ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 червня 2020 року
м. Київ
справа № 826/4833/16
адміністративне провадження № К/9901/13236/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Пасічник С.С.,
суддів: Васильєвої І.А., Юрченко В.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Київської міської митниці ДФС на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 травня 2016 року (суддя Кобилянський К.М.) та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 22 вересня 2016 року (головуючий суддя Кучма А.Ю., судді: Аліменко В.О., Безименна Н.В.) у справі за позовом Приватного акціонерного товариства "Індустріальні та дистрибуційні системи" до Київської міської митниці ДФС про визнання протиправними дій, скасування рішення та картки відмови,
В С Т А Н О В И В:
В березні 2016 року Приватне акціонерне товариство "Індустріальні та дистрибуційні системи" (далі - Товариство, позивач) звернулось до суду з позовом до Київської міської митниці ДФС (далі - Митниця, відповідач) про визнання протиправними дій по коригуванню митної вартості товару, декларування якого відбувалось відповідно до вантажної митної декларації №100250005/2015/116340 від 17 листопада 2015 року; скасування рішення про коригування митної вартості товарів №100250005/2015/000069/2 від 17 листопада 2015 року та картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску транспортних засобів комерційного призначення №100250005/2015/00123 від 17 листопада 2015 року.
Обґрунтовуючи позовну заяву, Товариство вказувало, що визначення митним органом митної вартості товару, який ввозився на митну територію України, по шостому (резервному), а не по першому (за ціною договору), як було здійснено позивачем, методу суперечить вимогам Митного кодексу України (далі - МК України), оскільки декларантом було надано всі необхідні документи для ідентифікації товару, що ввозився, та підтвердження заявленої ним митної вартості останнього.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 травня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 22 вересня 2016 року, позов задоволено: визнано протиправними дії Митниці з коригування митної вартості товару, декларування якого відбувалось відповідно до вантажної митної декларації №100250005/2015/116340 від 17 листопада 2015 року; скасовано рішення про коригування митної вартості товарів №100250005/2015/000069/2 від 17 листопада 2015 року та картку відмови в прийняті митної декларації, митному оформлені випуску чи пропуску транспортних засобів комерційного призначення №100250005/2015/00123 від 17 листопада 2015 року.
Приймаючи такі рішення, суди, дослідивши обставини справи, прийшли до висновку, що позивачем подано всі належні та допустимі докази в підтвердження правильності обраного методу визначення митної вартості товару та числових значень останньої, а отже, як наслідок, відсутність у відповідача підстав для застосування при митному оформленні імпортованого позивачем товару іншого (шостого) методу.
Не погоджуючись з прийнятими судами рішеннями, Митниця звернулась до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просила їх скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову, зазначаючи, що митну вартість імпортованого позивачем товару було нею скориговано у зв`язку із наявністю розбіжностей в поданих Товариством документах, а також непідтвердженням всіх складових заявленої ним митної вартості.
Позивач в письмових запереченнях (відзиві) на касаційну скаргу проти доводів та вимог останньої заперечив, вважаючи їх безпідставними, а рішення судів попередніх інстанцій, які він просив залишити без змін, - обґрунтованими та законними.
В подальшому справа передана до Верховного Суду як суду касаційної інстанції в адміністративних справах відповідно до підпункту 4 пункту 1 Розділу VІІ "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Переглянувши судові рішення та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіривши правильність застосування норм матеріального і процесуального права, Верховний Суд приходить до наступного висновку.
Судами встановлено, що 13 січня 2015 року між Товариством (як покупцем) та ТОВ "Ай Ді Ес Боржомі Грузія " (IDS BORJOMI GEORGIA LLC, Грузія) (як продавцем) укладено контракт №СТ20-001/1501 на поставку мінеральної води "Боржомі" в асортименті та за цінами, визначеними у пунктах 1 і 2 контракту.
При цьому передбачено, що поставка товару здійснюється на умовах СІР Одеса "Західна" згідно з Інкотермс-2010.
02 березня 2015 року між позивачем і ТОВ "Ай Ді Ес Боржомі Грузія " укладено додаткову угоду №1 до контракту, якою у зв`язку із суттєвою девальвацією гривні з дати останнього перегляду договірних цін, зниження платоспроможності споживачів внаслідок тяжкої економічної ситуації, яка склалася в країні покупця (позивача), ціну товару за контрактом змінено в сторону здешевшення.
17 листопада 2015 року на виконання вимог зазначеного контракту ТОВ "Ай Ді Ес Боржомі Грузія" здійснило поставку товару ("вода природна мінеральна лікувально-столова гідрокарбонатна натрієва "Боржомі" сильногазована", що розфасована у скляних пляшках ємністю по 0,5 л) в обсязі 25 992 скляних пляшок за ціною 11 436,48 доларів США відповідно до контракту з урахуванням змін вартості, внесених додатковою угодою №1 від 02 березня 2015 року, а саме: за ціною 0,44 доларів США за одну скляну пляшку ємністю 0,5 л.
З метою здійснення митного оформлення ввезеного в режимі імпорту товару уповноваженим Товариством декларантом (ТОВ "Навіс Груп") 17 листопада 2015 року до Митниці подана вантажна митна декларація за №1000250002/2015/116340 (далі - ВМД), в якій митну вартість товару визначено за основним методом - ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються.
Разом з вантажною митною декларацією на підтвердження заявленої митної вартості товару та визначення такої вартості за основним методом декларантом 17 листопада 2015 року подано до митного органу наступні документи: міжнародну автомобільну накладну (CMR) №123471 від 10 листопада 2015 року; рахунок-фактуру (інвойс) №GE20150344 від 27 жовтня 2015; пакувальний лист від 27 жовтня 2015 року; доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) - додаткові угоди №1 від 02 березня 2015 року, №2 від 10 червня 2015 року і №3 від 12 червня 2015 року; зовнішньоекономічний договір (контракт) купівлі-продажу №СТ20-001/1501 від 13 січня 2015 року; договір про надання послуг митного брокера №Т822/15 від 25 червня 2015 року; інформацію про позитивні результати здійснення радіологічного контролю товару №2730 від 10 листопада 2015 року; сертифікат про походження товару форми СТ-1 №GEО2015 01/003724 від 27 жовтня 2015 року; інші некласифіковані документи (платіжні доручення, свіфт-повідомлення); лист-довідку IDS BORJOMI GEORGIA LLC від 15 жовтня 2015 року №LТ32-303/1410 стосовно того, що Товариство є ексклюзивним дистриб`ютором продукції мінеральної води "Боржомі" на території України; лист IDS BORJOMI GEORGIA LLC від 27 березня 2015 року №LТ32-591/1503 з відомостями про страхування експортних вантажів; копію митної декларації країни відправлення С2600 від 11 листопада 2015 року.
На етапі перевірки правильності визначення декларантом митної вартості товару митним органом висунута вимога щодо надання останнім для підтвердження заявленої митної вартості впродовж 10 календарних днів додаткових документів згідно з пунктом 4 статті 53 МК України, а саме: банківських платіжних документів, що стосуються оцінюваного товару (якщо рахунок сплачено); за наявності - інших платіжних та/або бухгалтерських документів, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару; страхових документів, а також документів, що містять відомості про вартість страхування; виписок з бухгалтерських та банківських документів покупця, що стосуються відчуження оцінюваних товарів, ідентичних та/або подібних (аналогічних) товарів на території України; ліцензійного чи авторського договору покупця, що стосується оцінюваних товарів та є умовою продажу оцінюваних товарів; каталогів, специфікацій, прейскурантів (прайс-листів) виробника товару; висновків про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлених спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформації біржових організацій про вартість товару або сировини; довідкової інформації щодо вартості у країні-експортері товарів, що є ідентичними та/або подібними(аналогічними) оцінюваним товарам; розрахунку ціни (калькуляції).
На виконання електронного запиту митного органу 17 листопада 2015 року декларантом позивача додатково для вирішення питання щодо митного оформлення товару разом із супровідним листом №17-015 від 17 листопада 2015 року подані такі документи: інформація, що стосується відчуження оцінюваних товарів, ідентичних та/або подібних (аналогічних) товарів на території України з копіями підтверджуючих документів (видатковими накладними); розрахунок ціни (калькуляція); експертний висновок Іллічівського підприємства Одеської регіональної торгово-промислової палати №ОЭ-8/427 від 06 листопада 2015 року з питання визначення ринкової вартості станом на 05 листопада 2015 року; інформаційний лист ТОВ "АйДіЕс Боржомі Тбілісі" від 26 березня 2015 року №LT32-589/1503 щодо собівартості мінеральної води "Боржомі"; лист ТОВ "АйДіЕс Боржомі Тбілісі" від 27 березня 2015 року №LT32-591/1503 з питання страхування експортних вантажів; лист-довідка ТОВ "АйДіЕс Боржомі Тбілісі" від 15 жовтня 2014 року №LT32-303/1410; прайс-лист виробника, діючий з 02 березня 2015 року; копія відкритого полісу страхування вантажу №00837 від 28 січня 2015 року; платіжні доручення в іноземній валюті, свіфти, виписка з бухгалтерських та банківських документів; лист ДП "Держзовнішінформ" №11/653 від 04 червня 2015 року з питання надання експертного висновку зовнішньоекономічного контракту; копії довіреностей ТОВ "АйДіЕс Боржомі Тбілісі ", виданих певним особам на право підписання документів від імені компанії; крім того додатково повідомлено про неможливість надання у десятиденний строк інформації про вартість у країні-експортері товарів, що є ідентичними та/або подібними (аналогічними) оцінюваним товарам, оскільки остання може бути надана виключно організаціями, які мають повноваження на здійснення оціночної діяльності в країні-експортері (Грузія).
За результатами розгляду поданих документів митним органом прийнято рішення про коригування митної вартості товарів №100250005/2015/000069/2 від 17 листопада 2015 року, за яким задекларовану позивачем митну вартість товару в розмірі 11 436,48 доларів США (в еквіваленті складала 265 406,68 грн.) за 25 992 скляних пляшок води мінеральної "Боржомі" ємністю по 0,5 л (0,44 доларів США за одну пляшку) відкориговано відповідачем до 13 255,92 доларів США (тобто, за ціною 1,02 доларів США за одну скляну пляшку ємністю 0,5 л) з використанням другорядного (резервного) методу (МД від 29 липня 2015 року №100250002/2015/057525).
Того ж дня відповідачем складено картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску транспортних засобів комерційного призначення №100250005/2015/00123.
Мотивуючи своє рішення, Митниця зазначала, що митна вартість імпортованих товарів не може бути визначена за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операцій) внаслідок неподання основних та додаткових документів, які підтверджують відомості про заявлену митну вартість товарів (згідно з переліком відповідно до умов, наведених у статті 53 МК України); невідповідності обраного декларантом або уповноваженою ним особою методу визначення митної вартості товару умовам, наведеним у главі 9 МК України; зокрема, відповідно до умов поставки СІР, які передбачені зовнішньоекономічним договором (контрактом) від 13 січня 2015 року №СТ20-001/1501, до вартості товару включено вартість страхування, однак декларантом не подано страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування оцінюваних товарів; разом із тим, виходячи з того, що Товариство є ексклюзивним дистриб`ютором товару мінеральної води "Боржомі", а також законним користувачем товарного (колективного) знаку "Боржомі", митний орган прийшов до висновку, що існуючий взаємозв`язок між продавцем вказаного товару IDS BORJOMI GEORGIA LLC (Грузія) та покупцем, вплинув на заявлену декларантом митну вартість; у відкритому полісі страхування зазначено страховий період 28 січня 2015 року - 04 березня 2015 року, тобто він є недійсним на поставку оцінюваної партії товару; наданий прас-лист не містить умов продажу щодо мінімальної партії товару, умов сплати та термінів відвантаження, що зазвичай пропонується навіть у мережі Інтернет.
17 листопада 2015 року товар випущений у вільний обіг ВМД №100250005/2015/116347 під гарантійні зобов`язання відповідно до розділу Х МК України.
В лютому 2016 року позивач надіслав на адресу Митниці разом з супровідним листом №86/4-16ц від 01 лютого 2016 року додаткові документи, а саме: копію платіжного доручення №52 від 25 листопада 2015 року щодо оплати товару; копію виписки з бухгалтерської документації - відомість розрахунків між Товариством та IDS BORJOMI GEORGIA LLC; копію виписки з бухгалтерських та банківських документів покупця, що стосуються відчуження оцінюваних товарів, ідентичних та/або подібних (аналогічних) товарів на території України; копію розрахунку ціни (калькуляцію); копію експертного висновку №ОЭ-8/427 від 06 листопада 2015 року; копію митної декларації країни відправлення; копію угоди відкритого страхового полісу №1CG/AG 15/026+1 від 04 березня 2015 року.
У відповідь на вказаний лист позивача Митниця надіслала лист №987/10/26-70-25-02 від 10 лютого 2016 року, в якому зазначила, що в ході митного оформлення імпортованих товарів Товариство не виконало в повному обсязі вимоги частини 3 статті 53 МК України, оскільки на копії угоди до відкритого страхового полісу від 04 березня 2015 року №ICG/AG 15/026+1 відсутні печатка та підпис страхувальника, а також не наданий відкритий поліс №00837 та окремі заявки на оцінювані партії товарів, що не дає можливості перевірити страхові суми і складові митної вартості товарів; копії ж митних декларацій країни відправлення не містять відміток митних органів такої країни та/або країн транзиту; надана відомість розрахунків між IDS BORJOMI GEORGIA та Товариством за період з 01 квітня 2015 року по 26 листопада 2015 року дублює інформацію за ЕМД та не розкриває суми всіх платежів, які були здійснені або повинні бути здійснені покупцем оцінюваних товарів продавцю або на користь продавця через третіх осіб для виконання зобов`язань продавця, оскільки відомість розрахунків не доводить відсутність існування інших прямих чи опосередкованих платежів та розрахунків на користь продавця; експертний висновок від 06 листопада 2015 року №ОЭ-8/427 не може слугувати підґрунтям у вирішенні питання визначення митної вартості, оскільки декларантом не поданий звіт про оцінку від 05 листопада 2015 року ТОВ "УкрПрофі", на підставі якого визначалась вартість оцінюваного товару; надані накладні щодо відчуження оцінюваного товару на території України стосуються періоду березень-червень 2015 року, що раніше ніж період отримання оцінюваного товару за ЕМД; наданий інформаційний лист IDS BORJOMI GEORGIA від 26 березня 2015 року щодо розрахунку ціни оцінюваного товару не містить основних статей витрат, на підставі яких формується собівартість товару; крім того, за даними офіційного сайту компанії IDS BORJOMI INTERNATIONAL, IDS BORJOMI GEORGIA LLC (продавець) та Товариство належать до компаній, які входять до міжнародної групи компаній IDS BORJOMI INTERNATIONAL, а тому вони є пов`язаними особами у розумінні статті 15 Угоди про застосування статті VII Генеральної угоди з тарифів та торгівлі 1994 року.
З урахуванням наведених висновків відповідач вирішив, що надані документи не містять всіх відомостей щодо чисельних значень складових митної вартості, не доводять, що існуючий взаємозв`язок між продавцем та покупцем оцінюваного товару не вплинув на його ціну, в зв`язку з чим, як наслідок, відмовив у визнанні заявленої Товариством митної вартості та скасуванні рішення №100250005/2015/000069/2.
Не погоджуючись із здійсненим відповідачем коригуванням митної вартості імпортованого товару, Товариство звернулось до суду з позовом у даній справі.
В частині 2 статті 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно ж до статті 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно з пунктами 23 та 24 частини 1 статті 4 МК України митне оформлення - виконання митних формальностей, необхідних для випуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення; митний контроль - сукупність заходів, що здійснюються з метою забезпечення додержання норм цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів з питань державної митної справи, міжнародних договорів України, укладених у встановленому законом порядку.
За змістом статей 49, 50 МК України митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари. Відомості про митну вартість товарів використовуються, зокрема, для нарахування митних платежів.
Митна вартість товарів, що переміщуються через митний кордон України, визначається декларантом відповідно до норм цього Кодексу. Митна вартість товарів, що ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, визначається відповідно до глави 9 цього Кодексу (частини 1 та 2 статті 51 МК України).
Так частинами 1 - 3 статті 57 (глава 9 розділу ІІІ) МК України передбачено, що визначення митної вартості товарів, які ввозяться в Україну відповідно до митного режиму імпорту, здійснюється за такими методами: 1) основний - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції); 2) другорядні: а) за ціною договору щодо ідентичних товарів; б) за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів; в) на основі віднімання вартості; г) на основі додавання вартості (обчислена вартість); ґ) резервний.
Основним методом визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є перший метод - за ціною договору (вартість операції).
Кожний наступний метод застосовується лише у разі, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу відповідно до норм цього Кодексу.
Згідно із частинами 1 - 2 статті 58 МК України метод визначення митної вартості за ціною договору (контракту) щодо товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, застосовується у разі, якщо: 1) немає жодних обмежень щодо прав покупця (імпортера) на використання оцінюваних товарів, за винятком тих, що: а) встановлюються законом чи запроваджуються органами державної влади в Україні; б) обмежують географічний регіон, у якому товари можуть бути перепродані (відчужені повторно); в) не впливають значною мірою на вартість товару; 2) щодо продажу оцінюваних товарів або їх ціни відсутні будь-які умови або застереження, які унеможливлюють визначення вартості цих товарів; 3) жодна частина виручки від будь-якого подальшого перепродажу, розпорядження або використання товарів покупцем не надійде прямо чи опосередковано продавцеві, якщо тільки не буде зроблено відповідне коригування з урахуванням положень частини десятої цієї статті; 4) покупець і продавець не пов`язані між собою особи або хоч і пов`язані між собою особи, однак ці відносини не вплинули на ціну товарів.
Метод визначення митної вартості товарів за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються, не застосовується, якщо використані декларантом або уповноваженою ним особою відомості не підтверджені документально або не визначені кількісно і достовірні та/або відсутня хоча б одна із складових митної вартості, яка є обов`язковою при її обчисленні.
У разі якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом послідовного використання методів, зазначених у статтях 58 - 63 цього Кодексу, митна вартість оцінюваних товарів визначається з використанням способів, які не суперечать законам України і є сумісними з відповідними принципами і положеннями Генеральної угоди з тарифів і торгівлі (GATT) (частина 1 статті 64 "Резервний метод" МК України).
Відповідно до частини 2 статті 52 МК України декларант або уповноважена ним особа, які заявляють митну вартість товару, зобов`язані: 1) заявляти митну вартість, визначену ними самостійно, у тому числі за результатами консультацій з органом доходів і зборів; 2) подавати органу доходів і зборів достовірні відомості про визначення митної вартості, які повинні базуватися на об`єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню; 3) нести всі додаткові витрати, пов`язані з коригуванням митної вартості або наданням органу доходів і зборів додаткової інформації.
За змістом частин 1 - 3 статті 53 МК України у випадках, передбачених цим Кодексом, одночасно з митною декларацією декларант подає органу доходів і зборів документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів і обраний метод її визначення.