1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду




Постанова

Іменем України

22 червня 2020 року

м. Київ

справа № 615/724/17

провадження № 61-2861св18

Верховний Суд у складі постійної колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду:

Мартєва С. Ю., Петрова Є. В. (суддя-доповідач), Сімоненко В. М.,

учасники справи:

позивачі: ОСОБА_1, ОСОБА_2,

відповідачі: Ков`язька селищна рада Валківського району Харківської області, ОСОБА_3,

третя особа: Головне управління Держгеокадастру у Харківській області,

розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Харківській області на рішення Валківського районного суду Харківської області від 11 вересня 2017 року у складі судді Товстолужського О. В. та ухвалу Апеляційного суду Харківської області від 05 грудня 2017 року у складі колегії суддів: Хорошевського О. М., Бровченка І. О., Кіся П. В.,

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог

У червні 2017 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулись з позовом до Ковʼязької селищної ради Валківського району Харківської області, ОСОБА_3 про визнання права власності в порядку спадкування.

В обґрунтування зазначали, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4, спадкоємцями якого у рівних частинах є ОСОБА_1 та ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , які прийняли спадщину. ОСОБА_4, на праві власності належала земельна ділянка, кадастровий номер: 6321255400:01:000:0491, площею 7,8517 га та на праві оренди земельна ділянка площею 50 га, кадастровий номер: 63212554000:01:000:0632. При оформленні спадщини, приватним нотаріусом Демʼяненко В. О. було направлено запити до відділу Держгеокадастру у Валківському районі Харківської області про надання витягу з Державного земельного кадастру на зазначені вище земельні ділянки. Відповіді на ці запити приватний нотаріус не отримала, через що не змогла оформити спадщину на ці земельні ділянки.

Орендодавцем за договором оренди земельної ділянки виступала Валківська районна державна адміністрація, однак на даний час, повноваження щодо надання в оренду земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Харківської області належать Головному управлінню Держгеокадастру у Харківській області. Крім того, відповідач ОСОБА_3 втратила інтерес до оформлення спадщини на вищезазначені земельні ділянки.

Позивачі просили визнати за ними право спільної приватної власності по 1/2 частині на земельну ділянку кадастровий номер: 6321255400:01:000:0491 площею 7,8517 га, що розташована за межами населених пунктів на землях Ков`язької селищної ради Валківського району Харківської області в порядку спадкування після смерті ОСОБА_4, а також визнати за ними право оренди по 1/2 частці на земельну ділянку кадастровий номер: 6321255400:01:000:0632 площею 50,0 га, що розташована за межами населених пунктів на землях Ков`язької селищної ради Валківського району Харківської області в порядку спадкування після смерті ОСОБА_4 на умовах договору оренди землі від 28 травня 2008 року, що зареєстрований у Валківському районному відділі реєстрації ХРФ ДП "Центр ДЗК", запис у Державному реєстрі земель від 10 червня 2008 року за №240868800004.

Короткий зміст судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій

Рішенням Валківського районного суду Харківської області від 11 вересня 2017 року, залишеним без змін ухвалою Апеляційного суду Харківської області від 05 грудня 2017 року, позов задоволено частково. Визнано право спільної приватної власності за ОСОБА_1 та ОСОБА_2 по 1/3 частці на земельну ділянку кадастровий номер: 6321255400:01:000:0491 площею 7,8517 га, що розташована за межами населених пунктів на землях Ков`язької селищної ради Валківського району Харківської області в порядку спадкування після смерті ОСОБА_4 . Визнано за ОСОБА_1 та ОСОБА_2 по 1/2 частці право оренди на земельну ділянку, кадастровий номер: 6321255400:01:000:0632 площею 50,0 га, що розташована за межами населених пунктів на землях Ков`язької селищної ради Валківського району Харківської області в порядку спадкування після смерті ОСОБА_4 на умовах договору оренди землі від 28 травня 2008 року, що зареєстрований у Валківському районному відділі реєстрації ХРФ ДП "Центр ДЗК", запис у Державному реєстрі земель від 10 червня 2008 року за №240868800004.

Частково задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив того, що спадщину після смерті ОСОБА_4 прийняли ОСОБА_5 та ОСОБА_6, ОСОБА_7 частка яких у спадковому майні є рівною, тобто по 1/3.

Крім того, суд виходив з наявності умов, які можуть бути підставою для переходу права оренди земельної ділянки від спадкодавця до спадкоємців. Оскільки, позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 виявили бажання стати орендарями, а відповідач ОСОБА_3 хоч і має частку у спадковому майні, але такого бажання не виявила, то суд визнав право оренди по Ѕ частині за кожним із позивачів.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

У січні 2018 року Головне управління Держгеокадастру у Харківській області звернулось до Верховного Суду з касаційною скаргою на судові рішення суду першої та апеляційної інстанцій, у якій просить скасувати вказані судові рішення у частині задоволення позовних вимог та ухвалити нове про відмову у задоволенні позовних вимог у частині визнання за позивачами права оренди на земельну ділянку сільськогосподарського призначення відмовити в повному обсязі.

Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції

29 січня 2018 року ухвалою Верховного Суду відкрито касаційне провадження у справі та витребувано цивільну справу з Валківського районного суду Харківської області.

13 березня 2018 року до суду надійшли відзиви на касаційну скаргу від ОСОБА_8 та ОСОБА_9

25 березня 2019 року до Верховного Суду надійшла витребовувана цивільна справа.

Згідно розпорядження від 15 квітня 2020 року про призначення повторного автоматизованого розподілу судової справи на підставі подання судді Карпенко С. О. зобов`язано призначити повторний автоматизований розподіл судової справи.

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15 квітня 2020 року справу призначено судді-доповідачеві Петрову Є. В., судді, які входять до складу колегії: Сімоненко В. М., Мартєв С. Ю.

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

Касаційну скаргу мотивовано тим, що суд не правильно визначив субʼєктний склад відповідачів у спірних правовідносинах, що безпосередньо призвело до порушення принципу змагальності, права на подання доказів у справі на підтвердження заперечень сторін. Інтереси держави у даній справі не були належним чином захищені та представлені через відсутність на стороні відповідачів Головного управління Держгеокадастру у Харківській області як розпорядника земель сільськогосподарського призначення державної власності.

Право на звернення до суду із позовною заявою про визнання права в порядку спадкування невідʼємно повʼязано із відмовою нотаріуса в оформленні права на спадщину. У разі якщо відсутність умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину не підтверджена належними доказами, а саме відмовою нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину, це може бути підставою для відмови у позові.

Крім того, суд апеляційної інстанції, в порушення матеріального права, залишив поза увагою доводи Головного управління з приводу неналежності способу захисту позивачів. Право оренди земельної ділянки загальною площею 50 га, з кадастровим номером 6321255400:01:000:0632, згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 21 березня 2017 року № 82973778, було припинено від 23 лютого 2017 року на підставі витягу з Державного реєстру актів цивільного стану від 21 лютого 2017 року № 0001766572, про що винесено рішення державного реєстратора Валківської районної державної адміністрації Харківської області Шевченко О. В. від 06 березня 2017 року № 34157537. Таким чином, на теперішній час право оренди вищезазначеної земельної ділянки припинено у встановленому законом порядку.

Аргументи інших учасників справи

У відзиві на касаційну скаргу ОСОБА_2 вказувала, що доводи касатора є не обґрунтованими, адже він не зазначає у касаційній скарзі відсутність яких прав його, як третьої особи по справі у порівнянні з правами відповідача, не дозволила йому належним чином реалізувати свої повноваження як органу виконавчої влади.

Враховуючи, що на цей час касатор заперечує проти позовних вимог та очевидно не бажає визнати позов або укласти мирову угоду, - відсутність таких повноважень відповідача, що не притаманні третім особам, його прав жодним чином порушити не може. У суді першої інстанції касатор не бажав реалізувати право на визначення його співвідповідачем в порядку статті 33 ЦПК України.

Також касатор вказував, що позивачі обрали не належний спосіб захисту прав, однак лише позивачі, виявили бажання стати орендарями земельної ділянки сільськогосподарського призначення. На час звернення до суду ОСОБА_3 зацікавленість у отриманні не оформленої до цього часу частини спадщини втратила, не підтримує постійних зв`язків з родиною. Відповідно до статті 67 Закону України "Про нотаріат" свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою всіх спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством. Відповідачка ОСОБА_3 прийняла спадщину, але на цей час від подальшого її оформлення відмовилася. За таких обставин нотаріус за будь-яких умов (тобто навіть у разі отримання у органах Держгеокадастру необхідного витягу, довідки) не може видати свідоцтво про право на спадщину на спірне майно через відсутність заяви від одного зі спадкоємців. Таким чином, єдиним з можливих способів захисту прав позивачів є саме позов про визнання права в порядку спадкування.

ОСОБА_1 у своєму відзиві на касаційну скаргу зазначала, що усі права фізичної особи-підприємця є особистими і можуть бути успадкованими, а тому договірні відносини фізичної особи-підприємця не є виключенням та можуть продовжуватись вже як фізичної особи із власником нерухомого майна.

Крім того, згідно змісту постанови Верховного Суду України від 16 грудня 2015 року у справі №6-375цс15 витікає, що за змістом частини першої статті 7 Закону № 161-ХІV право на оренду земельної ділянки переходить після смерті фізичної особи - орендаря, якщо інше не передбачено договором оренди, до спадкоємців, а в разі їх відмови чи відсутності таких спадкоємців - до осіб, які використовували цю земельну ділянку разом з орендарем і виявили бажання стати орендарями в разі, якщо це не суперечить вимогам Земельного кодексу України (далі - ЗК України) та цього Закону. Отже, якщо умовами договору оренди земельної ділянки, укладеного сторонами, не передбачається заборона переходу права на оренду в порядку спадкування, то спадкоємці орендаря (фізичної особи-підприємця) після смерті останнього можуть успадкувати право на оренду земельної ділянки, яка є предметом цього договору.

Також в постанові зазначено, що статтею першою Закону № 161-ХІV визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Орендарями земельних ділянок є юридичні або фізичні особи, яким на підставі договору оренди належить право володіння і користування земельною ділянкою (стаття 5 Закону № 161-ХІV). Орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених ЗК України, ЦК України, цим та іншими законами України і договором оренди землі. Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону (стаття 6 Закону № 161-ХІV).

За таких підстав, прибуток отриманий від діяльності фізичної особи-підприємця є власністю фізичної особи, на відміну від юридичних осіб, де за загальним правилом прибуток є власністю саме цієї особи, а тому усі права фізичної особи-підприємця, разом із зобов`язаннями переходять особисто на фізичну особу.

Таким чином, в разі смерті спадкодавця (фізичної особи-підприємця) який мав право оренди на земельну ділянку, таке право оренди може бути успадкованим в разі, якщо орендар зареєстрував договір в установленому законом порядку, а спадкоємці виявили бажання отримати таке право.

Фактичні обставини справи, встановлені судами

ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Валківського районного управління юстиції у Харківській області (а.с. 26).

Відповідно до Державного акту на право приватної власності на землю серії Р2 № 770706, ОСОБА_4 за життя на підставі розпорядження голови Валківської районної державної адміністрації № 248 від 22 листопада 2002 року належала земельна ділянка, кадастровий номер: 6321255400:01:000:0491, загальною площею 7,8517 га (а.с. 23).


................
Перейти до повного тексту