1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Окрема думка


ОКРЕМА ДУМКА

судді Великої Палати Верховного Суду Ситнік О. М. на постанову Великої Палати Верховного Суду від 07 квітня 2020 року у справі № 910/7674/18 (провадження № 12-112гс19)

за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Юридично-консалтінгова група «Тендервін» (далі - ТОВ «ЮКГ «Тендервін»), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ОСОБА_2 , про зобов`язання вчинити дії

за касаційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Господарського суду міста Києва від 05 жовтня 2018 року у складі судді Картавцева Ю. В. та постанову Північного апеляційного господарського суду від 06 лютого 2019 року у складі колегії суддів Буравльова С. І., Мартюк А. І., Калатай Н. Ф.

У червні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ТОВ «ЮКГ «Тендервін» про:

- визнання його таким, що вийшов зі складу засновників (учасників) ТОВ «ЮКГ «Тендервін» з 28 грудня 2017 року;

- зобов`язання ТОВ «ЮКГ «Тендервін» внести зміни до відомостей про товариство, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Реєстр), у зв`язку зі зміною складу його учасників, а саме виходом ОСОБА_1 зі складу учасників.

Вимоги позивача обґрунтовані тим, що він як учасник ТОВ «ЮКГ «Тендервін» вийшов зі складу учасників товариства, однак відповідачем не були вчинені дії з реєстрації змін до Реєстру щодо складу його учасників, у зв`язку з чим позивач просив суд визнати його таким, що вийшов зі складу засновників (учасників) ТОВ «ЮКГ «Тендервін» з 28 грудня 2017 року.

19 червня 2018 року ухвалою Господарського суду міста Києва залучено до участі у справі ОСОБА_2 як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.

05 жовтня 2018 року рішенням Господарського суду міста Києва, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 06 лютого 2019 року, позов задоволено частково. Закрито провадження у справі в частині вимог про визнання ОСОБА_1 таким, що вийшов зі складу засновників (учасників) ТОВ «ЮКГ «Тендервін» з 28 грудня 2017 року, зобов`язано ТОВ «ЮКГ «Тендервін» внести зміни до відомостей про товариство, що містяться в Реєстрі, у зв`язку зі зміною складу його учасників, а саме виходом ОСОБА_1 зі складу учасників ТОВ «ЮКГ «Тендервін». Вирішено питання розподілу судових витрат.

07 квітня 2020 року Велика Палата Верховного Суду ухвалила постанову, якою касаційну скаргу ОСОБА_2 задовольнила, рішення Господарського суду міста Києва від 05 жовтня 2018 року та постанову Північного апеляційного господарського суду від 06 лютого 2019 року в частині задоволення позовних вимог щодо зобов`язання ТОВ «ЮКГ «Тендервін» внести зміни до відомостей про товариство, що містяться в Реєстрі, у зв`язку зі зміною складу його учасників, а саме виходом ОСОБА_1 зі складу учасників ТОВ «ЮКГ «Тендервін», скасувала та відмовила в цій частині позову.

При цьому Велика Палата Верховного Суду зробила висновок, що реєстрація внесених змін до статутних документів товариства здійснюється в межах правовідносин з державної реєстрації юридичних осіб, а не в межах зобов`язальних правовідносин між товариством та його колишнім учасником.

Крім того, Велика Палата Верховного Суду зазначила, що така реєстрація в державному реєстрі здійснюється (як товариством, так і учасником) з метою фіксації змін відомостей про юридичну особу, засвідчення державою змін у статутних документах товариства, що відбулися на підставі відповідних юридичних фактів.

Велика Палата також вважала, що учасник товариства мав право встановлювати фактичні обставини свого виходу з товариства у спорі з товариством про виконання обов`язків, пов`язаних з таким виходом, спростовуючи таким рішенням суду відомості, внесені до Реєстру, тому і підстав для виникнення в товариства перед його учасником обов`язку внести зміни до Реєстру немає.

З такими висновками Великої Палати Верховного Суду не погоджуюсь та відповідно до статті 34 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) висловлюю окрему думку.

Спір у справі виник у зв`язку з тим, що позивач, на його думку, як учасник відповідача вийшов зі складу учасників цього товариства, однак останнім не вчинено дій з реєстрації змін до Реєстру щодо складу учасників товариства.

Для правильного вирішення вказаного спору необхідно з`ясувати правовий статус ТОВ «ЮКГ «Тендервін», процедуру виходу зі складу учасників товариства, належність цих спорів суду.

Спірні правовідносини виникли до внесення змін до Закону України від 19 вересня 1991 року № 1576-XII «Про господарські товариства» (далі - Закон № 1576-XII) та до набрання чинності Законом України від 06 лютого 2018 року № 2275-VIII «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» (далі - Закон № 2275-VIII), оскільки останній закон був прийнятий 06 лютого 2018 року, набув чинності 17 червня 2018 року, а заяву про вихід зі складу учасників ТОВ «ЮКГ «Тендервін» позивач подав 28 грудня 2017 року.

Відповідно до частини першої статті 140 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) (тут і далі - у редакції, чинній до 28 грудня 2017 року) та частини першої статті 1 Закону № 1576-XII господарським товариством є юридична особа, статутний (складений) капітал якої поділений на частки між учасниками.

Відповідно до статті 50 Закону № 1576-XII товариством з обмеженою відповідальністю визнається товариство, що має статутний капітал, розділений на частки, розмір яких визначається установчими документами.

Згідно зі статтею 141 ЦК України та частиною першою статті 3 названого Закону засновниками та учасниками товариства можуть бути підприємства, установи, організації, а також громадяни, крім випадків, передбачених законодавчими актами України.

Відповідно до пункту «в» статті 10 Закону № 1576-XII учасники товариства мають право вийти в установленому порядку з товариства.

Згідно зі статтею 148 ЦК України учасник товариства має право вийти з товариства, заявивши про це не пізніше ніж за 3 місяці до виходу, якщо інший строк не встановлений статутом. Справжність підпису на заяві про вихід з товариства підлягає нотаріальному засвідченню.

Отже, на час звернення із заявою про вихід із ТОВ «ЮКГ «Тендервін» його учасник ОСОБА_1 діяв на підставі та в межах зазначених норм закону.

При цьому жодної згоди інших учасників не потребувало, оскільки сам факт виходу зі складу учасників товариства передбачав наявність нотаріально посвідченої заяви про вихід зі складу учасників товариства та її направлення іншим учасникам.

Відповідно до частини третьої статті 148 ЦК України спори, що виникають у зв`язку з виходом учасника із товариства, вирішуються судом.

Можна зробити висновок, що на час звернення із заявою про вихід із ТОВ «ЮКГ «Тендервін» ОСОБА_1 виконав вимоги чинного на той час законодавства, засвідчивши нотаріально заяву про вихід та повідомивши про неї іншого учасника товариства.

Крім того, у разі виникнення спору, такий спір мав би вирішуватися у судовому порядку.

Згідно зі статтею 6 Закону № 1576-XII товариство набуває прав юридичної особи з дня його державної реєстрації.

Державна реєстрація товариств проводиться у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб.

Згідно зі статтею 7 названого Закону зміни, які сталися в установчих документах товариства, підлягають державній реєстрації у порядку, визначеному Законом України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» (далі - Закон № 755-IV).

У частині першійстатті 9 Закону № 755-IV, у редакції до 17 червня 2018 року, зазначено, що відомості про юридичну особу, громадське формування, що не має статусу юридичної особи, та фізичну особу - підприємця вносяться до Реєстру на підставі: 1) відповідних заяв про державну реєстрацію; 2) документів, що подаються для проведення інших реєстраційних дій; 3) відомостей, отриманих у результаті інформаційної взаємодії між Реєстром та інформаційними системами державних органів.

Реєстр містить відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб. У пункті 8 частини другої статті 9 Закону № 755-IV зазначено перелік засновників (учасників) юридичної особи: прізвище, ім`я, по батькові (за наявності), дата народження, країна громадянства, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), серія та номер паспорта, якщо засновник - фізична особа; найменування, країна резидентства, місцезнаходження та ідентифікаційний код, якщо засновник - юридична особа; відмітка про закінчення повноважень засновника громадського формування у зв`язку з державною реєстрацією.

Відповідно до статті 10 Закону № 755-IV якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою. Якщо відомості, що підлягають внесенню до Реєстру, є недостовірними і були внесені до нього, третя особа може посилатися на них у спорі як на достовірні. Третя особа не може посилатися на них у спорі у разі, якщо вона знала або могла знати про те, що такі відомості є недостовірними. Якщо відомості, що підлягають внесенню до Реєстру, не внесені до нього, вони не можуть бути використані у спорі з третьою особою, крім випадків, коли третя особа знала або могла знати ці відомості.

У частині четвертій статті 17 названого Закону передбачалося, що для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, подаються, зокрема, такі документи: 1) заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Реєстрі; 2) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Реєстру, крім внесення змін до інформації про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичної особи, у тому числі кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) її засновника, якщо засновник - юридична особа, про місцезнаходження та про здійснення зв`язку з юридичною особою; 3) реєстр осіб (громадян), які брали участь у засіданні уповноваженого органу управління юридичної особи, - у разі внесення змін до відомостей про громадські об`єднання, політичні партії; 4) документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення відповідно до статуту громадського формування про внесення змін до Реєстру, - у разі державної реєстрації змін до відомостей про громадське формування; 5) документ про сплату адміністративного збору - у випадках, передбачених статтею 36 цього Закону; 6) установчий документ юридичної особи в новій редакції - у разі внесення змін, що містяться в установчому документі; 7) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) передавального акта або розподільчого балансу - у разі внесення змін, пов`язаних із внесенням даних про юридичну особу, правонаступником якої є зареєстрована юридична особа; 8) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про вихід зі складу засновників (учасників) та/або заява фізичної особи про вихід зі складу засновників (учасників), справжність підпису на якій нотаріально засвідчена, та/або договору, іншого документа про перехід чи передачу частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи, та/або рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про примусове виключення зі складу засновників (учасників) юридичної особи або ксерокопія свідоцтва про смерть фізичної особи, судове рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою - у разі внесення змін, пов`язаних зі зміною складу засновників (учасників) юридичної особи.

Можна зробити висновок, що для державної реєстрації змін до статутних документів до 17 червня 2018 року з таким зверненням мала звернутися сама юридична особа, тобто її керівник, чи інший виконавчий орган відповідно до статуту та надати певний перелік документів. Сам учасник товариства правом на таке звернення до державного реєстратора наділений не був.

Після набрання чинності Законом № 2275-VIII змінився порядок вирішення питання про вихід зі складу учасників товариства та відповідно порядок внесення змін до державного реєстру.

Відповідно до статті 1 названого Закону він визначає правовий статус товариств з обмеженою відповідальністю та товариств з додатковою відповідальністю, порядок їх створення, діяльності та припинення, права та обов`язки їх учасників.

Згідно зі статтею 24 цього Закону учасник товариства, частка якого у статутному капіталі товариства становить менше 50 %, може вийти з товариства у будь-який час без згоди інших учасників.

Учасник товариства, частка якого у статутному капіталі товариства становить 50 або більше відсотків, може вийти з товариства за згодою інших учасників.

Рішення щодо надання згоди на вихід учасника з товариства може бути прийнято протягом одного місяця з дня подання учасником заяви, якщо інший строк не передбачений статутом.

Якщо для виходу учасника необхідна згода інших учасників товариства, він може вийти з товариства протягом одного місяця з дня надання такої згоди останнім учасником, якщо менший строк не визначений такою згодою.

Учасник вважається таким, що вийшов з товариства, з дня державної реєстрації його виходу. Вихід учасника з товариства, внаслідок якого у товаристві не залишиться жодного учасника, забороняється.

Тобто з набуттям чинності Законом № 2275-VIII 17 червня 2018 року внесено зміни до порядку виходу учасника з товариства: 1) без згоди інших учасників, якщо частка учасника у статутному капіталі товариства становить менше 50 відсотків; 2) з обов`язковою згодою інших учасників, якщо частка такого учасника у статутному капіталі товариства становить 50 або більше відсотків (частина перша, друга статті 24 Закону).

Вказане положення є імперативним, тобто учасники не можуть на власний розсуд установити в статуті інше.

Далі частина третя статті 24 Закону № 2275-VIII визначає, що для отримання такої згоди учасник, який має намір вийтизі складу товариства, подає іншим учасникам відповідну заяву. Після подання такої заяви, а не отримання її іншими учасниками протягом місяця кожен учасник приймає рі

................
Перейти до повного тексту