ПОСТАНОВА
Іменем України
11 червня 2020 року
Київ
справа №564/573/17
адміністративне провадження №К/9901/18596/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Стеценка С.Г.,
суддів: Рибачука А.І., Тацій Л.В.,
розглянувши в письмовому провадженні в касаційному порядку адміністративну справу № 564/573/17
за позовом ОСОБА_1
до Державного підприємства "Березнівське лісове господарство" в особі майстра лісу Малинського лісництва Федаса Сергія Сергійовича
про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення
за касаційною скаргою Державного підприємства "Березнівське лісове господарство" в особі майстра лісу Малинського лісництва Федаса Сергія Сергійовича на постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 21 червня 2017 року (колегія у складі: головуючого судді Мацького Є.М., суддів: Капустинського М.М., Шидловського В.Б.), -
В С Т А Н О В И В:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. У березні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Костопільського районного суду Рівненської області з позовом до Державного підприємства "Березнівське лісове господарство" в особі майстра лісу Малинського лісництва Федаса Сергія Сергійовича, в якому просив: скасувати постанову №27 від 07.03.2017 про накладення адміністративного стягнення (штрафу) в розмірі 170 гривень, на підставі статті 65 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
2. В обґрунтування своїх вимог позивач зазначав, що 02.02.2017 він жодного діяння, яке мало б ознаки адміністративного правопорушення, а тим більше порубку будь-яких дерев не здійснював, а тому отримання постанови № 27 від 07.03.2017 про притягнення його до адміністративної відповідальності для нього було несподіванкою.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
3. Постановою Костопільського районного суду Рівненської області від 4 травня 2017 року у задоволенні позову відмовлено.
4. Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 21 червня 2017 року постанову Костопільського районного суду Рівненської області від 4 травня 2017 року скасовано, прийнято нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено. Визнано незаконною та скасовано постанову № 27 від 07.03.2017 про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення (штрафу) в розмірі 170 гривень, провадження по справі закрито через відсутність в його діях складу адміністративного правопорушення.
5. Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що твердження позивача щодо порушення відповідачем при винесенні вищевказаної постанови норм чинного законодавства не знайшли свого підтвердження, у зв`язку з чим суд вважає їх безпідставними, надуманими та такими, що несуть в собі одну єдину мету уникнення відповідальності за скоєне правопорушення. Лісничим Малинського лісництва Федасом С.С. було з`ясовано та враховано всі обставини по справі і його дії по винесенню постанови про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 у вигляді штрафу в розмірі 170 гривень за вчинення адміністративного правопорушень, передбачених ст. 65 КУпАП, є законними, а постанова є правомірною, винесеною з дотриманням чинного законодавства.
6. В той же час, апеляційний суд, скасовуючи рішення суду першої інстанції, дійшов висновку про порушення відповідачем процесуальних норм щодо збирання доказів та доведеності вини ОСОБА_1 у справі про адміністративне правопорушення, що є підставою для скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
7. У липні 2017 року Державне підприємство "Березнівське лісове господарство" в особі майстра лісу Малинського лісництва Федаса Сергія Сергійовича звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою на постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 21 червня 2017 року, в якій просить скасувати рішення апеляційного суду, а рішення суду першої інстанції залишити в силі.
8. В обґрунтування своїх вимог, скаржник зазначив про те, що постанова про накладення адміністративного стягнення від 07.03.2017 є законною та обґрунтованою, прийнятою в межах наданих повноважень, а тому у задоволенні позову слід відмовити. Також, скаржник вказує на дотримання ним процедури накладення адміністративного стягнення, оскільки в матеріалах справи є письмові повідомлення про час і місце розгляду справи з підтвердженням про вручення правопорушнику.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
9. Вищий адміністративний суд України ухвалою від 11 вересня 2017 року відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою Державного підприємства "Березнівське лісове господарство" в особі майстра лісу Малинського лісництва Федаса Сергія Сергійовича.
10. 15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України від 03 жовтня 2017 року №2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів". З цієї дати набула чинності нова редакція Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
11. Згідно з підпунктом 4 пункту 1 Перехідних положень КАС України, касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
12. На виконання вимог підпункту 7 пункту 1 Перехідних положень справа була передана до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.
13. Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08.02.2018, визначено склад колегії суддів: головуючий суддя Гімон М.М., судді: Мороз Л.Л., Бучик А.Ю.
14. У зв`язку зі зміною спеціалізації та введенням до іншої судової палати судді-доповідача Гімона М.М., на підставі розпорядження заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду від 13.06.2019 № 733/0/78-19, протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13.06.2019, визначено колегію суддів для розгляду цієї справи у складі головуючого судді Стеценка С.Г., суддів: Рибачук А.І., Тацій Л. В.
15. Ухвалою Верховного Суду від 22.05.2020 справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження з 10.06.2020.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
16. Як встановлено судами попередніх інстанцій, 07 березня 2017 року лісничим Малинського лісництва Державного підприємства "Березнівське лісове господарство" Федас Сергієм Сергійовичем складено відносно ОСОБА_1 постанову про накладення адміністративного стягнення (штрафу) в розмірі 170 гривень на підставі статті 65 Кодексу України про адміністративні правопорушення (а.с.5).
17. Зі змісту вказаної постанови вбачається, що 02 лютого 2017 року ОСОБА_1 разом з ОСОБА_3 вчинив незаконну порубку лісу в кількості 3 дерев (діаметром 36, 37, 38 см) сосни сироростучої в кварталі 40 Малинського лісництва. В результаті вказаного, порушенням завдано шкоду лісовому господарству на суму 17539 грн. 65 коп.
18. Вважаючи протиправною постанову відповідача про накладення адміністративного стягнення (штрафу), позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
19. Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
20. Порядок та підстави притягнення до адміністративної відповідальності регулюються нормами КУпАП.
21. Відповідно до роз`яснень, викладених в пункті 7 постанови Пленуму Верховного Суду України № 15 "Про практику розгляду судами скарг на постанови у справах про адміністративні правопорушення" суд повинен перевірити: чи накладено адміністративне стягнення правомочним органом; чи є в діях даної особи ознаки проступку, за який законом передбачена адміністративна відповідальність, і вина у його вчиненні; чи не сплив строк давності для притягнення до адміністративної відповідальності; чи правильні висновки органу (посадової особи), який виніс постанову, про тяжкість вчиненого проступку і обтяжуючі обставини; чи враховані пом`якшуючі обставини, майновий стан винного, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
22. Частинами першою та другою статті 7 КУпАП визначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
23. Адміністративне правопорушення - це вчинок, який має форму або дії, або бездіяльності. Проте, щоб вчинок можна було кваліфікувати як адміністративне правопорушення, він повинен мати сукупність юридичних ознак, що визначають склад правопорушення, а саме: об`єктивну сторону, об`єкт, суб`єктивну сторону (внутрішня сторона діяння, елементами якої є вина, мотив і мета) і суб`єкт. Наявність усіх ознак правопорушення є єдиною підставою для притягнення правопорушника до відповідальності. Якщо відсутня хоча б одна з ознак правопорушення, особа не може бути притягнута до відповідальності.
24. Пунктом 1 ч. 2 ст. 105 Лісового кодексу України передбачено, що особи, винні у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників, несуть відповідальність за порушення лісового законодавства.
25. Так, відповідно до ст. 65 КУпАП незаконна порубка і пошкодження дерев і чагарників; знищення або пошкодження лісових культур, сіянців або саджанців у лісових розсадниках і на плантаціях, а також молодняка природного походження і самосіву на площах, призначених під лісовідновлення, - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від п`яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від семи до дванадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
26. Згідно із ст. 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
27. З оскаржуваної постанови та протоколів про адміністративне правопорушення судом встановлено, що позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 65 КУпАП за незаконну порубку лісу в кількості 3 дерев (діаметром 36, 37, 38 см) сосни сироростучої в кварталі 40 Малинського лісництва.
28. Таким чином, об`єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 65 КУпАП полягає у вчиненні таких дій, як незаконна порубка і пошкодження дерев і чагарників; знищення або пошкодження лісових культур, сіянців або саджанців у лісових розсадниках і на плантаціях; знищення або пошкодження молодняка природного походження і самосіву на площах, призначених під лісовідновлення.
29. Суб`єктивною стороною вищевказаного адміністративного правопорушення є незаконна порубка дерев і чагарників, які можуть здійснюватися лише з умислом, інші дії, передбачені цією статтею, як з умислом, так і з необережності.
30. Суб`єктом є громадяни та посадові особи.
31. Виходячи з наведеного, незаконна порубка полягає у рубці дерев та чагарників без спеціального дозволу або з порушенням встановлених правил рубки, що зумовлює припинення його росту або якщо і не припиняє росту, але змінює первісний стан дерев і чагарників на гірший та яка здійснюється лише з умислом.
32. Відповідно до вимог ст. 255 КУпАП у справах про адміністративні правопорушення, що розглядаються органами, зазначеними в статтях 218 - 221 цього Кодексу, протоколи про правопорушення мають право складати єгері та посадові особи користувачів мисливських угідь, уповноважених на охорону державного мисливського фонду (статті 65, 65-1, 66, 72, 73, 77, 77-1, частини перша і третя статті 85).
33. Згідно ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.