1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



Постанова

Іменем України

18 червня 2020 року

м. Київ

справа № 341/1810/17

провадження № 61-40255св18

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду: Черняк Ю. В. (суддя-доповідач), Воробйової І. А., Лідовця Р. А.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідач - ОСОБА_2,

третя особа - ОСОБА_3,

розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_4 на рішення Галицького районного суду Івано-Франківської області від 21 лютого 2018 року у складі судді Максимчина Ю. Д. та постанову Апеляційного суду Івано-Франківської області від 07 червня 2018 року у складі колегії суддів: Василишин Л.В., Фединяка В. Д., Максюти І. О., у справі за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_2, третя особа - ОСОБА_3, про визнання попереднього договору купівлі-продажу дійсним та визнання права власності на земельну ділянку,

ВСТАНОВИВ:

1. Описова частина

Короткий зміст позовних вимог

У грудні 2017 року ОСОБА_4 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2, третя особа - ОСОБА_3, про визнання попереднього договору купівлі-продажу дійсним та визнання права власності на земельну ділянку.

Позовна заява мотивована тим, що у серпні 2014 року вони з чоловіком вирішили купити у ОСОБА_2 земельну ділянку площею 0,1 га на АДРЕСА_1 за 87 000 грн.

03 квітня 2015 року вони разом із чоловіком і ОСОБА_2 звернулися до приватного нотаріуса Галицького районного нотаріального округу Дзери Л. О. для оформлення договору купівлі-продажу зазначеної земельної ділянки. У нотаріуса вона передала ОСОБА_2 останню частину обумовлених грошових коштів за земельну ділянку. Однак при оформленні договору купівлі-продажу стало відомо, що укласти цей договір неможливо, оскільки на земельну ділянку накладено арешт через борги. У зв`язку з цим між нею та ОСОБА_2 укладено попередній договір купівлі-продажу спірної земельної ділянки.

Пізніше їй стало відомо, що 16 вересня 2014 року між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 укладений попередній договір купівлі-продажу тієї самої земельної ділянки.

Вважає, що усі істотні умови договору вона виконала, а ОСОБА_2 ухиляється від укладення основного договору купівлі-продажу спірної земельної ділянки.

Ураховуючи викладене, ОСОБА_4 просила суд визнати дійсним попередній договір купівлі-продажу земельної ділянки площею 0,1 га, кадастровий номер 2621210300:01:004:0335, із цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на АДРЕСА_1, укладений 03 квітня 2015 року між ОСОБА_4 та ОСОБА_2, та визнати за нею право власності на цю земельну ділянку.

Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій

Рішенням Галицького районного суду Івано-Франківської області від 21 лютого 2018 року, залишеним без змін постановою Апеляційного суду Івано-Франківської області від 07 червня 2018 року, у задоволенні позову ОСОБА_4 відмовлено.

Суди виходили з того, що позивач просила визнати дійсним попередній договір купівлі-продажу земельної ділянки на підставі статті 220 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), однак норма цієї статті не може бути застосована до спірних правовідносин, оскільки та обставина, що відповідач не виконала умови попереднього договору та ухиляється від укладення основного договору, не є підставою для визнання попереднього договору дійсним. У зв`язку з цим не підлягає задоволенню і позовна вимога щодо визнання за позивачкою права власності на спірну земельну ділянку.

Короткий зміст вимог касаційної скарги та її доводів

У касаційній скарзі, поданій у червні 2018 року до Верховного Суду, ОСОБА_4, посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального й процесуального права, просила скасувати рішення Галицького районного суду Івано-Франківської області від 21 лютого 2018 року та постанову Апеляційного суду Івано-Франківської області від 07 червня 2018 року і ухвалити нове рішення про задоволення позову.

Касаційна скарга мотивована тим, що суди першої та апеляційної інстанцій неправильно застосували положення статей 209, 334, 640, 657 ЦК України та належним чином не дослідили всі обставини справи, у зв`язку з чим дійшли передчасного висновку про відмову в задоволенні позову.

Короткий зміст позиції інших учасників справи

У відзиві на касаційну скаргу ОСОБА_3 зазначив, що доводи касаційної скарги висновків судів першої та апеляційної інстанцій не спростовують, тому відсутні підстави для її задоволення.

У відзиві на касаційну скаргу ОСОБА_2 зазначила, що 28 червня 2017 року кошти, отримані за спірну земельну ділянку, вона повернула ОСОБА_5 - чоловіку позивачки. Рішення судів попередніх інстанцій є обґрунтованими, об`єктивними та законними, прийняті з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстави для задоволення касаційної скарги відсутні.

Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції

Ухвалою Верховного Суду від 25 липня 2018 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_4 на рішення Галицького районного суду Івано-Франківської області від 21 лютого 2018 року та постанову Апеляційного суду Івано-Франківської області від 07 червня 2018 року і витребувано з Галицького районного суду Івано-Франківської області цивільну справу № 341/1810/17.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16 квітня 2020 року справу призначено судді-доповідачу Черняк Ю. В.

2. Мотивувальна частина

Позиція Верховного Суду

Відповідно до частини другої розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 15 січня 2020 року № 460-ІХ "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Положеннями частини другої статті 389 ЦПК України (тут і далі у редакції, чинній на час подання касаційної скарги) передбачено, що підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Відповідно до вимог частини першої статті 400 ЦПК України під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.

Встановлено й це вбачається із матеріалів справи, що оскаржувані судові рішення ухвалені з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а доводи касаційної скарги їх висновків не спростовують.

Фактичні обставини справи

16 вересня 2014 року між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 укладений попередній договір купівлі-продажу земельної ділянки, посвідчений приватним нотаріусом Галицького районного нотаріального округу Дзерою Л.О., за умовами якого ОСОБА_2 зобов`язалася продати та передати ОСОБА_3 земельну ділянку № НОМЕР_1 площею 0,1 га, кадастровий номер 2621210300:01:004:0335, із цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), на АДРЕСА_1, та укласти договір купівлі-продажу земельної ділянки протягом цього ж строку на умовах, передбачених цим договором.

18 лютого 2015 року між ОСОБА_2, яка змінила прізвище на ОСОБА_2, та ОСОБА_3 укладений додатковий договір до договору купівлі-продажу земельної ділянки від 16 вересня 2014 року, посвідчений приватним нотаріусом Галицького районного нотаріального округу Дзерою Л. О. Відповідно до цього договору сторони змінили дату, до якої слід укласти договір купівлі-продажу земельної ділянки, із 30 січня 2015 року на 10 (п`ятнадцяте) березня 2015 року.

03 квітня 2015 року між ОСОБА_2 та ОСОБА_4 укладений попередній договір купівлі-продажу земельної ділянки, посвідчений приватним нотаріусом Галицького районного нотаріального округу Дзерою Л.О., за умовами якого ОСОБА_2 зобов`язалася продати та передати ОСОБА_8 земельну ділянку № НОМЕР_1 площею 0,1 га, кадастровий номер 2621210300:01:004:0335, із цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), на АДРЕСА_1 до 03 червня 2015 року після того, як ОСОБА_2 надасть всі необхідні документи для посвідчення договору купівлі-продажу (у тому числі зніме обтяження (заборону) на відчуження).

Відповідно до пункту 10 цього договору на підтвердження зобов`язання щодо укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки ОСОБА_4 сплачує ОСОБА_2 суму в розмірі 87 000 грн. Ця сума отримана ОСОБА_2 від ОСОБА_4 в повному обсязі до моменту підписання цього договору.


................
Перейти до повного тексту