1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ



09 липня 2020 року

м. Київ



Справа № 922/1831/15



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Колос І.Б. (головуючий), Малашенкової Т.М., Селіваненка В.П.,

за участю секретаря судового засідання Шпорт В.В.,




представників учасників справи:

позивача - акціонерного товариства "Харківобленерго" - Квіцінська А.І., адвокат (дов. від 22.05.2020),

відповідача - комунального підприємства "Харківводоканал" - Лисенко В.С., адвокат (дов. від 16.12.2019),





розглянув у відкритому судовому засіданні

касаційну скаргу комунального підприємства "Харківводоканал"

на рішення господарського суду Харківської області від 17.02.2020 (суддя Прохоров С.А.)

та постанову Східного апеляційного господарського суду від 12.05.2020 (колегія суддів: Гетьман Р.А. (головуючий), Дучал Н.М., Хачатрян В.С.)

зі справи № 922/1831/15

за позовом акціонерного товариства "Харківобленерго" (далі - АТ "Харківобленерго")

до комунального підприємства "Харківводоканал" (далі - КП "Харківводоканал")

про стягнення 15 985 367,42 грн.



1. ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

АТ "Харківобленерго" звернулося до господарського суду Харківської області з позовом (з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог) до КП "Харківводоканал" про стягнення 6 274 214,50 грн. вартості електричної енергії, 4 537 068,74 грн. пені, 392 946,00 грн. - 3% річних, 4 781 138,18 грн. інфляційних втрат, у зв`язку з неналежним виконанням відповідачем умов договору від 07.05.2004 № 4 про постачання електричної енергії.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції

Рішенням господарського суду Харківської області від 17.02.2020 зі справи № 922/1831/15, яке залишено без змін постановою Східного апеляційного господарського суду від 12.05.2020, позов задоволено повністю, з посиланням на його обґрунтованість.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

КП "Харківводоканал", посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, подало касаційну скаргу, в якій просить суд касаційної інстанції рішення та постанову зі справи скасувати, ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.

2. АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

За твердженням КП "Харківводоканал", судом апеляційної інстанції у розгляді справи застосовані норми права - приписи статей 509, 526, 615, 629, 549, 551, 625 Цивільного кодексу України без урахування висновків Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, які викладені у постановах від 12.02.2019 зі справи № 922/4927/15, від 06.08.2019 зі справи № 922/635/15, від 18.02.2020 зі справи № 908/771/19.

Врахування правових висновків, які викладені у вказаних постановах Верховного Суду, дозволило б судам попередніх інстанцій належним чином застосувати норми матеріального права та відмовити у задоволенні позову, оскільки обставини, які входять до предмета доказування у справі, не підтверджені належними та допустимими доказами.

03.07.2020 від скаржника надійшли додаткові письмові пояснення по справі, в яких останній також посилається на правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 16.06.2020 зі справи № 922/3757/17.

Доводи інших учасників справи

У відзиві на касаційну скаргу АТ "Харківобленерго" просило Касаційний господарський суд залишити судові рішення попередніх інстанцій без змін, а касаційну скаргу - без задоволення, посилаючись, зокрема, на необґрунтованість та безпідставність касаційної скарги.

3. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

07.05.2004 акціонерною компанією "Харківобленерго" (позивач у справі) та державним комунальним підприємством каналізаційного господарства "Харківкомуночиствод" укладено договір про постачання електричної енергії № 4 (далі - Договір), відповідно до умов якого позивач як постачальник постачає електричну енергію споживачу, а споживач оплачує постачальнику вартість та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору та додатками до нього, що є його невід`ємними частинами.

Додатковою угодою від 22.04.2009 назву споживача змінено на комунальне підприємство каналізаційного господарства "Харківкомуночиствод".

Відповідно до рішення 12 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 23.12.2011 № 577/11 комунальне підприємство каналізаційного господарства "Харківкомуночиствод" перейменоване на КП "Харківводоканал".




Додатковою угодою від 01.02.2012 назву споживача змінено на КП "Харківводоканал".

Згідно з пунктом 9.11 Договору останній набирає чинності з дня його підписання і укладається на термін до 31.12.2004. Договір вважається продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.

Враховуючи те, що жодною із сторін Договору не було заявлено про припинення його дії або перегляд його умов, дія Договору продовжена на 2015 рік.

На підставі показів засобів обліку електричної енергії та умов додатка № 2 "Порядок розрахунків" (у відповідності до додатка 3.1 "Перелік місць встановлення розрахункових приладів обліку та тарифів, що застосовуються при проведенні розрахунків за спожиту електричну енергію") оформлюється звіт про обсяг спожитої електричної енергії у формі додатка № 9 "Звіт про обсяги спожитої за розрахунковий період електричної енергії" до цього договору (пункт 7.3 Договору), зазначений звіт про обсяги спожитої електричної енергії за розрахунковий період за передбаченою формою споживач зобов`язаний щомісяця в обумовлений Договором строк надавати постачальнику (підпункт 2.2.4 пункту 2.2 Договору).

Відповідно до підпункту 2.2.5 пункту 2.2 Договору споживач зобов`язаний своєчасно оплачувати постачальнику вартість електричної енергії та інші нарахування згідно з умовами додатка 2 "Порядок розрахунків".

Підпунктом 3.1.1 пункту 3.1 Договору передбачено, що постачальник має право одержувати від споживача плату за поставлену електричну енергію за роздрібними тарифами, розрахованими згідно з Умовами та правилами здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом та інші платежі, обумовлені цим договором.

У відповідності до пункту 1 додатку № 2 до Договору розрахунковий період встановлено споживачу з першого числа місяця до першого числа наступного місяця.

Згідно з пунктом 5 додатку № 2 "Порядок розрахунків" до Договору остаточний розрахунок споживача за електричну енергію, спожиту протягом розрахункового періоду, здійснюється на підставі виставленого постачальником електричної енергії рахунка відповідно до даних про фактичне споживання електричної енергії, визначеного за показами розрахункових засобів обліку (або розрахунковим шляхом). За результатами розрахункового періоду споживачем та постачальником електричної енергії визначається фактичний обсяг поставленої споживачу електричної енергії та оформлюється додаток № 20 "Акт про використану електричну енергію".

Для проведення остаточного розрахунку споживач протягом 3 (трьох) робочих днів з дня закінчення розрахункового періоду повинен отримати в розрахунковому відділі "Харківенергозбут" рахунок на оплату електричної енергії. Цей рахунок має бути оплачений споживачем протягом 5 (п`яти) операційних днів з дня його отримання. В разі неявки споживача для отримання рахунку постачальник направляє рахунки споживачу рекомендованим листом. У такому разі рахунок вважається отриманим споживачем з дня його відправлення. У разі несвоєчасної оплати обумовлених даним додатком нарахувань постачальник проводить споживачу нарахування за весь час прострочення, у тому числі за день оплати: пені у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який здійснюється нарахування, від суми боргу; 3% річних від простроченої суми. При цьому сума грошового зобов`язання за цим договором повинна бути оплачена споживачем з урахуванням встановленого індексу інфляції (пункт 6 додатку № 2 до Договору).

Пунктом 10 додатку № 2 до Договору передбачено, що у випадках неправильного розрахунку сум, що підлягають оплаті споживачем (тобто, нарахування надмірних сум або, навпаки, ненарахування сум, які споживач повинен оплачувати у відповідності до даного договору або нормативних документів), постачальник проводить перерахунок за весь період неправильного нарахування та відображає його у рахунку, який споживач отримує у відповідному розрахунковому відділі Компанії до 6 числа наступного за розрахунковим місяця в порядку, визначеному пунктом 7.

АТ "Харківобленерго" проведено розподілення втрат електричної енергії, пов`язаних із спільним використанням технологічних електричних мереж КП "Харківводоканал".

До матеріалів справи додані узгоджені АТ "Харківобленерго" та КП "Харківводоканал" однолінійні схеми технологічних електричних мереж спільного використання КП "Харківводоканал" по субспоживачам:

ТОВ "Онікс ЛТД",

ФОП Костенко Я.В.,

ПАТ "Харківська автобаза № 3",

МТС (баз.станція ул. Ак. Белецкого,32),

КП "Харківські теплові мережі" (котельня по вул. Біологічна, 1а),

житлові будинки по вул. Біологічна1а та 1б,

ФОП Нестеренко В.О.,

ФОП Новіков М.М.,

ХООІСЕ "Інвестконтракт",

КП "Шляхрембуд".

Наведені субспоживачі зазначені у додатку 3.3 до Договору.

Крім того, КП "Харківводоканал" у звітах про використану електричну енергію за кожен місяць зазначає, крім власного споживання електричної енергії, також обсяг спожитої електричної енергії вищезазначеними субспоживачами, що передбачено умовами Договору (підпункти 8.1.2, 8.1.3 пункту 8.1 Договору).

За результатами розрахункового періоду з 01.01.2015 по 31.01.2015, з 01.02.2015 по 28.02.2015 складено акти про використану електричну енергію, які отримані уповноваженою особою КП "Харківводоканал".

Посилаючись на те, що відповідач отримував (споживав) електричну енергію за Договором, проте не виконував належним чином зобов`язання з її оплати, позивач звернувся з даним позовом до суду, відповідно до якого (з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог) просив стягнути з відповідача 6 274 214,50 грн. вартості електричної енергії, 4 537 068,74 грн. пені, 392 946,00 грн. - 3% річних, 4 781 138,18 грн. інфляційних втрат.

Зменшення позивачем позовних вимог пов`язано із перерахунком вартості спожитої відповідачем електричної енергії за період січень - лютий 2015 року на виконання судового рішення у справі № 922/4198/17 (згідно з судовим рішенням у справі № 922/4198/17 АТ "Харківобленерго" зобов`язано здійснити перерахунок вартості спожитої електричної енергії КП "Харківводоканал" у період часу з листопада 2014 року по жовтень 2017 року у відповідності до Договору шляхом застосування тарифів для 1 (першого) класу напруги за всіма точками продажу незалежно від ступенів напруги та відобразити його в рахунках за листопад, грудень 2014 року, січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2015 року, січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2016 року, січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень 2017 року), необхідністю перерозподілу втрат електричної енергії, пов`язаних із спільним використанням технологічних електричних мереж відповідача та виставленням відповідачу нових рахунків на оплату нарахувань за період січень - лютий 2015 року.

Відповідно до наданих позивачем: висновку експертного дослідження від 26.07.2019 № 19107/19108/19-72 за результатами проведення економічного дослідження та від 21.12.2019 № 20952/19-46/33033-33035/19-46 за результатами проведення електротехнічного дослідження підтверджено, що обсяг технологічних втрат у технологічних електричних мережах КП "Харківводоканал", що пов`язані з передачею електричної енергії в електричні мережі інших суб`єктів господарювання, який слід враховувати при визначенні обсягу спожитої електричної енергії в період з листопада 2014 по грудень 2018 за кожен місяць окремо, визначено вірно (в кількості 8 766 кВт/год). Висновок електротехнічного дослідження містить інформацію про загальний обсяг спожитої електричної енергії по кожному субспоживачу окремо, який співпадає з даними, зазначеними КП "Харківводоканал" у звітах за січень та лютий 2015 року, що складені та підписані уповноваженою особою, а саме першим заступником генерального директора КП "Харківводоканал". Втрати у спільних мережах нараховуються пропорційно спожитій субспоживачами електроенергії. Вказаним висновком підтверджено також відповідність здійсненому перерахунку оформлених АТ "Харківобленерго" рахунків на оплату за спожиту електричну енергію КП "Харківводоканал" за період з листопада 2014 року по грудень 2018 року. Також підтверджено обґрунтованість перерахунку вартості спожитої КП "Харківводоканал" електричної енергії із застосуванням тарифу для 1 (першого) класу напруги за період з листопада 2014 року по грудень 2018 року.

4. ДЖЕРЕЛА ПРАВА

Цивільний кодекс України (далі - ЦК України):

пункт 1 частини другої статті 11:

- підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини;

стаття 509:

- зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку;

- зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу;

- зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості;

стаття 525:

- одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом;

частина перша 526:

- зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться;

частина четверта статті 612:

- прострочення боржника не настає, якщо зобов`язання не може бути виконане внаслідок прострочення кредитора;

частина перша статті 613:

- кредитор вважається таким, що прострочив, якщо він відмовився прийняти належне виконання, запропоноване боржником, або не вчинив дій, що встановлені договором, актами цивільного законодавства чи випливають із суті зобов`язання або звичаїв ділового обороту, до вчинення яких боржник не міг виконати свого обов`язку;

стаття 629:

- договір є обов`язковим для виконання сторонами;

стаття 714:


................
Перейти до повного тексту