ПОСТАНОВА
Іменем України
19 червня 2020 року
Київ
справа №813/4799/15
адміністративне провадження №К/9901/24791/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
Судді-доповідача - Васильєвої І.А.,
суддів - Пасічник С.С., Юрченко В.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження
касаційну скаргу Дрогобицької об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області
на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 23.11.2015 (суддя Гавдик З.В.)
та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 15.09.2016 (Головуючий суддя Нос С.П., судді: Кухтей Р.В., Яворський І.О.)
у справі № 813/4799/15
за позовом ОСОБА_1
до Дрогобицької об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,-
В С Т А Н О В И В:
У cерпні 2015 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Дрогобицької об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області (далі - відповідач, Дрогобицька ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області), в якому просила суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 09.06.2015 № 1551-17.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 23.11.2015, яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 15.09.2016, адміністративний позов задоволено: визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 09.06.2015 № 1551-17.
Не погоджуючись із прийнятими рішеннями судів попередніх інстанцій, відповідач звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, з посиланням на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову Львівського окружного адміністративного суду від 23.11.2015 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 15.09.2016 і прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Обґрунтовуючи касаційну скаргу, відповідач зазначає, що транспортний засіб позивача відповідає визначенню об`єкта оподаткування в розумінні статті 267 Податкового кодексу України, а відтак введення нового "транспортного податку" на підставі Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28.12.2014 № 71-VIII є підставою для сплати позивачем даного виду податку.
Позивач письмово проти доводів касаційної скарги заперечує, вважає оскаржувані судові рішення законними, обґрунтованими, а тому просив касаційну скаргу залишити без задоволення, а рішення судів попередніх інстанцій без змін.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19.02.2018 касаційну скаргу було передано судді-доповідачу Васильєвій І.А. та визначено склад колегії суддів, до якої також входять судді: Пасічник С.С. та Юрченко В.П.
Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що автомобіль позивачем був придбаний у 2011 році, однак виготовлений у 2010 році, що податковим органом не взято до уваги, а об`єктом оподаткування є легкові автомобілі до 5 років. Оскільки базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року, відтак у 2015 році автомобіль позивача не є об`єктом оподаткування згідно статті 267 Податкового кодексу України.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи касаційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Суд апеляційної інстанції, залишаючи без змін рішення суду першої інстанції, з чим погоджується колегія суддів суду касаційної інстанції, виходив з такого.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що автомобіль Toyota марки Higlhlender, який належить позивачу, виготовлено у 2010 році, даний факт, зокрема підтверджується наявними в справі документами, а саме: митною декларацією від 27 грудня 2010 року про сплату митних зборів та платежів щодо розмитнення вказаного автомобіля; довідкою-рахунком від 05 січня 2010 року серії КІМ № 441161, виданої ОСОБА_1 в тому, що їй продано і видано автомобіль Toyota марки Higlhlender; технічним паспортом: реєстраційний № НОМЕР_1, дата першої реєстрації 06 січня 2011 року та 11 квітня 2015 року дата реєстрації на ОСОБА_1, 2010 року випуску автомобіль марки Toyota, модель Highlander, об`єм двигуна 3456 см3, має право користуватись ОСОБА_2
09 червня 2015 року Дрогобицькою об`єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Львівській області було прийнято податкове повідомлення-рішення № 1551-17, яким згідно п.п. 54.3.3. п. 54.3. ст. 54 ПК України, та згідно п.п. 267.6.2 п. 267.6 ст. 267 ПК України визначено позивачу суму податкового зобов`язання за платежем: транспортний податок з фізичних осіб, в сумі 25 000,00 грн.
01.01.2015 набрав чинності Закон України № 71-VIII від 28.12.2014 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", яким згідно зі статтею 267 Податкового кодексу України було введено новий транспортний податок.
Відповідно до підпункту 267.1.1 пункту 267.1 статті 267 Податкового кодексу України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об`єктами оподаткування.
Згідно підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Податкового кодексу України об`єктом оподаткування є легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об`єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см.
Базою оподаткування у відповідності до підпункту 267.3.1 пункту 267.1 статті 267 Податкового кодексу України є легковий автомобіль, що є об`єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Згідно пункту 267.4 статті 267 Податкового кодексу України ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000,00 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об`єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Відповідно до підпункту 267.5.1 пункту 267.1 статті 267 Податкового кодексу України, базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
Підпунктом 267.6.1 пункту 267.6 статті 267 Податкового кодексу України передбачено, що обчислення суми податку з об`єкта/об`єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.
Згідно підпункту 267.6.2 пункту 267.6 статті 267 Податкового кодексу України податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).
Щодо об`єктів оподаткування, придбаних протягом року, податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об`єкт. Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.
Нарахування податку та надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень про сплату податку фізичним особам - нерезидентам здійснюють контролюючі органи за місцем реєстрації об`єктів оподаткування, що перебувають у власності таких нерезидентів.
Таким чином, із набранням 01.01.2015 чинності вказаними положеннями Податкового кодексу України , власники транспортних засобів, які використовувалися до 5 років та мають об`ємом циліндрів двигуна більше 3000 куб. см. є платниками транспортного податку (в редакції закону, який діяв на момент виникнення спірних правовідносин).
Разом з тим, відповідно до пункту 8.1 статті 8 Податкового кодексу України в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори.
Транспортного податку, згідно статті 9 Податкового кодексу України, немає у переліку загальнодержавних податків та зборів. При цьому, відповідно до пункту 9.4 статті 9 Податкового кодексу України установлення загальнодержавних податків та зборів, не передбачених цим Кодексом, забороняється.