ПОСТАНОВА
Іменем України
03 червня 2020 року
Київ
справа №718/2699/16-а
адміністративне провадження №К/9901/33449/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді (судді-доповідача) - Данилевич Н.А.,
суддів - Смоковича М.І.,
Шевцової Н.В.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін
касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 06 квітня 2017 року (головуючий суддя - Смілянець Е.С., судді - Залімський І. Г., Сушко О.О.) у справі
за позовом ОСОБА_1
до інспектора роти №3 батальйону Управління патрульної поліції в м. Чернівці рядового поліції Утченко Андрія Юрійовича, третя особа: Управління патрульної поліції у м. Чернівцях департаменту патрульної поліції Національної поліції України
про визнання протиправною та скасування постанови, -
в с т а н о в и в :
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
ОСОБА_1 звернулася до суду з даним адміністративним позовом, в якому просила визнати протиправною та скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення серії ДР №143012 від 16.12.2016 року про накладення адміністративного стягнення відносно неї; визнати дії інспектора роти №3 батальйону УПП в м. Чернівцях Утченко Андрія Юрійовича, щодо складання постанови серії ДР №143012 від 16 грудня 2016 року, у справі про адміністративне правопорушення про застосування до ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді штрафу в сумі 425 гривень за порушення ч. 2 ст. 122 КУпАП, незаконними.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що 16.12.2016 року близько 12:00 години, керуючи автомобілем "BMW X6", державний номерний знак НОМЕР_1, рухаючись по вул. Героїв Майдану в м. Чернівці, вона була зупинена інспектором поліції Утченко А.Ю., який вказав що вона здійснила адміністративне правопорушення передбачене ч. 2 ст. 122 КУпАП, а саме, розмовляла по телефону за кермом. Коли вона повідомила йому що це абсурд, оскільки в її автомобілі встановлена система "Hands free", інспектор повідомив що вона порушила правила проїзду перехресть, не надавши перевагу транспортному засобу який рухався по головній дорозі та виніс постанову про притягнення її до адміністративної відповідальності та накладення на неї штрафу у розмірі 425 гривень. Крім того ОСОБА_1 надала пояснення стосовно ненадання переваги транспортному засобу, та вказувала, що в той час вона проїжджала перехрестя з вул. Кафедральної на вул. Героїв Майдану рухаючись по другорядній дорозі. На перехресті вона переконалась що немає перешкод, оскільки з одного боку рухався тролейбус, який знаходився дуже далеко, а з іншого боку на відстані 40-50 метрів рухався поліцейський автомобіль. Таким чином вона мала достатньо часу для проїзду перехрестя. Однак, як виявилося, поліцейський автомобіль рухався з великою швидкості, адже через декілька секунд, коли вона вже завершувала маневр, він приблизився до перехрестя та почав застосовувати звукові сигнали.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Постановою Кіцманського районного суду Чернівецької області від 13.02.2017 року позов ОСОБА_1 було задоволено.
Визнано дії інспектора роти №3 батальйону УПП в м. Чернівцях Утченко Андрія Юрійовича, щодо складання постанови серії ДР №143012 від 16 грудня 2016 року, у справі про адміністративне правопорушення про застосування до ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді штрафу в сумі 425 гривень за порушення ч. 2 ст. 122 КУпАП, незаконними.
Визнано постанову серії ДР №143012 від 16 грудня 2016 року, у справі про адміністративне правопорушення, протиправною та скасовано її.
Задовольняючи позовні вимоги, суд виходив з того, що винесення постанов у справі про адміністративне правопорушення, передбачені статтею 122 КУпАП, уповноваженими на те особами одразу без складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці вчинення правопорушення є неправомірним і призводить до порушення прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, закріплених у статті 268 КУпАП, зокрема право користуватися юридичною допомогою адвоката, заявляти клопотання, подавати докази по справі тощо. Суд вказав, що розгляд справ про адміністративні правопорушення за місцем вчинення правопорушення в контексті частини першої статті 276 КУпАП необхідно розуміти як розгляд справ за місцем знаходження органу, уповноваженого законом розглядати справу про адміністративне правопорушення, юрисдикція якого поширюється на відповідну адміністративно-територіальну одиницю. Оскільки про вчинення позивачкою правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП протокол не складався, суд дійшов висновку про те, що вимоги позивачки є обґрунтованими і підлягають задоволенню. Крім того суд вважав неправомірними дії інспектора поліції щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення правил проїзду перехресть, оскільки як встановлено в судовому засіданні відсутні будь-які докази, які б підтверджували факт вчинення адміністративного правопорушення.
Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 06 квітня 2017 року постанову Кіцманського районного суду Чернівецької області від 13 лютого 2017 року було скасовано.
Прийнято по справі нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовлено.
Відмовляючи в позовних вимогах, суд апеляційної інстанції виходив з того, що Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення регулювання відносин у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху від 14 липня 2015 року № 596-VIII, який був прийнятий після винесення Рішення Конституційного Суду України від 26 травня 2015 року по справі №5-рп/2015, внесено зміни до ст. 258 КУпАП та передбачено, що скорочене провадження у справах про адміністративні правопорушення, а саме відсутність необхідності складати адміністративний протокол, застосовується і до правопорушень, розгляд яких віднесено до компетенції Національної поліції. Крім того, положеннями ч.5 даної статті передбачено, що протокол про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення дорожнього руху не складається навіть у разі, якщо під час складання постанови у справі про адміністративне правопорушення особа оспорить допущене порушення і адміністративне стягнення, що на неї накладається. Отже, за наявності в діях особи складу адміністративного правопорушення та притягнення до відповідальності на місці вчинення правопорушення, не передбачено складання працівниками органів і підрозділів Національної поліції протоколу про адміністративне правопорушення, надання особі строку для підготовки до розгляду справи, розгляд будь-яких клопотань, у т.ч. щодо забезпечення участі захисника під час винесення постанови. Можливість реалізації особою своїх прав на участь у розгляді справи, права на захист тощо, передбачена шляхом її оскарження постанови у справі про адміністративне правопорушення до суду.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та відзиву (заперечень)
28 квітня 2017 року позивач звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 06 квітня 2017 року, в якій просив її скасувати та залишити в силі постанову Кіцманського районного суду Чернівецької області від 13 лютого 2017 року.
В обґрунтування поданої касаційної скарги скаржник зазначив, що судом апеляційної інстанції неповно з`ясовано обставини, що мають значення для справи і порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення позовних вимог. Вказує, що висновки суду про те, що Законом не передбачено надання особі строку для підготовки до розгляду справи, розгляд будь-яких клопотань, у т.ч. щодо забезпечення участі захисника під час винесення постанови є абсурдними. Вказує, що судом не було встановлено чи дійсно було вчинено адміністративне правопорушення, а також, якою саме особою, не надано правову оцінку обставинам, що мають значення для розгляду справи. Отже, судом було підтверджено правомірність винесення відповідачем спірної постанови за відсутності будь-яких доказів вини позивача.
Позивач в касаційній скарзі виявив бажання бути присутнім під час касаційного розгляду даної справи.
Відповідачем не були надані суду заперечення на касаційну скаргу, що не перешкоджає її розгляду по суті вимог.
Ухвалою Верховного Суду від 02 червня 2020 року зазначену адміністративну справу призначено до розгляду.
II. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
16.12.2016 року інспектором роти № 3 батальйону Управління патрульної поліції у м. Чернівці Утченко А.Ю. відносно ОСОБА_1 винесено постанову серії ДР №143012 від 16 грудня 2016 року у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст.122 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу.
Відповідно до змісту постанови в м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, 1, ОСОБА_1 16.12.2016 року о 12:33 годині керуючи автомобілем "BMW X6", рухаючись по другорядній дорозі, не надала дорогу транспортному засобу, який рухався по головній дорозі, чим порушила п. 16.11 ПДР.
ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин)
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст.9 КУпАП адміністративним правопорушення (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Зі змісту ч. 2 ст.122 КУпАП вбачається, що Порушення правил проїзду перехресть, зупинок транспортних засобів загального користування, проїзд на заборонний сигнал світлофора або жест регулювальника, порушення правил обгону і зустрічного роз`їзду, безпечної дистанції або інтервалу, розташування транспортних засобів на проїзній частині, порушення правил руху автомагістралями, користування зовнішніми освітлювальними приладами або попереджувальними сигналами при початку руху чи зміні його напрямку, використання цих приладів та їх переобладнання з порушенням вимог відповідних стандартів, користування під час руху транспортного засобу засобами зв`язку, не обладнаними технічними пристроями, що дозволяють вести перемови без допомоги рук (за винятком водіїв оперативних транспортних засобів під час виконання ними невідкладного службового завдання), а так само порушення правил навчальної їзди, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти п`яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або 50 штрафних балів.