1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ



27 травня 2020 року

м. Київ



Справа № 911/1693/18



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Мачульського Г.М. - головуючого, Кушніра І.В., Краснова Є.В.,

секретар судового засідання Лихошерст І.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Фермерська компанія "Гранд КМ"

на постанову Північного апеляційного господарського суду від 26.11.2019 (колегія суддів у складі: Михальська Ю.Б. головуючий, Тищенко А.І., Скрипка І.М.) та на рішення Господарського суду Київської області від 19.11.2018 (суддя Черногуз А.Ф.)

за позовом Фермерського господарства "Гранд"

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фермерська компанія "Гранд КМ"

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Секістова Тетяна Іванівна

про визнання недійсним договору купівлі-продажу земельної ділянки

за участю:

позивача:1) Грапенюк С.С. (адвокат), 2) Кондратенко З.А. (директор)

ВСТАНОВИВ:

1. Короткий зміст і підстави позовних вимог

1.1. Фермерське господарство "Гранд" (далі-позивач) звернулося у суд з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фермерська компанія "Гранд КМ" (далі-відповідач) згідно якого просило визнати недійсним договір купівлі-продажу земельної ділянки від 24.01.2018 (далі-договір), який укладений між позивачем та відповідачем, посвідчений 24.01.2018 приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Секістовою Тетяною Іванівною (далі-третя особа) за реєстровим № 49.

1.2. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оспорюваний правочин є недійсним, оскільки він підписаний особою від імені позивача, яка померла до його укладення, тобто особою, яка не може мати цивільної правоздатності та дієздатності, оскільки правосуб`єктність особи, як учасника цивільних відносин припиняється у момент її смерті.

2. Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій

2.1. Рішенням Господарського суду Київської області від 19.11.2018, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 26.11.2019, позов задоволено.

2.2. Свої висновки суди мотивували тим, що договір є недійсним, оскільки підписаний від імені померлого невстановленою особою, тобто підписаний особою, що не має необхідного обсягу цивільної дієздатності та правоздатності.

3. Короткий зміст вимог касаційної скарги і позиції інших учасників справи

3.1. У касаційній скарзі відповідач просить скасувати вище вказані судові рішення та прийняти нове, яким в позові відмовити.

3.2. В обґрунтування касаційної скарги відповідач посилався на те, що оскаржувані судові рішення прийняті з порушенням норм матеріального та процесуального права. Відповідач вказує, що третя особа під посвідчення оспорюваного договору не виявила у відповідних реєстрах інформації про факт смерті ОСОБА_1 та зміну керівника позивача, що виключає підстави для визнання недійсним договору в судовому порядку. Також відповідач посилається на неврахування судом апеляційної інстанції рішень Європейського суду з прав людини та допущене судом першої інстанції порушення принципу рівності сторін і права на справедливий розгляд справи.

3.3. Позивач у відзиві на касаційну скаргу, посилаючись на правильне застосування судами норм чинного законодавства, зазначив про безпідставність доводів та вимог викладених у касаційній скарзі, у зв`язку з чим просив залишити оскаржувані судові рішення без змін, а касаційну скаргу без задоволення.

3.4. 15.05.2020 відповідачем засобами поштового зв`язку було надіслано до суду касаційної інстанції доповнення до касаційної скарги разом з клопотанням про поновлення строку на його подання, яке обґрунтовано тим, що строк подачі доповнення до касаційної скарги пропущений з поважних причин. Заявник вважає поважними причинами те, що повний текст оскаржуваної постанови суду апеляційної інстанції він не отримував та строк касаційного оскарження був продовжений на строк дії карантину, який встановлений урядом.

Розглянувши вказане клопотання у судовому засіданні, яке проводилося із фіксуванням судового процесу технічними засобами, не виходячи до нарадчої кімнати відповідно до вимог ст.233 частини 4 Господарського процесуального кодексу України, в його задоволенні відмовлено.

3.5. 26.05.2020 на адресу суду надійшло клопотання директора Товариства з обмеженою відповідальністю "Фермерська компанія "Гранд КМ" про відкладення розгляду справи з урахуванням дії в Україні та місті Києві заходів зі встановлення карантину.

За аналогічних обставин, викладених у п.3.3 цієї постанови, розглянувши вказане клопотання, в його задоволенні відмовлено.

4. Мотивувальна частина

4.1. Суди встановили, що згідно договору купівлі-продажу від 26.11.2004 № 6038, який укладено між Бориспільською районною державною адміністрацією (продавець) та позивачем (покупець), позивач набув право власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення загальною площею 18,55 га, у тому числі сіножатей 18,55 га для ведення фермерського господарства, що розташована в адмінмежах Гнідинської сільської ради Бориспільського району Київської області.

4.2. 24.03.2005 позивачу був виданий Державний акт на право власності серії ЯА № 341390 на земельну ділянку з кадастровим номером 3220882600:04:002:0330 (далі-земельна ділянка), яку він придбав згідно наведеного договору.

4.3. Єдиним засновником та головою позивача з червня 2006 року був ОСОБА_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 від 15.12.2016 та витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть від 30.08.2018 № 00020878666.

4.4. Також встановлено, що 24.01.2018 був укладений оспорюваний договір, який зі сторони позивача нібито підписав ОСОБА_1, на підставі якого відповідач набув право власності на земельну ділянку.

4.5. Суди встановили, що згідно свідоцтва про право на спадщину за законом від 13.02.2018 єдиним спадкоємцем ОСОБА_1 є його мати ОСОБА_2, яка стала єдиним засновником та керівником позивача внаслідок внесення змін до відповідного реєстру.

4.6. 02.02.2018 позивачу стало відомо з Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що право власності на земельну ділянку перереєстровано на відповідача.

4.7. Відповідно до частин 1 статті 300 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) у редакції, яка підлягає застосуванню при розгляді касаційної скарги, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

4.8. Приписами статті 25 Цивільного кодексу унормовано, що здатність мати цивільні права та обов`язки (цивільну правоздатність) мають усі фізичні особи (ч.1). Цивільна правоздатність фізичної особи виникає у момент її народження (ч.2). Цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті (ч.4).

4.9. Згідно з частиною першою статті 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недотримання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п`ятою, шостою статті 203 цього Кодексу. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним.

4.10. Статтею 203 наведеного Кодексу передбачено, що зміст правочину не може суперечити актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має вчинятися у формі, встановленій законом; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

4.11. Пунктом 1 частини першої статті 17 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" визначено, що державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою.

4.12. Частиною другою статті 18 наведеного Закону визначено, що про факт державної реєстрації акта цивільного стану органами державної реєстрації актів цивільного стану видається відповідне свідоцтво.

4.13. Згідно пункту 108 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 302, паспорт визнається недійсним, вилучається, анулюється та знищується в разі смерті особи, якій було видано такий паспорт.


................
Перейти до повного тексту