ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 травня 2020 року
м. Київ
Справа № 903/242/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Білоуса В.В. - головуючого, Васьковського О.В., Погребняка В.Я.
за участю секретаря судового засідання - Кондратюк Л.М.;
представники сторін до суду не з`явились про дату, час та місце судового засідання всі учасники справи повідомлені належним чином
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_4
на постанову Північно-західного апеляційного господарського суду
від 02.12.2019
та на рішення Господарського суду Волинської області
від 18.07.2019
у справі № 903/242/19
за позовом ОСОБА_2
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Топ Світ"
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: ОСОБА_4
про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників товариства від 19.06.2017,-
ВСТАНОВИВ:
1. ОСОБА_2 звернувся до господарського суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Топ Світ" про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників ТОВ "Топ Світ", оформленого протоколом загальних зборів від 19.06.2017 № 1 від 19.06.2017, а саме:
- по першому питанню: припинити діяльність Відповідача, зареєстрованого в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 19 грудня 2002 року, код ЄДРПОУ 32313299, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та розпочати процедуру ліквідації в добровільному порядку, відповідно до чинного законодавства України у зв`язку з недоцільністю продовження господарської діяльності товариства через скрутне матеріальне становище;
- по другому питанню: затвердити наступний склад ліквідаційної комісії Відповідача, ліквідатор - ОСОБА_4;
- по третьому питанню: затвердити місцезнаходження ліквідаційної комісії за адресою: АДРЕСА_1 ;
- по четвертому питанню: 1. Встановити тримісячний строк для проведення ліквідаційної процедури Відповідача, який може бути збільшений або зменшений за відповідним рішенням Загальних зборів учасників Відповідача, у випадку виникнення певних непередбачуваних обставин; 2. Затвердити порядок проведення ліквідаційної процедури Відповідача, який передбачає вчинення ліквідатором наступних дій : не пізніше 3-х робочих днів з дати підписання протоколу повідомити державного реєстратора про ліквідацію Відповідача; повідомити органи державної податкової служби, Пенсійний фонд, Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, Фонд соціального страхування на випадок безробіття та Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про зняття з обліку та про припинення платника податків; виявлення кредиторів боржника направлення їм відповідних листів з пропозицією заявити свої вимоги до товариства; закриття в банківських установах поточних рахунків, які не будуть використовуватись в процедурі ліквідації товариства; вжити заходів по стягненню дебіторської заборгованості товариства, виявленню вимог кредиторів; провести інвентаризацію товарно-матеріальних цінностей; оцінити наявне майно Відповідача; провести розрахунки з кредиторами Відповідача; скласти та затвердити за результатами виявлення кредиторів проміжний ліквідаційний баланс Відповідача; складення та затвердження ліквідаційного балансу Відповідача; закриття поточного банківського рахунку; передача документації, що підлягає довгостроковому зберіганню до відповідної архівної установи; вчинення інших заходів, направлених на ліквідацію Відповідача, як юридичної особи;
- по п`ятому питанню: для прийняття вимог кредиторів встановити двомісячний строк з дати опублікування інформації про ліквідацію Відповідача у Бюлетні Державної Реєстрації.
2. В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на порушення порядку скликання та проведення загальних зборів учасників ТОВ "Топ Світ" вимог Статуту відповідача, а саме неповідомлення Позивача у встановленому порядку про проведення зборів що відбулися 19 червня 2017 року, зокрема недотриманням вимог статті 61 Закону України "Про господарські товариства", пункту 6.7 Статуту Відповідача. Також, Позивач у своїй позовній заяві звертає увагу, що рішення загальних зборів учасників Відповідача прийняті за відсутності кворуму для проведення зборів та прийняття таких рішень.
3. Ухвалою суду від 22.04.2019 залучено до участі в справі, третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_4 .
Короткий зміст оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанції
4. Рішенням Господарського суду Волинської області від 18.07.2019 у даній справі, зокрема: Позов задоволено. Визнано недійсним рішення загальних зборів учасників ТОВ "Топ Світ", оформленого протоколом загальних зборів № 1 від 19.06.2017, а саме:
по першому питанню: припинити діяльність ТОВ "Топ Світ", зареєстрованого в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 19.12.2002р., код ЄДРПОУ 32313299, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та розпочати процедуру ліквідації в добровільному порядку, відповідно до чинного законодавства України у зв`язку з недоцільністю продовження господарської діяльності товариства через скрутне матеріальне становище; по другому питанню: затвердити наступний склад ліквідаційної комісії ТОВ "Топ Світ", ліквідатор - ОСОБА_4, паспорт НОМЕР_1, виданий 01.11.1996 р. Луцьким МУ УМВС України у Волинській області, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, і.к. НОМЕР_2 ; по третьому питанню: затвердити місцезнаходження ліквідаційної комісії за адресою: АДРЕСА_1 ; по четвертому питанню: 1. Встановити тримісячний строк для проведення ліквідаційної процедури товариства, який може бути збільшений а бо зменшений за відповідним рішенням Загальних зборів учасників Товариства, у випадку виникнення певних непередбачуваних обставин. 2. Затвердити порядок проведення ліквідаційної процедури Товариства, який передбачає вчинення ліквідатором наступних дій : не пізніше 3-х робочих днів з дати підписання протоколу повідомити державного реєстратора про ліквідацію товариства; повідомити органи державної податкової служби Пенсійний фонд, Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, Фонд соціального страхування на випадок безробіття та Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про зняття з обліку та про припинення платника податків; виявлення кредиторів боржника направлення їм відповідних листів з пропозицією заявити свої вимоги до товариства; закриття в банківських установах поточних рахунків, які не будуть використовуватись в процедурі ліквідації товариства; вжити заходів по стягненню дебіторської заборгованості товариства, виявленню вимог кредиторів; провести інвентаризацію товарно-матеріальних цінностей; оцінити наявне майно товариства;провести розрахунки з кредиторами ТОВ "Топ Світ"; скласти та затвердити за результатами виявлення кредиторів проміжний ліквідаційний баланс товариства; складення та затвердження ліквідаційного балансу товариства; закриття поточного банківського рахунку; передача документації, що підлягає довгостроковому зберіганню до відповідної архівної установи; вчинення інших заходів, направлених на ліквідацію товариства, як юридичної особи; по п`ятому питанню: для прийняття вимог кредиторів встановити двомісячний строк з дати опублікування інформації про ліквідацію ТзОВ "Топ Світ" у Бюлетні Державної Реєстрації.
5. ОСОБА_4 не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, звернувся до Північно-західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою.
6. Постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 02.12.2019 апеляційну скаргу ОСОБА_4 залишено без задоволення, рішення Господарського суду Волинської області від 18.07.2019 у справі № 903/242/19 - залишено без змін.
7. Судами першої та апеляційної інстанції встановлено наступне.
7.1. Згідно витягу зі Статут ТОВ "Топ Світ", затвердженого загальними зборами учасників Відповідача (Протокол № 38 від 25 січня 2010 року; а.с. 9-21), учасниками Відповідача є Позивач частка якого складає 250 000 грн, що становить 50 % Статутного капіталу та ОСОБА_4 частка якої складає 250 000 грн, що становить 50 % Статутного капіталу.
7.2. Згідно Протоколу загальних зборів учасників Відповідача від 19.06.2017 року (надалі - Протокол; а.с. 22-23), вбачається, що Загальними зборами прийнято наступні рішення:
- припинити діяльність Відповідача, зареєстрованого в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 19 грудня 2002 року, код ЄДРПОУ 32313299, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та розпочати процедуру ліквідації в добровільному порядку, відповідно до чинного законодавства України у зв`язку з недоцільністю продовження господарської діяльності товариства через скрутне матеріальне становище;
- затвердити наступний склад ліквідаційної комісії Відповідача, ліквідатор - Третя особа;
- затвердити місцезнаходження ліквідаційної комісії за адресою: АДРЕСА_1;
- встановити тримісячний строк для проведення ліквідаційної процедури Відповідача, який може бути збільшений або зменшений за відповідним рішенням Загальних зборів учасників Відповідача, у випадку виникнення певних непередбачуваних обставин; затвердити порядок проведення ліквідаційної процедури Товариства, який передбачає вчинення ліквідатором наступних дій: не пізніше 3-х робочих днів з дати підписання протоколу повідомити державного реєстратора про ліквідацію товариства; повідомити органи державної податкової служби, Пенсійний фонд, Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, Фонд соціального страхування на випадок безробіття та Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про зняття з обліку та про припинення платника податків; виявлення кредиторів боржника направлення їм відповідних листів з пропозицією заявити свої вимоги до товариства; закриття в банківських установах поточних рахунків, які не будуть використовуватись в процедурі ліквідації товариства; вжити заходів по стягненню дебіторської заборгованості товариства, виявленню вимог кредиторів; провести інвентаризацію товарно-матеріальних цінностей; оцінити наявне майно товариства; провести розрахунки з кредиторами Відповідача; скласти та затвердити за результатами виявлення кредиторів проміжний ліквідаційний баланс товариства; складення та затвердження ліквідаційного балансу товариства; закриття поточного банківського рахунку; передача документації, що підлягає довгостроковому зберіганню до відповідної архівної установи; вчинення інших заходів, направлених на ліквідацію товариства, як юридичної особи;
- для прийняття вимог кредиторів встановити двомісячний строк з дати опублікування інформації про ліквідацію Відповідача у Бюлетні Державної Реєстрації.
Надходження касаційної скарги до Верховного Суду
8. Автоматизованою системою документообігу суду для розгляду касаційної скарги ОСОБА_4 у справі № 903/242/19 визначено колегію суддів у складі: головуючого судді - Білоуса В.В., судді - Погребняка В.Я., судді - Васьковського О.В., що підтверджується витягом з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи (касаційної скарги, апеляційної скарги, заяви) між суддями від 04.03.2020.
9. Ухвалою Верховного Суду від 16.03.2020, зокрема, прийнято касаційну скаргу ОСОБА_4 від 03.01.2020 на постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 02.12.2019 та на рішення Господарського суду Волинської області від 18.07.2019 у справі № 903/242/19 до свого провадження; призначено розгляд касаційної скарги ОСОБА_4 від 03.01.2020 на 31.03.2020 року о 10:30 у приміщенні Касаційного господарського суду за адресою: м. Київ, вул. О. Копиленка, 6 в залі судових засідань № 330.
10. Ухвалою Верховного Суду від 17.03.2020 відкладено розгляд касаційної скарги ОСОБА_4 від 03.01.2020 на дату після 03.04.2020.
11. Ухвалою Верховного Суду від 04.05.2020 призначено розгляд касаційної скарги ОСОБА_4 від 03.01.2020 на 19.05.2020 о 10:30 год. у приміщенні Касаційного господарського суду за адресою: м. Київ, вул. О. Копиленка, 6 в залі судових засідань № 330.
Короткий зміст вимог касаційної скарги з узагальненими доводами особи, яка подала касаційну скаргу
12. Не погоджуючись з прийнятою постановою, ОСОБА_4 подано касаційну скаргу, в якій скаржник просить оскаржувані судові рішення скасувати та прийняти нове судове рішення, яким відмовити ОСОБА_2 у задоволенні позову.
13. Доводи касаційної скарги полягають у наступному.
13.1. Скаржник доводить, що рішення судів попередніх інстанцій не відповідають приписам статті 236 Господарського процесуального кодексу України.
13.2. Суди попередніх інстанцій не надали оцінку заяві про крадіжку, за фактом якої внесено відомості до єдиного реєстру досудових розслідувань щодо викрадення оригіналів протоколів загальних зборів учасників "Топ Світ", оригінали реєстрів учасників.
13.3. Дана позовна заява повинна була розглядатись в межах справи про банкрутство, а не в окремому позовному провадженні.
Узагальнений виклад позиції інших учасників у справі
14. Інші учасника справи не скористались своїм правом на подання відзиву на касаційну скаргу.
Позиція Верховного Суду
15. Колегія суддів, заслухавши доповідь судді - доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, дослідивши матеріали справи, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, перевіривши правильність застосування господарськими судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
16. Законом України від 15.01.2020 № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" (далі - Закон), зокрема, внесено зміни до Господарського процесуального кодексу України.
17. Вказаний Закон набрав чинності 08.02.2020.
18. Пунктом 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону встановлено, що касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.
19. Касаційна скарга ОСОБА_4 на постанову Східного апеляційного господарського суду від 09.12.2019 та на ухвалу Господарського суду Харківської області від 23.08.2019 у справі № 922/4587/13, подана 08.01.2020.
20. Зважаючи на викладене, в даному випадку при розгляді вказаної касаційної скарги ОСОБА_4, підлягають застосуванню норми Господарського процесуального кодексу України в редакції чинній до 08.02.2020, а не в редакції Закону 15.01.2020 № 460-IX.
21. Відповідно статті 300 Господарського процесуального кодексу України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази. У суді касаційної інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції. Зміна предмета та підстав позову у суді касаційної інстанції не допускається. Суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
22. Суд касаційної інстанції саме в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права.
23. За змістом положень статті 55 Конституції України кожному гарантується захист прав і свобод у судовому порядку.
24. Згідно частини 1 статті 15 Цивільного кодексу України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
25. Відповідно до частини 1 статті 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
26. Предметом розгляду у даному спорі є вимога позивача до ТОВ "Топ Світ" про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників ТОВ "Топ Світ", оформленого протоколом загальних зборів № 1 від 19.06.2017.
27. Рішення загальних зборів господарського товариства можуть бути визнаними недійсними в судовому порядку у випадку недотримання процедури їх скликання, встановленої статтею 61 Закону України "Про господарські товариства".
28. При цьому права учасника товариства можуть бути визнаними порушеними внаслідок недотримання вимог закону про скликання і проведення загальних зборів, якщо він не зміг взяти участь у загальних зборах, належним чином підготуватися до розгляду питань порядку денного, зареєструватися для участі у загальних зборах тощо.
29. Відповідно до висновку про застосування норм права, який викладений у
п. 45 постанови Великої Палати Верховного Суду від 22.10.2019 по справі № 923/876/16, своєчасне і належне повідомлення учасника товариства про скликання загальних зборів є важливим для формування волі при прийнятті рішень загальними зборами, аби кожен з учасників міг належним чином підготуватися і сформувати своє бачення щодо питань, які розглядаються на зборах, та повноцінно взяти участь у їх обговоренні. Для визнання недійсним рішення загальних зборів товариства необхідно встановити факт порушення цим рішенням прав та законних інтересів учасника товариства та з`ясувати дотримання порядку скликання загальних зборів, зокрема щодо належного повідомлення позивача про такі збори, а також щодо відповідності питань порядку денного зборів питанням порядку денного, які перелічені в отриманому учасником запрошенні на загальні збори учасників товариства. Якщо учасник (або його представник) узяв участь у загальних зборах і голосував на них, то ця обставина сама собою не обов`язково свідчить про те, що учасник був належним чином повідомлений про збори і мав змогу підготуватися до розгляду питань порядку денного, зокрема вирішити, чи може він довірити участь у таких зборах своєму представнику з огляду на конкретні питання, які виносяться на розгляд зборів, чи визнати доцільним узяти участь у зборах особисто.
30. Стаття 145 Цивільного кодексу України визначає, що: вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є загальні збори його учасників; черговість та порядок скликання загальних зборів встановлюються статутом товариства і законом.
31. За приписами статті 98 Цивільного кодексу України: загальні збори учасників товариства мають право приймати рішення з усіх питань діяльності товариства, у тому числі і з тих, що передані загальними зборами до компетенції виконавчого органу; рішення загальних зборів приймаються простою більшістю від числа присутніх учасників, якщо інше не встановлено установчими документами або законом; порядок скликання загальних зборів визначається в установчих документах товариства; рішення загальних зборів може бути оскаржене учасником товариства до суду.
32. Частинами 1, 5 статті 61 Закону України "Про господарські товариства " (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що збори учасників товариства з обмеженою відповідальністю скликаються не рідше двох разів на рік, якщо інше не передбачено установчими документами. Про проведення загальних зборів товариства учасники повідомляються передбаченим статутом способом з зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 30 днів до скликання загальних зборів. Будь-хто з учасників товариства вправі вимагати розгляду питання на загальних зборах учасників за умови, що воно було ним поставлено не пізніш як за 25 днів до початку зборів. Не пізніш як за 7 днів до скликання загальних зборів учасникам товариства повинна бути надана можливість ознайомитися з документами, внесеними до порядку денного зборів. З питань, не включених до порядку денного, рішення можуть прийматися тільки за згодою всіх учасників, присутніх на зборах.
33. Згідно частин 1 та 2 статті 29 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю": загальні збори учасників є вищим органом товариства; кожен учасник товариства має право бути присутнім на загальних зборах учасників, брати участь в обговоренні питань порядку денного і голосувати з питань порядку денного загальних зборів учасників.
34. Виходячи зі змісту приписів статтей 41, 59 Закону України "Про господарські товариства" вбачається, до компетенції загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю належить, зокрема: внесення змін до статуту, у тому числі зміна розміру його статутного капіталу; прийняття рішення про обрання уповноваженої особи акціонерів для представлення інтересів акціонерів у випадках, передбачених законом. Статутом товариства до компетенції загальних зборів можуть бути віднесені й інші питання. Загальні збори визнаються правомочними, якщо в них беруть участь акціонери, що мають відповідно до статуту товариства більш як 60 відсотків голосів. Протокол загальних зборів акціонерів підписується головою і секретарем зборів і не пізніш як через три робочих дні після закінчення зборів передається виконавчому органу акціонерного товариства.
35. Рішення загальних зборів господарського товариства можуть бути визнаними недійсними в судовому порядку у випадку недотримання процедури їх скликання, встановленої статтею 61 Закону України "Про господарські товариства".
36. При цьому права учасника товариства можуть бути визнаними порушеними внаслідок недотримання вимог закону про скликання і проведення загальних зборів, якщо він не зміг взяти участь у загальних зборах, належним чином підготуватися до розгляду питань порядку денного, зареєструватися для участі у загальних зборах тощо.