Постанова
Іменем України
11 червня 2020 року
м. Київ
справа № 1-34/03
провадження № 51-679км20
Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати
Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого Матієк Т.В.,
суддів Марчука О.П., Наставного В.В.,
за участю:
секретаря судового засідання Трутенко А.Ю.,
прокурора Рибачук Г.А.,
захисника
(в режимі відеоконференції) Гошовської О.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу засудженого ОСОБА_1 на ухвалу Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 29 липня 2019 року та ухвалу Львівського апеляційного суду від 12 листопада 2019 року у справі про перегляд за виключними обставинами вироку Апеляційного суду Львівської області від 14 листопада 2003 року.
Зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
За вищезазначеним вироком ОСОБА_1 засуджено за п. 10 ч. 2 ст. 115, ч. 1 ст. 121, ч. 1 ст. 129, ч. 2 ст. 152, ч. 2 ст. 15, ч. 2 ст. 152, ч. 4 ст. 152, ч. 4 ст. 296 КК до покарання у виді довічного позбавлення волі.
Ухвалою від 29 липня 2019 року Стрийський міськрайонний суд Львівської області залишив без задоволення заяву ОСОБА_1 про перегляд за виключними обставинами вищевказаного вироку, а Львівський апеляційний суд ухвалою від 12 листопада 2019 року залишив зазначене рішення місцевого суду без змін.
Вимоги та узагальнені доводи особи, яка подала касаційну скаргу
У касаційній скарзі засуджений, посилаючись на істотні порушення вимог кримінального процесуального закону, порушує питання про скасування вищезазначених ухвал та призначення нового розгляду в суді першої інстанції. Зазначає, що суди порушили його право на захист, оскільки не забезпечили можливості конфіденційного спілкування для узгодження позиції захисту із призначеним захисником Гошовською О.В., яка вказаних судових рішень не оскаржувала. Вважає, що суди не забезпечили участі учасників судового провадження в судовому розгляді провадження за його заявою про перегляд вироку Апеляційного суду Львівської області від 14 листопада 2003 року за виключними обставинами, а також не перевірили викладені у ній доводи й не надали їм відповідної правової оцінки.
Позиції учасників судового провадження
Захисник підтримала касаційну скаргу засудженого, а прокурор заперечувала проти її задоволення.
Мотиви Суду
Відповідно до ст. 433 КПК суд касаційної інстанції переглядає судові рішення у межах касаційної скарги. При цьому він перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правильність правової оцінки обставин і не має права досліджувати докази, встановлювати й визнавати доведеними обставини, яких не було встановлено.
Згідно ч. 1 ст. 466 КПК заява про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами розглядається судом протягом двох місяців з дня її надходження згідно з правилами, передбаченими цим Кодексом для кримінального провадження в суді тієї інстанції, яка здійснює перегляд.
Доводи засудженого ОСОБА_1 про порушення права на захист є обґрунтованими виходячи з нижченаведеного.
Конституцією України гарантовано, що кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав (ст. 59).