ПОСТАНОВА
Іменем України
17 червня 2020 року
Київ
справа №826/5269/18
провадження №К/9901/3302/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Смоковича М. І.,
суддів: Данилевич Н. А., Соколова В. М.
розглянув у попередньому судовому засіданні у касаційній інстанції адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 до Фонду державного майна України про визнання протиправним та скасування рішення, провадження в якій відкрито
за касаційною скаргою Фонду державного майна України на рішення Окружного адміністративного суду ухвалене 30 серпня 2018 року у складі судді -Григоровича П.О., та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду прийняту 11 грудня 2018 року у складі колегії суддів: головуючого судді - Бужак Н.П., суддів: Костюк Л.О., Мельничука В.П.
І. Суть спору
1. У березні 2018 року ОСОБА_1 (далі також - позивач) звернулася до суду з позовом до Фонду державного майна України (далі також - Фонд, відповідач) в якому просила:
1.1. визнати протиправним та скасувати рішення Екзаменаційної комісії Фонду державною майна України, оформленого протоколом № 98 від 28 вересня 2017 року в частині зобов`язання ОСОБА_1 позачергово пройти навчання за програмою підвищення кваліфікації за напрямом "Оцінка об`єктів у матеріальній формі" за спеціалізацією 1.1 "Оцінка нерухомих речей (нерухомого майна нерухомості), у тому числі земельних ділянок та майнових прав на них", а також в частині попередження оцінювача ОСОБА_1 про те, що якщо вона до 01 грудня 2017 року не виконає рішення Екзаменаційної комісії в частині проходження навчання за програмою підвищення кваліфікації, то на розгляд Екзаменаційної комісії буде винесено питання щодо позбавлення її кваліфікаційного свідоцтва (кваліфікаційного документа) оцінювача (його анулювання) за відповідною спеціалізацією.
2. В мотивування позову зазначала, що оскільки спірне рішення прийняте відповідачем з порушенням порядку (процедури) розгляду питання щодо професійної діяльності оцінювача, то таке рішення є неправомірним і, як наслідок, підлягає скасуванню.
3. Відповідач проти позову заперечував, та наголошував на тому що при прийнятті спірного рішення відповідачем не було враховано експертного висновку відносно спірного питання, оскільки для його врахування були відсутні правові підстави. Також зазначив, що ухвалюючи спірне рішення Екзаменаційна комісія діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством.
ІІ. Рішення судів першої й апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення
4. Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 30 серпня 2018 року, яке залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 11 грудня 2018 року, позов задовольнив повністю.
4.1. Визнав протиправним та скасував рішення Екзаменаційної комісії Фонду державною майна України, оформленого протоколом № 98 від 28 вересня 2017 року в частині зобов`язання ОСОБА_1 позачергово пройти навчання за програмою підвищення кваліфікації за напрямом "Оцінка об`єктів у матеріальній формі" за спеціалізацією 1.1 "Оцінка нерухомих речей (нерухомого майна нерухомості), у тому числі земельних ділянок та майнових прав на них", а також в частині попередження оцінювача ОСОБА_1 про те, що якщо вона до 01 грудня 2017 року не виконає рішення Екзаменаційної комісії в частині проходження навчання за програмою підвищення кваліфікації, то на розгляд Екзаменаційної комісії буде винесено питання щодо позбавлення її кваліфікаційного свідоцтва (кваліфікаційного документа) оцінювача (його анулювання) за відповідною спеціалізацією.
4.2. Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції з висновками якого погодився і суд апеляційної інстанції виходив з того, що спірне рішення прийняте відповідачем на підставі формальних обставин, з порушенням принципу обґрунтованості, позбавивши позивача права довести правдивість своїх доводів щодо не складання Звіту. Отже заявлені позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
IІІ. Провадження в суді касаційної інстанції
5. Відповідач подав касаційну скаргу, в якій посилається на неправильне застосування судами першої й апеляційної інстанцій норм матеріального права та порушення ними норм процесуального права.
5.1. Як і під час судового розгляду в судах першої й апеляційної інстанцій, у касаційній скарзі відповідач наполягає на тому, що ухвалюючи спірне рішення Екзаменаційна комісія діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством.
5.2. У скарзі відповідач просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій та ухвалити нове, яким у задоволенні позову відмовити повністю.
6. Позивач відзив на касаційну скаргу не подавала.
ІV. Установлені судами фактичні обставини справи
7. 27 грудня 1997 року ОСОБА_1 отримала сертифікат № 960 про успішне складення сертифікаційного екзамену за програмою Українського товариства оцінювачів і виявлення достатнього рівня підготовки для самостійного проведення робіт по експертній оцінці майна, майнових і немайнових прав та бізнесу на території України.
8. На підставі зазначеного сертифіката, ОСОБА_1 було зареєстровано в Державному реєстрі оцінювачів, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію в Державному реєстрі оцінювачів № 106, 08 лютого 2002 року.
9. Фонд державного майна України листом від 07 вересня 2017 року № 10-59-17209 "Щодо прибуття на засідання Екзаменаційної комісії оцінювача ОСОБА_1 " повідомив позивачку, що до нього надійшов лист Волинського осередку ЗТВ Українського товариства оцінювачів від 24 квітня 2017 року та приватного нотаріуса Базалицької О.Р. від 18 травня 2017 року № 223/01-30 щодо перевірки дотримання вимог нормативно-правових актів з оцінки майна суб`єктом оціночної діяльності ТОВ "Хотей-АО" (оцінювач ОСОБА_1 ) під час складання Звіту про оцінку майна Реєстраційний номер 0405-4 (дата оцінки - 05 квітня 2017 року) (ідентифікатор за базою ФДМУ 11750929_05042017_0405-4), а також винесення на розгляд Екзаменаційної комісії питання щодо професійної діяльності оцінювача ОСОБА_1 .
10. За результатами рецензування рецензентом, що працює в штаті Фонду встановлено, що копія Звіту класифікується за ознакою абзацу 5 пункту 67 НСО № 1, як такий, що не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та (або) непрофесійним і не може бути використаним. З огляду на зазначене, з метою всебічного та об`єктивного розгляду зазначеного питання, позивачці було запропоновано надати письмові пояснення із зазначеного питання та прибути на засідання Екзаменаційної комісії.
11. Згідно з доводами позивачки, маючи сумніви щодо складання зазначеного Звіту, вона звернулась в телефонному режимі до відповідача з проханням надати примірник такого звіту для ознайомлення. Отримавши ксерокопію зазначеного звіту, позивачка виявила, що підписи від її імені вчинені не нею, у зв`язку з чим звернулась до ТОВ "Київський експертно-дослідний центр" для проведення експертного почеркознавчого дослідження відповідного звіту.
12. Відповідно до висновку експертного почеркознавчого дослідження № 14555 від 26 вересня 2017 року, складеного ТОВ "Київський експертно-дослідний центр", підписи від імені ОСОБА_1, зображення яких міститься: у рядку " ОСОБА_1 графи "Оцінювач" на першому і другому ("Висновок про вартість об`єкта оцінки") аркушах, а також у рядку "(підпис)" графи "(посада керівника суб`єкта оціночної діяльності або уповноваженої ним скоби)" на останньому аркуші (розділ "Дані про об`єкт житлової нерухомості") у технічній копії звіту про оцінку майна № 0405-4 від 05.04.2017 року, виконані не ОСОБА_1, а іншою особою.
13. Як вбачається зі змісту витягу з протоколу № 98 засідання Екзаменаційної комісії Фонду від 28 вересня 2017 року на засіданні ОСОБА_1 надала пояснення відносно Звіту та надала копію експертного висновку № 14555 від 26 вересня 2017 року.
13.1. Проте, висновки, викладені у вказаному висновку, не були прийняті Екзаменаційною комісією для врахування, оскільки ТОВ "Київський експертно-дослідний центр" не має право надавати такі висновки експерта та експертних досліджень.
13.2. Також, Екзаменаційною комісією не було прийнято до уваги окрему думку двох членів Екзаменаційної комісії щодо перенесення розгляду питання до надання оцінювачем висновків експертизи щодо підпису, виконаних експертом та експертною установою, що мають право на проведення таких експертиз.
14. Таким чином, Екзаменаційною комісією було прийняте рішення, оформлене протоколом № 98 від 28 вересня 2017 року, про необхідність оцінювачу ОСОБА_1 позачергово пройти навчання за програмою підвищення кваліфікації за напрямом "Оцінка об`єктів у матеріальній формі" за спеціалізацією 1.1 "Оцінка нерухомих речей (нерухомого майна, нерухомості), у тому числі земельних ділянок, та майнових прав на них".
14.1. Також зазначеним рішенням оцінювач ОСОБА_1 була попереджена про те, що якщо вона до 01 грудня 2017 року не виконає рішення Екзаменаційної комісії, в частині проходження навчання за програмою підвищення кваліфікації, то на розгляд Екзаменаційної комісії буде винесено питання щодо позбавлення її кваліфікаційного свідоцтва (кваліфікаційного документа) оцінювача (його анулювання) за відповідною спеціалізацією.
15. Позивач вважаючи рішення відповідача, в частині, що стосується її прав, протиправним та таким, що прийнято з порушенням вимог законодавства, звернулася з відповідним позовом до суду.
V. Релевантні джерела права й акти їх застосування
16. 8 лютого 2020 року набрали чинності зміни до Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), внесені Законом України від 15 січня 2020 року № 460-ІХ, за правилом пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" якого касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.
17. Згідно зі статтею 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
18. Частиною першою статті 341 вказаного Кодексу обумовлено, що суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів і вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
19. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
20. Відповідно до частини другої статті 6 та частини другої статті 19 Конституції України, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
21. Правові засади здійснення оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності в Україні, її державного та громадського регулювання, забезпечення створення системи незалежної оцінки майна з метою захисту законних інтересів держави та інших суб`єктів правовідносин у питаннях оцінки майна, майнових прав та використання її результатів визначає Закон України від 12 липня 2001 року № 2658-ІІІ "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" (далі також - Закон № 2658-ІІІ).
22. Професійна оціночна діяльність (далі - оціночна діяльність) - діяльність оцінювачів та суб`єктів оціночної діяльності, визнаних такими відповідно до положень цього Закону, яка полягає в організаційному, методичному та практичному забезпеченні проведення оцінки майна, розгляді та підготовці висновків щодо вартості майна (частина перша статті 4 Закону № 2658-ІІІ).
23. Оцінювачами можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які склали кваліфікаційний іспит та одержали кваліфікаційне свідоцтво оцінювача відповідно до вимог цього Закону (частина перша статті 6 Закону № 2658-ІІІ).
24. Звіт про оцінку майна є документом, що містить висновки про вартість майна та підтверджує виконані процедури з оцінки майна суб`єктом оціночної діяльності - суб`єктом господарювання відповідно до договору. Звіт підписується оцінювачами, які безпосередньо проводили оцінку майна, і скріплюється підписом керівника суб`єкта оціночної діяльності (частина перша статті 12 Закону № 2658-ІІІ).
25. Відповідно до частини першої статті 13 Закону № 2658-ІІІ, рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна) здійснюється на вимогу особи, яка використовує оцінку майна та її результати для прийняття рішень, у тому числі на вимогу замовників (платників) оцінки майна, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, судів та інших осіб, які мають заінтересованість у неупередженому критичному розгляді оцінки майна, а також за власною ініціативою суб`єкта оціночної діяльності. Підставою для проведення рецензування є письмовий запит до осіб, які відповідно до цієї статті мають право здійснювати рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна).