ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 травня2020 року
м. Київ
справа № 556/1381/18
провадження № 51-6250км19
Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого Макаровець А.М.,
суддів Короля В.В., Огурецького В.П.,
за участю:
секретаря судового засідання Демчука П.О.,
прокурора Чабанюк Т.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі - ЄРДР)за № 12018180230000271, за обвинуваченням
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця та жителя АДРЕСА_1, раніше не судимого,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 185 Кримінального кодексу України (далі - КК),
за касаційною скаргою прокурора, яка брала участь у розгляді кримінального провадження в суді апеляційної інстанції, на ухвалу Володимирецького районного суду Рівненської області від 10 квітня 2019 року та ухвалу Рівненського апеляційного суду від 12 вересня 2019 року щодо ОСОБА_1 .
Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами
першої та апеляційної інстанцій обставини
За ухвалою Володимирецького районного суду Рівненської області від 10 квітня 2019 року задоволено клопотання захисника Мудрака О .С. та закрито кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 185 КК на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК) у зв`язку з тим, що після повідомлення особі про підозру закінчився строк досудового розслідування, визначений ст. 219 КПК.
Рівненський апеляційний суд ухвалою від 12 вересня 2019 року ухвалу суду першої інстанції щодо ОСОБА_1 залишив без зміни.
Короткий зміст вимог, наведених у касаційній скарзі, та узагальнені доводи особи, яка її подала
У касаційній скарзі прокурор, посилаючись на істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, просить скасувати ухвали судів першої та апеляційної інстанцій і призначити новий розгляд у суді першої інстанції.
На обґрунтування своїх доводів прокурор зазначає, що суд першої інстанції:
- всупереч вимогам ст. 314 КПК прийняв рішення про закриття провадження не в підготовчому судовому засіданні, яке відбулося 27 березня, а під час судового розгляду в судовому засіданні від 10 квітня 2019 року, тобто не дотримався процесуальної форми розгляду провадження;
- не обґрунтував належним чином свого рішення, а лише констатував факт закінчення строку досудового розслідування, не навівши при цьому жодних доводів, яким саме чином пропущено строк та чим це підтверджується;
- не надав належної оцінки наявним у провадженні та дослідженим у ході судового розгляду доказам;
- не врахував, що досудове розслідування проведено у межах строків, передбачених ст. 219 КПК, не потребувало продовження, враховуючи призупинення досудового розслідування у зв`язку із розшуком підозрюваного ОСОБА_4 .
Також прокурор стверджує, що в ході апеляційного розгляду:
- порушено вимогистатей 370, 419 КПК, оскільки апеляційний суд не відреагував у передбаченому процесуальним законом порядку на істотне порушення кримінального процесуального закону, допущене судом першої інстанції,та не мотивував, чому залишив доводи прокурора без задоволення;
- не надано належної оцінки доводам в апеляційній скарзі про те, що в матеріалах кримінального провадження відсутня частина аудіозапису судового засідання суду першої інстанції від 10 квітня 2019 року щодо дослідження письмових доказів (з 11:18 по 11:22), а також частина документів, які прокурор оголосив та надав суду першої інстанції для підтвердження законності проведеного досудового розслідування.
Позиції інших учасників судового провадження
На касаційну скаргу прокурора надійшло заперечення від захисника Мудрака О.С. в інтересах ОСОБА_1 .
Від інших учасників процесу заперечень на касаційну скаргу не надходило.
У судовому засіданні прокурор частково підтримала касаційну скаргу.
Мотиви Суду
Відповідно до положень п. 5 ч. 1 ст. 3 КПК досудове розслідування - це стадія кримінального провадження, яка починається з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР і закінчується закриттям кримінального провадження або направленням до суду обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності.
Згідно з вимогами ст. 219 КПК досудове розслідування повинно бути закінчено протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину. Строк досудового розслідування може бути продовжений з підстав та в порядку, передбачених КПК.
Закінчення строку досудового розслідування, визначеного ст. 219 КПК, після повідомлення особі про підозру, крім випадку повідомлення про підозру у вчиненні тяжкого чи особливо тяжкого злочину проти життя та здоров`я особи, є підставою для закриття кримінального провадження (п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК).