РІШЕННЯ
Іменем України
15 червня 2020 року
м. Київ
справа №9901/113/20
адміністративне провадження №П/9901/113/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Рибачука А.І.,
суддів: Стрелець Т.Г., Желєзного І.В., Стеценка С.Г., Тацій Л.В.,
за участю секретаря судового засідання - Балабана М.К.,
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Пантюхової Л.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 9901/134/19
за позовом ОСОБА_1 до Президента України Зеленського Володимира Олександровича, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Запорізька обласна державна адміністрація (далі - Запорізька ОДА), про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
І. РУХ СПРАВИ
1. 18.04.2020 ОСОБА_1 звернувся до Верховного Суду як суду першої інстанції з позовом до Президента України Зеленського Володимира Олександровича, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просив:
визнати протиправними дії Президента України щодо відмови йому у задоволенні його звернення від 30.09.2019 про введення надзвичайного стану на території Запорізької області;
зобов`язати Президента України Зеленського В.О. на засіданні Ради національної безпеки і оборони України (далі - РНБО України) розглянути його заяву від 30.09.2019 про введення надзвичайного стану на території Запорізької області, відповідно до вимог Закону України від 02.10.1996 № 393/96-ВР "Про звернення громадян" (далі - Закон № 393/96-ВР). Перевіряти факти, викладені ним у чинній заяві і прийняти за нею реальне рішення та письмово повідомити його про результати перевірки його заяви та про суть прийнятого рішення. Перевірку заяви здійснити за його безпосередньою участю.
2. Ухвалою судді Верховного Суду від 08.05.2020 відкрито провадження у справі № 9901/113/20 за вищевказаним позовом, вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження колегією суддів у складі п`яти суддів.
3. Також, за клопотаннями позивача та Запорізької ОДА ухвалами судді Верховного Суду від 08.05.2020 та від 05.06.2020, відповідно вирішено здійснювати розгляд цієї справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін та призначено її на 15.06.2020 в режимі відеоконференції.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
4. ОСОБА_1 є інвалідом війни (посвідчення ветерана війни - інваліда війни від 14.11.2011 № 051424).
ОСОБА_1 30.09.2019 на ім`я Президента України - Голови РНБО України Зеленського В.О. подана заява про жахливе соціально-економічне і правове становище людини, повну деморалізацію і деградацію населення і правозахисник органів Запорізької області та введення на території Запорізької області надзвичайного стану по відновленню конституційного ладу і забезпечення правопорядку, прав і свобод людини.
Листом Департаменту з питань звернень громадян Офісу Президента України від 08.10.2019 №22/058829-08 надано відповідь на звернення від 30.09.2019, що надійшло до Офісу Президента України від ОСОБА_1, в якій вказано, що згідно з підпунктами 22.4 положення про Офіс Президента України затвердженого Указом Президента України від 25.06.2019 № 436, Офіс відповідно до покладених на нього завдань організовує розгляд звернень громадян, які звертаються до Президента України, здійснює облік і аналіз таких звернень на основі аналізу звернень розробляє та подає Президентові України пропозиції щодо розв`язання порушених у них проблем.
Позивач, вважаючи, що його заява розглянута завідувачем відділу Департаменту звернень громадян при офісі Президента України О. Семіковим замість Президента України, оскаржив такі дії до суду.
Верховний Суд рішенням від 12.02.2020 у справі № 9901/555/19 позов ОСОБА_1 до Президента України Зеленського В.О. задовольнив:
визнав протиправною бездіяльність Президента України - Голови РНБО України щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 від 30.09.2019, спрямованої на адресу Президента України - Голови РНБО України;
зобов`язав Президента України - Голову РНБО України розглянути заяву ОСОБА_1 від 30.09.2019 відповідно до вимог Закону № 393/96-ВР.
На виконання вказаного судового рішення Верховного Суду Президент України розглянув звернення позивача від 30.09.2019 та надав йому відповідь про те, що з огляду на відсутність умов, передбачених Законом України від 16.03.2000 № 1550-III "Про правовий режим надзвичайного стану" (далі - Закону № 1550-III), його пропозиції розглянуто Апаратом РНБО України та взято до відома.
Вважаючи таку відмову в задоволені заяви незаконною та необґрунтованою, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.
ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН
5. Позов ОСОБА_1 обґрунтував тим, що протиправними, на думку позивача, діями Президента України - Голови РНБО України, порушено його право на звернення до Президента України, визначене статтею 1 Закону № 393/96-ВР та статтею 40 Конотації України. До того ж, Президентом України не виконане рішення Верховного Суду у справі № 9901/555/19 щодо розгляду заяви відповідно до вимог Закону № 393/96-ВР, оскільки така розглянута з порушенням порядку розгляду звернень громадян, визначеного, зокрема статтями 15, 18, 19 Закону № 393/96-ВР, без перевірки викладених у заяві фактів злочинного посягання на конституційний лад України.
6. Представник відповідача у письмовому відзиві на позовну заяву стверджує про відсутність підстав для задоволення позову, посилаючись, зокрема на те, що звернення ОСОБА_1 розглянуто у відповідності із чинним законодавством та повідомлено позивача про те, що відсутні умови для введення надзвичайного стану, передбачені Законом № 1550-III, а також на те, що пропозиції позивача розглянуті Апаратом РНБО України та взяті до відома.
7. У письмових поясненнях щодо вказаного позову Запорізька ОДА вказує на те, що ОСОБА_1 не навів жодного факту існування обставин, передбачених статтею 4 Закону № 1550-III, які можуть бути підставою для встановлення правого режиму надзвичайного стану. Також третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача вказує на те, що позивач не обґрунтовує порушення власних прав та інтересів оскаржуваними діями відповідача.
IV. ВИСНОВКИ СУДУ
8. Оцінивши обставини справи, підтверджені доказами, наведені сторонами аргументи на обґрунтування позову та заперечень, Суд дійшов наступних висновків.
9. Статтею 40 Конституції України визначено, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
10. Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об`єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів регулює Закон № 393/96-ВР, який забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.
11. Громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення (частина перша статті 1 Закону № 393/96-ВР).
12. У Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (частина друга статті 19).
13. Судом встановлено, що позивач 30.09.2019 звернувся до Президента України - Голови РНБО України із заявою про жахливе соціально-економічне і правове становище людини, повну деморалізацію і деградацію населення і правозахисник органів Запорізької області та введення на території Запорізької області надзвичайного стану по відновленню конституційного ладу і забезпечення правопорядку, прав і свобод людини, поданою в порядку Закону № 393/96-ВР.
14. Як зазначено вище, Верховний Суд рішенням від 12.02.2020 визнав протиправною бездіяльність Президента України - голови РНБО України щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 від 30.09.2019, спрямованої на адресу Президента України - Голови РНБО України; зобов`язав Президента України - Голову РНБО України розглянути заяву ОСОБА_1 від 30.09.2019 відповідно до вимог Закону № 393/96-ВР.