинській області 10.08.2018 сформовано та направлено ОСОБА_1 податкове повідомлення-рішення № б/н, яким визначено позивачу суму грошового зобов`язання з транспортного податку з фізичних осіб за 2018 рік в розмірі 22 916, 60 грн.
Судом першої інстанції зазначено, що згідно Закону України "Про Державний бюджет на 2018 рік" мінімальна заробітна плата станом на 01.01.2018 визначена у розмірі 3 723,00 грн, у зв`язку з чим об`єктом оподаткування у 2018 році є легкові автомобілі, середньоринкова вартість яких станом на 01.01.2018 становить понад 1 396 125,00 грн. Мінекономрозвитку забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, об`єм циліндрів двигуна та тип пального (пункт 14 Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів). Об`єктом оподаткування транспортним податком є легкові автомобілі, які відповідають таким критеріям, а саме: 1) з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно); 2) середньоринкова вартість становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року; 3) повинен бути зазначений у переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2018 році, розміщеному на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку. Для визнання автомобіля об`єктом оподаткування транспортним податком з фізичних осіб до уваги береться, зокрема середньоринкова вартість такого автомобіля, яка визначається статистичними методами з урахуванням певних ознак, параметрів і характеристик транспортного засобу та встановлюється, виключно Мінекономрозвитку та не підлягає перегляду чи коригуванню іншими суб`єктами владних повноважень чи власниками транспортних засобів.
При здійснені калькуляції (розрахунку) на офіційному веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України середньоринкової вартості автомобіля позивача марки FORD, модель EDGE, 2017 року випуску, об`єм двигуна 1997 м. куб., тип пального - дизель, судом першої інстанції встановлено, що його вартість становить 920 995,74 грн, яка є меншою ніж 375 розмірів мінімальної заробітної плати (1 396 125,00 грн.).
Судом першої інстанції досліджено "Перелік легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2018 році", розміщений на офіційному веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, в якому зазначено, що оподаткуванню підлягає автомобіль марки FORD, модель EDGE, об`єм двигуна 2 м. куб., тип пального - дизель, рік випуску - до 1 року (включно).
Оскільки не можливо встановити точну дату випуску автомобіля для цілей оподаткування, суд першої інстанції обґрунтовано зазначив, що у відповідності до положень пп. 14.1.220 п. 14.1 ст. 14 ПК України рік виготовлення транспортного засобу - календарна дата виготовлення транспортного засобу (день, місяць, рік); для транспортних засобів, календарну дату виготовлення яких визначити неможливо, - 1 січня року виготовлення, зазначеного в реєстраційних документах. Згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_1, який належить ОСОБА_1, вказаний автомобіль 2017 року випуску, а тому датою його виготовлення для цілей оподаткування вважається - 1 січня 2017 року. Тобто, під критерій "рік випуску - до 1 року включно" цей автомобіль підпадав до 31.12.2017 включно, а з 01.01.2018 даний автомобіль підпадає під критерій "рік випуску - до 2 років включно", тоді як вказаному "Переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2018 році" значиться автомобіль марки FORD, модель EDGE, об`єм двигуна 2 м. куб., тип пального - дизель, рік випуску - до 1 року (включно).
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
8. В доводах касаційної скарги позивач цитує норми матеріального та процесуального права, вказує на порушення допущені контролюючим органом при прийнятті оскаржуваного рішення, а також вказує на неврахування судом апеляційної інстанції положень Податкового кодексу України (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) та "Переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2018 році" (розміщеному на офіційному веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України) щодо встановлених критеріїв, які саме транспортні засоби підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2018 році, що у своїй сукупності призвело до неправильного застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушень норм процесуального права при прийнятті рішення.
9. Відповідач надіслав відзив на касаційну скаргу, в якому вказує на правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права та просить залишити скаргу без задоволення, а рішення суду апеляційної інстанції без змін.
10. Касаційний розгляд справи проведено в порядку письмового провадження, відповідно до пункту 3 частини першої статті 345 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції Закону від 3 жовтня 2017 року № 2147-VІІІ, що діє з 15 грудня 2017 року).
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
11. Податковий кодекс України (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин):
11.1. Підпункт 14.1.220 пункту 14.1 статті 14.
Рік виготовлення транспортного засобу - календарна дата виготовлення транспортного засобу (день, місяць, рік); для транспортних засобів, календарну дату виготовлення яких визначити неможливо, - 1 січня року виготовлення, зазначеного в реєстраційних документах.
11.2. Підпункт 54.3.3 пункту 54.3 статті 54.
Контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо: згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.