ПОСТАНОВА
Іменем України
03 червня 2020 року
Київ
справа №826/4193/16
адміністративне провадження №К/9901/34528/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Шевцової Н.В.,
суддів: Смоковича М.І., Кашпур О.В.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні як суд касаційної інстанції адміністративну справу № 826/4193/16
за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Київській області, Атестаційної комісії №1 Головного управління Національної поліції в Київській області про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді, стягнення заробітку за час вимушеного прогулу,-
за касаційною скаргою Головного управління Національної поліції в Київській області
на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 травня 2017 року, прийняту у складі головуючого судді Кузьменка В.А.,
та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 04 липня 2017 року, прийняту в складі колегії суддів: головуючого Бужак Н. П., суддів: Костюк Л.О., Троян Н.М.
УСТАНОВИВ:
І. Суть спору
1. 16 березня 2016 року ОСОБА_1 (далі- позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Київській області (далі- відповідач 1, ГУ НП в Київській області), в якому, з урахуванням подальшого уточнення позовних вимог, просив:
1.1 визнати протиправним та скасувати рішення (висновок) Атестаційної комісії ГУ НП в Київській області про визнання позивача таким, що не відповідає займаній посаді та підлягає звільненню зі служби через службову невідповідність;
1.2 визнати наказ ГУ НП в Київській області від 17 лютого 2016 року №77 о/с в частині звільнення позивача з посади інспектора Броварського відділу поліції ГУ НП в Київській області за підпунктом 5 пункту 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" (через службову невідповідність) незаконним та скасувати його;
1.3 поновити ОСОБА_1 на посаді інспектора Броварського відділу поліції ГУ НП в Київській області;
1.4 стягнути з відповідача-1 на користь ОСОБА_1 грошове забезпечення за час вимушеного прогулу, з 17 лютого 2016 року по день винесення рішення судом.
2. Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 квітня 2016 року відкрито провадження в адміністративній справі №826/4193/16 та залучено до участі в адміністративній справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Атестаційну комісію ГУ НП в Київській області; закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
3. Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 вересня 2016 року залучено до участі в адміністративній справі в якості співвідповідача Атестаційну комісію №1 ГУ НП у Київській області (далі - відповідач 2, Атестаційна комісія №1 ГУ НП у Київській області); виключено Атестаційну комісію ГУ НП у Київській області зі складу третіх осіб.
ІІ. Установлені судами фактичні обставини справи
4. Згідно з наказом (витягу) ГУ НП в Київській області від 07 листопада 2015 року № 1 о/с позивач прийнятий на службу до Національної поліції України на посаду поліцейського Броварського відділу поліції з присвоєнням спеціального звання старшого сержанта поліції в порядку переатестування як такий, що прибув з Міністерства внутрішніх справ України.
5. Відповідно до атестаційного листа, за висновком прямого керівника ОСОБА_1 відповідає займаній посаді; водночас, згідно з висновком Атестаційної комісії від 04 січня 2016 року, позивач займаній посаді не відповідає та підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність.
6. На підставі висновку Атестаційної комісії від 04 січня 2016 року наказом ГУ НП в Київській області від 17 лютого 2016 року №77 о/с "По особовому складу" капітана поліції ОСОБА_1, інспектора Броварського відділу поліції, з 17 лютого 2016 року звільнено зі служби в поліції за пунктом 5 (через службову невідповідність) частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію".
ІІІ. Рішення судів у цій справі та мотиви їхнього ухвалення
7. Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 травня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 04 липня 2017 року, адміністративний позов задоволено.
7.1. Визнано протиправним і скасовано рішення (висновок) Атестаційної комісії №5 ГУ НП в Київській області, оформлене протоколом від 04 січня 2016 року ОП №15.00000014.91, в частині невідповідності ОСОБА_1 займаній посаді та необхідності звільнення її зі служби в поліції через службову невідповідність.
7.2. Визнано протиправним та скасовано наказ ГУ НП в Київській області від 17 лютого 2016 року №77 о/с "По особовому складу" в частині звільнення ОСОБА_1 зі служби в поліції.
7.3. Поновлено ОСОБА_1 на службі в поліції на посаді інспектора Броварського відділу поліції ГУ НП в Київській області.
7.4. Стягнуто з ГУ НП в Київській області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу у розмірі 52 159,80 грн.
7.5. Також суд першої інстанції вийшов за межі позовних вимог та визнав протиправними дії ГУ НП в Київській області щодо проведення атестації ОСОБА_1 .
8. Задовольняючи позовні вимоги суди першої та апеляційної інстанцій дійшли висновку, що відповідачі не дотрималися вимог закону про захист охоронюваних прав, свобод та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
ІV Касаційне оскарження
9. Не погодившись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, представником відповідача подано до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу, яку зареєстровано у суді 21 липня 2017 року.
10. У касаційній скарзі представник відповідача зазначає, що судами попередніх інстанцій постановлено рішення із неправильним застосуванням норми матеріального права. Так представник відповідача зазначає, що відповідачі при винесенні оскаржуваних наказів діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, оскільки позивача призначено на посаду відповідно до пункту 9 та 12 розділу 9 Закону України "Про Національну поліцію" в порядку переатестування, а тому він підлягав атестуванню відповідно до статті 57 Закону України "Про Національну поліцію".
10.1. За таких обставин заявник касаційної скарги просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позову.
11. 04 вересня 2017 року ухвалою Вищого адміністративного суду України у складі судді Мойсюка М.І. відкрито касаційне провадження та витребувано із Окружного адміністративного суду міста Києва справу № 826/4193/16.
12. 22 вересня 2017 року справа № 826/4193/16 надійшла до Вищого адміністративного суду України.
13. Також до Вищого адміністративного суду України 25 вересня 2017 року надійшло заперечення позивача на касаційну скаргу. В якому позивач спростовуючи доводи касаційної скарги просить залишити її без задоволення, а рішення суддів попередніх інстанцій без змін.
14. 06 березня 2018 року на виконання вимог підпункту 4 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" (набрав чинності 15 грудня 2017 року) касаційну скаргу передано до Верховного Суду.
15. 06 березня 2018 року протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено склад суду: головуючого суддю: Бевзенка В.М., суддів: Шарапу В.М., Данилевич Н.А.
16. 28 квітня 2020 року на підставі розпорядження заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду від 28 квітня 2020 року № 688/0/78-20 проведено повторний автоматизований розподіл судової справи між суддями.
17. Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено склад суду: головуючого суддю - Шевцову Н.В., суддів - Кашпур О.В., Смоковича М.І.,
V. Релевантні джерела права й акти їхнього застосування
18. Відповідно до частини третьої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі також КАС України) провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
19. 08 лютого 2020 року набрали чинності зміни до КАС України, внесені Законом України від 15 січня 2020 року № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ".
20. За правилом пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" зазначеного Закону касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.
21. За наведених підстав касаційний розгляд здійснюється за правилами, що діяли до набрання чинності цим Законом, а саме за правилами КАС України в редакції зі змінами, внесеними Законом України від 19 грудня 2019 року № 394-IX.
22. Приписами частини першої статті 341 КАС України визначено, що суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
23. Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
24. Закон України "Про Національну поліцію" № 580-VІІІ (у редакції, чинній на момент проведення конкурсу, далі - Закон № 580-VІІІ).
24.1. Пункт 1 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №580-VІІІ. Цей закон набирає чинності через три місяці з дня, наступного за днем його опублікування, крім: 1) пунктів 1, 2, 3, 7-13, 15, 17-18 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону, які набирають чинності з дня, наступного за днем його опублікування; 2) частини сьомої статті 15 та частини п`ятої статті 21 цього Закону, які набирають чинності з 1 січня 2017 року. Закон опублікований 06 серпня 2015 року та набрав чинності 07 листопада 2015 року.
24.2. Пункти 9, 10 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №580-VІІІ.
24.2.1. Працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом, упродовж трьох місяців з дня опублікування цього Закону можуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції.
24.2.2. Посади, що пропонуються особам, зазначеним у цьому пункті, можуть бути рівнозначними, вищими або нижчими щодо посад, які ці особи обіймали під час проходження служби в міліції.