ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 червня 2020 року
м. Київ
справа № 521/15791/19
провадження № 51-178км20
Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:
головуючої Вус С.М.,
суддів Стороженка С.О., Чистика А.О.,
за участю:
секретаря судового засідання Голубенко О.В.,
прокурора Костюка О.С.,
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу адвоката Гулькевича Д.О. в інтересах ОСОБА_1 на ухвалу Одеського апеляційного суду від 07 жовтня 2019 року, якою відмовлено у відкритті апеляційного провадження за його апеляційною скаргою на ухвалу слідчого судді Малиновського районного суду м. Одеси від 02 жовтня 2019 року.
Зміст оскарженого судового рішення і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини
За ухвалою слідчого судді Малиновського районного суду м. Одеси від 02 жовтня 2019 року повернуто клопотання адвоката Карпова І.О. в інтересах ОСОБА_1 про скасування арешту майна, накладеного за ухвалою цього суду від 23 серпня 2019 року вкримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12019161470000448 від 24 березня 2019 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 290 КК України.
Одеський апеляційний суд ухвалою від 07 жовтня 2019 року відмовив у відкритті апеляційного провадження з тих підстав, що скаргу подано на рішення слідчого судді, яке згідно з положеннями КПК України не може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Вимоги касаційної скарги і доводи особи, яка її подала
У касаційній скарзі адвокат Гулькевич Д.О. просить скасувати ухвалу апеляційного суду і призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції через істотне порушення вимог кримінального процесуального закону. Вважає, що суд апеляційної інстанції безпідставно відмовив у відкритті провадження за його скаргою, пославшись на те, що відповідно до положень ст. 309 КПК України вказане рішення слідчого судді не може бути оскаржене в апеляційному порядку. На переконання останнього, оскільки кримінальним процесуальним законодавством не передбачено рішення про повернення клопотання про скасування арешту майна, то виходячи із загальних засад цього закону він має право на його оскарження.
Позиції інших учасників судового провадження
У судовому засіданні прокурор Костюк О.С. не заперечував проти задоволення касаційної скарги.
Мотиви Суду
Заслухавши доповідь судді, думку прокурора, перевіривши доводи, наведені в касаційній скарзі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню на таких підставах.
За частиною 2 ст. 433 КПК України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.
Згідно з вимогами п. 1 ч. 1 ст. 438 КПК України підставою для скасування або зміни судових рішень при розгляді справи в суді касаційної інстанції є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону. Істотними порушеннями вимог кримінального процесуального закону є такі порушення вимог цього Кодексу, які перешкодили чи могли перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення (ч. 1 ст. 412 КПК України).
Відповідно до частин 1 і 2 ст. 370 КПК України судове рішення повинне бути законним, обґрунтованим і вмотивованим. Законним є рішення, ухвалене компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених цим Кодексом.
Під час кримінального провадження суд, слідчий суддя, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий, інші службові особи органів державної влади зобов`язані неухильно додержуватися вимог Конституції України, цього Кодексу, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства (ч. 1 ст. 9 КПК України).
У випадках, коли положення КПК України не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені ч. 1 ст. 7 цього Кодексу, однією з яких відповідно до п. 17 вказаної норми є забезпечення права на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності.
Частиною1ст. 24 КПК України кожному гарантується право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора, слідчого в порядку, передбаченому цим Кодексом.