1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Перейти до правової позиції




Постанова

Іменем України

23 червня 2020 року

м. Київ

Справа № 522/20634/19

Номер провадження в апеляційному суді 11-кп/813/1070/20

Провадження № 51 - 323 км 20


Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:


головуючого Наставного В.В.,

суддів Щепоткіної В.В., Яковлєвої С.В.,


за участю:

секретаря судового засідання Трутенко А.Ю.,

прокурора Чабанюк Т.В.,


розглянув у судовому засіданні матеріали справи № 522/20634/19 за касаційною скаргою захисника обвинуваченого ОСОБА_1 - адвоката Козлова О.О. на ухвалу Одеського апеляційного суду від 05 лютого 2020 року.

Зміст судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини

Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 22 січня 2020 року відмовлено у задоволенні клопотання захисника обвинуваченого ОСОБА_1 - адвоката Козлова О.О. про зміну запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою на інший, не пов`язаний з триманням під вартою ОСОБА_1, обвинуваченому у вчиненні злочину, передбаченого ст. 185 ч. 5 КК України, у кримінальному провадженні № 12012170020000076, внесеному до ЄРДР 19.12.2012 року.

Ухвалою Одеського апеляційного суду від 05 лютого 2020 року відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою захисника обвинуваченого ОСОБА_1 - адвоката Козлова О.О. на зазначену ухвалу Приморського районного суду м. Одеси від 22 січня 2020 року на підставі ст. 399 ч. 4 КПК України.

Вимоги касаційної скарги та узагальнені доводи особи, яка її подала

У касаційній скарзі захисник Козлов О.О. в інтересах обвинуваченого ОСОБА_1 просить скасувати ухвалу суду апеляційної інстанції та призначити новий розгляд його апеляційної скарги на ухвалу Приморського районного суду м. Одеси від 22 січня 2020 року в Одеському апеляційному суді. Вважає, що апеляційний суд помилково не врахував рішення Конституційного суду України від 13 червня 2019 року у справі № 3-208/2018 (2402/18) та дійшов необґрунтованого висновку про те, що ухвала суду першої інстанції про відмову у задоволенні клопотання захисника про зміну запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою на інший, не пов`язаний з триманням під вартою, постановлена під час судового розгляду кримінального провадження за обвинуваченням ОСОБА_1 за ст. 185 ч. 5 КК України, не підлягає перегляду в апеляційному порядку. Вважає, що ухвала суду першої інстанції про відмову у задоволенні клопотання захисника про зміну запобіжного заходу ОСОБА_1 у вигляді тримання під вартою на інший, не пов`язаний з триманням під вартою, може бути оскаржена в апеляційному порядку, а тому апеляційний суд безпідставно відмовив у відкритті апеляційного провадження, обмеживши його право на апеляційний перегляд судового рішення.

Заперечень на касаційну скаргу від учасників судового провадження не надходило.

Позиції учасників судового провадження

Прокурор в судовому засіданні вважала касаційну скаргу необґрунтованою та просила залишити її без задоволення.

Мотиви Суду

Заслухавши доповідача, вислухавши доводи учасників касаційного розгляду, перевіривши матеріали провадження та обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла до наступних висновків.

Згідно зі ст. 433 КПК України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин і не має права досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в оскарженому судовому рішенні, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу. Суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.

Відповідно до вимог ст. 370, ч. 2 ст. 418 КПК ухвала суду апеляційної інстанції про відмову у відкритті апеляційного провадження повинна бути законною, обґрунтованою та вмотивованою. Вмотивованим є рішення, в якому наведені належні і достатні мотиви та підстави для його ухвалення.

Частиною першою статті 392 КПК України визначено перелік судових рішень суду першої інстанції, які не набрали законної сили і які можуть бути оскаржені в апеляційному порядку, а саме:

1) вироки, крім випадків, передбачених статтею 394 цього Кодексу;

2) ухвали про застосування чи відмову у застосуванні примусових заходів медичного або виховного характеру;

3) інші ухвали у випадках, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до частини 2 статті 392 КПК Україниухвали, постановлені під час судового провадження в суді першої інстанції до ухвалення судових рішень, передбачених частиною першою цієї статті, окремому оскарженню не підлягають, крім випадків, визначених цим Кодексом. Заперечення проти таких ухвал можуть бути включені до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене частиною першою цієї статті.


................
Перейти до повного тексту