ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 липня 2020 року
Київ
справа № 826/3400/17
провадження № К/9901/6240/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Смоковича М. І.,
суддів: Данилевич Н. А., Уханенка С. А.
розглянув у попередньому судовому засіданні в касаційній інстанції справу
за позовом публічного акціонерного товариства "АрселорМіттал Кривий Ріг" до Національної служби посередництва та примирення, третя особа - первинна профспілкова організація Всеукраїнської профспілки працівників науки, виробництва та фінансів Публічного акціонерного товариства "АрселорМіттал Кривий Ріг", про визнання протиправним та скасування розпорядження, провадження у якій відкрито
за касаційною скаргою публічного акціонерного товариства "АрселорМіттал Кривий Ріг" на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 жовтня 2018 року (суддя Кузьменко В. А.) та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 23 січня 2019 року (судді Чаку Є. В., Файдюк В. М., Мєзєнцева Є. І.).
Суть спору та встановлені судами фактичні обставини справи
1. Публічне акціонерне товариство "Арселор Міттал Кривий Ріг" (далі - ПАТ "Арселор Міттал Кривий Ріг") звернулося до суду з адміністративним позовом до Національної служби посередництва і примирення про скасування розпорядження відповідача № 032-р від 17 лютого 2017 року "Про реєстрацію колективного трудового спору (конфлікту) між найманими працівниками Управління залізничного транспорту гірничного департаменту публічного акціонерного товариства "Арселор Міттал Кривий Ріг" міста Кривого Рогу Дніпропетровської області та публічним акціонерним товариством "Арселор Міттал Кривий Ріг" міста Кривого Рогу Дніпропетровської області".
2. Позов обґрунтований тим, що вимоги найманих працівників не відповідають нормам статті 4 Закону України від 03 березня 1998 року № 137/98-ВР "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)" (далі - Закон № 137/98-ВР) та Положення про порядок формування і затвердження вимог найманих працівників, профспілок, затвердженого наказом Національної служби посередництва і примирення від 26 вересня 2014 року № 66 (чинний у період виникнення спірних відносин; далі - Положення № 66), оскільки немає доказів згоди половини членів трудового колективу на висунення вимог роботодавцю та визначення органу, який представляє інтереси працівників у колективному трудовому спорі. За таких обставин, як вважає позивач, відповідач мав би відмовити у реєстрації вказаного колективного трудового спору.
3. У справі встановлено, що 09 лютого 2016 року уповноважений орган найманих працівників структурного підрозділу Управління залізничного транспорту Гірничого департаменту публічного акціонерного товариства "АрселорМіттал Кривий Ріг" з колективного трудового спору направив Генеральному директору ПАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг" лист, в якому наймані працівники зазначеного структурного підрозділу на підставі Закону № 137/98-ВР висунули власнику такі вимоги:
3.1. Встановити тарифні ставки працівників Управління залізничного транспорту Гірничого департаменту у зв`язку із змінами в законодавстві України про встановлення розміру мінімальної заробітної плати (3 200,00 грн.) та статті 95 Кодексу законів про працю України, вимог пунктів 3.2.1 та 3.2.4 Галузевої угоди і пункту 2.4 Генеральної угоди і спільно з профспілковими організаціями підприємства затвердити їх та ввести в дію на ПАТ "Арселор Міттал Кривий Ріг";
3.2. Виконати обов`язки пункту 3.5 Галузевої угоди і негайно довести частку основної заробітної плати в Управлінні залізничного транспорту Гірничого департаменту до розміру не менше 60%;
3.3. Вирішити питання поліпшення технічного стану локомотивів і рухомого складу, а також колійного господарства в Управлінні залізничного транспорту Гірничого департаменту ПАТ "Арселор Міттал Кривий Ріг", згідно з Правил технічної експлуатації залізничного транспорту промислових підприємств;
3.4. Додержуватись на робочих місцях в Управлінні залізничного транспорту Гірничого департаменту публічного акціонерного товариства "Арселор Міттал Кривий Ріг" умов, передбачених Державними санітарними правилами ДСП 3.3.1.038-99;
3.5. Усунути порушення пункту 2.3 колдоговору в частині дотримання мінімальних міжкваліфікаційних коефіцієнтів тарифних ставок робітників і керівників, фахівців, службовців на підприємстві, згідно вимог пункту 3.24 і додатку 3 діючої Галузевої угоди на 2011-2012 роки;
3.6. Згідно з пунктом 1.9 Колективного договору ПАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг" забезпечити розгляд тринадцяти пропозицій членів трудового колективу про внесення змін до колективного договору;
3.7. Дотримуватися виконання умов графіків змінності для працівників Управлінні залізничного транспорту Гірничого департаменту згідно статті 58 Кодексу законів про працю України "Обмеження надурочних робіт";
3.8. Проводити виплату додаткової заробітної плати (премії та інше) разом з основною заробітною платою (тарифною ставкою, окладом) одночасно за один місяць.
4. Листом від 10 лютого 2017 року № 05-492 Голову профспілкового комітету ППО ВПРНВФ ПАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг" повідомлено про відсутність правових підстав для розгляду листа як вимог найманих працівників. Суди попередніх інстанцій зазначили, що докази надіслання та/або вручення вказаного листа адресату у матеріалах справи відсутні.
5. У зв`язку з ненаданням генеральним директором акціонерного товариства відповіді про результати розгляду вимог найманих працівників, 14 лютого 2017 року відбулося засідання профспілкового комітету, на якому прийнято рішення про вступ в колективний трудовий спір (конфлікт) між найманими працівниками Управління залізничного транспорту Гірничого департаменту ПАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг" міста Кривого Рогу Дніпропетровської області та ПАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг" міста Кривого Рогу Дніпропетровської області" у зв`язку з неотриманням відповіді від роботодавця або уповноваженої ним особи (протокол від 14 лютого 2017 року № 2).
6. 14 лютого 2017 року уповноважений найманих працівників структурного підрозділу Управління залізничного транспорту гірничого департаменту ПАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг" направив начальнику відділення Національної служби посередництва і примирення в Дніпропетровській області, Криворізькому міському голові Дніпропетровської області, голові Дніпропетровської обласної держадміністрації, Генеральному директору ПАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг" повідомлення про вступ у колективний трудовий спір (конфлікт).
7. Відтак Відділення Національної служби посередництва і примирення в Дніпропетровській області звернулося до відповідача із поданням від 16 лютого 2017 року № 01-02/02-09/16 "Про реєстрацію колективного трудового спору (конфлікту) між найманими працівниками Управління залізничного транспорту гірничого департаменту публічного акціонерного товариства "АрселорМіттал Кривий Ріг" міста Кривого Рогу Дніпропетровської області та публічним акціонерним товариством "АрселорМіттал Кривий Ріг" міста Кривого Рогу Дніпропетровської області".
8. 17 лютого 2017 року Національна службою посередництва і примирення видала розпорядження № 032-р "Про реєстрацію колективного трудового спору (конфлікту) між найманими працівниками Управління залізничного транспорту гірничого департаменту публічного акціонерного товариства "АрселорМіттал Кривий Ріг" міста Кривого Рогу Дніпропетровської області та публічним акціонерним товариством "АрселорМіттал Кривий Ріг" міста Кривого Рогу Дніпропетровської області".
9. Відповідно до цього розпорядження відповідач зареєстрував усі 8 вимог найманих працівників.
10. Позивач, не погодившись з таким розпорядженням, звернувся до суду з цим позовом.
Рішення судів першої та апеляційної інстанцій
11. Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 22 жовтня 2018 року відмовив у задоволенні позову.
12. Шостий апеляційний адміністративний суд постановою від 23 січня 2019 року залишив рішення суду першої інстанції без змін.
13. Відмовляючи у задоволені позовних вимог суди першої та апеляційної інстанцій зазначили, що відділення Національної служби в Дніпропетровській області провело перевірку щодо правомірності реєстрації колективного трудового спору (конфлікту) між найманими працівниками структурного підрозділу Управління залізничного транспорту гірничого департаменту Публічного акціонерного товариства "АрселорМіттал Кривий Ріг" та ПАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг" відповідно до вимог Закону № 137/98-ВР, Положення про порядок реєстрації НСПП висунутих найманими працівниками, профспілкою вимог та колективних трудових спорів (конфліктів), затвердженого наказом Національної служби посередництва та примирення № 21 від 25 травня 2014 року (далі - Положення № 21), Положення № 66 та Інструкції про порядок здійснення аналізу висунутих найманими працівниками, профспілкою вимог, виявлення та узагальнення причин виникнення колективних трудових спорів (конфліктів), затвердженої наказом Національної служби посередництва та примирення від 09 червня 2009 року № 33.
14. За результатами цієї перевірки встановлено, що колективний трудовий спір (конфлікт) відповідає вимогам ст. ст. 2, 3, 4, 5, 6 Закону № 137/98-ВР, у зв`язку з чим складено подання № 01-02/02-09/16 від 16 лютого 2017 року, відповідно до якого у період з 26 січня 2017 року по 06 лютого 2017 року наймані працівники Управління залізничного транспорту Гірничого департаменту публічного акціонерного товариства "АрселорМіттал Кривий Ріг" міста Кривого Рогу Дніпропетровської області шляхом збору підписів висунули вимоги до роботодавця (чисельність персоналу станом на 01 лютого 2017 року складала 576 осіб; кількість учасників спору, які виявили бажання висунути вимоги до роботодавця - 312 осіб, що складало 54 %, тобто більше половини від загальної кількості найманих працівників); процедура формування і затвердження вимог, визначення органу, уповноваженого представляти інтереси найманих працівників, передбачена статтею 4 Закону № 137/98-ВР та Положення № 66 дотримана; за результатами аналізу висунутих найманими працівниками вимог, встановлено, що всі вимоги можуть бути предметом спору та підлягають реєстрації.
15. Суди попередніх інстанцій наголосили, що подання відділення Національної служби посередництва і примирення в Дніпропетровській області № 01-02/02-09/16 від 16 лютого 2017 року, яке було покладено в основу прийнятого відповідачем розпорядження № 032-р від 17 лютого 2017 року про реєстрацію трудового колективного спору (конфлікту), у судовому порядку ПАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг", не оскаржувалося.
16. У підсумку суди попередніх інстанцій зазначили, що відповідач у межах наданих йому повноважень зареєстрував трудовий колективний спір (конфлікт) між найманими працівниками структурного підрозділу Управління залізничного транспорту гірничого департаменту публічного акціонерного товариства "АрселорМіттал Кривий Ріг" та ПАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг" міста Кривого Рогу, Дніпропетровської області та правомірно видав розпорядження № 032-р від 17 лютого 2017 року.
Касаційне оскарження
17. У касаційній скарзі представник позивача просить скасувати судові рішення першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.
18. Зазначив, що суди попередніх інстанцій необґрунтовано відхилили висловлені ним доводи по суті спору, зокрема залишили поза увагою додаткові пояснення та надані ним докази з приводу зареєстрованої шостої вимоги найманих працівників, що свідчить про поверховий, формалізований підхід до вирішення цієї справи.
19. Переконує, що реєстрація шостої вимоги здійснена безпідставно, адже, як можна зрозуміти з пояснень представника позивача, виконати її неможливо з огляду на ті ж приписи пункту 1.9 Колективного договору.
20. Зазначив також, що суди не з`ясували таких істотних для правильного вирішення спору обставин як кількість профспілкових організацій на підприємстві та наявність спільного представницького органу, а також чи діє Узгоджувальна комісія за колективним договором.
21. Відповідач подав відзив на касаційну скаргу, у якому просить залишити без змін оскаржені судові рішення. Вважає, що доводи, викладені у касаційній скарзі, не заперечують висновків судів у цій справі, які, на думку відповідача, правильні та обґрунтовані.
22. Відповідач наголосив також, що в колективному трудовому спорі він виконує виключно функцію посередника; в такому сенсі він тільки перевіряє дотримання процедури вступу у трудовий конфлікт та відповідність поданих сторонами документів вимогам законодавства слідкує, але жодним чином не впливає на будь-чиї права та інтереси.
23. На підтвердження своєї позиції відповідач зіслався про постанову Верховного Суду у справі від 18 квітня 2018 року у справі № 826/8151/17, ухвалену за подібних обставин і правового регулювання спірних відносин.
Джерела права
24. Відповідно до статті 2 Закону № 137/98-ВР колективний трудовий спір (конфлікт) - це розбіжності, що виникли між сторонами соціально-трудових відносин, щодо: а) встановлення нових або зміни існуючих соціально-економічних умов праці та виробничого побуту; б) укладення чи зміни колективного договору, угоди; в) виконання колективного договору, угоди або окремих їх положень; г) невиконання вимог законодавства про працю.
25. Згідно зі статтею 6 Закону № 137/98-ВР колективний трудовий спір (конфлікт) виникає з моменту, коли уповноважений представницький орган найманих працівників, категорії найманих працівників, колективу працівників або профспілки одержав від роботодавця, уповноваженої ним особи, організації роботодавців, об`єднання організацій роботодавців повідомлення про повну або часткову відмову у задоволенні колективних вимог і прийняв рішення про незгоду з рішенням роботодавця, уповноваженої ним особи, організації роботодавців, об`єднання організацій роботодавців або коли строки розгляду вимог, передбачені цим Законом, закінчилися, а відповіді від роботодавця, уповноваженої ним особи, організації роботодавців, об`єднання організацій роботодавців не надійшло.
26. Про виникнення колективного трудового спору (конфлікту) орган, який представляє інтереси найманих працівників або профспілки, зобов`язаний у триденний строк письмово проінформувати роботодавця, місцевий орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування за місцезнаходженням підприємства та Національну службу посередництва і примирення.
27. Відповідно до частин першої-шостої статті 15 Закону № 137/98-ВР з метою сприяння поліпшенню трудових відносин та запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів), їх прогнозування та сприяння своєчасному їх вирішенню, здійснення посередництва для вирішення таких спорів (конфліктів) Президентом України утворюється Національна служба посередництва і примирення.
28. Національна служба посередництва і примирення складається з висококваліфікованих фахівців та експертів з питань вирішення колективних трудових спорів (конфліктів) і має свої відділення в Автономній Республіці Крим та областях.