ПОСТАНОВА
Іменем України
18 червня 2020 року
Київ
справа №820/733/17
адміністративне провадження №К/9901/34844/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Юрченко В.П.,
суддів: Васильєвої І.А., Пасічник С.С.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Чернігівської митниці ДФС на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 6.06.2017 (суддя Панченко О.В. ) та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 11.10.2017 (головуючий суддя Рєзнікова С.С., судді: Старостін В.В., Бегунц А.О.) у справі №820/733/17 за позовом приватного підприємства " АЗЧ Постач" до Чернігівської митниці ДФС про скасування рішення та картки відмови, -
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство "АЗЧ Постач", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Чернігівської митниці ДФС, в якому просив суд: скасувати Рішення про коригування митної вартості товарів №102000010/2017/000021/2 від 07.02.2017 Чернігівської митниці ДФС; скасувати Картку відмови у прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №102110001/2017/00032 Чернігівської митниці ДФС.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач, приймаючи спірне рішення про коригування митної вартості товарів, поставлених відповідно до умов контракту №АВ2916 від 02.09.2016, №102000010/2017/000021/2 від 07.02.2017 за другорядним методом, обмежився загальною фразою про те, що відомості, використані декларантом при визначенні митної вартості товару, не є об`єктивними та достатньо підтвердженими документально. Окрім того, відповідач не зазначив, які саме складові митної вартості товарів є підтвердженими та чому з документів, які були подані декларантом, неможливе встановлення даних складових. На думку позивача, зауваження, викладені Чернігівською митницею ДФС у згаданому рішенні, не можна віднести до таких, які можуть слугувати підставою для відмови у визначенні митної вартості товарів за ціною договору (контракту), адже вказані обставини не впливають на формування митної вартості товару.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 06.06.2017, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 11.10.2017, адміністративний позов задоволено: скасовано рішення про коригування митної вартості товарів №102000010/2017/000021/2 від 07.02.2017 Чернігівської митниці ДФС; скасовано картку відмови у прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № 102110001/2017/00032 Чернігівської митниці ДФС. Вирішено питання розподілу судових витрат.
Судові рішення мотивовані тим, що позивач під час митного оформлення товарів надав усі необхідні документи для визначення митної вартості імпортованих товарів, які чітко ідентифікували оцінювані товари та не містили жодних розбіжностей щодо даних, які підлягають обчисленню при визначенні митної вартості, що свідчить про відсутність підстав для коригування митної вартості товарів; натомість відповідач не обґрунтував, у чому полягали об`єктивні сумніви у заявленій декларантом митній вартості товарів, та не довів неможливості застосування методу визначення митної вартості за ціною договору.
Не погодившись із рішеннями судів попередніх інстанцій, Чернігівська митниця ДФС звернулася до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, просила їх скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову ПП "АЗЧ Постач".
Доводи касаційної скарги зводяться до того, що при здійсненні контролю митної вартості митним органом було встановлено, що подані до митного оформлення документи не містять інформацію щодо усіх складових митної вартості на умовах поставки CFR, зокрема, витрати на транспортування та страхування. Калькуляції, прайс-листи та звіти про оцінку майна містять розбіжності щодо транспортних витрат та не містять усіх числових значень складових митної вартості. Крім того, судами попередніх інстанцій безпідставно не прийнято до уваги доводи митного органу щодо неможливості застосування 2-5 методів визначення митної вартості.
Позивач процесуальним правом надати письмові заперечення не скористався, що не перешкоджає розгляду справи по суті.
Переглянувши судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевіривши повноту встановлення судами фактичних обставин справи та правильність застосування ними норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Суди першої та апеляційної інстанцій встановили, що 02.09.2016 між приватним підприємством "АЗЧ ПОСТАЧ" (покупець) та CHANGXING BAITE IMPORT AND EXPORT CO., LRD (постачальник) укладений контракт №AB2916, за умовами якого постачальник взяв на себе зобов`язання поставити покупцю товари в асортименті, а покупець зобов`язався оплатити товар згідно з умовами даного контракту.
Відповідно до ст. 3 контракту №AB2916 від 02.09.2016, поставка товару за даним контрактом здійснюється у повній відповідності з "ІНКОТЕРМС-2010", а умови поставки для кожної партії товару визначаються і узгоджуються сторонами в рахунку-фактурі.
Партія товару, яку було поставлено на виконання умов контракту №AB2916 від 02.09.2016 та за митним оформленням (випуском) якої Приватне підприємство "Національні традиції" звернулося до Чернігівської митниці ДФС, поставлялася на умовах, визначених інвойсом №BTCN2016658 від 05.12.2016, відповідно до якого товар поставляється за базисом поставки CFR Одеса (вартість і фрахт) "Інкотермс 2010". Тобто CHANGXING BAITE IMPORT AND EXPORT CO., LRD взяло на себе зобов`язання сплатити витрати і фрахт, необхідні для доставки товару в зазначений порт призначення.
Згідно з ст. 2 контракту №AB2916 від 02.09.2016, загальна кількість і асортимент товару, що підлягає поставці складається з товарних партій, кількість яких визначається у рахунку-фактурі на кожну партію товару.
Виходячи з інформації, зазначеної в інвойсі №BTCN2016658 від 05.12.2016 та пакувальному листі до зазначеного інвойсу, партія товару, яка підлягає поставці складається з товару в асортименті, загальною вартістю 26622,74 доларів США. Товар, визначений інвойсом №BTCN2016658 від 05.12.2016 передано перевізнику ТОВ "АЛІДАРТ", що підтверджується коносаментом, в якому вказується, що товар прибуде у місце призначення контейнером ЕСМU9919808 як і вказано в інвойсі №BTCN2016658 від 05.12.2016 та пакувальному листі до нього.
Крім того, кількість та вартість товару, що поставляється, підтверджується видатковою накладною №0000002016658 від 05.12.2016, яка визначає, що на виконання Контракту №AB2916 від 02.09.2016 контейнером ЕСМU9919808 буде здійснено поставку товару у асортименті, загальною вартістю 26622,74 доларів США.
До порту призначення товар, який поставлено за Контрактом №AB2916 від 02.09.2016, прибув у січні 2017 та у порту призначення (м. Одеса) отриманий ТОВ "АЛІДАРТ ", який відповідно до умов договору №1504200-К від 15.04.2016 на транспортно-експедиторське обслуговування, укладеного між Приватним підприємством "АЗЧ ПОСТАЧ" та ТОВ "АЛІДАРТ", надає транспортно-експедиторські послуги щодо перевезення експортно-імпортних вантажів по території України для доставки до Чернігівської митниці ДФС для митного оформлення (випуску) товарів, адже, враховуючи положення ч. 1 ст. 263 Митного кодексу України митна декларація подається органу доходів і зборів, який здійснює митне оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, протягом 10 робочих днів з дати поставлення цих товарів, транспортних засобів до зазначеного органу.
Так, 05.01.2017 з метою митного оформлення вищевказаного товару, декларантом - Приватним підприємством "АЗЧ ПОСТАЧ", подано до митного органу електронну митну декларацію IM 40 ДЕ №102110001/2017/200405 від 07.02.2017, в якій заявлена митна вартість за основним методом визначення митної вартості товарів, які ввозяться в Україну, вказавши в декларації ціну товару, зазначену в інвойсі №BTCN2016658 від 05.12.2016 з додаванням витрат на транспортування.
Митна вартість зазначеного товару визначена позивачем виходячи з ціни контракту, тобто за основним (першим) методом.
З метою підтвердження заявленої митної вартості товару, митному органу позивачем надано: контракт №AB2916 від 02.09.2016, інвойс №BTCN2016658 від 05.12.2016, пакувальний лист до інвойсу №BTCN2016658 від 05.12.2016, видаткова накладна №0000002016658 від 05.12.2016, відвантажувальна специфікація №BTCN2016658/110658-1 від 08.12.2016, видаткова накладна №0000002016658 від 05.12.2016, міжнародну товарно-транспортну накладну №2988 від 06.02.2017, коносамент WMS16112305 від 08.12.2016, калькуляцію №ВТСN2016658/01 від 19.12.2016, звіт про оцінку майна №05-07/02/16 від 02.02.2017, листи від CHANGXING BAITE IMPORT AND EXPORT CO., LRD, листи від Приватного підприємства "АЗЧ Постач", прайс-листи.
Однак, відповідачем було прийнято спірне рішення про коригування митної вартості товару.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів зазначає наступне.
За визначенням статті 49 Митного кодексу України митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.
Згідно з частиною 1 статті 52 Митного кодексу України заявлення митної вартості товарів здійснюється декларантом або уповноваженою ним особою під час декларування товарів у порядку, встановленому розділом VIII цього Кодексу та цією главою.
Згідно з частиною 1 статті 53 Митного кодексу України у випадках, передбачених цим Кодексом, одночасно з митною декларацією декларант подає органу доходів і зборів документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів і обраний метод її визначення.
Частиною 2 цієї статті визначено, що документами, які підтверджують митну вартість товарів, є: 1) декларація митної вартості, що подається у випадках, визначених у частинах п`ятій і шостій статті 52 цього Кодексу, та документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості; 2) зовнішньоекономічний договір (контракт) або документ, який його замінює, та додатки до нього у разі їх наявності; 3) рахунок-фактура (інвойс) або рахунок-проформа (якщо товар не є об`єктом купівлі-продажу); 4) якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару; 5) за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару; 6) транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів; 7) копія імпортної ліцензії, якщо імпорт товару підлягає ліцензуванню; 8) якщо здійснювалося страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування.
Відповідно до частини 3 цієї статті, у разі якщо документи, зазначені у частині другій цієї статті, містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу органу доходів і зборів зобов`язані протягом 10 календарних днів надати (за наявності) такі додаткові документи: 1) договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов`язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається; 2) рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором (угодою, контрактом); 3) рахунки про сплату комісійних, посередницьких послуг, пов`язаних із виконанням умов договору (угоди, контракту); 4) виписку з бухгалтерської документації; 5) ліцензійний чи авторський договір покупця, що стосується оцінюваних товарів та є умовою продажу оцінюваних товарів; 6) каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару; 7) копію митної декларації країни відправлення; 8) висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини.
Частиною 1 статті 54 Митного кодексу України встановлено, що контроль правильності визначення митної вартості товарів здійснюється органом доходів і зборів під час проведення митного контролю і митного оформлення шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості.