Постанова
Іменем України
22 червня 2020 року
м. Київ
справа № 643/7429/15-ц
провадження № 61-42953св18
Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду: Петрова Є. В. (суддя-доповідач), Сімоненко В. М., Мартєва С. Ю.,
учасники справи:
позивач - Обслуговуючий кооператив "Гаражно-будівельний кооператив "Московський",
представник позивача - адвокат Рогожук Сергій Леонідович,
відповідачі: ОСОБА_1, ОСОБА_2, Обслуговуючий кооператив "Гаражно-будівельний кооператив "Командарм",
третя особа - Харківська міська рада,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу Обслуговуючого кооперативу "Гаражно-будівельний кооператив "Московський" на рішення Московського районного суду м. Харкова від 11 травня 2018 року у складі судді Єрмак Н. В. та постанову Харківського апеляційного суду від 18 липня 2018 року у складі колегії суддів: Яцини В. Б., Бровченка І. О., Бурлаки І. В.,
Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У квітні 2018 року Обслуговуючий кооператив "Гаражно-будівельний кооператив "Московський" (далі - ОК "ГБК "Московський") звернувся до суду з позовом, який в подальшому уточнював, до ОСОБА_1, ОСОБА_2, Обслуговуючого кооперативу "Гаражно-будівельний кооператив "Командарм" (далі - ОК "ГБК "Командарм"), третя особа - Харківська міська рада, про знесення самочинно збудованих гаражних боксів.
Позовна заява мотивована тим, що ОК "ГБК "Московський" на підставі державного акту серії Б № 047459, виданого виконавчим комітетом Харківської районної Ради народних депутатів Харківської області у 1988 році, зареєстрованого в книзі записів державних актів на право користування землею за № 187, є користувачем земельної ділянки площею 3,25 га, наданої для будівництва гаражів та розташованої на АДРЕСА_1 . Однак на зазначеній земельній ділянці, на VIII, IX та Х лініях гаражного кооперативу, ОСОБА_1 самочинно збудувала 104 гаражних бокси. Рішенням Московського районного суду м. Харкова від 22 квітня 2008 року визнано право власності ОСОБА_1 на вказані гаражі в порядку забудови, проте 19 червня 2012 року вказане рішення було скасовано в апеляційному порядку та ухвалено нове рішення про відмову в задоволенні позову.
На даний час власником спірних гаражних боксів вважає себе ОК "ГБК "Командарм", але зареєстрованого права власності на вказані гаражні бокси не має, земельна ділянка ОК "ГБК Командарм" для будівництва та обслуговування гаражів не надавалась.
Позивач стверджує, що спірними об`єктами ніхто не опікується, вони мають незадовільний технічний стан, що може стати перешкодою для користування членами кооперативу "Московський" своїми гаражами, що мають спільні конструктивні елементи з самочинно побудованими гаражами. Крім того, самочинно збудовані споруди на земельній ділянці позивача є перешкодою для впорядкування правовстановлюючих документів про право на землю для їх приведення у відповідність до норм діючого законодавства.
У зв`язку з чим, позивач просив знести самочинно збудовані гаражі за рахунок відповідачів.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Рішенням Московського районного суду м. Харкова від 11 травня 2018 року в задоволенні позову ОК "ГБК "Московський" відмовлено.
Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що на підставі рішення Московського районного суду м. Харкова від 17 квітня 2006 року ОСОБА_2 набула права власності на будівлі та право користування прилеглою територією до будівель літерою: Б1, В-1, Д-1 площею 1,5 га на АДРЕСА_1 ; а рішенням Харківської міської ради від 26 вересня 2012 року № 839/12 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовно площею 1,2058 га за вказаною адресою для експлуатації та обслуговування гаражів і нежитлових будівель літ. Б-1, В-1, Г-1, Д-2. Тобто ОСОБА_2, набувши права власності на будівлі, набула права на земельну ділянку, на якій вони розташовані.
При цьому, в рішенні суду першої інстанції зазначено, що доводи позивача про те, що спірна земельна ділянка належить на праві користування ГБК "Московському" не підтверджено жодними доказами, як і не підтверджено фактів порушення його прав чи прав інших осіб.
Постановою Харківського апеляційного суду від 18 липня 2018 року апеляційну скаргу ОК "ГБК "Московський" задоволено частково.
Рішення Московського районного суду м. Харкова від 11 травня 2018 року в частині задоволення позову ОК "ГБК "Московський" до ОК "ГБК "Командарм" скасовано і в цій частині провадження у справі закрито.
Роз`яснено, що позов ОК "ГБК "Московський" до ОК "ГБК "Командарм" підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.
В іншій частині рішення Московського районного суду м. Харкова від 11 травня 2018 року залишено без змін.
Апеляційний суд погодився з висновками суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову, а закриваючи провадження у справі в частині позовних вимог до ОК "ГБК "Командарм", суд апеляційної інстанції виходив з того, що відповідно до пункту 6 частини першої статті 20 ГПК України позов у зазначеній частині підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У касаційній скарзі ОК "ГБК "Московський", посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просив скасувати оскаржувані судові рішення та ухвалити нове рішення про задоволення позову.
Аргументи учасників справи
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Касаційна скарга мотивована тим, що спірні гаражні бокси збудовані на належній позивачу на праві користування з 1988 року земельній ділянці. При цьому висновки судів першої та апеляційної інстанції про те, що до ОСОБА_2 перейшло право на земельну ділянку на підставі рішення Московського районного суду м. Харкова від 17 квітня 2006 року є помилковими, оскільки у відповідача відсутні правовстановлючі документи на користування земельною ділянкою. Зокрема, заявник стверджував, що зазначене рішення Московського районного суду м. Харкова було лише підставою для оформлення права користування ОСОБА_2 земельною ділянкою шляхом укладення з Харківською міською радою договору оренди, оскільки рішення суду до правовстановлюючих документів не відносилося та потребувало виконання.
При цьому, ОК "ГБК "Московський"посилався на те, що суди першої та апеляційної інстанції застосували положення статті 377 ЦК України до спірних правовідносин, які виникли до набрання цією нормою чинності.
Касаційна скарга не містить доводів стосовно незаконності оскаржуваної постанови суду апеляційної інстанції в частині закриття провадження у справі за позовними вимогами, пред`явленими до ОК "ГБК "Командарм", а тому в цій частині вказана постанова відповідно до частини першої статті 400 ЦПК України в касаційному порядку не переглядається.
Доводи інших учасників справи
У відзиві на касаційну скаргу ОСОБА_2 зазначала, що рішенням Московського районного суду м. Харкова від 17 квітня 2006 року, яке набрало законної сили, за нею визнано право власності на будівлі літ. "Б-1", "В-1", "Г-1", "Д-1" на АДРЕСА_1 та право користування прилеглою до цих будівель територією площею 1,5 га, а тому до неї перейшло право на зазначену земельну ділянку, а права будь-яких інших осіб на неї припинилися.
Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції
У серпні 2018 року до Верховного Суду надійшла касаційна скарга ОК "ГБК "Московський" на рішення Московського районного суду м. Харкова від 11 травня 2018 року та постанову Харківського апеляційного суду від 18 липня 2018 року.
Ухвалою Верховного Суду від 23 жовтня 2018 року відкрито касаційне провадження у вказаній справі і витребувано цивільну справу з Московського районного суду м. Харкова.
У листопаді 2018 року справу № 643/7429/15-ц передано до Верховного Суду.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
Суди встановили, що в 1988 році виконавчим комітетом Харківської міської (районної) ради депутатів трудящих видано Гаражно-будівельному кооперативу "Московський" державний акт на право користування землею Української Радянської Соціалістичної республіки серії В №047459 , яким за вказаним кооперативом закріплено на умовах безстрокового та безоплатного користування 3,25 га землі в межах згідно з планом землекористування. Земля надана для будівництва гаражів; вказаний державний акт зареєстровано в Книзі державних актів на право користування землею за № 187.
Рішенням Московського районного суду м. Харкова від 17 квітня 2006 року, яке набрало законної сили, зокрема, визнано право користування прилеглою територією (тимчасова стоянка) до будівель літ: Б-1, В-1, Г-1, Д-1 розміром 1,5 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, а також визнано право власності на ці будівлі та інший ряд нежитлових будівель та гаражів за ОСОБА_2
19 січня 2010 року ОСОБА_2 разом із засновниками утворили Обслуговуючий кооператив "Командарм" та в подальшому звернулися до Харківської міської ради із заявою про надання дозволу на розробку проекту відводу земельної ділянки до будівель під літерою Б-1, В-1, Г-1, Д-1 нежитлових приміщень та гаражів.
Рішенням Харківської міської ради від 26 вересня 2012 року № 839/12 зазначену заяву задоволено та надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею орієнтовно 1,2058 га на АДРЕСА_1 для експлуатації та обслуговування гаражів, нежитлових будівель літ. "Б-1", "В-1", "Г-1", "Д-2".
Не погоджуючись із вказаним рішенням Харківської міської ради, ОК "ГБК "Московський" оскаржило його в судовому порядку. Постановою Московського районного суду м. Харкова від 29 вересня 2016 року позов ОК "ГБК "Московський" задоволено та визнано недійсним пункт 43 додатку "Перелік юридичних і фізичних осіб, яким надається дозвіл на розроблення проектів відведення земельних ділянок для експлуатації та обслуговування будівель і споруд" до рішення 19 сесії Харківської міської ради 6 скликання № 839/12 від 26 вересня 2012 року "Про надання дозволу на розроблення проектів відведення земельних ділянок юридичним та фізичним особам для експлуатації та обслуговування будівель і споруд", яким ОК "ГБК "Командарм" надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою земельної ділянки орієнтовною площею 1,2058 га на АДРЕСА_1 для експлуатації та обслуговування гаражів, нежитлових будівель літ. "Б-1", літ. "В-1", літ. "Г-1", літ. "Д-2".