ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 липня 2020 року
м. Київ
справа №120/915/19-а
адміністративне провадження №К/9901/27445/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Жука А.В.,
суддів: Мартинюк Н.М., Мельник-Томенко Ж.М.,
за участі:
секретаря судового засідання - Грінкевич А.І.
представника відповідача - Зороглана А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу №120/915/19-а
за позовом ОСОБА_1
до військового комісара Вінницького обласного військового комісаріату полковника Вінницького Олега Миколайовича
про визнання протиправним та скасування наказу, провадження у якій відкрито.
за касаційною скаргою військового комісара Вінницького обласного військового комісаріату полковника Вінницького Олега Миколайовича на постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 09 вересня 2019 року (прийняту у складі колегії суддів: головуючого - Матохнюка Д.Б., суддів: Шидловського В.Б. Боровицького О. А.)
в с т а н о в и в :
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. У березні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до військового комісара Вінницького обласного військового комісаріату полковника Вінницького О. М. про визнання протиправним та скасування наказу відповідача від 01.02.2019 № 40 "Про результати службового розслідування" в частині накладення на позивача дисциплінарного стягнення "попередження про неповну службову відповідність" за неналежне виконання службових обов`язків, незабезпечення планового завдання щодо призову на строкову військову службу восени 2018 року, порушення вимог абз. 5 ст. 11, статей 16, 30 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, абз. 2, ч. 5 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, абз. 11 п. 14 Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2013 № 389.
2. В обґрунтування позову зазначає, що в період з 29.12.2018 по 14.02.2019 він перебував у черговій відпустці за 2018 рік, а тому дисциплінарне стягнення "попередження про неповну службову відповідність" було накладене в порушення норм законодавства.
Короткий зміст рішення суду першої та апеляційної інстанції
3. Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 20.05.2019 у задоволенні позовних вимог відмовлено.
4. Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що Вінницьким об`єднаним міським військовим комісаріатом не виконано наряд по призову на строкову військову службу восени 2018 року.
5. Суд першої інстанції виходив з того, що відповідно наказу військового комісара Вінницького обласного військового комісаріату від 21.12.2018 № 599 "Про підсумки проведення призову громадян України на строкову військову службу восени 2018 року" комісією обласного військового комісаріату було проведено службове розслідування по факту невиконання Вінницьким об`єднаним міським військовим комісаріатом наряду по призову на строкову військову службу восени 2018 року, у ході проведення якого зроблено висновок, що основними причинами невиконання планового завдання по призову на строкову військову службу є неналежне виконання службових обов`язків військового комісара Вінницького об`єднаного міського військового комісаріату полковника ОСОБА_1.
6. Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 09.09.2019 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено, рішення суду першої інстанції скасовано, прийнято нову постанову, якою позовні вимоги задоволено.
Визнано протиправним та скасовано наказ військового комісара Вінницького обласного військового комісаріату від 01.02.2019 №40 "Про результати службового розслідування" в частині накладення на ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення "попередження про неповну службову відповідність" за неналежне виконання службових обов`язків, незабезпечення планового завдання щодо призову на строкову військову службу восени 2018 року, порушення вимог абз. 5 ст. 11, ст.ст. 16, 30 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, абз. 2, ч. 5 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, абз. 11 п. 14 Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2013 №389.
7. Задовольняючи позовні вимоги суд апеляційної інстанції виходив з того, що відповідачем не вказано, які саме функціональні обов`язки були неналежно виконані позивачем, яких заходів не вжито останнім для виконання плану призову восени 2018 року, а також не доведено у встановленому порядку, що виключно позивач був винним у невиконанні плану призову восени 2018 року.
8. Суд апеляційної інстанції виходив з того, що в матеріалах справи містяться рапорти від 26.10.2018, від 09.11.2018, пояснювальна від 28.12.2018, в яких позивач повідомляв про дії, які були вчинені на виконання плану призову та повідомляв про причини неможливості виконання плану на призов, зокрема те, що наряд на призов восени 2018 року є значно більшим в порівняні з попередніми роками: весна 2016 року - наряд 87, призвано - 88; осінь 2016 року - наряд 85, призвано - 85; весна 2017 року - наряд 89, призвано - 96; осінь 2017 року - наряд 86, призвано - 68; весна 2018 року - наряд 98, призвано - 99; осінь 2018 року - наряд 185, призвано - 104.
9. Суд апеляційної інстанції дійшов до висновку, що позивачем вчинялись дії щодо виконання плану призову восени 2018 року, зокрема: начальнику Вінницького відділу поліції ГУ НП у Вінницькій області направлявся список осіб, що ухиляються від призову на військову службу з проханням їх розшуку; проводилися оповіщення призовників про явку на призов в пресі, радіо, повістках, СМС-повідомленнях, в громадському транспорті, на сайті міської ради, що не може свідчити про неналежне виконання останнім свої службових обов`язків.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
10. До Верховного Суду 01.10.2019 надійшла касаційна скарга Військового комісара Вінницького обласного військового комісаріату полковника Вінницького О.М.
У касаційній скарзі скаржник просить скасувати постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 09.09.2019, а рішення Вінницького Окружного адміністративного суду від 20.05.2019 у справі №120/915/19-а залишити в силі.
Рух адміністративної справи в суді касаційної інстанції
11. Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 01.10.2019 для розгляду справи №120/915/19-а визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя: Жук А.В., суддів: Мартинюк Н.М., Мельник-Томенко Ж.М.
12. Ухвалою Верховного Суду від 03.10.2019 відкрито касаційне провадження за скаргою військового комісара Вінницького обласного військового комісаріату полковника Вінницького О.М. на постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 09.09.2019 у справі №120/915/19-а.
13. Ухвалою судді Верховного Суду від 26.02.2020 адміністративну справу призначено до касаційного розгляду.
II. АРГУМЕНТИ СТОРІН
14. Аргументи сторони, яка подала касаційну скаргу: - скаржник вважає, що суд апеляційної інстанції не врахував, що планове завдання, що ставиться для районних, об`єднаних міських військових комісаріатів області пропорційно залежній від планового завдання що ставиться на область та призивного ресурсу на кожний районний, об`єднаний міський військовий комісаріат, а тому відповідно і планове завдання для Вінницького об`єднаного міського військового комісаріату на призов восени 2018 року було збільшене пропорційно порівняно з попередніми роками.
15. Крім того, скаржник зазначив, що незважаючи на клопотання відповідача про перенесення розгляду справи в апеляційному суді, розгляд справи відбувся без участі представників відповідача в порушення вимог ст. 313 КАС України.
16. Також скаржник наголошує, що наряд по призову на строкову військову службу не був виконаний у повному обсязі, а під час службового розслідування по даному факту виявлено ряд порушень механізму організації та ведення військового обліку призовників, формального ставлення керівного складу Вінницького об`єднаного міського військового комісаріату до виконання наказів, розпоряджень військового комісара Вінницького обласного військового комісаріату, бездіяльності щодо здійснення впливу на керівників підприємств, установ та організацій, які не організовували заходи оповіщення та порушували правила ведення військового обліку.
17. Відзиву на касаційну скаргу на адресу Верховного Суду не надходило.
IІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
18. Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач з 14.04.2015 та станом на час виникнення спірних правовідносин виконує обов`язки військового комісара Вінницького об`єднаного міського військового комісаріату.
19. Відповідно до вимог Указу Президента України від 15.02.2018 (зі змінами), розпорядження Кабінету Міністрів України від 26.09.2018 № 679-р "Про затвердження чисельності громадян України, що підлягають призову на строкову військову службу, обсягу видатків для проведення призову у жовтні-листопаді 2018 року", вимог директиви Генерального штабу Збройних Сил України від 02.02.2018 № Д-3 "Про організацію та проведення призову громадян України на строкову військову службу і звільнення в запас військовослужбовців, які вислужили встановлені строки військової служби у 2018 році" та директиви командувача військ оперативного командування від 15.03.2018 № Д-4 "Про організацію та проведення призову громадян України на строкову військову службу і звільнення в запас військовослужбовців, які вислужили встановлені строки військової служби у 2018 році" районними та міськими військовими комісаріатами проведено черговий призов громадян України на строкову військову службу восени 2018 року.
20. Військовим комісаром Вінницького обласного військового комісаріату телеграмою від 04.06.2018 №6/7/2086 доведено Організаційно-методичні вказівки щодо порядку підготовки та організації проведення призову громадян України на строкову військову службу до Збройних Сил України та інших військових формувань восени 2018 року.
21. Телеграмою військового комісару Вінницького обласного військового комісаріату 07.09.2018 доведено розподіл планового завдання на призов молодого поповнення, яке призивається на строкову військову службу в жовтні-листопаді 2018 року. Вінницькому об`єднаному міському військовому комісаріату визначено завдання на призов молодого поповнення 185 призовників.
22. В ході контролю виконання заходів призову на строкову військову службу телеграмою військового комісара Вінницького обласного військового комісаріату від 30.11.2018 №6/7/4081 поставлено завдання щодо надання інформації по перевірці підприємств, установ та організацій, які несвоєчасно подають донесення з питань ведення військового обліку, їх результати перевірки.
23. Військовим комісаром Вінницького об`єднаного міського військового комісаріату здійснено доповідь від 01.12.2018 №3912 щодо виконаних заходів, а саме перевірки в період з 26 по 28 листопада 2018 року шести таких підприємств, установ та організацій.
24. Наказом військового комісара Вінницького обласного військового комісаріату від 21.12.2018 № 599 "Про підсумки проведення призову громадян України на строкову військову службу восени 2018 року" призначено службове розслідування з метою з`ясування причин та обставин невиконання наряду по призову на строкову військову службу Вінницьким об`єднаним міським військовим комісаріатом. Даним наказом визначено, що розслідування має бути завершено до 28.12.2018.
25. Наказом військового комісара Вінницького обласного військового комісаріату від 28.12.2018 № 619 "Про внесення змін до наказу військового комісара Вінницького обласного військового комісаріату від 21 грудня 2018 року № 599" змінено абзац 3 пункту 5 наказу військового комісара Вінницького обласного військового комісаріату від 21.12.2018 № 599 "Про підсумки проведення призову громадян України на строкову військову службу восени 2018 року" та визначено розслідування завершити до 27.01.2019.
26. Відповідно наказу військового комісара Вінницького обласного військового комісаріату від 21.12.2018 № 599 "Про підсумки проведення призову громадян України на строкову військову службу восени 2018 року" комісією обласного військового комісаріату в складі голови комісії: заступника військового комісара - начальника мобілізаційного відділу полковника Збрищака О.С. та членів комісії заступника військового комісара з морально-психологічного забезпечення - начальника групи з морально-психологічного забезпечення та зав`язків з громадськістю підполковника Гончарука І.В., старшого офіцера відділу військового обліку та бронювання майора Гелютти М.В. та офіцера відділу комплектування та призову (підготовки до військової служби) капітана Весельського Є.С. проведено службове розслідування по факту невиконання Вінницьким об`єднаним міським військовим комісаріатом наряду по призову на строкову військову службу восени 2018 року.
27. У ході проведення службового розслідування зроблено висновок, що основними причинами невиконання планового завдання по призову на строкову військову службу є неналежне виконання службових обов`язків військового комісара Вінницького об`єднаного міського військового комісаріату полковника ОСОБА_1
28. За результатами проведення службового розслідування за неналежне виконання службових обов`язків, незабезпечення планового завдання щодо призову на строкову військову службу восени 2018 року, порушення вимог абз. 5 ст. 11, ст.ст. 16, 30 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, абз. 2, ч. 5 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, абз. 11 п. 14 Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2013 № 389 видано наказ військового комісара Вінницького обласного військового комісаріату від 01.02.2019 № 40 "Про результати службового розслідування" та накладено на позивача дисциплінарне стягнення "попередження про неповну службову відповідність".
29. Вважаючи рішення відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
ІV. ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
(в редакції на час виникнення спірних правовідносин)
30. Конституція України.
30.1. Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
30.2. Відповідно до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
31. Закон України "Про військовий обов`язок і військову службу" здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.
31.1. Частина перша статті 1. Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України.
31.2. Частина третя статті 1. Військовий обов`язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов`язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
32. Статут внутрішньої служби Збройних Сил України, затверджений Законом України № 548-XIV від 24 березня 1999 року.
32.1. Стаття 11. Необхідність виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними зобов`язаннями України, покладає на військовослужбовців такі обов`язки: свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок; бути хоробрим, ініціативним і дисциплінованим; беззастережно виконувати накази командирів (начальників) і захищати їх у бою, як святиню оберігати Бойовий Прапор своєї частини; постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати та виконувати свої обов`язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України; знати й утримувати в готовності до застосування закріплене озброєння, бойову та іншу техніку, берегти державне майно; дорожити бойовою славою Збройних Сил України та своєї військової частини, честю і гідністю військовослужбовця Збройних Сил України; поважати бойові та військові традиції, допомагати іншим військовослужбовцям, що перебувають у небезпеці, стримувати їх від вчинення протиправних дій, поважати честь і гідність кожної людини; бути пильним, суворо зберігати державну таємницю; вести бойові дії ініціативно, наполегливо, до повного виконання поставленого завдання; виявляти повагу до командирів (начальників) і старших за військовим званням, сприяти їм у підтриманні порядку і дисципліни; додержуватися правил військового вітання, ввічливості й поведінки військовослужбовців, завжди бути одягненим за формою, чисто й охайно.
32.2. Стаття 16. Кожний військовослужбовець зобов`язаний виконувати службові обов`язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов`язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.
32.3. Стаття 26. Військовослужбовці залежно від характеру вчиненого правопорушення чи провини несуть дисциплінарну, адміністративну, матеріальну, цивільно-правову та кримінальну відповідальність згідно із законом.
32.4. Стаття 59. Командир (начальник) зобов`язаний: планувати роботу і здійснювати заходи щодо підтримання та удосконалення бойової та мобілізаційної готовності і вимагати їх виконання, своєчасно вносити до планів роботи необхідні зміни (уточнення), вживати заходів для охорони державної таємниці, забезпечення прихованого управління військами; негайно доповідати старшому командиру (начальнику) про кримінальне чи корупційне правопорушення, вчинене підлеглим військовослужбовцем, а командир (начальник) військової частини (установи) - негайно повідомляти про це відповідному прокурору, а в разі вчинення кримінального чи корупційного правопорушення військовослужбовцем Збройних Сил України - начальнику відповідного органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України; знати стан справ у дорученій йому військовій частині, на кораблі (у підрозділі), ділові, морально-психологічні якості безпосередньо підпорядкованих військовослужбовців, бойову та іншу техніку, озброєння, що є в частині, на кораблі (у підрозділі), вміло керувати військовою частиною, кораблем (підрозділом) як у повсякденному житті, так і під час виконання бойових завдань; організовувати та безпосередньо керувати бойовою підготовкою, здійснювати контроль за її ходом, об`єктивно оцінювати досягнуті підлеглими результати, підбивати підсумки й заохочувати кращих, узагальнювати та впроваджувати передовий досвід у практику навчання особового складу, ефективно використовувати навчально-матеріальну базу, спрямовувати кошти та матеріальні засоби на вдосконалення цієї бази; постійно вдосконалювати особисту підготовку та майстерність підпорядкованих командирів (начальників), методи керівництва військовою частиною, кораблем (підрозділом), особисто проводити навчання та заняття з особовим складом військової частини, корабля (підрозділу), займатися правовим вихованням підлеглих, своєчасно вживати заходів для виконання завдань соціально-психологічного забезпечення бойової підготовки; завжди мати точні відомості про особовий склад, озброєння, боєприпаси, бойову та іншу техніку, пальне, матеріальні засоби (кошти), що є у військовій частині, на кораблі (у підрозділі) за штатом, списком і в наявності; встановлювати у військовій частині, на кораблі (у підрозділі) такий внутрішній порядок, який гарантував би неухильне виконання законів України і положень статутів Збройних Сил України; показувати приклад дисциплінованості, неухильного виконання вимог законодавства, наказів і розпоряджень командирів (начальників); бути ввічливим і справедливим у ставленні до підлеглих, не принижувати їх честі і гідності; постійно виховувати підлеглих у дусі гуманізму та людяності, спираючись при цьому на загальновизнані принципи міжнародного права; проводити роботу щодо зміцнення військової дисципліни, запобігання надзвичайним подіям, кримінальним та іншим правопорушенням серед особового складу, своєчасно виявляти й усувати їх причини; аналізувати стан військової дисципліни і об`єктивно доповідати про це старшому командирові (начальникові); виявляти чуйність та бути уважним до підлеглих, поєднувати вимогливість і принциповість з повагою до їх честі і гідності, вникати в проблеми їх побуту, забезпечувати соціальну та правову захищеність, у разі необхідності клопотати за них перед старшими командирами (начальниками); знати потреби і запити особового складу, приймати рішення за його заявами, скаргами та іншими зверненнями; організовувати своєчасну видачу всіх видів забезпечення та перевіряти його повноту; організовувати культурно-освітню роботу, створювати умови для зміцнення здоров`я та фізичного розвитку; здійснювати заходи щодо безпеки особового складу військової частини, корабля (підрозділу) та інших осіб під час роботи з озброєнням, бойовою та іншою технікою, обладнанням, проведення стрільб, навчань, несення вартової і внутрішньої (чергової та вахтової) служби, виконання інших військових обов`язків; особисто керувати кадровою роботою та відбором кандидатів для вступу до військово-навчальних закладів; організовувати експлуатацію, збереження і використання за призначенням казармено-житлового фонду, комунальних споруд, інженерних мереж, наданих для розквартирування військових частин і підрозділів; контролювати додержання заходів пожежної безпеки у військовій частині, на кораблі (у підрозділі); вживати заходів для охорони довкілля в місцях розташування та дій військ; організовувати та здійснювати заходи, спрямовані на захист особового складу, озброєння, боєприпасів, бойової та іншої техніки і майна від зброї масового ураження, звичайних засобів ураження; під час вирішення питань, пов`язаних з трудовою діяльністю працівників, суворо додержуватися законодавства про працю; вживати заходів для відшкодування матеріальних збитків, заподіяних військовій частині, кораблю (підрозділу).