Постанова
Іменем України
01 червня 2020 року
м. Київ
справа № 185/777/17
провадження № 61-35079св18
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:
Яремка В. В. (суддя-доповідач), Олійник А. С., Ступак О. В.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідач - ОСОБА_2,
розглянув у порядку письмового провадження касаційну скаргу представника ОСОБА_2 - адвоката Дьякової Тетяни Вікторівни на рішення Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 25 вересня 2017 року у складі судді Палюх Т. Д. та постанову Апеляційного суду Дніпропетровської області від 22 березня 2018 року у складі колегії суддів: Посунся Н. Є., Баранніка О. П., Пономарь З. М.,
ВСТАНОВИВ:
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог та рішень судів
У січні 2017 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її тітка ОСОБА_3, після смерті якої відкрилась спадщина, до якої входять: квартира АДРЕСА_1 ; квартира АДРЕСА_2 . У 2014 році позивач звернулась до приватного нотаріуса, однак нотаріус усно відмовив їй у прийнятті заяви з тих підстав, що доступ до спадкового реєстру на території проведення антитерористичної операції припинено. Державні нотаріальні контори, розташовані на території проведення антитерористичної операції, і приватні нотаріуси, зареєстровані у відповідних нотаріальних округах з 17 червня 2014 року не працювали, що унеможливлювало позивачу вчинити дії з прийняття спадщини протягом шести місяців з моменту її відкриття. У серпні 2016 року позивач звернулась до Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області з позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, але їй відмовлено у задоволенні позову у зв`язку з тим, що позов заявлено передчасно, оскільки вона не зверталась до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини. 23 грудня 2016 року позивач звернулась до державного нотаріуса Восьмої Донецької державної нотаріальної контори з приводу прийняття спадщини, проте їй відмовлено у видачі свідоцтва про прийняття спадщини у зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини.
З урахуванням викладеного ОСОБА_1 просила суд визнати причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними та визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 тітки позивача - ОСОБА_3 .
Рішенням Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 25 вересня 2017 року, залишеним без змін постановою Апеляційного суду Дніпропетровської області від 22 березня 2018 року, позов задоволено. Визначено ОСОБА_1 додатковий строк у два місяці з дня набрання законної сили рішенням суду для подання заяви про прийняття спадщини після смерті тітки ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновками якого погодився й апеляційний суд, виходив з того, що позивача на момент смерті своєї тітки проживала у м. Донецьку, де існувала загроза життю та здоров`ю у зв`язку з проведенням активних бойових дій, тому не могла своєчасно виїхати з міста для подання заяви про прийняття спадщини. Крім того, на час відкриття спадщини м. Донецьк включено до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснювали свої повноваження.
Короткий зміст та узагальнені доводи касаційної скарги та позиції інших учасників
У липні 2018 року представник ОСОБА_2 - адвокат Дьякова Т. В., звернулася до Верховного Судуіз касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просила скасувати рішення судів першої і апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Касаційна скарга мотивована тим, що причини пропуску строку для прийняття спадщини, на які посилається позивач, є неповажними, оскільки позивач мала можливість подати заяву про прийняття спадщини до спливу шестимісячного строку з моменту смерті ОСОБА_3, проте не зробила цього, та майже через три роки звернулась до суду з цим позовом без будь-яких доказів поважності пропуску строків прийняття спадщини. ОСОБА_1 також оформила шахрайським шляхом у так званій "ДНР" все успадковане майно на себе та здійснила відчуження однієї квартири.
Відзив на касаційну скаргу не надходив.
Рух справи в суді касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду від 26 жовтня 2018 року відкрито касаційне провадження у справі та витребувано її матеріали.
МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА
Позиція Верховного Суду
Відповідно до пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 15 січня 2020 року № 460-ІХ "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" (далі - Закон № 460-ІХ) касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом (08 лютого 2020 року).
Касаційна скарга у цій справі подана у липні 2018 року, а тому вона підлягає розгляду в порядку, що діяв до набрання чинності Законом № 460-ІХ.
Відповідно до частини першої статті 401 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) попередній розгляд справи проводиться у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи.
Згідно з частиною другою статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Відповідно до частини третьої статті 401 ЦПК України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Вивчивши матеріали цивільної справи, перевіривши доводи касаційної скарги та відзиву на неї, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга є необґрунтованою та підлягає залишенню без задоволення з огляду на таке.
Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права
Суди встановили, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 . Позивач та відповідач є племінницями померлої тітки. Кожна з них за рішенням Іллічівського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 11 лютого 2016 року встановила факт їх родинних відносин із ОСОБА_3 як між племінницею та тіткою.
Згідно з довідкою від 05 серпня 2015 року № 1412018837 позивач постійно проживала на АДРЕСА_3, перемістилась з тимчасово окупованої території (району проведення антитерористичної операції) 120 липня 2015 року у АДРЕСА_4 (а.с. 58).
Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення" - м. Донецьк включено до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Наказом Міністерства юстиції України від 17 червня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції" на час проведення антитерористичної операції припинено доступ до спадкового та інших державних реєстрів.
З копії матеріалів спадкової справи, заведеної за заявою відповідача 14 липня 2014 року, вбачається, що ОСОБА_2 відмовлено у вчиненні нотаріальної дії - у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом: на квартиру АДРЕСА_1 та на квартиру АДРЕСА_2 у зв`язку із відсутністю правовстановлюючих документів щодо належності майна спадкодавцеві ОСОБА_3 .
Постановою державного нотаріуса від 23 грудня 2016 року позивачу відмовлено у вчиненні нотаріальної дії у зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини.
Таким чином, свідоцтво про право на спадщину після померлої ОСОБА_3 на день розгляду справи сторонам не видане.
Згідно з частиною першою статті 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.