1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



Постанова

Іменем України


22 червня 2020 року

м. Київ


справа № 326/1417/17

провадження № 61-48520св18


Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Крата В. І. (суддя-доповідач), Дундар І. О., Краснощокова Є. В.,


учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідач - комунальний дошкільний навчально-виховний заклад "Ясла-садок "Казка",

третя особа - ОСОБА_2,


розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Приморського районного суду Запорізької області від 11 вересня 2018 року в складі судді: Стріжакової Т. В., та постанову Запорізького апеляційного суду від 21 листопада 2018 року в складі колегії суддів: Кочеткової І. В., Маловічко С. В., Гончар М. С.,


ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог


У жовтні 2017 року ОСОБА_1 звернулася з позовом до комунального дошкільного навчально-виховного закладу "Ясла-садок "Казка" (далі - КДНВЗ "Ясла-садок "Казка"), третя особа: ОСОБА_2, про поновлення на роботі та виплату середнього заробітку за час вимушеного прогулу.


Позов мотивовано тим, що ОСОБА_1 з жовтня 2012 року працювала підсобним робітником харчоблоку КДНВЗ "Ясла-садок "Казка". З 24 по 29 серпня 2017 року четверо вихованців дошкільного закладу захворіли на гострий ентероколіт. Для обстеження КДНВЗ була створена міжвідомча комісія, за висновками якої встановлено порушення працівниками дитячого закладу Інструкції з харчування дітей і санітарного регламенту. Наказом від 08 вересня 2017року позивача звільнено з роботи за пунктом 3 статті 40 КЗпП з підстав систематичного невиконання без поважних причин обов`язків, покладених трудовим договором та правилами внутрішнього трудового розпорядку.


Позивач вказувала, що жодного разу не притягалася до дисциплінарної відповідальності за невиконання своїх трудових обов`язків, в період захворювання дітей знаходилася у щорічній відпустці, а також, що відповідачем порушено вимоги трудового законодавства при її звільненні.


ОСОБА_1 , з урахуванням уточнення позовних вимог, просила:

поновити ОСОБА_1 на роботі підсобного працівника харчоблоку КДНВЗ "Ясла-садок "Казка" та допустити негайне виконання рішення;

стягнути з КД НВЗ "Ясла-садок "Казка" середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 11 вересня 2017 року по день винесення рішення усправі з розрахунку 101,95 грн за один день;

стягнути з КД НВЗ "Ясла-садок "Казка" судові витрати.


Короткий зміст рішень суду першої та апеляційної інстанції


Рішенням Приморського районного суду Запорізької області від 11 вересня 2018 року, залишеним без змін постановою Запорізького апеляційного суду від 21 листопада 2018 року, в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.


Рішення суду першої та апеляційної інстанції мотивовані тим, що згідно з пунктом 3 частини першої статті 40 КЗпП трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом у випадку систематичного невиконання працівником без поважних причин обов`язків, покладених на нього трудовим договором або правилами внутрішнього трудового розпорядку, якщо до працівника раніше застосовувались заходи дисциплінарного чи громадського стягнення. В наказі про звільнення працівника власник або уповноважений ним орган зобов`язаний навести конкретні факти порушень, не обмежуючись загальним посиланням на систематичне порушення трудових обов`язків з боку працівника. ОСОБА_1, як працівник дошкільного навчального закладу, неодноразово допускалась порушень Правил внутрішнього трудового розпорядку, Інструкції з організації харчування дітей в ДНЗ, Робочої інструкцієї підсобного робітника. Після застосування до позивача у березні 2017 року дисциплінарного стягнення у вигляді догани за крадіжку продуктів харчування позивач порушила Інструкцію з організації харчування дітей в ДНЗ, Робочу інструкцією підсобного робітника - 30 серпня 2017 року недотрималася технології миття кухонного посуду, внаслідок чого на його змивах були виявлені бактерії групи кишкових паличок. При обранні виду стягнення - звільнення завідувач враховував ступінь тяжкості вчиненого проступку позивачкою, заподіяну нею шкоду, соціальне значення наслідків допущених нею порушень, обставини, за яких вчинено проступок, і попередню роботу працівника, у тому числі допущення нею порушень, про які зазначено в результатах санітарно-мікробіологічного дослідження змивів. Тому відповідач правомірно розірвав з позивачем трудовий договір з підстав, передбачених пунктом 3 частини першої статті 40 КЗпП. Позовні вимоги про стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу є похідними, залежать від задоволення чи незадоволення вимог позивачу щодо її поновлення на роботі, а тому в їх замовленні слід відмовити.


При відхиленні доводів апеляційної скарги ОСОБА_1 про те, що оголошення їй догани у березні 2017 року за крадіжку продуктів харчування не свідчить про систематичне невиконання нею трудових обов`язків, апеляційний суд вказав, що за змістом статті 139 КЗпП працівники зобов`язані працювати чесно і сумлінно, своєчасно і точно виконувати розпорядження власника або уповноваженого ним органу, додержувати трудової і технологічної дисципліни, вимог нормативних актів про охорону праці, дбайливо ставитися до майна власника, з яким укладено трудовий договір. Здійснивши крадіжку продуктів харчування у березні 2017 року, ОСОБА_1 допустилася як порушень статті 139 КЗпП України, так і укладеного сторонами у жовтні 2012 року договору про повну матеріальну відповідальність, а також пункту 13 Правил внутрішнього трудового розпорядку.


При відхиленні посилання в апеляційній скарзі на те, що під час захворювання дітей ОСОБА_1 перебувала у відпустці, а тому вона не повинна відповідати за недотримання адміністрацією дитячого закладу санітарно-гігієнічного стану харчоблоку, апеляційний суд вказав, що як встановлено судом і підтверджується письмовими доказами 28 і 30 серпня 2017 року працівниками дитячого закладу проводилися дезінфекційні заходи. 30 серпня 2017 року, коли позивач вже виконувала свої трудові обов`язки, спеціалістами відокремленого підрозділу МВ Запорізького обласного лабораторного центру МОЗ України було в процесі проведення епідеміологічного розслідування випадків кишкової інфекції в Яслах-садку "Казка" були відібрані змиви з посуду харчоблоку. У змивах з посуду на харчоблоку, відібраних 30 серпня 2017 року, були виявлені бактерії групи кишкових паличок (а.с.92-94), що свідчить про неналежне виконання позивачкою своїх посадових обов`язків, неякісне миття посуду.


Аргументи учасників справи


У грудні 2018 року ОСОБА_1 подала касаційну скаргу, в якій просила оскаржені рішення скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позову. При цьому посилалася на те, що судами неправильно застосовано норми матеріального права та порушено норми процесуального права.


Касаційна скарга мотивована тим, що суд першої інстанції вважав доведеним факт систематичного порушень ОСОБА_1 трудових обов`язків. Проте це не підтверджено належними доказами, а саме порушення норм, встановлених нормативними актам, і є голослівним, оскільки жодним актом не встановлено, що ОСОБА_1 порушила норми, встановлені трудовим договором, чи Інструкціями. В акті комісійної перевірки, яка проводилася з приводу захворювання дітей закладу встановленні численні порушення, які були виявлені в закладі та стосувалися різних порушень, в результаті чого в акті зазначено, що адміністрацією закладу послаблено контроль, тобто, недоліки, які виявленні в ході перевірки стосуються керівника закладу, а не конкретних осіб. Знаходження на металевій мисці кишкового збуднику не може свідчити про несумлінне виконання обов`язків-підсобного робітника, оскільки до цієї миски могли торкатися інші працівники кухні, крім того ОСОБА_1, є підсобним працівником, тобто, фактично прибиральницею, і до проб готової продукції не якого відношення не має. Висновок судів щодо того, що ОСОБА_1 систематично, не однократно порушувала трудові обов`язки без поважних причин взагалі нічим не підтверджений, оскільки це формулювання випливає з самого наказу про звільнення, доказів щодо інших фактів порушень ОСОБА_1 своїх обов`язків не надано. Оскільки до роботи ОСОБА_1 стала лише 29 серпня 2017 року, причинного зв`язку між діями підсобного робітника та наслідками у вигляді захворювань дітей ані актом комісійного обстеження КДНВЗ "Казка" Приморської міської ради Приморського району Запорізької області від 31 серпня 2017 року ані іншими документами не встановлено.


Зазначає, що в наказі про звільнення позивача замість чітких підстав звільнення міститься вільна розповідь про те, що сталося у закладі протягом певного часу та непідтверджені звинувачення про невиконання обов`язків, які призвели до захворювання дітей. Таким чином, систематичність порушень трудових обов`язків ОСОБА_1 відсутня, документів, які б свідчили про систему порушень з боку ОСОБА_1 не встановлено. Згідно пунктом 3 статті 40 КЗпП повинна бути доведена систематичність невиконання без поважних причин обов`язків, покладених на робітника трудовим договором або правилами внутрішнього трудового розпорядку. Підсобний робітник не несе відповідальності за приготування їжі, за наявність кишкових інфекцій у закладі та не відповідає за здоров`я дітей у закладі, оскільки в функції не входить готування їжі, відбір добових проб їжі, оскільки для цього є відповідальні особи: кухар, медична сестра, завідувач. Робоча інструкція підсобного робітника з якої вбачається, що підсобний робітник не відповідає за здоров`я дітей, вона містить обов`язки, пов`язані з прибиранням, миттям посуду та підсобницькою роботою на кухні. Тому звільнення позивача з роботи є безпідставним та незаконним з огляду на відсутність вини в отруєнні дітей, та відсутність систематичних порушень з боку позивача обов`язків підсобного робітника та внутрішнього трудового розпорядку закладу.


У січні 2019 року КДНВЗ "Ясла-садок "Казка" через представника Сіроштана М. А. подало відзив на касаційну скаргу, в якому просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржені рішення без змін. Відзив мотивований безпідставністю та необґрунтованістю доводів касаційної скарги. Суди обґрунтовано зробили висновок, що винесення продуктів з роботи без законних підстав є дисциплінарним проступком, який впливав на забезпечення повноцінного і якісного харчування дітей і не прийняли до уваги твердження позивачки, що скоєне не є порушенням трудової дисципліни. Обов`язок позивачки ОСОБА_1 дбайливо ставитись до майна власника передбачений Правилами внутрішнього трудового розпорядку, Інструкцією підсобного робітника, ці обов`язки були її трудовими обов`язками, з ними вона була ознайомлена в установленому порядку, за їх порушення передбачена дисциплінарна відповідальність. 30 серпня 2017 року ОСОБА_1 дезінфекцію належним чином на харчоблоці не провела. У відібраних пробах з посуди були виявлені бактерії групи кишкових паличок.


Рух справи


Ухвалою Верховного Суду від 22 грудня 2018 року відкрито касаційне провадження у справі та встановлено строк на подання відзиву на касаційну скаргу до 11 січня 2019 року.


У пункті 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" від 15 січня 2020 року № 460-IX, який набрав чинності 08 лютого 2020 року, встановлено, що касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.


Позиція Верховного Суду


Колегія суддів відхиляє аргументи, які викладені у касаційній скарзі, з таких мотивів.


Суди встановили, щонаказом № 359 від 09 жовтня 2012 року ОСОБА_1 прийнято на роботу у КДНВЗ "Ясла-садок "Казка" підсобною робітницею з обслуговування харчоблоку на час відсутності постійного працівника, а з 25 травня 2015 року наказом №42-2 її переведено підсобним робітником безстроково.


09 жовтня 2012 року сторони уклали договір про повну матеріальну відповідальність, пунктом 1 якого передбачено, що ОСОБА_1, яка виконує роботу, безпосередньо пов`язану із застосуванням у процесі виробництва матеріальних цінностей, прийняла на себе повну матеріальну відповідальність за незабезпечення збереження ввірених їй матеріальних цінностей та зобов`язалася дбайливо ставиться до переданих їй матеріальних цінностей і вживати заходів для попередження збитків.


Відповідно до робочої Інструкції підсобного робітника КДНВЗ "Ясла-садок "Казка", яка затверджена керівником дитячого закладу 25 травня 2015 року і погоджена з профспілковим комітетом, підсобний робітник дотримується правил внутрішнього розпорядку (пункт 2.1), зобов`язаний своєчасно проходити медичний огляд, щодня розписуватися у журналі здоров`я працівників харчоблоку про відсутність захворювань (пункт 3.1.6); допомагати у приготуванні їжі кухарям (чистити і нарізати овочі) (пункт 3.2); щодня прибирати харчоблок, витирати пил, мити підлогу з мийними засобами, дозволеними до використання (пункт 3.3); після кожного використання мити технологічне обладнання та інвентар (пункт 3.4); один раз на місяць проводити генеральне прибирання приміщення та приладів із застосуванням дезінфекційних засобів відповідно до інструкції з їх використання (пункт 3.6); несе відповідальність за неякісне виконання, несвоєчасне виконання свої обов`язків; за незабезпечення охорони життя і здоров`я дітей, невиконання Правил внутрішнього трудового розпорядку, не виконання інструкцій з охорони праці, протипожежної безпеки, санітарних норм і правил, за утрату і пошкодження ввіреного майна.


Згідно з Інструкцією №9-7 з охорони праці під час миття посуду та обладнання харчоблоку ОСОБА_1 була зобов`язана кухонний посуд після використання очистити, мити водою при температурі 50 градусів С з миючим засобом (200 г кальцинованої соди на 10 л води) і ополіскувати гарячою водою при температурі 65 градусів С, просушити на гранчастих полицях; металевий посуд й інвентар прожарити у духовій шафі; пристрій для протирання, овочерізки та інше обладнання після приготування їжі розібрати, ретельно промити гарячою водою з миючим засобом, прополіскуючи окропом, висушити; металеві частини просушити у духовій шафі.


Відповідно до Правил внутрішнього трудового розпорядку КДНВЗ "Ясла-садок "Казка", які затверджені на зборах колективу 27 листопада 2014 року і погоджені з профспілковим комітетом, в закладі трудова дисципліна ґрунтується на свідомому виконанні працівниками своїх трудових обов`язків і є необхідною умовою організації праці та навчально-виховного процесу. Трудова дисципліна забезпечується методами переконання та заохочення до сумлінної праці. До порушників трудової дисципліни застосовуються заходи дисциплінарного та громадського впливу (пункт 1). Працівники зобов`язані: працювати сумлінно, виконуючи навчально-виховний режим, вимоги Статуту закладу і Правила ВТР, дотримуватися дисципліни праці; виконувати вимоги, у тому числі виробничої санітарії, берегти обладнання, інвентар, матеріали (пункт 1.3). Завідуючий повинен забезпечити необхідні організаційні та економічні умови, забезпечити умови техніки безпеки, виробничої санітарії, належне технічне обладнання для всіх робочих місць, створювати здорові та безпечні умови праці (пункт 16).


................
Перейти до повного тексту