ПОСТАНОВА
Іменем України
19 червня 2020 року
Київ
справа №825/1364/17
адміністративне провадження №К/9901/31012/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Пасічник С.С.,
суддів: Васильєвої І.А., Юрченко В.П.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління ДФС у Чернігівській області на постанову Київського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: головуючого судді Бєлової Л.В., суддів Безименної Н.В., Кучми А.Ю. від 20 листопада 2017 року у справі за позовом Публічного акціонерного товариства "Ічнянський молочно-консервний комбінат" до Головного управління ДФС у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
В С Т А Н О В И В:
У вересні 2017 року Публічне акціонерне товариство "Ічнянський молочно-консервний комбінат" (далі - позивач, Товариство) звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Чернігівській області (далі - відповідач, Управління), в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 19 серпня 2017 року №0014201205/17 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 277500,00 грн.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 27 вересня 2017 року у задоволенні позову відмовлено.
Суд першої інстанції, постановляючи рішення, дійшов висновку про законність винесеного контролюючим органом податкового повідомлення-рішення з огляду на незаперечення Товариством обставин пропуску строку реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних (далі - Розрахунки коригування); в той же час суд вказав, що зміни, внесені Законом України від 24 грудня 2015 року №909-VIII до статті 120-1 Податкового кодексу України (далі - ПК України), по суті не змінили обсяг відповідальності платників податків за порушення термінів реєстрації Розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН, який діяв на час їх складення позивачем та реєстрації в ЄРПН.
Київський апеляційний адміністративний суд постановою від 20 листопада 2017 року постанову суду першої інстанції скасував та ухвалив нове рішення про задоволення позову; визнав протиправним та скасував оскаржуване податкове повідомлення-рішення.
Приймаючи таке рішення, суд апеляційної інстанції зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення винесено відповідачем без достатніх правових підстав, оскільки на час спірних правовідносин порядку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує і реалізує державну податкову і митну політику, на підставі якого контролюючим органом мали б застосовуватись штрафні санкції, визначені статтею 120-1 ПК України, не існувало.
Не погоджуючись із рішенням суду апеляційної інстанції, Управління подало до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу, в якій просило його скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
В обґрунтування доводів касаційної скарги відповідач по суті зазначив, що ним правомірно на підставі пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України відносно позивача прийнято податкове повідомлення-рішення про накладення штрафу за несвоєчасну реєстрацію Розрахунків коригування в ЄРПН, а відсутність на час спірних відносин порядку застосування штрафних санкцій (штрафу), передбачених пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України за порушення терміну реєстрації Розрахунків коригування, обов`язок по затвердженню якого пунктом 120-1.3 статті 120 ПК України було покладено на центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, не звільняє платника податків від відповідальності, передбаченої пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України.
Позивач у письмових запереченнях на касаційну скаргу проти доводів та вимог останньої заперечив, вважаючи їх безпідставними, а рішення суду апеляційної інстанції, яке просить залишити без змін, - обґрунтованим та законним. Вважає, що відповідач міг застосувати штрафні санкції, передбачені статтею 120-1 ПК України (до 01 січня 2016 року) лише у відповідності до порядку застосування штрафних санкцій, який затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, якого на час прийняття оскаржуваного рішення не існувало.
Справа передана до Верховного Суду, як суду касаційної інстанції в адміністративних справах відповідно до підпункту 4 пункту 1 Розділу VІІ "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Переглянувши судові рішення в межах доводів і вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального права і дотримання норм процесуального права, Верховний Суд дійшов висновку про задоволення касаційної скарги з огляду на таке.
Так, судами попередніх інстанцій встановлено, що Управлінням проведено камеральну перевірку дотримання Товариством строків реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в ЄРПН, за результатами якої складено акт від 01 серпня 2017 року №112/25-01-12-05/00381152, у якому зафіксовано порушення позивачем вимог пункту 201.10 статті 201 ПК України, а саме здійснення реєстрації в ЄРПН Розрахунків коригування до податкових накладних, складених 13 жовтня 2015 року постачальником ТОВ "Обмачівські зорі" на зменшення суми компенсації вартості на загальну суму ПДВ (-2775000,00 грн), з перевищенням п`ятнадцяти календарних днів, наступних за датою її складання, за що пунктом 120-1.1 статті 120-1 цього Кодексу передбачена відповідальність.
На підставі вказаного акту контролюючим органом прийнято оскаржуване податкове повідомлення - рішення.
Позивач не заперечує факту порушення терміну реєстрації Розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН, спірним у цій справі є можливість застосування контролюючим органом штрафних санкцій, передбачених статтею 120-1 ПК України.
Так, відповідно до підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 ПК України (тут і надалі в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) платники податків зобов`язані подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
У відповідності до пункту 201.1 статті 201 ПК України платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєструвати її в ЄРПН.
За змістом пункту 192.1 статті 192 ПК України якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов`язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.