1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

Іменем України



10 червня 2020 року

Київ

справа №569/3120/16-а

адміністративне провадження №К/9901/3607/18



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Мороз Л.Л.,

суддів: Єзеров А.А., Рибачука А.І.,

розглянувши у порядку попереднього розгляду у касаційній інстанції адміністративну справу №569/3120/16-а

за позовом ОСОБА_1 до Рівненського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, провадження по якій відкрито

за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду, ухвалену 13 грудня 2017 року у складі колегії суддів: головуючого судді Охрімчук І.Г., суддів: Капустинського М.М., Моніча Б.С.,

в с т а н о в и в :

В березні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Рівненського об`єднаного управління пенсійного фонду України Рівненської області, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просив визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугою років у розмірі 70% від суми заробітної плати та зобов`язати Рівненське об`єднане управління пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок його пенсії виходячи з розміру 70% від місячної заробітної плати згідно з довідкою прокуратури Рівненської області №18-116 від 3 березня 2016 року та подальше проведення виплати пенсії з врахуванням здійсненого перерахунку з 1 січня 2016 року.

Постановою Рівненського міського суду Рівненської області від 2 серпня 2017 року позов задоволено частково.

Визнано неправомірними дії Рівненського об`єднаного управління пенсійного фонду України Рівненської області щодо відмови у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугою років у розмірі 70% від суми заробітної плати.

Зобов`язано Рівненське об`єднане управління пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 виходячи з розміру 70% від місячної заробітної плати згідно з довідкою прокуратури Рівненської області №18-116 від 3 березня 2016 року та подальше проведення виплати пенсії з врахуванням здійсненого перерахунку з 1 березня 2016 року.

В задоволенні решти вимог відмовлено.

Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 13 грудня 2017 року скасовано постанову суду першої інстанції та ухвалено нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Суди встановили, що позивачу з 1 серпня 2014 року відповідно до вимог статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" було призначено пенсію за вислугу років, виходячи з розрахунку 70 відсотків від розміру середньомісячної заробітної плати.

9 березня 2016 року позивач звернувся до Рівненського об`єднаного управління пенсійного фонду України Рівненської області з заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про прокуратуру" в розмірі 70% на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року №1013 та відповідної довідки прокуратури Рівненської області №18-116 від 3 березня 2016 року.

Листом №139/10 від 12 березня 2016 року Рівненське об`єднане управління пенсійного фонду України Рівненської області повідомило позивача про відмову у проведенні перерахунку пенсії, пославшись на відсутність відповідних підстав. Зазначено, що згідно положень пункту 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року №213-VIII, з 1 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України, зокрема "Про прокуратуру".

Не погоджуючись з такими діями відповідача позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням розміру заробітної плати працівникам прокуратури.

Апеляційний суд, скасовуючи постанову суду першої інстанції та відмовляючи в позові, мотивував своє рішення тим, що на час звернення позивача до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії положення статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 5 листопада 1991 року № 1789-ХІІ, які регулювали порядок перерахунку пенсій, втратили чинність.

Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, ОСОБА_1 подав касаційну скаргу, у якій просить скасувати постанову апеляційного суду та залишити в силі постанову суду першої інстанції. В обґрунтування своїх вимог заявник посилається на неправильне застосування апеляційним судом норм матеріального та порушення норм процесуального права.

У поданому відзиві відповідач просить залишити касаційну скаргу без задоволення.

Суд, переглянувши судове рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, дійшов висновку про залишення скарги без задоволення, а постанови суду апеляційної інстанції - без змін, з огляду на таке.

Відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05 листопада 1991 року №1789-XII, у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії, передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року № 76-VIII, який набрав чинності 1 січня 2015 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ, зокрема, частину 18 викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".

Пунктом 5 розділу III Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року № 213-VIII передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до перелічених законів України, зокрема, Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ.

З 15 липня 2015 року набрав чинності Закон України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII, відповідно до підпункту 1 пункту 3 розділу ХІІ "Прикінцеві положення" якого визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про прокуратуру" від 5 листопада 1991 року № 1789-ХІІ, крім пункту 8 частини 1 статті 15, частини 4 статті 16, абзацу першого частини 2 статті 46-2, статті 47, частини 1 статті 49, частини 5 статті 50, частин 3, 4, 6 та 11 статті 50-1, частини 3 статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів.

Підстави та порядок перерахунку пенсії працівників прокуратури, передбачені статтею 86 Закону України "Про прокуратуру" № 1697-VII, відповідно до частини 20 якої (у редакції Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" № 76-VIII) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.


................
Перейти до повного тексту