ПОСТАНОВА
Іменем України
15 липня 2020 року
м. Київ
справа №686/245/16-а
адміністративне провадження №К/9901/13583/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Кравчука В.М., суддів Єзерова А.А., Стародуба О.П.,
розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу
за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області
на постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 11.02.2016 (суддя Логінова С.М.) та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 21.04.2016 (колегія у складі суддів Матохнюка Д.Б., Сапальової Т.В., Боровицького О.А.)
у справі №686/245/16
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області
про визнання дій протиправними та зобов`язання провести перерахунок пенсії.
I. РУХ СПРАВИ
1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (ГУПФ України в Хмельницькій області) про визнання протиправними дії відповідача щодо відмови включити в заробітну плату при обчисленні позивачу пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" суми премій до державних, професійних свят та ювілейних дат, а також інших виплат: матеріальні допомоги на оздоровлення до відпусток та матеріальні допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації відповідно до довідки Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області №267/10/22-01-05 від 18 листопада 2015 року.
2. Постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 11.02.2016, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 21.04.2016, позов задоволено повністю частково:
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України у Хмельницькій області щодо відмови у включенні в заробітну плату при обчисленні ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених у військової служби та деяких інших осіб" сум премій до державних, професійних свят та ювелірних дат, матеріальної допомоги до відпусток, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації неправомірними;
- зобов`язано Головне управління Пенсійного Фонду України у Хмельницькій області провести перерахунок пенсії, призначеної ОСОБА_1 , включивши до грошового забезпечення (заробітної плати), з якої нараховується пенсія, суми премій до державних, професійних свят та ювелірних дат, матеріальної допомоги до відпусток, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації відповідно до довідки Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 18.11.2015 № 267/10/22-01-05, починаючи з 01.12.2015.
3. У касаційній скарзі Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області із посиланням на порушення судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просило скасувати оскаржувані судові рішення та постановити нове, яким у задоволенні позову відмовити.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
4. Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 24.04.2015 позивачу призначено пенсію по інвалідності з урахуванням вислуги років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
5. Після отримання від Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області довідки про заробітну плату від 18.11.2015 №267/10/22-01-05 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням суми премій до державних, професійних свят та ювілейних дат, а також інших виплат: матеріальні допомоги на оздоровлення до відпусток та матеріальні допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації.
6. Рішенням від 03.12.2015 №624/В-8 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії з мотивів, що ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII) та пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" (далі - Порядок №393) не передбачено включення до складу заробітку, з якого розраховується пенсія, виплат, які не мають постійний характер.
7. Вважаючи зазначене рішення відповідача незаконним, позивач звернувся до суду з позовом.
ІІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЇ
8. Задовольняючи позов частково, суд першої інстанції, з позицією якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що суми премій до державних, професійних свят та ювілейних дат, а також матеріальні допомоги на оздоровлення до відпусток та матеріальні допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексація відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
9. Відповідач у касаційній скарзі наголошує, що зазначені виплати є тимчасові, нефіксовані та мають несистематичний характер, їх розмір та можливість виплати залежить від певних обставин, а тому вони не включаються до складу грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія.
10. Позивач проти задоволення касаційної скарги заперечив, просив суд рішення судів попередніх інстанцій залишити без змін.
V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
11. Верховний Суд перевірив доводи касаційної скарги, правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, та дійшов таких висновків.
12. Частиною першою статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон № 2011-XII) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів
13. Згідно з частинами другою, третьою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
14. Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових:
1) посадовий оклад;
2) оклад за військовим званням;
3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення;
4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
15. Частиною першою статті 15 Закону № 2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
16. Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
17. Частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
18. Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.