ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 червня 2020 року
м. Київ
справа № 804/1039/17
адміністративне провадження № К/9901/44272/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Стрелець Т.Г.,
суддів: Стеценка С.Г., Тацій Л.В.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні у касаційній інстанції адміністративну справу №804/1039/17
за позовом ОСОБА_1 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Банк Михайлівський" Волкова Олександра Юрійовича, третя особа: Фонд гарантування вкладів фізичних осіб про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Банк Михайлівський" Гриценка Володимира Володимировича на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2017 року (прийняту у складі судді Верби І.О.) та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 21 червня 2017 року (постановлену у складі колегії суддів: головуючого судді - Панченко О.М., суддів: Іванова С.М., Чередниченка В.Є.),
у с т а н о в и в :
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації Публічного акціонерного товариства "Банк Михайлівський" Волкова Олександра Юрійовича, третя особа: Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, у якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації Публічного акціонерного товариства "Банк Михайлівський" щодо невключення позивача до Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, за договором банківського рахунку;
- зобов`язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації Публічного акціонерного товариства "Банк Михайлівський" Волкова Олександра Юрійовича включити позивача із сумою коштів у розмірі 118942 грн. до Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в Публічному акціонерному товаристві "Банк Михайлівський" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, та надати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію про позивача для внесення даних позивача до Загального реєстру вкладників Публічного акціонерного товариства "Банк Михайлівський", які отримують кошти в межах гарантованої суми відшкодування за рахунок коштів Фонду.
2. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що уповноваженою особою Фонду протиправно не включено позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами у ПАТ "Банк Михайлівський" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Короткий зміст рішення суду І інстанції
3. 20 квітня року Дніпропетровський окружний адміністративний суд вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації Публічного акціонерного товариства "Банк Михайлівський" Волкова Олександра Юрійовича, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації Публічного акціонерного товариства "Банк Михайлівський" щодо невключення ОСОБА_1 до Переліку рахунків вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, за договором банківського рахунку.
Зобов`язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації Публічного акціонерного товариства "Банк Михайлівський" Волкова Олександра Юрійовича включити ОСОБА_1 із сумою коштів у розмірі 118942 грн. до Переліку рахунків вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в Публічному акціонерному товаристві "Банк Михайлівський" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, та надати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію про позивача для внесення даних позивача до Загального реєстру вкладників Публічного акціонерного товариства "Банк Михайлівський", які отримують кошти в межах гарантованої суми відшкодування за рахунок коштів Фонду.
Присудити на користь ОСОБА_1 за рахунок Фонду гарантування вкладів України судовий збір у розмірі 1280 грн.
4. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що 19.11.2016 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо відшкодування фізичним особам через систему гарантування вкладів фізичних осіб шкоди, завданої зловживанням у сфері банківських та інших фінансових послуг" №1736-VІІІ від 15.11.2016, яким передбачено, що до вкладу прирівнюються кошти, які залучені від фізичної особи як позика або вклад до небанківської фінансової установи через банк, що виступив повіреним за відповідним договором і на день набрання чинності Законом № 1736-VІІІ віднесений до категорії неплатоспроможних, якщо при цьому банком не було поінформовано фізичну особу під розпис про непоширення на такі кошти гарантій, передбачених цим Законом, а фізична особа, яка розмістила, надала такі кошти, прирівнюється до вкладника. Відтак, із внесеними змінами в законодавство, змінився і статус позивача у відносинах з банківською установою, у зв`язку з чим, позивач був прирівняний до вкладника та отримав право на відшкодування коштів за рахунок Фонду.
Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції
5. 21 червня 2017 року Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд вирішив:
Апеляційну скаргу Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Банк Михайлівський" Гриценко Володимира Володимировича залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2017 року у справі №804/1039/17 залишити без змін.
6. Апеляційний суд мотивував своє рішення тим, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції,
Короткий зміст вимог касаційної скарги
7. 24 липня 2017 року до Вищого адміністративного суду України надійшла касаційна скарга Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Банк Михайлівський" Гриценка Володимира Володимировича.
У касаційній скарзі скаржник просить постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2017 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 21 червня 2017 року скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
Касаційна скарга обґрунтована тим, що рішення судів першої та апеляційної інстанції винесенні з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягають скасуванню. Скаржник зазначає, що позивач не набув статусу вкладника в розумінні Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", а тому його правомірно не включено до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами у ПАТ "Банк Михайлівський" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
8. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 09 жовтня 2017 року відкрито касаційне провадження за скаргою Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Банк Михайлівський" Гриценка Володимира Володимировича.
9. 22 березня 2018 року вказана касаційна скарга надійшла до Верховного Суду як суду касаційної інстанції в адміністративних справах.
10. Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22 березня 2018 року визначено склад колегії суддів: Гімон М.М. (головуючий суддя), Мороз Л.Л., Бучик А.Ю.
11. На підставі розпорядження заступника керівника апарату Верховного Суду від 26.06.2019 №854/0/78-19, було проведено повторний автоматизований розподіл судової справи, внаслідок якого для розгляду касаційної скарги сформовано колегію суддів у складі: головуючого судді Стрелець Т.Г., суддів Стеценка С.Г., Тацій Л.В.
II. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
12. 11.11.2014 року між ТОВ "Інвестиційно-Розрахунковий Центр" та ПАТ "Банк Михайлівський" укладено договір доручення №1, згідно з умовами якого банк, в якості повіреного, мав здійснювати пошук, залучення та надання фізичним особам (клієнти) консультацій про умови та можливість передачі останніми у позику грошових коштів на користь товариства, як довірителя, на умовах строковості та платності.
Відповідно до предмету зазначеного договору доручення банк мав укладати договори, що передбачають отримання/залучення товариством грошових коштів у позику від фізичних осіб, за формою, передбаченою відповідним додатком до даного договору доручення.
На виконання вказаного договору доручення банком від імені товариства укладались з фізичними особами (клієнтами) договори позики за встановленою формою та залучались кошти на рахунок товариства (договір позики).
15.10.2015 року між Публічним акціонерним товариством "Банк Михайлівський" (банк) в особі головного фахівця Дніпропетровського відділення №1 Малої Н.М., яка діє на підставі довіреності від 07.05.2015 року №78-15, та ОСОБА_1 (вкладник) укладений договір №980-027-000138342 банківського вкладу (депозиту) "Супердохідний тиждень+" (вільний), згідно умов якого вкладник вносить, а банк приймає грошові кошти вкладника та зараховує їх на вкладний (депозитний) рахунок № НОМЕР_1 у гривні, у випадку автоматичного продовження (пролонгації) договору на вкладний (депозитний) рахунок НОМЕР_4.
Відповідно пункту 2.1 договору банк приймає вклад на наступних умовах: вид вкладу - строковий вклад; назва банківського вкладу - строковий депозит "Супердохідний тиждень+" (вільний); початкова сума вкладу - 105727 грн.; строк вкладу - 180 днів; вклад розміщується - з дати укладення договору - 15.10.2015 року, по 12.04.2016 року (день закінчення строку вкладу); незнижувальний залишок - не передбачено; внесення додаткових внесків - не дозволяється; банк нараховує проценти на суму вкладу за ставкою від 1000 гривень і більше - 20% річних; періодичність сплати нарахованих процентів - кожні 14 днів; банк сплачує проценти - на рахунок № НОМЕР_2 в ПАТ "Банк Михайлівський", код отримувача 380935, отримувач ОСОБА_1, код отримувача НОМЕР_3 ; банк сплачує суму вкладу - на рахунок вкладника № НОМЕР_2 в ПАТ "Банк "Михайлівський", код банку 380935; повернення суми вкладу на вимогу вкладника до спливу строку вкладу - не дозволяється, при цьому у випадку автоматичного продовження (пролонгації) договору протягом другого строку вкладу вкладник має право достроково повернуто всю суму вкладу, а банк перерахувати проценти на суму вкладу, що повертається достроково за ставкою 12% річних. Дострокова вимога частини вкладу не дозволяється; автоматична пролонгація договору вкладу - не встановлено.
У день укладання договору від 15.10.2015 року ОСОБА_1 з його поточного рахунку № НОМЕР_2, відкритого у ПАТ "Банк Михайлівський", було здійснено залучення коштів на рахунок № НОМЕР_1 на депозит згідно договору №980-027-000138342 від 15.10.2015 року у розмірі 105727 грн., що підтверджується платіжним дорученням №2282827 від 15.10.2015 року.
14.04.2016 року між ОСОБА_1 (сторона-1) та ТОВ "Інвестиційно-Розрахунковий Центр" (сторона-2) укладений договір №980-027-000221798 "Суперкапітал" (Новий) (з виплатою процентів щомісячно).
Відповідно пункту 1.2 договору сторона-2 приймає у власність кошти на наступних умовах: сума коштів - 118942,00 грн.; строк користування коштами - не більше 181 дня; кошти передаються - з дати укладення цього договору по 12.10.2016 року; розмір процентів за користування коштами - ставка: 33,54% річних, що складає 27% річних після утримання податку з таких процентів; періодичність сплати нарахованих процентів - щомісячно в дату підписання договору; сторона-2 сплачує стороні-1 проценти у безготівковій формі - на рахунок сторони-1 № НОМЕР_2 в ПАТ "Банк Михайлівський"; сторона-2 повертає стороні-1 кошти у безготівковій формі - на рахунок сторони-1 № НОМЕР_2 в ПАТ "Банк Михайлівський"; автоматичне продовження (пролонгація) договору - не встановлено.
У день укладання договору від 14.04.2016 року ОСОБА_1 з його поточного рахунку № НОМЕР_2, відкритого у ПАТ "Банк Михайлівський", перераховано залучені кошти на рахунок НОМЕР_5 згідно договору №980-027-000221798 у розмірі 118942 грн., що підтверджується платіжним дорученням №3351898 від 14.04.2016 року.
З направленої банком позивачу довідки від 02.03.2017 року за вих. №ЗГ1(К)/16231 про стан рахунку №26204512726901 судом встановленого, що станом на 19.05.2016 року вхідний залишок на балансовому рахунку позивача становить 2406,98 грн., та за наведеною у довідці випискою по особовому рахунку зазначено, що:
- 19.05.2016 року платником ТОВ "Інвестиційно-Розрахунковий Центр" повернуто кошти згідно з договором від 14.04.2016 року №980-027-000221798 на рахунок ОСОБА_1 № НОМЕР_2 у розмірі 118942 грн.;
- 19.05.2016 року платником ТОВ "Інвестиційно-Розрахунковий Центр" оплачено проценти по договору від 14.04.2016 року №980-027-000221798 на рахунок ОСОБА_1 № НОМЕР_2 у розмірі 438,71 грн.
Таким чином, станом на 19.05.2016 року вихідний залишок на поточному рахунку позивача складав 121787,69 грн. (118942 грн. + 438,71 грн. + вхідний залишок 2406,98 грн.).
На підставі рішення Правління Національного банку України від 23 травня 2016 року №14/БТ "Про віднесення ПАТ "Банк Михайлівський" до категорії неплатоспроможних" виконавчою дирекцією Фонду гарантування прийнято рішення від 23 травня 2016 року №812 "Про затвердження тимчасової адміністрації у ПАТ "Банк Михайлівський" та делегування повноважень тимчасового адміністратора банку", згідно якого розпочато процедуру виведення ПАТ "Банк Михайлівський" з ринку, шляхом запровадження в ньому тимчасової адміністрації на один місяць з 23 травня 2016 року до 22 червня 2016 року включно, на цей період Уповноваженою особою Фонду на здійснення тимчасової адміністрації в ПАТ "Банк Михайлівський" призначено Ірклієнка Ю.П.
13 червня 2016 року Виконавчою дирекцією Фонду гарантування прийнято рішення № 991 "Щодо продовження строку тимчасової адміністрації у ПАТ "Банк Михайлівський", відповідно до якого продовжено строки тимчасової адміністрації в ПАТ "Банк Михайлівський" з 23 червня 2016 року до 22 липня 2016 року.
Відповідно до рішення Правління Національного банку України № 124-рш від 12 липня 2016 року "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ "Банк "Михайлівський", виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення №1213 від 12 липня 2016 року "Про початок процедури ліквідації ПАТ "Банк Михайлівський" та делегування повноважень ліквідатора банку", згідно з яким розпочато процедуру ліквідації ПАТ "Банк Михайлівський" з 13 липня 2016 року по 12 липня 2018 року включно, призначено уповноваженою особою Фонду та делеговано всі повноваження ліквідатора ПАТ "Банк Михайлівський" Ірклієнку Ю.П. строком на два роки з 13 липня 2016 року по 12 липня 2018 року включно.
Рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 1702 від 01 вересня 2016 року змінено Уповноважену особу Фонду, якій делегуються повноваження ліквідатора ПАТ "Банк Михайлівський", призначено Уповноваженою особою Фонду гарантування та делеговано всі повноваження ліквідатора ПАТ "Банк Михайлівський" Волкову О.Ю. з 05 вересня 2016 року.
Починаючи з 18.07.2016 року розпочалися виплати гарантованої суми відшкодування вкладникам ПАТ "Банк Михайлівський" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб через банки-агенти.
Кошти в сумі 2406,98 грн. отримані позивачем 25.08.2016 року за заявою на видачу готівки №191443.
Крім того, ОСОБА_1 звертався до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації Публічного акціонерного товариства "Банк Михайлівський" Ірклієнко Ю.П. із заявою від 03.08.2016 року, у якій просив:
- надати інформацію чи включені дані позивача як вкладника до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду;
- надати інформаційну довідку про стан поточного рахунку № НОМЕР_2 та усіх інших рахунків відкритих на ім`я заявника, та виписку по таких рахунках.
Також, позивач звертався до ПАТ "Банк Михайлівський" із заявою від 02.12.2016 року, у якій просив:
- надати довідку про стан рахунків відкритих в ПАТ "Банк Михайлівський" та розмір обліковуваних коштів;
- включити інформацію до Переліку вкладників, які мають право на відшкодування за рахунок Фонду, та провести виплату відшкодування коштів у розмірі 118942 грн., а також відсотків, нарахованих на цю суму;
- надати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію як вкладника ПАТ "Банк Михайлівський", відшкодування коштів якому здійснюється за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
01.02.2017 року представник ОСОБА_1 звернувся до ПАТ "Банк Михайлівський" із заявою стосовно включення інформації про позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, та провести виплату відшкодування коштів в розмірі 118942 грн.
Однак, відповіді на звернення позивача та його представника не надані.
ІІІ. ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
13. Суд касаційної інстанції наголошує на тому, що перевірка законності судових рішень судів першої та апеляційної інстанції, згідно зі статтею 341 КАС України, здійснюється виключно у частині застосування норм матеріального та процесуального права.
Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
14. Вирішуючи питання про обґрунтованість поданої касаційної скарги, Верховний Суд виходить з наступного.
Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами, а також відносини між Фондом, банками, Національним банком України, повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків встановлюються Законом України від 23 лютого 2012 року № 4452-VI "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (далі - Закон № 4452-VI, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Частиною першою статті 3 Закону № 4452-VI визначено, що Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.
Відповідно до частини першої статті 26 Закону № 4452-VI, Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день прийняття рішення Національним банком України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних та початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми, встановленої адміністративною радою Фонду на дату прийняття такого рішення незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000,00 грн. Фонд не відшкодовує кошти: передані банку в довірче управління; за вкладом у розмірі менше 10 гривень; за вкладом, підтвердженим ощадним (депозитним) сертифікатом на пред`явника.
Згідно з положеннями статті 27 Закону № 4452-VI, Уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.