ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 липня 2020 року
м. Київ
справа №813/992/16
адміністративне провадження №К/9901/27175/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Хохуляка В.В.,
суддів: Бившевої Л.І., Шипуліної Т.М.,
розглянув у судовому засіданні без повідомлення сторін як суд касаційної інстанції справу №813/992/16 за позовом Державного територіально-галузевого об`єднання "Львівська залізниця" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у місті Львові Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби про зобов`язання вчинити дії, провадження у якій відкрито за касаційною скаргою Державного територіально-галузевого об`єднання "Львівська залізниця" на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 07.12.2016 (головуючий суддя Бруновський Н.В., судді: Кузьмич С.М., Шавель Р.М.)
ВСТАНОВИВ:
Державне територіально-галузеве об`єднання "Львівська залізниця" (далі - ДТГО "Львівська залізниця", позивач) звернулося до суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м.Львові Міжрегіонального головного управління ДФС (далі - СДПІ, відповідач) у якому, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, позивач просив суд зобов`язати відповідача видати наказ про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ДТГО "Львівська залізниця" та провести позапланову перевірку.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 06.04.2016 позовні вимоги задоволено.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 07.12.2016 скасовано постанову Львівського окружного адміністративного суду від 06.04.2016 та ухвалено нове судове рішення про відмову в задоволенні позову.
Не погоджуючись із рішенням суду апеляційної інстанції, ДТГО "Львівська залізниця" звернулось з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 12.01.2017 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Державного територіально-галузевого об`єднання "Львівська залізниця" на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 07.12.2016 у справі №813/992/16.
Відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) в редакції Закону України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" від 03.10.2017 №2147-VIII з Вищого адміністративного суду України до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду передано матеріали справи №813/992/16 згідно правил підпункту 4 частини першої Розділу VІІ Перехідних положень цього Кодексу.
Згідно з частиною третьою статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Ухвалою суду від 06.07.2020 призначено справу до розгляду у судовому засіданні без повідомлення сторін на 07.07.2020.
В обґрунтування касаційної скарги позивач зазначає, що СДПІ після отримання заяви про ліквідацію або реорганізацію платників податків форми №8-ОПП у відповідності до підпункту 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу, пунктів 11.5, 11.9-11.10 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 №1588 повинна провести позапланову перевірку. У зв`язку із чим позивач вважає що контролюючому органу слід видати наказ на проведення документальної позапланової виїзної перевірки ДТГО "Львівська залізниця". Бездіяльність відповідача затягує процес ліквідації ДТГО "Львівська залізниця". Позивач зауважує, що згідно висновку ЄСПЛ, кожен доречний і важливий аргумент особи має бути проаналізований і одержано відповідь суду. У касаційній скарзі позивач просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Відповідач подав заперечення на касаційну скаргу. Податковий орган зазначає, що СДПІ призначено та проведено документальну планову виїзну перевірку ДТГО "Львівська залізниця", оскільки підприємство було включено до плану-графіку перевірок на І квартал 2016 року. Звертає увагу, що за результатами такої перевірки також може бути видана довідка форми 22-ОПП про відсутність податкового боргу. У свою чергу, наявність несплачених грошових зобов`язань, які визначені за результатами планової перевірки, та сплата платників податків грошових зобов`язань, визначених за результатом перевірки, буде перешкодою для видачі довідки. Податковий орган зазначає, що позапланова перевірка буде проведена після подання ДТГО "Львівська залізниця" податкової звітності за звітні періоди 2016 року, оскільки плановою перевіркою охоплено останні три роки діяльності платника податків, в силу законодавчих обмежень відсутнє право у контролюючого органу на призначення повторної перевірки за цей період. Відповідач просить рішення суду апеляційної інстанції залишити без змін.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, Міністерством інфраструктури України видано наказ від 09.07.2014 №301 Про заходи щодо реорганізації Укрзалізниці, підприємств та установ залізничного транспорту загального користування та інші заходи щодо виконання постанови Кабінету Міністрів України від 25.06.2014 №200 Про утворення публічного акціонерного товариства "Українська залізниця.
На виконання вказаного наказу ДТГО "Львівська залізниця" видано наказ від 14.07.2014 №423/Н Про утворення комісії з реорганізації ДТГО "Львівська залізниця".
16.07.2014 уповноважена особа ДТГО "Львівська залізниця" звернулася до державного реєстратора з заявою для проведення реєстраційної дії "Внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ним органу щодо припинення юридичної особи в результаті реорганізації".
29.02.2016 ДТГО "Львівська залізниця" з метою зняття з обліку як платника податків звернулося до СДПІ з листом №Н-10/696, до якого долучило пакет документів:
копію Передавального акту станом на 31.07.2014;
копію заключного передавального акту станом на 01.12.2015;
заяву про ліквідацію або реорганізацію платника податків форми №8-ОПП;
постанову КМУ від 25.06.2014 №200 Про утворення публічного акціонерного товариства "Українська залізниця;
наказ від 14.07.2014 №423/Н Про утворення комісії з реорганізації ДТГО "Львівська залізниця" із змінами та доповненнями;
відомості про об`єкти оподаткування платника податків у зв`язку із зміною стану оподаткування, пов`язаною з припиненням господарської діяльності ДТГО "Львівська залізниця" форми №20-ОПП.
21.03.2016 на адресу ДТГО "Львівська залізниця" надійшло повідомлення від 15.03.2016 №3448/28-06-22-10/7 про проведення СДПІ документальної планової виїзної перевірки ДТГО "Львівська залізниця" з 29.03.2016 та копія наказу від 15.03.2016 №59 .
Зі змісту наказу від 15.03.2016 №59 слідує, що він виданий з метою виконання плану-графіку проведення документальних планових перевірок на березень 2016 року.
ДТГО "Львівська залізниця" оскаржило в судовому порядку наказ від 15.03.2016 №59. У подальшому позивач відмовився від такої позовної вимоги у зв`язку з допуском працівників контролюючого органу до проведення документальної планової виїзної перевірки.
У справі, що розглядається предметом оскарження є бездіяльність відповідача, яка полягає у неприйнятті рішення про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ДТГО "Львівська залізниця" у відповідності до підпункту 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу, пунктів 11.5, 11.9-11.10 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 №1588 та непроведенні такої перевірки.
Суд першої інстанції позов задовольнив. Зобов`язано СДПІ вчинити дії по проведенню документальної позапланової виїзної перевірки ДТГО "Львівська залізниця" на підставі заяви про ліквідацію або реорганізацію платника податків форми №8-ОПП (ідентифікаційний код 01059900) від 29.02.2016 відповідно до підпункту 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України та розділу ХІ Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 №1588 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.12.2011. за №1562/20300.
Як вказав суд першої інстанції, порівняльний аналіз підстав, строків призначення та проведення документальної планової та документальної позапланової перевірки ДТГО "Львівська залізниця", свідчить, що результати таких перевірок мають різні правові наслідки для позивача. При цьому наслідки документальної планової перевірки не можуть ні замінити, ні підмінити наслідків документальної позапланової перевірки у зв`язку із ліквідацією платника податків. Оскільки ДТГО "Львівська залізниця" перебуває у стані ліквідації, у контролюючого органу не було правових підстав не проводити документальну позапланову виїзну перевірку такого платника податків. Суд дійшов висновку, що відповідачем не подано належних доказів правомірності своєї бездіяльності щодо неприйняття рішення про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ДТГО "Львівська залізниця" на підставі заяви від 29.02.2016 відповідно до підпункту 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу.
Апеляційний суд постанову суду першої інстанції скасував, ухвалив нове рішення, яким у задоволенні позову відмовлено. Суд посилався на те, що позивач обрав невірний спосіб захисту своїх прав, свобод та інтересів оскільки, адміністративний суд у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення) передбаченим КАС України критеріям не втручається та не може втручатись у дискрецію (вільний розсуд) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки на що суд першої інстанції не звернув увагу.
Верховний Суд, переглянувши постанову суду апеляційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, не вбачає підстав для задоволення касаційної скарги, з огляду на наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Зі змісту підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 та абзацу 1 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України вбачається, що контролюючим органам надано право проводити в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України).
Підпунктом 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України визначено поняття документальної перевірки.
Згідно з пунктом 78.4 статті 78 Податкового кодексу України про проведення документальної позапланової перевірки керівник контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.