ПОСТАНОВА
Іменем України
19 червня 2020 року
Київ
справа №826/13937/15
адміністративне провадження №К/9901/14693/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Пасічник С.С.,
суддів: Васильєвої І.А., Юрченко В.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Київської міської митниці ДФС на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 листопада 2015 року (суддя Іщук І.О.) та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 09 лютого 2016 року (головуючий суддя Василенко Я.М., судді: Кузьменко В.В., Шурко О.І.) у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Темп-3000" до Київської міської митниці ДФС про визнання протиправним та скасування рішення про визначення коду товару,
В С Т А Н О В И В:
В липні 2015 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Темп-3000" (далі - Товариство, позивач) звернулось до суду з позовом до Київської міської митниці ДФС (далі - Митниця, відповідач) про визнання протиправними та скасування рішення про визначення коду товару від 30 червня 2015 року №КТ-100000000-0072-2015.
Обґрунтовуючи позовну заяву, Товариство зазначало про протиправність прийнятого Митницею рішення про зміну коду ввезеного ним товару з коду 5603141000 на код 5407300000 за Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі - УКТ ЗЕД), адже під час митного оформлення позивачем подано всі необхідні та достатні докази в підтвердження правильності обраного коду та характеристик товару, що поданий до розмитнення.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 листопада 2015 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09 лютого 2016 року, позов задоволено: визнано протиправним та скасовано рішення Митниці про визначення коду товару від 30 червня 2015 року №КТ-100000000-0072-2015.
Приймаючи такі рішення, суди, дослідивши обставини справи, прийшли до висновку, що відповідач, приймаючи оскаржуване рішення, не взяв до уваги подані позивачем документи в підтвердження обраного коду товару, із повним наведенням його характеристик, та, як наслідок, неправильно встановив невідповідність обраного позивачем коду за УКТ ЗЕД 5603141000 для імпортованого ним товару.
Не погоджуючись з прийнятими судами рішеннями, Митниця звернулась до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просила їх скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову, посилаючись на те, що заявлений до митного оформлення товар відносився до складного випадку класифікації, у зв`язку із чим відповідачем сформовано запит до експертної установи щодо вирішення питання класифікації, враховуючи результати розгляду якого, на думку митного органу, ним прийнято правомірне рішення від 30 червня 2015 року №КТ-100000000-0072-2015 про визначення іншого коду товару, ніж початково заявлений позивачем.
Позивач своїм правом на подання письмових заперечень (відзиву) на касаційну скаргу не скористався.
В подальшому справа передана до Верховного Суду як суду касаційної інстанції в адміністративних справах відповідно до підпункту 4 пункту 1 Розділу VІІ "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Переглянувши судові рішення та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіривши правильність застосування норм матеріального і процесуального права, Верховний Суд приходить до наступного висновку.
Судами встановлено, що 13 травня 2015 року між Товариством та Компанією "DSM DYNEEMA B.V." укладено контракт №13-0515 на поставку товару - понадвисокомолекулярний поліетилен високої міцності Dyneema-HB2, який був йому поставлений відповідно до інвойсу №980136668 від 04 червня 2015 року.
12 червня 2015 року Товариство подало до Митниці митну декларацію №100270001/2015/248165, згідно з якою заявило до митного оформлення товар: "нетканий матеріал з синтетичного волокна, з поверхневою щільністю понад 150г/м2, в рулонах. НВ2 полотно (СВМПЭ) понадвисокомолекулярний поліетилен високої міцності - 10 890,00 кг (постачається в рулонах). Характеристики: матеріал виготовлення - 100 % (СВМПЭ); завтовшки - 0,2-0,3 мм; щільність 261г/м2; ширина-1,6 м; довжина у рулоні -100 м; з покриттям. Використовується у виробництві бронежилетів. Для цільового призначення по замовленню Міністерства оборони України на період проведення АТО. Виробник: DSM DYNEEMA B.V., Країна виробництва: Нідерланди (NL). Торговельна марка: DYNEEMA."
В графі 33 митної декларації вказано код даного товару відповідно до УКТ ЗЕД 5603141000.
19 червня 2015 року Спеціалізованою лабораторією з питань експертизи та досліджень Міндоходів за запитом Митниці від 12 червня 2015 року №30/27/01 складено висновок №142005703-0133, в якому зазначено, що заявлений товар не може розглядатися як стрічка з полімерних матеріалів й з урахуванням положень Примітки 9 до Розділу ХІ УКТ ЗЕД та тексту пояснень до товарної позиції 5603 однозначно ідентифікувати товар як нетканий матеріал не представляється можливим; питання щодо класифікації наданої проби товару згідно УКТ ЗЕД виходять за межі компетенції Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Міндоходів; технологія виготовлення та область застосування даного товару визначається згідно із достовірною інформацією від фірми-виробника.
На підставі вказаного висновку відповідачем 30 червня 2015 року прийнято рішення №КТ-100000000-0072-2015 про визначення коду товару, в якому наведено формулювання графи 31 ВМД №100270001/2015/248165 від 12 червня 2015 року наступним чином: "Опис товару: Товар №1. Тканини, зазначені у примітці 9 до Розділу ХІ: "НВ2 полотно (СВМПЭ) високої міцності", що являє собою матеріал, який складається з чотирьох шарів (без покриття, що може бути виявлено неозброєним оком) паралельно розташованих монониток з поліетилену, накладених одна на одну, з`єднаних між собою за допомогою клею. В окремих шарах, відносно один одного, нитки орієнтовані перпендикулярно. Торгівельна марка: DYNEEMA". Виробник "DSM DYNEEMA B.V.", NL", а також для графи 33 ВМД визначено код товару як 5407300000.
Не погоджуючись із прийнятим відповідачем рішенням про визначення коду товару, Товариство звернулось до суду з позовом у даній справі.
В частині 2 статті 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пунктів 23 та 24 частини 1 статті 4 Митного кодексу України (далі - МК України) митне оформлення - виконання митних формальностей, необхідних для випуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення; митний контроль - сукупність заходів, що здійснюються з метою забезпечення додержання норм цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів з питань державної митної справи, міжнародних договорів України, укладених у встановленому законом порядку.
Частиною 1 статті 246 МК України встановлено, що метою митного оформлення є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, а також забезпечення статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів.
Митне оформлення розпочинається з моменту подання органу доходів і зборів декларантом або уповноваженою ним особою митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення, а в разі електронного декларування - з моменту отримання органом доходів і зборів від декларанта або уповноваженої ним особи електронної митної декларації або електронного документа, який відповідно до законодавства замінює митну декларацію (частина 1 статті 248 МК України).
В той же час, виходячи з положень частин 1 - 3 статті 318 МК України, митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України. Митний контроль здійснюється виключно органами доходів і зборів відповідно до цього Кодексу та інших законів України. Митний контроль передбачає виконання органами доходів і зборів мінімуму митних формальностей, необхідних для забезпечення додержання законодавства України з питань державної митної справи.
Згідно ж зі статтею 67 МК України Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів та затверджується законом про Митний тариф України. В УКТ ЗЕД товари систематизовано за розділами, групами, товарними позиціями, товарними підпозиціями, найменування і цифрові коди яких уніфіковано з Гармонізованою системою опису та кодування товарів. Для докладнішої товарної класифікації використовується сьомий, восьмий, дев`ятий та десятий знаки цифрового коду. Структура десятизнакового цифрового кодового позначення товарів в УКТ ЗЕД включає код групи (перші два знаки), товарної позиції (перші чотири знаки), товарної підпозиції (перші шість знаків), товарної категорії (перші вісім знаків), товарної підкатегорії (десять знаків).
За змістом статті 69 МК України товари при їх декларуванні підлягають класифікації, тобто у відношенні товарів визначаються коди відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в УКТ ЗЕД. Органи доходів і зборів здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТ ЗЕД. На вимогу посадової особи органу доходів і зборів декларант або уповноважена ним особа зобов`язані надати усі наявні відомості, необхідні для підтвердження заявлених ними кодів товарів, поданих до митного оформлення, а також зразки таких товарів та/або техніко-технологічну документацію на них. У разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів орган доходів і зборів має право самостійно класифікувати такі товари. Під складним випадком класифікації товару розуміється випадок, коли у процесі контролю правильності заявленого декларантом або уповноваженою ним особою коду товару виникають суперечності щодо тлумачення положень УКТ ЗЕД, вирішення яких потребує додаткової інформації, спеціальних знань, проведення досліджень тощо. Рішення органів доходів і зборів щодо класифікації товарів для митних цілей є обов`язковими. Такі рішення оприлюднюються у встановленому законодавством порядку. У разі незгоди з рішенням органу доходів і зборів щодо класифікації товару декларант або уповноважена ним особа має право оскаржити це рішення до органу вищого рівня відповідно до глави 4 цього Кодексу або до суду. Висновки інших органів, установ та організацій щодо визначення кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД при митному оформленні мають інформаційний або довідковий характер.
Для цілей митного оформлення класифікація товарів здійснюється згідно з вимогами УКТ ЗЕД, що є товарною номенклатурою Митного тарифу України, затвердженого Законом України "Про Митний тариф України" від 19 вересня 2013 року №584-VII, з урахуванням Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД, відповідних приміток до розділів та груп, текстового опису товарних позицій та тих характеристик товару, які є визначальними для класифікації.