1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду




ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


03 червня 2020 року

м. Київ


справа № 641/3915/17

провадження № 61-40567 св 18


Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:


Головуючого - Крата В. І.,

суддів: Антоненко Н. О. (суддя-доповідач), Журавель В. І., Дундар І. О., Русинчука М. М.,


учасники справи:


позивач - ОСОБА_1,

відповідач - товариство з обмеженою відповідальністю "Проктер енд Гембл Трейдінг Україна",


розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Проктер енд Гембл Трейдінг Україна" на постанову апеляційного суду Харківської області від 26 червня 2018 року в складі колегії суддів Бурлака І. В., Хорошевського О. М., Яцини В. Б.,


ВСТАНОВИВ :


Описова частина


Короткий зміст вимог позову


У червні 2017 року ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до ТОВ "Проктер енд Гембл Трейдінг Україна" про поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та відшкодування моральної шкоди, завданої незаконним звільненням.


Ухвалою Комінтернівського районного суду м. Харкова від 22 червня 2017 року в складі судді Чайки І. В. залишено дану позовну заяву без руху для усунення недоліків, а саме для сплати судового збору.


Короткий зміст судового рішення суду першої інстанції


Ухвалою Комінтернівського районного суду м. Харкова від 14 липня 2017 року в складі судді Чайки І. В. позовну заяву повернуто позивачеві.


Суд першої інстанції виходив із того, що в установлений судом строк вимоги ухвали суду першої інстанції про залишення позовної заяви без руху не виконані, судовий збір не сплачений, а тому наявні правові підстави для визнання її неподаною та повернення позивачеві.


Короткий зміст судового рішення апеляційного суду


Постановою апеляційного суду Харківської області від 26 червня 2018 року апеляційну скаргу позивача задоволено, ухвалу Комінтернівського районного суду м. Харкова від 14 липня 2017 року скасовано, справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.


Апеляційний суд виходив із того, що позивач отримав ухвалу про залишення позовної заяви без руху 05 липня 2017 року та 11 липня 2017 року подав до суду заяву про усунення недоліків і документ на підтвердження сплати судового збору, своєчасно усунувши недоліки позовної заяви.


Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції


У липні 2018 року ТОВ "Проктер енд Гембл Трейдінг Україна" подало до Верховного Суду касаційну скаргу на постанову апеляційного суду Харківської області від 26 червня 2018 року та клопотання про зупинення виконання оскаржуваної постанови.


Ухвалою Верховного Суду від 31 серпня 2018 року відкрито касаційне провадження в даній справі, в задоволенні клопотання про зупинення виконання постанови апеляційного суду Харківської області від 26 червня 2018 року відмовлено.


Ухвалою Верховного Суду від 29 квітня 2020 року дана справа призначена до судового розгляду.


Аргументи учасників справи

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу


У касаційній скарзі відповідач просить скасувати оскаржувану постанову як таку, що прийнята з неправильним застосуванням норм матеріального права та порушенням норм процесуального права.


Зазначає, що оскільки ухвалу про залишення позову без руху ОСОБА_1 отримав 05 липня 2017 року, то останнім днем для усунення недолків є 10 липня 2017 року, а відповідна заява та квитанція про сплату судового збору подані позивачем 11 липня 2017 року, тобто після спливу встановленого ухвалою суду першої інстанції п`ятиденного строку.


Подаючи в суд апеляційну скаргу з пропуском строку на апеляційне оскарження, позивач не навів поважних причин його пропуску, а апеляційний суд, поновлюючи такий строк, не зазначив, чим саме він керувався.


Указує, що за подачу апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції підлягав сплаті судовий збір, а апеляційний суд не звернув увагу на вказаний недолік і не залишив апеляційну скаргу без руху з цих підстав.


Відзив на касаційну скаргу


Відзив на дану касаційну скаргу від позивача до Верховного Суду не надходив.


30 жовтня 2018 року до Верховного Суду надійшло клопотання представника позивача про закриття касаційного провадження в даній справі в зв`язку з тим, що вона є малозначною в силу закону.


31 жовтня 2018 року до Верховного Суду надійшло клопотання представника позивача про передачу даної справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду з метою формування однакової практики при розгляді малозначних справ.


Фактичні обставини справи, встановлені судами


Апеляційний суд установив, що в червні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Проктер енд Гембл Трейдінг Україна" про поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та відшкодування моральної шкоди.


Ухвалою Комінтернівського районного суду м. Харкова від 22 червня 2017 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та надано строк для усунення недоліків, а саме для сплати судового збору протягом п`яти днів із дня отримання цієї ухвали.


Указану ухвалу ОСОБА_1 отримав 05 липня 2017 року.


11 липня 2017 року ОСОБА_1 засобами поштового зв`язку подав до суду першої інстанції клопотання про усунення недоліків позовної заяви та про долучення до матеріалів справи оригіналу квитанції про сплату судового збору.


Ухвалою Комінтернівського районного суду м. Харкова від 14 липня 2017 року вказану позовну заяву визнано неподаною та повернуто позивачеві в зв`язку з тим, що в установлений судом п`ятиденний строк ОСОБА_1 не усунув недоліки позовної заяви.


18 липня 2017 року заява ОСОБА_1 про усунення недоліків та квитанція про сплату ним судового збору надійшли до Комінтернівського районного суду м. Харкова.


Копію ухвали суду про повернення позовної заяви від 14 липня 2017 року ОСОБА_1 отримав особисто 18 липня 2017 року.


24 травня 2018 року представник ОСОБА_1 подав до суду апеляційну скаргу на ухвалу Комінтернівського районного суду м. Харкова від 14 липня 2017 року та просив поновити пропущений строк, посилаючись на те, що копію оскаржуваної ухвали ОСОБА_1 не отримував, а з матеріалами справи ознайомився та отримав копію вказаної ухвали лише 23 травня 2018 року.


Ухвалою апеляційного суду Харківської області від 04 червня 2018 року визнано неповажними наведені причини пропуску строку на апеляційне оскарження, вказана апеляційна скарга залишена без руху для усунення недоліків, а саме для наведення інших поважних причин пропуску такого строку.


08 червня 2018 року представник позивача подав у суд клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження, в якому зазначав, що всю кореспонденцію замість ОСОБА_1 отримує його мама, він працює в іншому місці, а відмова в поновленні строку на апеляційне оскарження позбавить його права на доступ до правосуддя.


До вказаного клопотання долучено копію рішення Комінтернівського районного суду м. Харкова від 11 травня 2018 року в справі № 641/5023/17 за позовом ОСОБА_1 до ТОВ "Проктер енд Гембл Трейдінг Україна", третя особа ОСОБА_2 про поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та моральної шкоди, в якому суд першої інстанції встановив, що копію ухвали Комінтернівського районного суду м. Харкова від 14 липня 2017 року про повернення позовної заяви ОСОБА_1 отримав особисто 18 липня 2017 року.


Ухвалою апеляційного суду Харківської області від 11 червня 2018 року поновлено ОСОБА_1 строк на апеляційне оскарження та відкрито апеляційне провадження в даній справі.


................
Перейти до повного тексту