1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду









Постанова

Іменем України


25 червня 2020 року

м. Київ


справа № 573/1867/18


провадження № 61-3049св19


Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Коротуна В. М. (суддя-доповідач), Бурлакова С. Ю., Червинської М. Є.,


учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідач - товариство з обмеженою відповідальністю агрофірма "Вікторія",


розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Білопільського районного суду Сумської області від 12 листопада 2018 року у складі судді Терещенко О. І. та постанову Сумського апеляційного суду від 24 січня 2019 року у складі колегії суддів: Левченко Т. А., Криворотенка В. І., Собини О. І.,


ВСТАНОВИВ:


ІСТОРІЯ СПРАВИ


Короткий зміст позовних вимог


У жовтні 2018 року ОСОБА_1 звернулась до суд з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю агрофірми "Вікторія" (далі - ТОВ агрофірма "Вікторія") про зобов`язання припинити незаконне користування земельною ділянкою та передати її у користування власнику.


Позовна заява мотивована тим, що ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 2,0 га (кадастровий номер 5920655700:01:005:1043), яка розташована на території Улянівської селищної ради Білопільського району Сумської області. Вказану земельну ділянку вона отримала ІНФОРМАЦІЯ_1 року у спадщину після смерті своєї бабусі ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Земельну ділянку на підставі договору оренди від 01 січня 2014 року, укладеного з ОСОБА_2 обробляє відповідач. З моменту отримання земельної ділянки у власність позивачка 4 рази зверталася до відповідача з вимогою повернути їй земельну ділянку або укласти відповідний договір з нею, однак відповідачем її вимоги були відхилені з тих підстав, що між ним та попереднім власником було укладено договір оренди на строк до 01 січня 2024 року. Договором також визначено, що перехід права власності на земельну ділянку не є підставою для розірвання договору та зміни його умов. Своїми діями відповідач створив такі умови, за яких вона змушена всупереч своїй волі, вступити у невизначені відносини з ТОВ агрофірма "Вікторія" та отримувати орендну плату, яку вона вважає недостатньою компенсацією за незаконне володіння належною їй на праві приватної власності земельною ділянкою.


ОСОБА_1 просила зобов`язати ТОВ агрофірма "Вікторія" припинити незаконне користування належною їй на праві приватної власності земельною ділянкою, кадастровий номер 5920655700:01:005:1043, площею 2,0 га, розташованою на території Улянівської селищної ради Білопільського району Сумської області та передати її позивачу у користування, як законному власнику.


Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій


Рішенням Білопільського районного суду Сумської області від 12 листопада

2018 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.


Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що позивач не надала суду належних та допустимих доказів на підтвердження того, що відповідач незаконно використовує спірну земельну ділянку.


Постановою Сумського апеляційного суду від 24 січня 2019 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення.


Рішення Білопільського районного суду Сумської області від 12 листопада

2018 року залишено без змін.


Залишаючи без задоволення апеляційну скаргу ОСОБА_1, апеляційний суд погодився з висновком суду першої інстанції.


Короткий зміст вимог та доводів касаційної скарги


08 лютого 2019 року ОСОБА_1 через засоби поштового зв?язку подала до Верховного Суду касаційну скаргу, у якій просить скасувати рішення Білопільського районного суду Сумської області від 12 листопада 2018 року та постанову Сумського апеляційного суду від 24 січня 2019 року та ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.


Касаційна скарга мотивована тим, що позивачем надано суду всі докази. Вона не укладала з відповідачем жодних угод і, як власник, користується необмеженим правом на витребування свого майна, і саме відповідач повинен доводити законність користування належною позивачці земельною ділянкою. Державна реєстрація спірної земельної ділянки проведена після смерті спадкодавця. Копії договору оренди позивачка не має. Суди безпідставно намагаються поширити дію договору оренди земельної ділянки на позивачку.


Доводи інших учасників справи


Відзив на касаційну скаргу не надійшов.


Рух касаційної скарги та матеріалів справи


Ухвалою Верховного Суду від 20 лютого 2019 року відкрито касаційне провадження у даній справі та витребувано матеріали цивільної справи з Білопільського районного суду Сумської області.


У березні 2019 року матеріали цивільної справи надійшли до Верховного Суду.


ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ У СКЛАДІ КОЛЕГІЇ СУДДІВ ДРУГОЇ СУДОВОЇ ПАЛАТИ КАСАЦІЙНОГО ЦИВІЛЬНОГО СУДУ


08 лютого 2020 року набрав чинності Закону України від 15 січня 2020 року

460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ".


Частиною другою розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 15 січня 2020 року № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" установлено, що касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.


За таких обставин розгляд касаційної скарги ОСОБА_1 на рішення Білопільського районного суду Сумської області від 12 листопада 2018 року та постанову Сумського апеляційного суду від 24 січня 2019 року здійснюється Верховним Судом в порядку та за правилами ЦПК України в редакції Закону

від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII, що діяла до 08 лютого 2020 року.


Перевіривши доводи касаційної скарги, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення з таких підстав.


Положеннями частини другої статті 389 ЦПК України передбачено, що підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.


Вимогами частин першої та другої статті 400 ЦПК України визначено, що під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими. Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.


Короткий зміст фактичних обставин справи


У справі, яка переглядається, судами встановлено, що на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 19 лютого 2016 року в порядку спадкування ОСОБА_1 є власником земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 2 га з кадастровим номером 5920655700:01:005:1043, розташованої на території Улянівської селищної ради Білопільського району Сумської області, яка належала спадкодавцю на підставі Державного акта на право власності на земельну ділянку ЯМ № 557425, виданого Білопільською районною державною адміністрацією 25 грудня 2012 року та зареєстрованого у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за

592060001001536. Відомості про реєстрацію права власності внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 19 лютого 2016 року за

13342823.


Згідно Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, сформованої 19 лютого 2016 року, на підставі договору оренди земельної ділянки від 01 січня 2014 року, орендодавцем за яким виступає спадкодавець ОСОБА_2, а орендарем - ТОВ агрофірма "Вікторія",


................
Перейти до повного тексту