ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 червня 2020 року
м. Київ
Справа № 910/5851/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Мачульського Г.М. - головуючого, Кушніра І.В., Краснова Є.В.,
секретар судового засідання: Лихошерст І.Ю.,
розглянувши касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Патрон Інвест" в частині відсутності висновку Верховного Суду щодо застосування статті 12 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень"
на постанову Північного апеляційного господарського суду від 27.01.2020 (колегія суддів: Михальська Ю.Б. - головуючий, Тищенко А.І., Коробенко Г.П.) та на рішення Господарського суду міста Києва від 25.07.2019 (суддя Котков О.В.)
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Патрон Інвест",
до 1. Товариства з обмеженою відповідальністю "Ріелт Прайм",
2. Товариства з обмеженою відповідальністю "Авангард Інвест",
3. Державного реєстратора приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Котюк Ірини Володимирівни,
4. Державного реєстратора Комунального підприємства "Реєстраційний центр реєстрації нерухомості та бізнесу" міста Києва Прошкіна Олександра Васильовича,
про визнання недійсним договору, визнання незаконними та скасування рішень і дій державних реєстраторів,
за участю:
позивача: Степанов Є.В. (адвокат)
відповідача-1: Романюк І.М. (адвокат)
відповідача-2: Юрченко В.Я. (адвокат)
ВСТАНОВИВ:
1. Короткий зміст і підстави позовних вимог
1.1. Звернувшись в суд з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ріелт Прайм" (далі - відповідач-1) та Товариства з обмеженою відповідальністю "Авангард Інвест" (далі - відповідач-2), Державного реєстратора приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Котюк Ірини Володимирівни (далі - відповідач-3), Державного реєстратора Комунального підприємства "Реєстраційний центр реєстрації нерухомості та бізнесу" міста Києва Прошкіна Олександра Васильовича (далі - відповідач-4), Товариство з обмеженою відповідальністю "Патрон Інвест" просило суд:
- визнати недійсним та скасувати рішення державного реєстратора Прошкіна Олександра Васильовича, Комунальне підприємство "Реєстраційний центр реєстрації нерухомості та бізнесу", щодо внесення змін в розмір загальної площі об`єкта нерухомого майна №905988780000, відповідно до якої загальну площу 7787,8 кв.м безпідставно змінено на загальну площу 9606,4 кв.м., а назву об`єкту "нежилий будинок" змінено на "Торгівельно-офісний центр";
- визнати недійсним договір купівлі-продажу нерухомого майна, серія та номер: 878, виданий 10.12.2018, видавник: Котюк І.В. приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу, м. Київ, укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю "Ріелт Прайм" і Товариством з обмеженою відповідальністю "Авангард Інвест" (відповідачем-2);
- визнати недійсним рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 44517302 від 10.12.2018 16:41:04, приватний нотаріус Котюк І.В., Київський міський нотаріальний округ та скасувати запис про право власності за №29358718.
1.2. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскільки право власності на 5-й та 6-й поверхи офісної будівлі (надбудови) загальною площею 3044,1 кв.м по вул. Дегтярівська, 21 (літера "Г") в м. Києві належить позивачу, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень від 20.12.2017, та становить окремий об`єкт нерухомого майна, якому присвоєно у реєстрі окремий номер, то у відповідності до положень статей 316, 317, 319 та 658 Цивільного кодексу України правом розпорядження цим майном був наділений лише позивач. Всупереч цьому відповідач-4 (державний реєстратор Прошкін О.В.) безпідставно провів зміни по об`єкту №905988780000 - будівля по вул. Дегтярівська, 21 (літера "Г") в м. Києві, збільшивши його площу за рахунок належного позивачу майна. Після чого, всупереч наведеним статтям Цивільного кодексу України, був укладений спірний правочин - Договір купівлі-продажу нерухомого майна (офісної будівлі), а також прийняте протиправне рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, безпідставно внесений відповідний запис про право власності на вказану будівлю зі збільшеною безпідставно площею.
2. Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
2.1. Рішенням Господарського суду міста Києва від 25.07.2019, залишеним без змін постановою Північного апеляційного суду від 27.01.2020, в позові відмовлено.
2.2. Судові рішення мотивовані тим, що оскільки реконструкція будівлі відбулась після передання цієї будівлі в іпотеку, то всі новоутворені площі цієї будівлі відповідно до Закону України "Про іпотеку" увійшли до предмета іпотеки і власник будівлі після звернення стягнення на заставне майно мав право вносити зміни до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обмежень щодо збільшення площі, а реєстрація права власності на надбудову після реконструкції будівлі (5-й, 6-й поверх) як окремого об`єкту нерухомості була скасована наказом Міністерства юстиції України, тому вимоги позивача є безпідставними.
3. Короткий зміст вимог скаржника, викладених у касаційній скарзі, та підстав касаційного оскарження, викладених у заяві про усунення недоліків поданої касаційної скарги, з урахуванням ухвали Верховного Суду від 03.06.2020 про закриття касаційного провадження в частині, та узагальнені доводи інших учасників справи
3.1. Позивач у касаційній скарзі просить скасувати прийняті у справі рішення і передати справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
У заяві про усунення недоліків поданої касаційної скарги скаржник посилається, як на підставу для скасування судових рішень на неврахування апеляційним судом висновку, викладеного в постановах Верховного Суду, а також відсутність висновку Верховного Суду щодо застосування статті 12 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", зазначаючи про неправильне застосування норм матеріального права, порушення норм процесуального права.
При цьому вимоги скаржника викладені безпосередньо у касаційній скарзі, а підстави касаційного оскарження - у поданій скаржником на виконання ухвали суду касаційної інстанції заяві про усунення недоліків поданої касаційної скарги.
3.2. Ухвалою Верховного Суду від 03.06.2020 касаційне провадження у даній справі в частині підстав касаційного оскарження, викладених в ухвалі Верховного Суду від 27.04.2020 про відкриття касаційного провадження, стосовно застосування судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, закрито.
3.3. Отже суд касаційної інстанції переглядає доводи скаржника в частині відсутності висновку Верховного Суду щодо застосування статті 12 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", стосовно неправильного застосування норм матеріального права, а саме п.5 та ч.2 цієї статті, порушення норм процесуального права.
3.4. У заяві про усунення недоліків поданої касаційної скарги як на підставу для скасування судових рішень у вказаній частині скаржник посилається на те, що на момент укладення спірного договору відомостей про скасування права власності за ним на спірну нерухомість Державний реєстр прав не містив у зв`язку з чим було порушено вказану норму як при вчиненні оспорених реєстраційних дій, так і при укладенні спірного договору.
3.5. Відповідач-2 у відзиві на касаційну скаргу просить залишити її без задоволення, посилаючись на безпідставність доводів позивача. Так, відповідач-2 при укладенні договору купівлі-продажу діяв як добросовісний набувач за відсутності обставин, які б свідчили про недійсність правочину. Державним реєстратором Прошкіним О.В. законно було внесено зміни до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень відповідно до п.45 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1127 від 25.12.2015. Після реконструкції будівлі відбулось введення в експлуатацію реконструйованого об`єкта - торгівельно-офісного центру як цілісного об`єкта нерухомого майна, а не окремих новостворених об`єктів.
3.6. Відповідач-1 також подав відзив на касаційну скаргу, в якому просив залишити прийняті рішення без змін, а касаційну скаргу залишити без задоволення. Так, у відзиві вказується, що позивач в скарзі намагається схилити касаційний суд до переоцінки обставин справи. Надбудова (5-й та 6-й поверхи) є складовою та невід`ємною частиною нежитлової будівлі-адмінкорпус літера "Г", яка розташовувалась по вул. Дегтярівська, 21 у м. Києві. Відповідач-1 купив вказаний об`єкт нерухомого майна з усіма приналежностями. Дані щодо реєстрації за позивачем права власності на надбудову були видалені за наказом Міністерства юстиції України. Відповідач-1 на час укладення спірного договору купівлі-продажу був зареєстрованим власником майна, що продавалось.