ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 липня 2020 року
м. Київ
справа № 803/1883/17
адміністративне провадження № К/9901/53376/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Дашутіна І.В.,
суддів Шишова О.О., Яковенка М.М.
розглянув в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 23 лютого 2018 року у складі суду Денисюка Р.С. та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 15 травня 2018 року у складі колегії суддів: Попка Я.С. (головуючий), Хобор Р.Б., Іщук Л.П. у справі №803/1883/17 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту захисту економіки Національної поліції України, третя особа - Національна поліція України, про визнання незаконними та скасування наказів, поновлення на роботі та зобов`язання вчинити певні дії,
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій:
1. ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Департаменту захисту економіки Національної поліції України, третя особа - Національна поліція України, в якому просив:
- визнати незаконним та скасувати наказ відповідача від 16.11.2017 № 341 о/с "По особовому складу, щодо звільнення зі служби в поліції" про звільнення ОСОБА_1 зі служби в поліції згідно з п. 6 (у зв`язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України) частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію";
- поновити ОСОБА_1 негайно на службі у відносинах публічної служби, на якій перебував до звільнення;
- визнати незаконним та скасувати наказ відповідача від 16.11.2017 №1201 о/с "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності";
- зобов`язати відповідача розглянути по суті його лист щодо надання відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
2. Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 23 лютого 2018 року в задоволенні позову відмовлено.
3. Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 15 травня 2018 року рішення Волинського окружного адміністративного суду від 23 лютого 2018 року залишено без змін.
4. Судами попередніх інстанцій під час розгляду справи встановлено:
4.1. ОСОБА_1 в період з вересня 2001 року по листопад 2015 року проходив службу в органах внутрішніх справ України на різних посадах, остання посада - заступник начальника управління захисту економіки в Рівненській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України.
4.2. Наказом Національної поліції України від 31.03.2016 №208 о/с позивача звільнено зі служби в поліції згідно з пунктом 5 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" (через службову невідповідність). Даний наказ оскаржувався позивачем в судовому порядку.
4.3. Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 04.10.2017 позов ОСОБА_1 задоволено повністю; визнано протиправним та скасовано рішення Центральної атестаційної комісії № 6 Апарату Національної поліції України, оформлене протоколом ОП №15.00003775.0001132 від 22.02.2016; визнано протиправним та скасовано наказ Національної поліції України від 31.03.2016 №208 о/с "По особовому складу Департаменту захисту економіки" в частині звільнення майора поліції ОСОБА_1, заступника начальника управління захисту економіки в Рівненській області, зі служби в поліції за пунктом 5 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" (через службову невідповідність) з 31.03.2016; поновлено ОСОБА_1 на посаді заступника начальника управління захисту економіки в Рівненській області з 31.03.2016; стягнуто з Департаменту захисту економіки Національної поліції України на користь ОСОБА_1 грошове забезпечення за час вимушеного прогулу в розмірі 127 738, 33 грн та постанову в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді та стягнення грошового забезпечення в межах суми стягнення за один місяць в розмірі 6955 грн звернено до негайного виконання.
4.4. На виконання постанови Волинського окружного адміністративного суду від 04.10.2017 наказом Національної поліції України від 25.10.2017 № 886 о/с "По особовому складу Департаменту захисту економіки" скасовано пункт наказу Національної поліції України від 31.03.2016 № 208 о/с щодо звільнення майора поліції ОСОБА_1, заступника начальника управління захисту економіки в Рівненській області, з 31.03.2016 зі служби в поліції за пунктом 5 (через службову невідповідність) частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" і поновлено його на службі в поліції та на посаді заступника начальника УЗЕ в Рівненській області з 01.04.2016, виплативши на користь ОСОБА_1 грошове забезпечення в сумі середнього заробітку, що підлягає виплаті за час вимушеного прогулу у межах суми стягнення за один місяць.
4.5. Також установлено, що 25.10.2017 до управління захисту економіки в Рівненській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України надійшов витяг з наказу Національної поліції України від 25.10.2017 № 886 о/с про поновлення ОСОБА_1 на службі в поліції. Цього ж дня у телефонному режимі було повідомлено ОСОБА_1 про необхідність прибуття до управління захисту економіки в Рівненській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України для ознайомлення з наказом щодо поновлення на службі в поліції, на що останній запевнив що прибуде 26.10.2017.
4.6. 26 жовтня 2017 ОСОБА_1 до відділу забезпечення діяльності управління захисту економіки не прибув, 27.10.2017 також не з`явився, лише у телефонному режимі повідомив, що прибути не має змоги, бо доглядає малолітню дитину і вважає, що перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
4.7. Повідомлення про поновлення на посаді наказом 25.10.2017 №886 о/с позивачу було направлено рекомендованим листом, та отримано ним 02.11.2017, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
4.8. За фактами невиходу ОСОБА_1 на роботу, 09.11.2017. начальником відділу забезпечення діяльності управління захисту економіки в Рівненській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України майором поліції Хаймика С.О. було подано начальнику управління захисту економіки в Рівненській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України полковнику поліції Єфтенію В.В. доповідну записку "Про невихід на службу майора поліції ОСОБА_1 ", в якій зазначалося, що позивач не виходить на роботу у зв`язку із доглядом за дитиною.
4.9. Починаючи з 02.11.2017 відповідачем складалися та належним чином реєструвалися акти про невихід ОСОБА_1 на службу. Крім цього, 09.11.2017 з метою встановлення місцезнаходження та ознайомлення позивача з наказом щодо його поновлення на службі в поліції працівниками управління захисту економіки в Рівненській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України було здійснено виїзд за місцем проживання ОСОБА_1, однак двері не відкрили.
4.10. У подальшому, 10.11.2017 начальник управління захисту економіки в Рівненській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України полковник поліції Єфтеній В.В. звернувся з рапортом до заступника голови Національної поліції України - начальника Департаменту захисту економіки генерала поліції третього рангу Купранця І.М. про призначення службового розслідування за вказаними фактами.
4.11. На підставі зазначеного рапорту, наказом Департаменту захисту економіки Національної поліції України від 14.11.2017 №1194 "Про призначення та проведення службового розслідування" відповідачем призначено та проведено службове розслідування за фактом невиходу на службу без поважних причин майора поліції ОСОБА_1
4.12. За наслідками проведеного службового розслідування було складено висновок від 15.11.2017, яким встановлено, що починаючи з 02.11.2017 комісією складаються та належним чином реєструються акти про невихід на службу ОСОБА_1 (від 02.11.2017 №8092/39/116/01-2017; від 03.11.2017 №8160/39/116/01-2017; від 06.11.2017 № 8172/39/116/01-2017; від 07.11.2017 № 8187/39/116/01-2017; від 08.11.2017 № 8199/39/116/01- 2017; від 09.11.2017 №8229/39/116/01-2017; від 10.11.2017 №8254/39/116/01-2017; від 13.11.2017 №8281/39/116/01-2017; від 14.11.2017 № 8301/39/116/01-2017).
4.13. Таким чином було встановлено, що майор поліції ОСОБА_1 у період з 25.10.2017 по 15.11.2017 був відсутній на службі без поважних причин. Про поважні причини відсутності на робочому місці керівництво управління ОСОБА_1 не повідомляв.
4.14. Заступник начальника управління-начальник відділу організації роботи, моніторингу та контролю управління захисту економіки майор поліції Малина С.Л. та старший інспектор відділу забезпечення діяльності цього управління майор поліції Павлюк Г.Т. в своїх поясненнях підтвердили факти невиходу на службу без поважних причин ОСОБА_1
4.15. Згідно з висновком службового розслідування за вчинення дисциплінарного проступку, що виразився в невиході на службу без поважних причин в період з 25.10.2017 по 15.11.2017, порушення вимог пункту 1 частини першої статті 18 та статті 64 Закону України "Про Національну поліцію", пункту 4 статті 40 Кодексу законів про працю України майора поліції ОСОБА_1, заступника начальника управління захисту економіки в Рівненській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України, рекомендовано притягнути до дисциплінарної відповідальності у вигляді звільнення зі служби в поліції.
4.16. За вчинення вказаного дисциплінарного проступку, наказом Департаменту від 16.11.2017 № 1201 майора поліції ОСОБА_1, заступника начальника управління захисту економіки в Рівненській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України притягнуто до дисциплінарної відповідальності у вигляді звільнення зі служби в поліції та наказом Департаменту від 16.11.2017 № 341 о/с "По особовому складу" звільнено зі служби в поліції за пунктом 6 (у зв`язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України) частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" майора поліції ОСОБА_1, заступника начальника управління захисту економіки в Рівненській області, з 17.11.2017.
5. Уважаючи наказ про притягнення до дисциплінарної відповідальності та наказ про звільнення протиправними, а також необґрунтованими дії відповідача щодо ненадання ОСОБА_1 відпустки по догляду за дитиною позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
6. Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходили з того, що відповідач діяв в межах та у спосіб визначений законодавством, тоді як матеріали справи містять беззаперечні докази грубого порушення позивачем трудової дисципліни у вигляді невиходу на службу.
Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:
7. Позивач звернувся із касаційною скаргою, просить скасувати рішення суду першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
8. Аргументи касаційної скарги зводяться до того, що судом першої та апеляційної інстанцій при прийнятті оскаржуваних судових рішень неправильно застосовано норми матеріального права і порушено норми процесуального права.
9. Скаржник наголошує, що судами попередніх інстанції дана невірна оцінка обставинам справи, оскільки, на думку скаржника, судами не було належним чином ураховано доводи ОСОБА_1 щодо подання ним 09.10.2017 заяви про надання йому відпустки по догляду за дитиною.
9.1. Крім того, не було прийнято до уваги твердження позивача щодо відсутності доказів отримання ним наказу про поновлення.
9.2. Також скаржником було зазначено про залишення судами попередніх інстанцій поза увагою факту того, що всупереч нормам частини 2 статті 65 Закону України "Про виконавче провадження", відповідачем не було внесено запис до трудової книжки позивача та не винесено постанову про закінчення виконавчого провадження.
10. Відповідачем подано відзив на касаційну скаргу, в якому він просить залишити її без задоволення, а оскаржувані судові рішення без змін.
10.1. На обґрунтування відзиву вказує, що оскаржувані судові рішення суду першої та апеляційної інстанцій постановлені на основі правильного застосування норм матеріального права та з дотриманням норм процесуального права.
МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА
Норми права, якими керувався суд касаційної інстанції та висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги:
11. Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України "Про Національну поліцію".
12. Згідно з частиною першою статті 18 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейський зобов`язаний: 1) неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; 2) професійно виконувати свої службові обов`язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов`язків, наказів керівництва; 3) поважати і не порушувати прав і свобод людини; 4) надавати невідкладну, зокрема домедичну і медичну, допомогу особам, які постраждали внаслідок правопорушень, нещасних випадків, а також особам, які опинилися в безпорадному стані або стані, небезпечному для їхнього життя чи здоров`я; 5) зберігати інформацію з обмеженим доступом, яка стала йому відома у зв`язку з виконанням службових обов`язків; 6) інформувати безпосереднього керівника про обставини, що унеможливлюють його подальшу службу в поліції або перебування на займаній посаді.
13. Відповідно до пункту 6 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" однією з підстав звільнення зі служби в поліції та припинення служби є реалізація дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України.
14. Згідно з частиною другою статті 19 Закону України "Про Національну поліцію" підстави та порядок притягнення поліцейських до дисциплінарної відповідальності, а також застосування до поліцейських заохочень визначаються Дисциплінарним статутом Національної поліції України, що затверджується законом.
15. Сутність службової дисципліни, обов`язки осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України (далі - особи рядового і начальницького складу) стосовно її дотримання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, порядок і права начальників щодо їх застосування, а також порядок оскарження дисциплінарних стягнень визначено Дисциплінарним статутом органів внутрішніх справ України, затверджено Законом України від 22.02.2006 № 3460-IV (далі - Дисциплінарний статут), дія якого поширюється на поліцейських.
16. Статтею 1 Дисциплінарного статуту визначено, що службова дисципліна - дотримання особами рядового і начальницького складу Конституції і законів України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів та інших нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, підпорядкованих йому органів і підрозділів та Присяги працівника органів внутрішніх справ України.
17. Службова дисципліна в органах внутрішніх справ досягається: створенням належних умов проходження служби особами рядового і начальницького складу; набуттям високого рівня професіоналізму; забезпеченням гласності та об`єктивності під час проведення оцінки результатів службової діяльності; дотриманням законності і статутного порядку; повсякденною вимогливістю начальників до підлеглих, постійною турботою про них, виявленням поваги до їх особистої гідності; вихованням в осіб рядового і начальницького складу високих моральних і ділових якостей; забезпеченням соціальної справедливості та високого рівня соціально-правового захисту; умілим поєднанням і правильним застосуванням заходів переконання, примусу, дисциплінарного та громадського впливу; належним виконанням умов контракту про проходження служби.
18. Згідно з статтею 5 Дисциплінарного статуту за вчинення дисциплінарних проступків особи рядового і начальницького складу несуть дисциплінарну відповідальність згідно з цим Статутом. Особи рядового і начальницького складу, яких в установленому законодавством порядку притягнуто до адміністративної, кримінальної або матеріальної відповідальності, водночас можуть нести і дисциплінарну відповідальність згідно з цим Статутом.
19. Згідно зі статтею 7 Дисциплінарного статуту службова дисципліна базується на високій свідомості та зобов`язує кожну особу рядового і начальницького складу: дотримуватися законодавства, неухильно виконувати вимоги Присяги працівника органів внутрішніх справ України, статутів і наказів начальників.
20. Відповідно до статті 2 Дисциплінарного статуту дисциплінарний проступок - невиконання чи неналежне виконання особою рядового або начальницького складу службової дисципліни.