Постанова
Іменем України
16 червня 2020 року
м. Київ
справа № 554/3863/16-ц
провадження № 61-39635св18
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Коротенка Є. В. (судді-доповідача), Бурлакова С. Ю., Зайцева А. Ю.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідачі: ОСОБА_2, Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області,
треті особи: ОСОБА_3, Телеканал ТРК "Місто",
розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Київського районного суду м. Полтави від 16 січня 2018 року у складі судді Самсонової О. А. та постанову Апеляційного суду Полтавської області від 31 травня 2018 року у складі колегії суддів: Карпушина Г. Л., Хіль Л. М., Абрамова П. С.,
ВСТАНОВИВ:
08 лютого 2020 року набрав чинності Закон України від 15 січня 2020 року № 460-ІХ "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ".
Частиною другою розділу II Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 15 січня 2020 року № 460-ІХ "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" установлено, що касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.
За таких обставин розгляд касаційної скарги ОСОБА_1 на рішення Київського районного суду м. Полтави від 16 січня 2018 року та постанову Апеляційного суду Полтавської області від 31 травня 2018 року здійснюється Верховним Судом в порядку та за правилами ЦПК України в редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII, що діяла до 08 лютого 2020 року.
Описова частина
Короткий зміст вимог скарги
У травні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 , Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області, треті особи: ОСОБА_3, Телеканал ТРК "Місто", про захист честі, гідності та ділової репутації, відшкодування моральної шкоди.
На обґрунтування позовний вимог зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в прямому ефірі на телеканалі ТРК "Місто" в рубриці "ІНФОРМАЦІЯ_2" голова комісії з реорганізації Інспекції з питань захисту прав споживачів у Полтавській області, виконуючий обов`язки начальника Держспоживінспекції у Полтавській області ОСОБА_2 публічно безпідставно звинуватив ОСОБА_1 в здійсненні тиску та залякуванні працівників Держспоживінспекції у Полтавській області, у сприянні корупційній діяльності ОСОБА_3, озвучивши наступну інформацію: "ІНФОРМАЦІЯ_3".
Позивач вказує, що такі твердження принижують його честь, гідність і ділову репутацію, підривають авторитет та завдають моральної шкоди.
З урахуванням уточнених позовних вимог, просив суд визнати недостовірною інформацію відносно ОСОБА_1, поширену ОСОБА_2, як посадовою особою Інспекції з питань захисту прав споживачів у Полтавській області, правонаступником якої є Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 у прямому ефірі рубрики " ІНФОРМАЦІЯ_2" на телеканалі ТРК "Місто" у зверненні до телеглядачів, а саме: "ІНФОРМАЦІЯ_3"; зобов`язати Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області та ОСОБА_2 не пізніше наступного дня від набрання рішення суду у даній справі законної сили, спростувати недостовірну інформацію шляхом публічного виступу на місцевому телеканалі ТРК "Місто" із відповідною заявою; стягнути з Головного управління Держпродспоживслужби у Полтавській області та ОСОБА_2 на його користь в солідарному порядку 60 000,00 грн на відшкодування завданої моральної шкоди.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Київського районного суду м. Полтави від 16 січня 2018 року в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що оскаржуваним висловом відповідач ОСОБА_2 надав оцінку подіям, що пов`язані з діяльністю позивача, а тому відповідно, виступив з критикою ОСОБА_1 та висловив оціночні судження. Тому вимоги позивача про визнання недостовірною інформацію відносно ОСОБА_1 та її спростування задоволенню не підлягають.
Не погодившись з таким рішенням, ОСОБА_1 звернувся до суду з апеляційною скаргою на нього.
Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції
Постановою Апеляційного суду Полтавської області від 31 травня 2018 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, рішення Київського районного суду м. Полтави від 16 січня 2018 року залишено без змін.
Апеляційний суд погодився з висновками суду першої інстанції, оскільки вони відповідають встановленим обставинам справи та нормам матеріального і процесуального права.
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
У липні 2018 року на адресу Касаційного цивільного суду в складі Верховного Суду від ОСОБА_1 надійшла касаційна скарга на рішення Київського районного суду м. Полтави від 16 січня 2018 року та постанову Апеляційного суду Полтавської області від 31 травня 2018 року, у якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просив суд оскаржувані судові рішення судів першої та апеляційної інстанції скасувати та ухвалити нове судове рішення про задоволення позову.
Касаційна скарга мотивована тим, що судами першої та апеляційної інстанції ухвалені рішення без повного дослідження усіх доказів та обставин, що мають значення для справи.
Доводи інших учасників справи
29 серпня 2018 року на адресу Касаційного цивільного суду в складі Верховного суду від Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому відповідач просить суд касаційну скаргу ОСОБА_1 відхилити, оскаржувані судові рішення судів першої та апеляційної інстанції залишити без змін.
29 серпня 2018 року на адресу Касаційного цивільного суду в складі Верховного суду від ОСОБА_2 надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому відповідач просить суд касаційну скаргу ОСОБА_1 відхилити, оскаржувані судові рішення судів першої та апеляційної інстанції залишити без змін.
Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції
Статтею 388 ЦПК України передбачено, що судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.
Ухвалою Верховного Суду від 18 липня 2018 року відкрито касаційне провадження за поданою касаційною скаргою та витребувано матеріали цивільної справи.
30 липня 2018 року матеріали цивільної справи надійшли до Верховного Суду.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
Суди встановили, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в прямому ефірі на телеканалі ТРК "Місто" в рубриці "ІНФОРМАЦІЯ_2" взяв участь ОСОБА_2, який станом на ІНФОРМАЦІЯ_1 виконував обов`язки голови комісії з припинення Інспекції з питань захисту прав споживачів у Полтавській області та виконував обов`язки начальника Держспоживінспекції у Полтавській області.
Виступаючи в прямому ефірі, ОСОБА_2 повідомив наступне: "ІНФОРМАЦІЯ_3".
Також встановлено, що ОСОБА_1 є керівником Управління у Полтавській області Всеукраїнської громадської організації "Всеукраїнська Спеціальна Колегія з питань боротьби з корупцією та організованою злочинністю".
Мотивувальна частина
Позиція Верховного Суду
Згідно з частиною третьою статті 3 ЦПК України (тут і далі в редакції, що діяла на час подання касаційної скарги, що розглядається) провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Перевіривши доводи касаційної скарги, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення з огляду на наступне.
Положеннями частини другої статті 389 ЦПК України передбачено, що підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Згідно з частиною першою статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Вимогами частин першої та другої статті 400 ЦПК України визначено, що під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими. Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Зазначеним вимогам закону оскаржувані судові рішення судів першої та апеляційної інстанції відповідають.
Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права
Відповідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.